Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:48

BRAC GERMAN SPERIOS

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde andutzu22 pe 27 Sep 2013, 20:58

Am o catea de 1 an si 2luni aproape si este tare dificila in ograda face toate comenzile (sezi,culcat,si aport.)si am dus-o pe dealuri si face aport pe cand la vanatoare la rate cand a auzit primul foc a plecat direct la masini si asteapata in jurul masinilor si mai e o problema nu pune gura pe rate le miroase si i le arunc eu ii spun aport si se uita la mine doar o miroase si nu pune gura pe rata dar la puii de gaina ii prinde cu tot cu fulgi.Va rog am nevoie de un raspuns ca nu sunt tare experimentat.
andutzu22
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Sep 2013, 20:46

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde OVI762 pe 28 Sep 2013, 02:11

Impusc-o..glumesc.Spanzur-o. :mrgreen: :mrgreen:
Daca face comenzile in curte,ia-o usor.Niste petarde,niste cartuse oarbe in cazul asta ajuta.Cand se va satura de tremurat de la petarde focul de arma i se va parea Filarmonica din Viena.Noi am avut o patanie asemanatoare cu cateaua ,tot brac,a unui coleg de grupa-cand auzea foc de arma se teleporta pe ..pe pizda ma-sii,fugea unde vedea cu ochii.Am incercat cu vorba buna,nu a mers.Am incercat cu bataie,nu a mers.I-am dat sa bea tuica cu forta,nu a vrut.Tuica a vrut,nu a vrut sa stea cand trageam.Pana la urma,am rezolvat-o.Dupa o vanatoare la iepure si ceva vedre de ...suc de struguri fermentat am legat javra de un pom si am golit pe rand cartusierele langa ea.Tine cont ca era o colectiva la iepuri si s-au tras peste 250 de boabe.Nu stiu cat peste 250 ca eram cam...obosit dar cert e ca a doua zi daca trageai cu pusca langa catea riscai sa sperii doar puricii de pe ea,ca ea saraca era imuna.Si acum face treaba buna :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde iliealexandruionut pe 28 Sep 2013, 04:35

hahaha tare de tot!!!are dreptate colegul ovi .si vezi ca sa mai discutat subiectul si poate te ajuta si cele scrise acolo!ia o incet,fara sa te ,,dai tare la ea,, si o sa reusesti cu siguranta!
mult succes!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde AdrianLica pe 28 Sep 2013, 05:09

OVI762 scrie:Tine cont ca era o colectiva la iepuri si s-au tras peste 250 de boabe.Nu stiu cat peste 250 ca eram cam...obosit :wink:


Cum fac unii "uz de arma letala fara drept"...! :D
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde Corco pe 28 Sep 2013, 07:20

Sunt in aceeasi situatie cu tine asa ca poate facem "schimb de experienta". Tot catea, tot brac, cam aceeasi varsta, acelasi comportament, exact aceleasi probleme. Atunci cand am cerut parerea colegilor mai experimentati m-au sfatuit sa nu folosesc petarde ci foc de arma. Am fost cu ea la 2 vanatori pana acum. Prima data s-a speriat foarte tare si a umblat aiurea toata ziua. Nu a fost chip sa vina langa mine. La a doua a parut mai putin speriata dar a stat numai la masini. Nu am reusit sa mai ajung la vanatoare, dar am mai iesit cu ea de cateva ori pe camp. Acum am de gand sa "sacrific" urmatoarea vanatoare si sa ma ocup de ea. Din ce mi-au spus colegii, ar fi bine sa stau cu ea in lesa si sa o linistesc de fiecare data cand se aude foc de arma. Cel mai probabil o sa ies saptamana care vine, asa ca te tin la curent cu ce am facut.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde OVI762 pe 28 Sep 2013, 08:01

AdrianLica scrie:
OVI762 scrie:Tine cont ca era o colectiva la iepuri si s-au tras peste 250 de boabe.Nu stiu cat peste 250 ca eram cam...obosit :wink:


Cum fac unii "uz de arma letala fara drept"...! :D




Cum,bre fara drept?In spatele catelii aparuse o vulpe care era pe autorizatie . Aparuse la vreo 2 km,speriata de bubuielile noastre.Cred ca a ramas saraca cu sechele daca n-o fi murit intre timp ca prea fugea alandala :lol: :lol: .Drept era ca eram cam ''drepti'',din cauza frigului...desigur :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ca doar nu am auzit sa se bea pe undeva dupa incheierea vanatorii,doamne fereste :shock:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde lorki pe 28 Sep 2013, 08:02

Frica se transmite genetic.

De ce zic asta?Am caini ce nu au fost speriati sau traumatizati si prezinta acest simptom si la varsta de 12 ani.Schnautzer pitic,cand aude sirena de salvare sau politie,tremura ca nebunul juma' de ora,pot sa-l mangai,sa-l incurajez ca nimic.

Cane corso,cand tuna si fulgera sare in pat si nu-l mai dai jos nici cu parul. :shock:

La sarmosul meu am incercat sa-l obisnuiesc cu zgomotele foarte puternice de la doua luni de cand l-am adus acasa,inclusiv petarde la greu.

Am avut o singura data o figura dar atat.Cred ca daca pasiunea de vanatoare este mai mare,devine recuperabil.

In concluzie cred ca trebuie facute iesiri multe la camp fara arma in speranta ca pasiunea ce se va dobandi va depasi frica iar apoi reintroduse treptat zgomotele ca la final puscatura de la distanta mai mare cu apropiere treptata spre pacient.
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde fymfym2003 pe 28 Sep 2013, 08:55

Salutare,

Si eu am avut aceasi problema cu bracul meu. Initial am crezut ca datorita faptului ca l-am scos prea devreme in tren ~ 6 luni. Eu am rezolvat problema intr-un mod mai placut pentru caine :) am fost cu un prieten care il tinea in lesa la aproximativ 300 m de mine si eu trageam cu arma si prietenul cu caine se apropia din ce in ce mai aproape pana acand a ajuns langa mine. Acum nu mai am nici un fel de probleme. Offtopic daca ai nevoie de un "partener" pentru catea da-mi un mesaj. Succes
fymfym2003
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Aug 2010, 13:59

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde liviur pe 28 Sep 2013, 13:55

fymfym2003 scrie:Salutare,

Si eu am avut aceasi problema cu bracul meu. Initial am crezut ca datorita faptului ca l-am scos prea devreme in tren ~ 6 luni. Eu am rezolvat problema intr-un mod mai placut pentru caine :) am fost cu un prieten care il tinea in lesa la aproximativ 300 m de mine si eu trageam cu arma si prietenul cu caine se apropia din ce in ce mai aproape pana acand a ajuns langa mine. Acum nu mai am nici un fel de probleme. Offtopic daca ai nevoie de un "partener" pentru catea da-mi un mesaj. Succes

Eu asa am procedat de la prima iesire cu cateaua, doar ca eu stateam cu ea si prietenul tragea. Distanta a fost de 100m, 50, 20 si gata. Oricum nu s-a speriat deloc.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde Corco pe 07 Oct 2013, 12:41

@andutzu22 am iesit in acest week-end cu catelusa pe camp si am urmat sfaturile primite pe forum. A inceput sa se comporte mult mai bine, si cred ca daca mai ies o data de doua ori nu va mai avea nici o problema. Am mers cu ea in lesa si de cate ori se auzea cate o bubuitura o mangaiam si vorbeam cu ea ca sa se linisteasca. Dupa primele bubuituri a inceput sa se comporte normal. Era doar mai agitata cand se auzea pocnitura. Am folosit petarde, pentru ca nu am reusit sa ies la vanatoare. Fata de cum fugea la ultima iesire, e o diferenta enorma.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde c-jay pe 07 Oct 2013, 17:58

Ma bucur sa aud asta, totusi trebuie sa ai grija cum si cand o incurajezi.
Daca se sperie sa nu o lauzi sau sau mangai, poate intelege ca trebuie sa se sperie. E mai bine sa o ignori daca se sperie si in cazul in care nu se mai sperie sau daca arata interes pentru sunet, atunci sa o recompensezi.
c-jay
 
Mesaje: 17
Membru din: 09 Iul 2013, 21:07

Re: BRAC GERMAN SPERIOS

Mesajde Corco pe 07 Oct 2013, 18:19

O sa fiu atent!
Multumesc pentru sfaturi!
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron
Publicitate