Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:28

Educare/reeducare dupa 2 ani

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Educare/reeducare dupa 2 ani

Mesajde Sabin pe 15 Mar 2014, 21:12

Salut,
Rog pe cine are experienta sa ma lamureasca daca:
- se poate prelua un caine (prepelicar pontator) care vaneaza de la varsta de 2 ani ?
- credeti ca s-ar putea continua educarea/reeducarea lui si de la aceasta varsta ?
Multumesc !
tel.0784500800 ; 12/‘70 ; 308win ;
Sabin
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2004, 14:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Educare/reeducare dupa 2 ani

Mesajde Marius pe 17 Mar 2014, 15:11

Sabin scrie:Salut,
Rog pe cine are experienta sa ma lamureasca daca:
- se poate prelua un caine (prepelicar pontator) care vaneaza de la varsta de 2 ani ?
- credeti ca s-ar putea continua educarea/reeducarea lui si de la aceasta varsta ?
Multumesc !

Eu am cumparat primul pontator in urma cu 4 ani. Atunci cainele avea 3 ani. Nu au existat probleme de adaptare sau de alta natura. Am avut norocul sa cumpar un caine care stia tot ce trebuie la vanatoare si extrem de disciplinat in afara zilelor de vanatoare, asa ca n-a fost nevoie sa fac vre-un fel de reeducare (nici nu as fi stiut).
Am auzit ca alti caini, cu tare in privinta vanatorii, nu pot fi adusi pe calea cea dreapta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Educare/reeducare dupa 2 ani

Mesajde iliealexandruionut pe 17 Mar 2014, 17:49

orice caine poate fi adus pe calea cea dreapta....iti trebuie timp petrecut cu cainele,sa comunici cu el intens si cainele va face ORICE pt tine cu placere!poate sta in cap,poate intra in foc,la propriu!!!!nu exista caine irecuperabil...cu cainele trebuie sa lucrezi cu sufletul,cu inima si cu daruire..altfel..nimic nu o sa faci...sa nu uiti draga colegule ca un caine iubeste neconditionat...ca doreste sa fac orice numai ca sa ti fie pe plac..ca iti ofera viata lui daca o cere situatia....asa ca baga cainele adanc in inima ta..fa l sa te iubeasca neconditionat si vei face tu cu el ce nu au facut 10 vanatori falnici si experimentati..numai cu vorba buna si cu placere de a ti fi in preajma!!

respect(sfaturi mai multe pe pm..)
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Educare/reeducare dupa 2 ani

Mesajde blackcrotal pe 17 Mar 2014, 19:34

Salut,
Ref. la subiect am si eu o intrebare : este posibil ca un caine de vanatoare din rasele Brac sau Vijla care are educatia de vanatoare " la zi" sa acepte la 3-4 ani un alt stapan?
Intreb asta ca sunt rase de caini care o data ce s-a obisnuit cu un stapan trec foarte greu sau chiar practic nu accepta schimbarea stapanului .
Am intrebat despre Brac sau Vijla pentru ca asa ceva vreau sa-mi iau.
Multumesc,
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Educare/reeducare dupa 2 ani

Mesajde armi pe 19 Mar 2014, 11:09

blackcrotal scrie:Salut,
Ref. la subiect am si eu o intrebare : este posibil ca un caine de vanatoare din rasele Brac sau Vijla care are educatia de vanatoare " la zi" sa acepte la 3-4 ani un alt stapan?
Intreb asta ca sunt rase de caini care o data ce s-a obisnuit cu un stapan trec foarte greu sau chiar practic nu accepta schimbarea stapanului .
Am intrebat despre Brac sau Vijla pentru ca asa ceva vreau sa-mi iau.
Multumesc,
Razvan


Depinde de fiecare exemplar in parte, nu se poate generaliza.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate