Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:58

Am gasit un caine de vanatoare

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde bogdannes pe 22 Apr 2014, 13:19

Buna ziua la toata lumea! Prima data postez pe acest forum, eu nefiind vanator si nici nu am cunostinte in domeniu. Imi cer scuzele de rigoare daca am gresit unde am plasat topicul, dar postez pentru ca am gasit un caine care pare a fi de vanatoare si m-am gandit sa intreb pe aici daca asa e cu adevarat.
Cainele a fost gasit intr-o benzinarie, lovit, probabil de o masina...si are bazinul rupt :( . Poate merge si alerga (cat de cat ok), dar nu poate sta sezut.Am zis sa scriu aici pentru ca el pare a fi unul valoros si dresat din toate punctele de vedere: ii poti lua mancarea de la gura fara nicio problema, asculta tot ce ii spui si intelege + ca imi aduce mie orice mancare gaseste prin curte !! Are unghiile taiate, semn ca fost bine ingrijit, nu are mirosul acela specific la gura (! ca orice alt caine) si are blanita scurta si f curata...ii place si lui sa si-o pastreze asa, ca se linge cand se murdareste ca sa se curete.
Imi pare rau sa-l vad asa...si mi se pare ca are potential cainele asta!Cineva poate ca l-ar putea folosi in continuare, sau daca nu, macar sa-i ofere o casa, ca e un caine de nota 10!
Deci va rog, daca ma poate ajuta cineva sau indruma, unde, cum si ce as putea face pentru a-i oferi o viata mai buna, pentru ca cel ce l-a gasit nu doreste sa il pastreze si l-ar vinde pe o suma minima ...
Multumesc !! Am atasat si 2 poze facute cam la repezeala, din pacate, sper sa se inteleaga ceva din ele.Imagine Imagine
bogdannes
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2014, 12:52

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde Zeres Ciprian pe 22 Apr 2014, 14:00

Prima data spune-ne in ce localitate a fost gasit. Apoi putem cauta stapanul, ca asa e cel mai corect, nu sa il vinzi altcuiva doar ca crezi ca e de vanatoare. Daca cu adevarat e priceput la vanatoare, atunci sa sti ca cineva a investit dragoste, pasiune, timp si bani in el si probabil il cauta acum asa ca ajuta-l sa isi gaseasca cainele. Dar cel mai important e sa ii acordati ingrijiri medicale imediate daca are fractura da bazin.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde bogdannes pe 23 Apr 2014, 12:11

Am uitat sa specific localitatea... Timisoara. A fost gasit cainele in benzinaria de vizavi de spitalul judetean.
Ideea e ca acest caine nu e al meu, si nu eu personal l-am gasit.Eu sunt o cunostinta a celui care l-a gasit, iar el il tine in curte acum ca si caine de paza, pentru ca avea nevoie de unul ( chiar daca acesta nici nu sare la oamenii care intra in curte, pt ca e f prietenos) si el a spus ca daca nu gaseste sa il vanda pe orice suma il tine pentru ca are la ce sa-l foloseasca...eu ce pot sa fac mai mult...actualul proprietar nici nu stie ca am postat aici sau ca am facut ceva in sensul asta.
Eu am pus poze cu el, am spus in ce zona se afla, daca pot sa fac mai mult de atat spuneti-mi si o sa fac. :)
bogdannes
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2014, 12:52

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde AdrianLica pe 23 Apr 2014, 13:45

Nici macar nu te putem ajuta sa stii sigur ce rasa e cainele pentru ca nu ai postat corect imaginile. Mai incearca odata sau intreaba un moderator in privat cum tre sa procedezi...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde bogdannes pe 24 Apr 2014, 15:24

aici sunt pozele.in link: https://imageshack.com/i/na85slj
Se vad bine ?
bogdannes
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2014, 12:52

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde bogdannes pe 24 Apr 2014, 15:28

intrebarea mea este : cum pot sa determin daca el chiar e dresat pentru vanatoare ?cum sa-l pun la incercare ? ce sa-l pun sa faca ca sa=mi dau seama ? ....ca altfel poate ma agit si postez aici degeaba :|
bogdannes
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2014, 12:52

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde claudiu0306 pe 24 Apr 2014, 19:22

bogdannes scrie:intrebarea mea este : cum pot sa determin daca el chiar e dresat pentru vanatoare ?cum sa-l pun la incercare ? ce sa-l pun sa faca ca sa=mi dau seama ? ....ca altfel poate ma agit si postez aici degeaba :|

O fi fost si de vanatoare la viata lui, dar acum nu pare bun decat sa reglezi carabina cu el :lol: Acum lasand gluma la o parte,daca iubesti intr-adevar cainii cheama un veterinar sa-l vada , isi da seama el daca se mai poate pune pe picioare sau nu...
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06
CZ USA Mallard 12/76
Avatar utilizator
claudiu0306
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 24 Sep 2013, 20:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde Tino pe 24 Apr 2014, 19:47

bogdannes scrie:intrebarea mea este : cum pot sa determin daca el chiar e dresat pentru vanatoare ?cum sa-l pun la incercare ? ce sa-l pun sa faca ca sa=mi dau seama ? ....ca altfel poate ma agit si postez aici degeaba :|

Nu am mai intervenit de mult pe aici , doar citesc , dar nu m-am putut abtine acum ca si posesor de caine , @ bogdannes ori iti bati joc de noi ori nu ai inima , in primul rand du cainele la un veterinar , vezi ce se poate face in privinta suferintei lui care e fff vizibila si apoi mai poti sta de vorba. Ce daca e bun la vanatoare ? in starea in care e acum trebuie intai tratat , salvat si daca vei vrea dupa , poti vedea si singur sau cu vreun prieten. Inteleg ca nu e al tau dar in acest caz spune-i toate astea amicului tau . Nu se poate ca cineva care iubeste cainii sa intrebi in starea in care e " oare e bun la vanatoare "?
No offence ! Dar m-ai enervat enorm.
Vanatoarea nu este un sport,nu este un hobby,este ceva mult mai adanc,este un stil de viata
Tino
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Sep 2010, 20:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde Kristi pe 25 Apr 2014, 07:14

Prietene , un caine cu bazinul rupt nu poate merge ...dar sa mai si fuga ! Un caine cu bazinul rupt nu se sprijina decat pe picioarele din fata ...pe cele din spate le taraste !!! Daca al tau merge cu toate picioarele ,inseamna ca are altceva !!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde adileafu pe 25 Apr 2014, 07:24

Cat de .....trebuie sa fii ,ca sa ai asemenea dileme in legatura cu un caine care sufera vizibil ?
Prietene , ala e un caine nu un tractor , daca sufera nu poate lucra !!!
Mergi cu el la veterinar , vezi ce are , trateaza-l si dupa ce se inzdraveneste vei primi destule sfaturi despre cum se testeaza si dreseaza un caine de vanatoare.
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde blackcrotal pe 02 Mai 2014, 16:12

Salut,
Din cele scrise de bogdannes@ daca sunt corecte, nu el a gasit cainele si nu este in curtea lui. Seamana putin cu tragediile grecesti treaba cu "prietenul" care l-a gasit, la luat in curtea lui de mila si acum se gandeste sa-l vanda.
Si acum intervine prietenul , prietenului ( bogdannes@) si fara stirea gasitorului ne intreaba pe noi la ce teste trebuie supus cainele pentru ca sa-si dea seama daca este un caine de vanatoare ( adica daca are valoare comerciala) .
De fapt primul prieten nu vrea sa returneze cainele stapanului de drept ci vrea sa faca sunatori din el iar prietenul 2 ( cel care a postat si care mie mi se pare ca seamana pana la confuzie cu prietenul 1) vrea sa-l ajute sa afle valoarea cainelui.
Si sunt timisoreni . Daca afla timisorenii de acesta fapta crestineasca probabil ca are sa-i trateze cu niste bine meritate vorbe de duh.
Nu cred ca sunt din Timisoara pentru ca acolo nu traiesc asemenea oameni .
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde dragos74 pe 02 Mai 2014, 22:44

...mda in Timisoara sunt doar...extraterestrii.... 8)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Am gasit un caine de vanatoare

Mesajde blackcrotal pe 02 Mai 2014, 23:38

dragos74 scrie:...mda in Timisoara sunt doar...extraterestrii.... 8)

Salut Dragos,
Am spus Timisoara pentru ca am stat in Timisoara 1 an si am cunoscut destul de bine mai multi timisoareni.
Am capatat un respect foare mare pentru multi dintre ei deoarece sunt oameni saritori, respectosi, respectabili, cititi .
Le place si cultiva frumosul . Daca te duci in Timisoara pana si tziganii umbla curat imbracati cu camasi albe si pantaloni cu dunga facuta de te tai in ea.
Tinerii prin 2000 cand am fost ultima data in Timisoara se duceau la intalnire cu prietenii la costum si camasa cu cravata si neparat cu parul gelui ca altfel nu se uitau fetele la ei.
Iar curatenia si florile din Timisoara le gasesti in putine orase.
Nu stiu unde locuiesti dragos74@ dar ai dreptate intr-un fel . Pentru mine ca bucurestean Timisoara mi s-a parut Sf si timisorenii veniti direct din evul mediu dupa o scolarizare severa in Imperiul Austro-Ungar
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate