Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:10

UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Mesajde laurc346 pe 07 Noi 2006, 09:34

interesant subiectul, insa consider ca in conditiile actuale, in tara noastra, nu vor face vanatoare cu ogari decat o mica, poate prea mica parte, proportie de 1-2%, dintre detinatorii-crescatorii acestor rase. spun asta si inclin sa le dau dreptate lui scirocco si lui jon2004 - in Romania fondurile de vanatoare sunt pazite defectuos, iar lipsa de cultura (inclusiv cultura vanatoreasca) si civilizatie ii va determina pe majoritatea crescatorilor sa braconeze.
am spus majoritatea si simt nevoia sa justific, pt a nu da nastere la interpretari sau polemici, intrucat in prezent, din observatiile mele, acestia provin din zone rurale si sunt cu preponderenta tigani. rareori am vazut prin Bucuresti ogari (chiar si la expozitii, show-ri etc. apar foarte putini).
din pacate nu gasesc pt. a o posta o poza cu o actiune de braconaj de acest gen. vi s-ar face sila daca ati vedea ce inteleg unii prin vanatoare cu ogari.
daca nu ma credeti va pot lua cu mine pe fondurile din Teleorman. acolo se spune ca daca s-ar face un recensamant al ogarilor dintr-un sat ar reiesi ca sunt mai multi decat localnicii.
pe de alta parte ii admir pe cei care au si cresc, precum si pe cei ce doresc sa creasca caini in rasa pura, in speta ogari. de asemenea, consider ca este necesar ca animalele sa fie folosite in scopul in care au fost create si antrenate, motiv pt. care cred ca la inceput ar bine daca vanatorile cu ogari s-ar desfasura pe terenuri special amenajate, sub o atenta supraveghere din partea unor reprezentanti ai A.Ch.R si A.G.V.P.S si nicidecum pe baza unor autorizatii individuale sau in grup restans.
laurc346
Membru activ
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Iul 2006, 15:41
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gentilis pe 07 Noi 2006, 15:55

Salut
Nu-ti face griji ca nu se va legifera vanatoarea cu ogari asa de curand in Ro.
Aici era vorba de arta, nu de taranii care prind iepuri cu ogari(care fie vorba daca nu au ogari pun laturi...)
Nu mai stiu ce coleg a zis ca detinatorii de caini valorosi sunt considerati braconieri,dar asa se vad lucrurile...
Daca facem o socoteala numai 5 procente dintre vanatori au un caine,si din astia 5 doar un procent detin caine cu pd.Restul sunt ori foarte comozi ori atat de calici ca si o pisica li se pare ca mananca prea mult(dar toti vor fazanu'ntraista)
Numai bine...(poate in Valhala)
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde catalinim pe 07 Noi 2006, 19:59

Subscriu postarii lui gentilis de mai sus.
As face totusi mentiunea ca acei 95 % care nu au caini sunt covarsitor mai degraba comozi decat calici. Este suficient sa vezi ca, din acestia, foarte multi au arme relativ scumpe pentru romanul de rand. Insa un fier este infinit mai comod de intretinut si etalat decat un caine.
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gentilis pe 07 Noi 2006, 20:07

Salut Catalin
Voiam mai demult sa spun o vorba ce am auzit-o de la un vanator batran dintr-o alta epoca (la care noi doar asculam mirati cam ce vanat era in tara asta chiar si dupa razboi)
Zicea mosul asa :
-Taica sa-ti iei pusca de-o suta si caine de-o mie,ca nu conteaza pusca ci prostu" ce sta la patu"ei. :D
Eu unul l-am ascultat...
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde wachtelfeld pe 08 Noi 2006, 11:41

Marius scrie:
Vechio scrie:Adâncă cugetare şi-ntru totul adevărată :lol: :lol: :lol: .
Problema e că ce te faci atunci cind partenerul de viaţă e alergic la părul de animale :shock: :oops: :roll:


Iti ramane si suta si mia tot pt. pusca... :lol:

....comersantu' din tine Marius... :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde catalinim pe 08 Noi 2006, 19:43

Vechio scrie:Adâncă cugetare şi-ntru totul adevărată :lol: :lol: :lol: .
Problema e că ce te faci atunci cind partenerul de viaţă e alergic la părul de animale :shock: :oops: :roll:


:? :shock: :x :evil: sa-l invatam aretul si aportul?
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gentilis pe 09 Noi 2006, 17:34

Salut
Eu cand m-am insurat eram si vanator aveam si caine ...
Nu are ce sa comenteze sau daca comenteaza:..."cainii latra ,ursul trece..."
Mai e o zicala:
-"Cine nu miroase basina ogarului nu mananca carne de iepure..." :lol: :lol: :lol:
Numai bine.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde gentilis pe 10 Noi 2006, 13:20

Salut
Merci!
Am inteles eu ca te cunosti cu Marius,el ma cunoaste pe mine si poate combinam si noi o iesire in teren.Ar fi super!
Numai bine!
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde wachtelfeld pe 10 Noi 2006, 15:21

Cu mare placere :!: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2006, 11:54

Ei,dar imediat dupa 90,au fost numeroase situatii de braconaj cu ogari.Nenorocirea e ca se pot folosi oricind,fiind silentiosi.Riscul ar fi sa se intimple ce s-a intimplat cu pitt-bulii,sa ajunga pe mina nenorocitilor(si fiti siguri ca asa ar fi)si sa se alega prful de vinat.Il vezi cu ogarul in teren in extrasezon?Ce sa-i faci,il plimba omul,nu braconeaza.Uitati_va ce s-a intimplat cu armele 22 lr!Datorita silentiozitatii,au ras iepurii,capriorii si fazanii,in special primavara,pe griu.Abia cind in Romania nu se va mai "vina"de foame (ma refer la braconieri),vom putea discuta despre vinatoare cu ogari.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde wachtelfeld pe 27 Noi 2006, 13:17

...inteleg iapurii si capriorii ,dar ...fazanii? :?:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2006, 13:33

wachtelfeld scrie:...inteleg iapurii si capriorii ,dar ...fazanii? :?:

Eu nu ii inteleg deloc,dar stiu siguri indivizi care,dupa inchiderea sezonului,pe griu de o palma,din masina,au topit fazanii,si nu de foame,fiind inalte fete cu grade pe umeri...Cred ca sunt bolnavi...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde gentilis pe 27 Noi 2006, 16:02

Salut Zeb
Atitudinea ta nu e corecta. Pai exista metode mult mai perfide de vanatoare si mult mai silentioase decat vanatoarea cu ogari;de laturi ai auzit???
Daca punem tot timpul problema potentialului braconaj ,sa nu mai legalizam atunci nici vanatoarea cu pasari de prada, si sa ne monteze statul un microfon si o micro-camera video pe teava armei ca sa se transmita in direct la asociatie bravele noastre rateuri...
Numai bine :)
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde jon2004 pe 27 Noi 2006, 17:49

Daca gestionarii fondurilor de vanatoare si-ar face datoria , nu ar fi probleme cu braconajul !De cele mai multe ori braconierii sunt paznicii de vanatoare si cei din anturajul lor, toate acestea facanduse cu acordul tacit al secretarilor de filiale si a directorilor de asociatii !Gestionarii fondurilor uita ca una din sarcinile pe care si le-au asumat la preluarea fondurilor , este si asigurarea pazei acestora.Lipsa de interes pentru paza fondurilor se datoreaza si faptului ca nu exista interes pentru situatia , evolutia efectivelor de vanat , interesul fiind pentru fondurile(banii) care se strang din taxele de la vanatori si din exportul de iepuri vii si insusirea acestor fonduri !
Cunosc asociatii unde s-au bagat bani , s-au facut investitii pentru vanat si acolo se asigura si paza !Paznicii trebuie sa justifice orice foc tras , pe raza fondului de vanatoare !Am cunoscut paznici care asteptau sa inceapa vanatoare la iepuri , pentru a putea impusca si ei un iepure , in conditiile in care pe fondul lor misunau iepurii ca sobolanii , cum la fel cunosc paznici care impusca iepurele tot timpul anului ca "deh e mai buna carnea decat fasolea" ! De ce se intampla toate astea ? Din cauza gestionarilor de fonduri ! Lege exista , dar fiind in Romania nu se respecta !
Mai nou am observat si vad ca se intampla si in alte zone , se aleg anumite zone de vanatoare pentru "cei multi si prosti " , zone secatuite , fara vanat si alte zone protejate pentru "cei isteti " !Nadajduiesc ca toate aceste ilegalitati sa inceteze si fondurile de vanatoare sa fie gestionate de oameni capabili !

Am fost cam off topic , dar se ajunse de la ogari la braconaj si consider ca nu e corecta legatura !La fel cum nu are legatura nici foamea cu braconajul !In schimb gestionarul fondului de vanatoare trebuie sa stapaneasca bine aceasta molima !
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde gentilis pe 27 Noi 2006, 20:11

Sunt total in asentimentul tau Jon!!!
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde wachtelfeld pe 27 Noi 2006, 20:13

Eu ,unul,consider ca braconajul indiferent cu ce ,comparativ cu ce se intimpla chiar in sinul asociatiilor de vanatoare reprezinta poate 5% din suma totala a pierderilor cauzate de acest fenomen.La ora actuala paznicii sunt dupa mine cei mei mari braconieri ,inclusiv personalul asociatiilor care se considera pe fondul de vanatoare ca pe feuda lor...iar orice" intrus" ,chiar cu acte in regula ,cotizant,care ar dori sa faca o vanatoare adevarata este indepartat fara ezitare....poate or mai exista mici exceptii ,insa foarte mici...ce se "recolteaza "cu ogarii sunt insa ,zic eu, nesemnificativ,insa un mare PRETEXT PT. A FACE TAM-TAM,si a abate atentia de la ce se intimpla efectiv :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde jon2004 pe 27 Noi 2006, 22:31

wachtelfeld scrie:Eu ,unul,consider ca braconajul indiferent cu ce ,comparativ cu ce se intimpla chiar in sinul asociatiilor de vanatoare reprezinta poate 5% din suma totala a pierderilor cauzate de acest fenomen.La ora actuala paznicii sunt dupa mine cei mei mari braconieri ,inclusiv personalul asociatiilor care se considera pe fondul de vanatoare ca pe feuda lor...iar orice" intrus" ,chiar cu acte in regula ,cotizant,care ar dori sa faca o vanatoare adevarata este indepartat fara ezitare....poate or mai exista mici exceptii ,insa foarte mici...ce se "recolteaza "cu ogarii sunt insa ,zic eu, nesemnificativ,insa un mare PRETEXT PT. A FACE TAM-TAM,si a abate atentia de la ce se intimpla efectiv :!:


Nu stiu cat la suta din vanat se braconeaza , dar tot din proasta gestionare nu se tine sub control populatia rapitoarelor, nu se asigura linistea , nu se asigura hrana suplimentara si toate adunate duc la micsorarea , de la an la an , a efectivelor de vanat ! Acesti asazisi gestionari , nici nu pot concepe ca un caine se poate creste din pasiune, din dragoste pentru cainii de vanatoare , din placerea de a face un act de vanatoare complet , acesti asazisi gestionari au ajuns sa numeasca cainii : javre si gandesc ca daca ai caine vrei sa "razi" terenul de orice urma de vanat !
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde wachtelfeld pe 28 Noi 2006, 00:10

...oricum ,vanatoarea cu caine ,indiferent de rasa ,este un act nobil,...citeam zilele trecute in prestigioasa revista"LA CHASSE"un articol care se numea asa:LA PASSION OBLIGEE(pasiunea obliga),era vorba despre desfasurarea actului cinegetic;caini,arme adecvate,etica,cutume,intr-un cuvint a respecta vanatoarea ,dar si a te respecta ca om......si totusi VANATOAREA CU OGARI A FOST POATE PRIMA VANATOARE UNDE SAU INTRODUS SI NORME ETICE,eu zic ca ea face parte din traditie ,din istorie din pacate ,tocmai de asta trebuie sa incercam sa o mentinem ,bineinteles cu modificariile timpului in care traim ,dar nicidecum sa o blamam sau sa o stingem ca pe o luminare rincezita,altfel vom ajunge ca si inainte cind s-a dorit distrugerea oricarei legaturi cu trecutul si fiecare din voi stiti ce a insemnat asta si ce poate insemna daca se continua pe linia asta..... :( :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde gentilis pe 28 Noi 2006, 18:01

Salut Mihai
Ai dreptate in ceea ce privesc traditiile.
La noi spiritul asa zis modernist a facut sa dispara vanatoarea cu pasari de prada de mai bine de 150 ani si de asemeni vanatoarea cu ogari.
A venit si plaga comunista si s-a ales chiar praful de toata traditia vanatoreasca din Romania.
Acum ne zbatem o mana de oameni sa reanviem "soimaritul" si in tara noastra.
Sper sa apara si cealalta mana de oameni care sa lupte pt vanatoarea cu ogari.
Aceste doua stiluri fac parte din ceea ce se considera NOBLETEA SI ELITA practicarii acestui sport numit VANATOARE.
Numai bine.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde wachtelfeld pe 28 Noi 2006, 19:32

Cu toate ca suntem off-topic,dar imi cer scuze anticipat pt. asta,vanatoarea ,saraca de ea ,la momentul asta sufera....Pe linga multe alte aspecte ce se contopesc intru aceasta indeletnicire/pasiune,una iese tot timpul precum capul unui inecat dintre valurile oceanului,anume TRADITIA.Iar intru acesta ,vanatoarea cu ogari,vanatoarea cu pasari de prada,vanatoarea cu copoi(PAR-FORCE),vanatoarea cu caini de aret ,sau cu caini de vizuina ,etc ,sunt parti integrante ale tabloului CLASIC,de ce nu renascentist,celelalte au venit mai tirziu si le putem compara cu arta moderna,dadaista,art-nouveau,...si ele bineinteles au un rol,dar,atentie vanatoarea colectiva seamna al naibi de bine cu manifestariile pe care cu totii le cunoastem de 23 august,1mai ,cu multe flamuri rosii cu secera si ciocanul sau ,tricolore,cu o stema zamislita pe genunchi de proletari...oricum in tabloul numit CULTURA,caci despre asta este vorba ,toate isi au locul ,insa fiecare isi poate alege ce i se potriveste conform educatiei,puterii de intelegere si de ce nu caracterului sau.
Si ca o oarecare incheiere ,este pacat sa aruncati la gunoi trecutul ,arta adevarata,cu forme plina ,rotunde ,cu estetica desavirsita inlocuind-o cu chiciuri inventate de neaveniti si fricosi,uitati-va domnilor in jur ,lumea s-a trezit ,noi inca mai dormitam bolnavicios si in acest context reflectati inca odata inainte sa improscati cu noroi in valori.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde gentilis pe 28 Noi 2006, 19:42

Salut Mihai
Chiar nu esti off-topic.
Sa militam pt traditiile noasre vanatoresti.
Tarile Romane in in evul mediu erau principalii furnizori de soimi si caini de vanatoare pt Imp.Otoman si nu numai.
Eram vestiti pt soimarii si ogararii nostrii in toata Europa.
Sa fim ce-am fost ,si inca o data pe atat!
Numai bine!
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde Gaby23 pe 30 Noi 2006, 18:20

cum pot posta poze cu ogari aici!? :?: :?:
Ultima oară modificat de Gaby23 pe 06 Dec 2006, 18:32, modificat 1 dată în total.
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Gaby23 pe 30 Noi 2006, 18:22

Sint si io posesorul a trei exemplare fenomenale ... si sper ca intr-o buna zi se va legaliza aceasta mare pasine a mea vinatoare cu ogari!!
Ultima oară modificat de Gaby23 pe 06 Dec 2006, 18:31, modificat 1 dată în total.
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Gaby23 pe 30 Noi 2006, 18:24

mai sint persoane care au caini ogari!?
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gentilis pe 30 Noi 2006, 20:27

Salut Gabi
Nu stiu cine mai are ogari.Din randul nostru al vanatorilor nu cred ca ar mai fi posesori,asta din cauza ca ogarul pana acum a fos crecut ca si caine de companie si nu de vanatoare...pacat...
Eu am deschis aceasta discutie pt ca vanatoare cu ogari e o metoda traditionala de vanatoare ca si vanatoare cu copoi par-force(aceste doua rase fiind initial folosite in acelasi tip de vnatoare:copoii starneau vanatul si-l goneau spre zone deschise de unde era preluat de ogari care si finalizau actul)
Daca esti posesor de ogari si mai cunosti si alte persoane asta va fi calea voastra:LUPTA.
Sunteti pionieri in tara prejudecatilor ...Asa suntem si noi cei ce dorim legalizarea vanatorii cu pasari de prada.
Drumul va fi lung si greu dar onoarea de a reinvia o traditie pierduta in Ro. de peste o suta de ani este MARE.
Numai bine
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde Gaby23 pe 01 Dec 2006, 04:02

gentilis scrie:Salut Gabi
Nu stiu cine mai are ogari.Din randul nostru al vanatorilor nu cred ca ar mai fi posesori,asta din cauza ca ogarul pana acum a fos crecut ca si caine de companie si nu de vanatoare...pacat...
Eu am deschis aceasta discutie pt ca vanatoare cu ogari e o metoda traditionala de vanatoare ca si vanatoare cu copoi par-force(aceste doua rase fiind initial folosite in acelasi tip de vnatoare:copoii starneau vanatul si-l goneau spre zone deschise de unde era preluat de ogari care si finalizau actul)
Daca esti posesor de ogari si mai cunosti si alte persoane asta va fi calea voastra:LUPTA.
Sunteti pionieri in tara prejudecatilor ...Asa suntem si noi cei ce dorim legalizarea vanatorii cu pasari de prada.
Drumul va fi lung si greu dar onoarea de a reinvia o traditie pierduta in Ro. de peste o suta de ani este MARE.
Numai bine


Perfecta dreptate ...

Vreau sa te intreb si eu cum se pot dresa pasarile de prada??....sint crescute de cind sint pui banuiesc si dupa o indelunga perioada de dresaj iti aduc satisfactzi??

Mersi si sper sa putem expune parerile in continuare ,fara pre multe critici din partea vanatorilor cu arme :D
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gentilis pe 01 Dec 2006, 07:35

Salut
Eu sunt vanatoar , am si arme,dar asta nu inseamna sa resping alte tipuri de vanatoare.
Despre pasari poti citi tot pe forumul asta mare<Vanatoarea cu Pasari de Prada>
Numai bine.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde Gaby23 pe 01 Dec 2006, 21:56

ave25 scrie:de curiozitate: cati iepuri poate prinde un ogar? sau daca lucreaza in grup, cate 2-3-4 ogari, oare cati iepuri pot prinde?
iepurele prins este omorat pe loc, se aporteaza viu etc.?

sunt doar curios, inca nu am nici o parere asupra acestui tip de vanatoare


cati!??...daca sint ogari in adevaratul sens al cuvintului(si nu metish cum multzi oameni au in romania)...ar trbui sa prina in grup de doi(o femela si un mascul, femela fiind mai mica ca talie pune gura imediat pe vanat,in schimb masculi fiind mai mari nu pun gura pe vanat repede datorita inaltzimi si vitezei ,dar ii da odata in spate si il agatza femela imediat) la un anotimp favorabil(putzina ploaie) sau pe un teren bun primi 6-7 care sar pina in 100 de metril...daca sar cam la 400-500 m doi ,trei depinde de conditzia fizica a cainelui...si iepurele este omorit in urmatoarele sec. de cind pune gura pe ei si de aport este preferabil sa nu ii aproteze,pt ca daca au depus un efor mare respira si mai puternic si are sanse sa traga puf in plamani...asta e parerea mea..!!
Ultima oară modificat de Gaby23 pe 06 Dec 2006, 18:35, modificat 1 dată în total.
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Gaby23 pe 01 Dec 2006, 22:08

[quote="zeb stump"]Ei,dar imediat dupa 90,au fost numeroase situatii de braconaj cu ogari...Il vezi cu ogarul in teren in extrasezon?Ce sa-i faci,il plimba omul,nu braconeaza....


Uite hai sa iti zic si eu parerea mea....eu avind caini ...iti spun ceva logic...nu ai cum sa prinzi tu iepuri cu un ogar cati prinzi cu arma.....deci nu o sa vaneze niciodata mai mult un organism(ogarul) decit o masina(arma)...si in privintza zgomotului...iti spun eu ca niciodata un iubitor de ogari nu o sa isi expuna caini la pericol intrun teren fara sa aibe informatzi sau blat cu paznicul de vanatoare(din pacate asa e in romania)...cum e si cu arma nu se expune la un pericol...


si in legatura cu plimbatul ogarului pe camp...datorita legi pe care o avem eu stiu ca e braconaj daca te afli cu un ogar mai departe de 100 m de zona locuibila intrun camp deschis! Din pacate pt posesori de ogari si adeptzi vanatori cu ogari este un dezavantaj complect! :cry:
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Gaby23 pe 01 Dec 2006, 22:23

catalinim scrie:scirocco wrote:
Un iepure nu are nici cea mai mica sansa in fata unui ogar bine antrenat.Am vazut si eu asemenea "urmarire" tot pe un post de televiziune si nu mi s-a parut nimic "glorios" dar asta e parerea mea.

Din cate stiu eu un ogar reuseste o captura la 8-10 tentative, iar canalele de televiziune selecteaza tocmai acele tentative reusite. Asa ca un iepure are foarte mari sanse in fata ogarului, numai exemplarele mai slabe fiind capturate, spre deosebire de vanatoarea cu armele de foc.
Asta din punct de vedere al eticii.
In plus, eu cred ca nici o rasa nu poate fi comparata dpdv al elegantei cu un ogar in teren (si dintre ogari, cel afgan este superb).

Numai bine!



Sa fim serioshi..exista tentative dar nu 8-10(nu cred ca ra mai avea suflu in el la 8 -10 tentative) ... la 8 -10 tentative e caine de agrement, si nu mai trebuie chinuit la vanatoare dupa parerea mea !! :lol:
oricum iti dau dreptate ca nicio rasa nu poate fi comparata cu arma!
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate