Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:39

Câteva întrebări pentru consacrați.

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde shakken pe 22 Apr 2020, 23:56

Salut colegi, pe la ce vârsta incep bracii cu par scurt sa faca aret, mentionez ca "lucrez" cu o pana de fazan , si obtin areruri de cate minute, dar pana acum niciun aret la vanat in teren, are 4 luni jumate. I-am făcut o parte din predresaj , si de o luna fac aport cu el cu o blana si o aripă de fazan pusă pe un băț. Mentionez ca m-am ajutat de cartea d-ului med. vet Burcescu.
shakken
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Apr 2020, 23:39

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde Ghinda pe 23 Apr 2020, 06:57

Dupa ce invata sa dea buna ziua si sa se prezinte. Asa este la braci.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde salus pe 23 Apr 2020, 10:24

In joaca de pe la 3 luni!
Aret ca la carte dupa 1 an, daca te ocupi cum trebuie de caine!
In majoritatea cazurilor Bracul mascul lucreaza corect in teren dupa varsta de 2 ani, daca te ocupi de el!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde zforis pe 23 Apr 2020, 21:17

Cainele meu (brac german cu par sarmos, mascul) facea aret la vanat de cand l-am luat la 3 luni si jumatate.
Nu forta! Exercitii de cate 5-10 minute + recompensa. Daca e de rasa, stie sa faca aret din instict. Ce poti face: disciplina! Cel mai importat lucru! Macar 2 zile pe saptamana sa faci exercitii de disciplina de cate 5-10 minute. Nu mai mult. Poti face mai multe exercitii de cate 5-10 minute /zi. Recompensa obligatorie. Daca trebuie invatat sa faca aret si aport, e problema.

Daca nu reusesti sa-l inveti disciplina, nu scapi de zgarda cu siguranta.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde mialxx pe 24 Apr 2020, 18:09

Rabdare si tutun. Problema e ca noi asteptam prea mult de la caini la virsta foarte frageda, daca se poate la sase luni sa fie campion, ei nu-i chiar asa. Un caine bun ai trebuie timp sa se formeze, si stapinului la fel. Increderea reciproca nu se face cit ai clipi din ochi. Cu zgarda electrica nu sunt absolut deacord, mai rau ai face. Cainele de vinatoare trebuie sa faca de placere treaba, nu de frica.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde zforis pe 24 Apr 2020, 18:23

@mialxx nici mie nu imi place sa folosesc zgarda. 90% din cazuri cainele meu se comporta disciplinat si fara zgarda. Insa exista 10% cand nu! Zgarda folosesc ca sa -l atentionez, cand ceva nu face bine. Prima data bip-uri, dupa care soc minim, dar foarte rar s-a intamplat ca dupa bip-uri sa nu vina inapoi. Zgarda folosesti pentru disciplinare, nu pentru sa bagi frica in catel, ca vezi doamne, daca nu aduci inapoi fazanul aripat iti f..t un soc de nu te vezi. Cainele (de vanatoare) face oricum vanatoare din placere, asa din placere ca din cand in cand se uita sa asculte de stapan. Zgarda folosesti ca sa-l atentionezi in momentul in care nu te asculta. Am vazut pe unii care dau o bataie si urla dupa caini ca sa vina inapoi, iar daca s-a intors tarziu (ca trebuia sa faca numarul lui) stapanii dau o bataie pe cinste. Ce intelege cainele din asta??? Ca a venit inapoi si a fost batut???
Mai bine pun zgarda de siguranta, cand trebuie disciplinat bip, 1% din cazuri soc minim. Atunci cand face prostia, fix atunci, nu peste 10 minute dupa ce s-a intors la mine. Fiecare face cum vrea, asta este doar o parere personala, asa procedez eu.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde mialxx pe 24 Apr 2020, 18:33

Copoiul meu are 2 Ani. Ei, primul an jumate am zis ca o iau razna, incapatinat de numa numa. Multi imi spunea ca o sa ajung la zgarda, ei va spun ca se poate si fara. Acum stau si ma gindesc ca o meritat absolut tot efortul si nervii consumati.
Satisfactia e mult mai mare daca reusesti sa te stapinesti tu si apoi cainele.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde mialxx pe 24 Apr 2020, 18:37

zforis scrie:@mialxx nici mie nu imi place sa folosesc zgarda. 90% din cazuri cainele meu se comporta disciplinat si fara zgarda. Insa exista 10% cand nu! Zgarda folosesc ca sa -l atentionez, cand ceva nu face bine. Prima data bip-uri, dupa care soc minim, dar foarte rar s-a intamplat ca dupa bip-uri sa nu vina inapoi. Zgarda folosesti pentru disciplinare, nu pentru sa bagi frica in catel, ca vezi doamne, daca nu aduci inapoi fazanul aripat iti f..t un soc de nu te vezi. Cainele (de vanatoare) face oricum vanatoare din placere, asa din placere ca din cand in cand se uita sa asculte de stapan. Zgarda folosesti ca sa-l atentionezi in momentul in care nu te asculta. Am vazut pe unii care dau o bataie si urla dupa caini ca sa vina inapoi, iar daca s-a intors tarziu (ca trebuia sa faca numarul lui) stapanii dau o bataie pe cinste. Ce intelege cainele din asta??? Ca a venit inapoi si a fost batut???
Mai bine pun zgarda de siguranta, cand trebuie disciplinat bip, 1% din cazuri soc minim. Atunci cand face prostia, fix atunci, nu peste 10 minute dupa ce s-a intors la mine. Fiecare face cum vrea, asta este doar o parere personala, asa procedez eu.

Absolut. Nu te contrazic, eu nu o folosesc, tot parerea mea. Asta cu bataia e o prostie mult mai mare. Daca te pricepi la caini, cred ca stii ce caracter are Copoiul, ei trebuia sa-l omor pina acum cu bataia.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde shakken pe 24 Apr 2020, 22:09

Multumesc pentru răspunsuri, nu fortez si nici nu am așteptări mari la vârsta asta!! Astăzi am iesit cu ei, am primit un aret la o vatră de iepure! Sunt foarte bucuros, a intrat si in apa! Părinții sunt buni! Tatăl are chiar pedigree, iar mama este a unui prieten cu care vanez si sunt foarte multumit de ea, ponteaza , aporteaza, lucrează la apa , In camp si la pădure. Apreciez mult de tot raspunsurile! Voi mai pune intrebari pe acest forum!
shakken
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Apr 2020, 23:39

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde kama3 pe 29 Apr 2020, 20:44

Bracul (in general) n-are probleme cu intratul in apa. Mai greu e cu scosul din apa pt ca le place f mult balaceala.
Ai grija la capuse, purici si tantari. Asigura-te ca e protejat prin vaccin, deparazitare si protectie.
Un caine care iese in teren este mult mai expus decat unul care iese doar in parc si pe langa bloc.
De asemenea verifica-i urechile. Cainii cu urechile blegi au predispozitie la infectii pentru ca nu se ventileaza ca la cei cu urechile ridicate. Semnele de infectie sunt secretiile abundente si mirosul.
In rest, sa te bucuri de el si sa-ti aduca satisfacții!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde shakken pe 29 Apr 2020, 21:16

kama3 scrie:Bracul (in general) n-are probleme cu intratul in apa. Mai greu e cu scosul din apa pt ca le place f mult balaceala.
Ai grija la capuse, purici si tantari. Asigura-te ca e protejat prin vaccin, deparazitare si protectie.
Un caine care iese in teren este mult mai expus decat unul care iese doar in parc si pe langa bloc.
De asemenea verifica-i urechile. Cainii cu urechile blegi au predispozitie la infectii pentru ca nu se ventileaza ca la cei cu urechile ridicate. Semnele de infectie sunt secretiile abundente si mirosul.
In rest, sa te bucuri de el si sa-ti aduca satisfacții!

Multumesc , apreciez sa imi răspundeți! I-am terminat schema de vaccinare, chiar am inceput-o la o varsta mai fragedă la 4 saptamani, I-am facut vaccinul de parvoviroza, sunt deparazitati întern , extern! Inca o data multe aprecieri!!
shakken
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Apr 2020, 23:39

Re: Câteva întrebări pentru consacrați.

Mesajde Alexandru Nicu pe 01 Mai 2020, 13:08

Felicitari pentru perseverenta! Asa cum au zis si colegii mai sus, va trebui sa ai multa rabdare si nervi de otel. Si sa nu ai pretentia sa fie campion si sa invete pe loc orice comanda. Pana la urma, e un copil. Cu pointerul meu, m-am chinuit pana la varsta de 2 ani ca sa ii iasa fumurile din cap. In general pana la varsta asta sunt foarte incapatanati. Apoi se rodeaza incet incet.

Joaca-te in continuare cu bracul la pana pana pe la 6 luni. Si daca poti sa faci asta in teren, pe camp sau in padure, e si mai bine. Apoi renunta la pana si scoate-l in teren cat mai des ca sa se obsinuiasca cu mirosurile. La inceput o sa fie innebunit. O sa iti faca alt set de nervi. Nu o sa faca numai ce vrei tu. Nu o sa iti faca areturile pe care le facea in curte la pana. Sau nu o sa iti faca niciun aret. O sa treaca pe langa vanat fara sa il gaseasca. Nu o sa vina mereu la fluier. Aici e punctul in care tu trebuie sa muncesti cel mai mult cu tine si sa ai cea mai multa rabdare. Pe masura ce acumuleaza experienta si se invata cu mirosurile, o sa vezi si rezultatele. Incearca sa faci sa fie mereu o placere pentru el. Incearca sa il duci mereu pe vant si sa tii minte ca nasul e la el, nu la tine.

Succes!
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate