Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 01:09

APORTUL FORTAT

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 13 Iun 2009, 13:39

keops scrie:Problema mea este k nu stiu daca la 2 luni e ok sa nu percuteze cand isi aude numele.
Cand o hranesc (si nu numai) o strig pe nume si am senzatia k nu prea stie despre cine e vb.

inceope cu o bucatica de mancare in mana si de fiecare data cand o strigi ii dai minacrea tinind mina la inaltimea cainelui intre picoarele tale ( ca sa vina cainele in linie directa la tine) important este sa ii dai minacrea imediat ce a venit si sa nu trebueasca sa mai faca si alt ceva. (multi mai asteapta pina se aseaza cainele dar atunci nu a primit recompensa pentru venit ce pentru asezat, asta este mai tarziu))
Asa invata cainele sa vina imediat cind aude numele lui si sa fie atent de ce spui.

keops scrie:Am inceput si plimbatul in lesa zilnic si chiar cu lesa tarata dupa ea.
Nu stiu daca sa dresez cainele sa mearga la pas(daca la vinatoare merge la pas ca un ciobanesc german?).
La camp nu am scos-o inca.
Pentru orice sfaturi v-as fi recunoscator.

sa mearga cu lesa dupa ea este foarte bine si util mai tarziu, lassa lesa. Este dupa caine este foarte bine.
Ca sa mearga la picor, incepi tot asa cu recompensa, adica ei o bucate de mancare in mina stinga si o ti in fata nasului cainelui si asa il duci pina este cu picoru lui drept direct la picorul tau sting. Asa invata, ca positia asta este buna si cand este in positia asta primeste o recompesa.
Cainie invata prin repetare, adica cu cit repeti mai mult cu atit o sa invete mai bine.
Daca o sa faci asa citva timp, o sa obsevi ca cainele o sa vina singur linga tine la picor. Deabea dupa ce stie unde este positia corecta incepi sa mergi, dar pentru asta mai ai timp citeva luni.
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 16 Iun 2009, 14:29

multumim pentru munca de intiere in dresaj...bravo!
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde keops pe 17 Iun 2009, 08:57

Multumesc mult pentru sfaturi, am inceput sa lucram asa, problema initiala era ca aproape mereu cainele era satul si nu manifesta nici un interes pentru mincare.::))
Asta datorita faptului ca il hranesc intensiv pentru a creste si a se dezvolta armonios.
In momentul de fata exersam dupa metoda dvs inainte de mese si functioneaza perfect.
Inca o data multumirile mele si o sa va mai deranjez daca nu va suparati, cand vom trece la etapele urmatoare.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 17 Iun 2009, 11:56

keops scrie:Multumesc mult pentru sfaturi, am inceput sa lucram asa, problema initiala era ca aproape mereu cainele era satul si nu manifesta nici un interes pentru mincare.::))
Asta datorita faptului ca il hranesc intensiv pentru a creste si a se dezvolta armonios.
In momentul de fata exersam dupa metoda dvs inainte de mese si functioneaza perfect.
Inca o data multumirile mele si o sa va mai deranjez daca nu va suparati, cand vom trece la etapele urmatoare.


Atentie cu hranitu! Un caine trebue sa creasca flamind, se zice la noi. Exista multe studi din america si din alte tari care zic ca un caine trebue sa fie in primul an mai bine prea slab decit prea gras. Este bine ca sa nu aiba probleme cu displazie (HD si ED)
Si in aldoilea rind este mult mai usor sa lucrezi cu un caine flamind :wink:
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde keops pe 17 Iun 2009, 13:08

Asta am vazut acum.
Inca o data multumesc.
:)
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 18 Iun 2009, 11:56

Isi scrie:
keops scrie:Multumesc mult pentru sfaturi, am inceput sa lucram asa, problema initiala era ca aproape mereu cainele era satul si nu manifesta nici un interes pentru mincare.::))
Asta datorita faptului ca il hranesc intensiv pentru a creste si a se dezvolta armonios.
In momentul de fata exersam dupa metoda dvs inainte de mese si functioneaza perfect.
Inca o data multumirile mele si o sa va mai deranjez daca nu va suparati, cand vom trece la etapele urmatoare.


Atentie cu hranitu! Un caine trebue sa creasca flamind, se zice la noi. Exista multe studi din america si din alte tari care zic ca un caine trebue sa fie in primul an mai bine prea slab decit prea gras. Este bine ca sa nu aiba probleme cu displazie (HD si ED)
Si in aldoilea rind este mult mai usor sa lucrezi cu un caine flamind :wink:

o problema foarte importanta pe nu-mi amintesc sa fi fost mentionata....inca odata multumiri
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 15 Iul 2009, 22:06

Linda...ai fugit?...te-ai speriat de balamucul din cainareala romaneasca? :oops: :D :evil: :?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 17 Iul 2009, 10:05

Nu,nu, nu mam speriat :D
Am avut multa traba cu organizare unelor Seminare printre altele cu Uwe Heiß. Si trebue sa antrenez cainiele cel mic. Acum am trecut prin aportu forzat cu ea si prin "sezi" cu forza la distanta cu flueru.
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde wachtelfeld pe 17 Iul 2009, 11:33

Isi scrie:Nu,nu, nu mam speriat :D
Am avut multa traba cu organizare unelor Seminare printre altele cu Uwe Heiß. Si trebue sa antrenez cainiele cel mic. Acum am trecut prin aportu forzat cu ea si prin "sezi" cu forza la distanta cu flueru.


Adica practic tu ti-ai vazut de treaba :lol: :lol: ...ferice de tine ISI . :wink:
In Bucuresti este mult prea cald sa poti lucra bine cu un caine ...abia astept sa se mai domoleasca caldura asta ,groaznic de cald !!! :( :( :(
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 17 Iul 2009, 12:22

La noi cred ca a trecut vara, anu asta a fost numai o zi vara :wink:
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde wachtelfeld pe 17 Iul 2009, 13:01

Isi scrie:La noi cred ca a trecut vara, anu asta a fost numai o zi vara :wink:

NOROCOSILOR !!!! :wink: :lol:
Prognoza meteo pt. urmatoarele 2 saptamini arata 33 grade ca fiind cea mai mica temperatura ...max 39 grade ... :(...pe caldura asta nu ai ce sa lucrezi cu cainele decit un pic de disciplina (ein wenig ,aber nur Gehorsam) :wink:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 17 Iul 2009, 18:48

La 39 de grade nu mai fac nimic, decit sa stau in apa cu caini si copilu :mrgreen:
Nu mai sunt obijuita cu calduri asa de mari.
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 02 Aug 2009, 18:41

Linda...ai reusit sa-i faci sa aporteze de sub apa? :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 07 Aug 2009, 14:14

Din pacate nu am avut timp sa antrenez Baxter pentru asa ceva. Dar aporteaza la vro 50 cm de sub apa. Am renovari in casa si deabea apuc sa o antrenez pe Isi.
Dar cu ea am facut ieri un blind peste 200m si la mijloc era un rau de vro 5 m latime. Cu Isi sunt inca la antrenament de basa si nu vreau sa o forzez prea mult inca.
In noembrie primesc un nou pui de Labrador, sunt curioasa cum o sa fie. Este din Linie Americana.
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 07 Aug 2009, 15:13

si eu sunt in completari, nu in renovari...ziua pun polistiren pe casa...noaptea la servici...naspa...
cateii sunt in somaj tehnic...
Isi...mai detaliaza cu blind-ul....poate ma apuc si eu sa lucrez mai serios la aport...peste doua saptamani sunt in concediu...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Marius pe 07 Aug 2009, 18:50

sorin flutur scrie:...
...poate ma apuc si eu sa lucrez mai serios la aport...


Daca prinzi miscarea, te iau cu mine la gaste. :lol: :lol: :lol: :wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 07 Aug 2009, 21:58

Marius scrie:
sorin flutur scrie:...
...poate ma apuc si eu sa lucrez mai serios la aport...


Daca prinzi miscarea, te iau cu mine la gaste. :lol: :lol: :lol: :wink:


ce mi-a tras-o chislacanul.... :roll: :evil:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde wachtelfeld pe 07 Aug 2009, 23:12

Marius scrie:
sorin flutur scrie:...
...poate ma apuc si eu sa lucrez mai serios la aport...


Daca prinzi miscarea, te iau cu mine la gaste. :lol: :lol: :lol: :wink:


Sa aporteze gascanii hoti ....da' nu din apa ca fluturii daca isi uda aripile e de rau .... :D :lol: :lol:
Oricum cum spunea ceva vreme in urma un clasic in viata :teckelu' e cel mai bun caine de vanatoare ...si la naiba ,tot rasa nemteasca ii ... :D :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 09 Aug 2009, 14:14

daca tot suntem la glume cu aport, sa va povestesc una fain.....
mergeam pe canicula asta , seara la Mures sa fac baie cainilor...de obicei folosesc o minge de tenis pe post de aport....intr-o zi cumpar un aport de la un magazin specializat...si cand merg cu strumfii la baie iau aportul in locul mingii...
ajungem la apa....arunc aportul, sar cainii dupa el....merge primul...il miroase si il lasa in pace...merge al doilea ...la fel.....aportul luat de curent...urlu un pic pe caini...dupa ce vad ca nu-s curiosi...ce sa fac ma dezbrac repede la curu gol si sar in Mures dupa aport...doar am dat 20 de lei pe el.....spre deliciul unor pescari :D :D :D
vezi dom'le ce inseamna aport fortat? :D :D :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde cross67 pe 09 Aug 2009, 17:21

comisare ,ciinii nu aveu nici o motivatie :lol: ,tu aveai...20 lei :lol: :lol: :lol:
incearca cu un aport ceva mai scump...100lei.........poate ii motiveaza suma mai mare :lol: :lol: :lol:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Tudor pe 09 Aug 2009, 21:08

cross67 scrie:comisare ,ciinii nu aveu nici o motivatie :lol: ,tu aveai...20 lei :lol: :lol: :lol:
incearca cu un aport ceva mai scump...100lei.........poate ii motiveaza suma mai mare :lol: :lol: :lol:


Nu cred ca motivatia sa fie problema cainilor…cred mai degraba ca nu au inteles …trebuie aratat de multe ori…pana se lamuresc ei bine-bine cum se face...ca sa stie ... :)
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 10 Aug 2009, 11:14

trebuie lucrat cu mai multe obiecte...acum imi aduc si aportul bucuclas...dar prima data au crezut ca e teapa :D
de asemenea cand lucrati cu pasari, animale...folositi mai multe...prepelita, fazan, potarniche, rata, iepure....
pauzele lungi si dese nu sunt cheia marilor succese in dresaj :oops:
nu poti fi si constructor si dresor in acelasi timp :?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 17 Sep 2009, 03:18

Raman la parerea lui Tudor, trebuie aratat la caini de mai multe ori si poate nu o sa mai fie de fata pescarii :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Tudor pe 17 Sep 2009, 15:50

Kristi scrie:Raman la parerea lui Tudor, trebuie aratat la caini de mai multe ori si poate nu o sa mai fie de fata pescarii :lol:


@kristi
asa e kristi, inotul este f. sanatos :mrgreen:
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 22 Sep 2009, 20:33

@kristi
asa e kristi, inotul este f. sanatos :mrgreen:[/quote]

Da si aportul este foarte pretios. :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 23 Sep 2009, 19:22

ha, ha, ha...las' ca intrati voi pe mana militiei :lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 23 Sep 2009, 19:42

Bataia , f-----l si militia nu se mai intorc niciodata. Sa tineti minte dn. Sorin.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 24 Sep 2009, 18:16

mda....si ....comunismul n-a murit...numa-o tara s-a hodinit :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Katalin pe 23 Sep 2010, 18:48

O problema care o intampin la aportul fortat...

Bracita mea in joaca pare a fi interesata de aport. Cand lucram la aportu fortat ...am o problema in sensul ca atunci cand las "aportul de lemn" in fata ei la 3-4 metri si ii zic aport... vine aproape ...pune gura pe el dar nu il ia cu hotarare ...si cumva trebuie sa i-l imping in gura mai mereu...sau sa o iau de ureche ca sa l ia.

Apoi nu am probleme...il tine ... mi l aduce cand ma departez la comanda...mi l lasa la comanda...

cred ca nu fac ceva bine... o sa filmez sa va arat exact care i problema ..

Daca aveti ceva idei... apreciez.

Catalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Tudor pe 28 Sep 2010, 10:24

Katalin scrie:O problema care o intampin la aportul fortat...

...si cumva trebuie sa i-l imping in gura mai mereu...sau sa o iau de ureche ca sa l ia.


cred ca nu fac ceva bine... o sa filmez sa va arat exact care i problema ..

Daca aveti ceva idei... apreciez.

Catalin


Ii impingi in gura la inceput ca sa inteleaga ....cu cat repeti de mai multe ori ca sa inteleaga comanda, cu atat mai bine...apoi insa se intoarce foaia...daca dupa ce a inteles ce vrei si nu face...stimul negativ de fiecare data...trebuie sa fii foarte constant, nu odata sa i-l impingi si odata sa o pedepsesti ...
Parerea mea este si ca trebuia sa lucezi mai mult in etapa precedenta, cand lua aportorul din mana ta, de la nivelul botului, poate ar fi bine sa o iei de la inceput si sa treci la nivelul urmator numai cand este bine batatorit un nivel.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate