Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Ian 2020, 09:27

APORTUL FORTAT

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: wachtelfeld

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde dr.mihai.daniel pe 30 Mar 2009, 13:21

cam asta este rezultatul unui aport fortat corect

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde dr.mihai.daniel pe 30 Mar 2009, 13:22

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde dr.mihai.daniel pe 30 Mar 2009, 13:23

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde dr.mihai.daniel pe 30 Mar 2009, 13:24

sau asa.

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde dr.mihai.daniel pe 30 Mar 2009, 13:25

sau asa......fazan cu aripa rupta..fugit prin tufe ..
Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde dr.mihai.daniel pe 30 Mar 2009, 13:28

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde dr.mihai.daniel pe 30 Mar 2009, 13:29

potarniche cu aripa rupta prinsa si aportata vie ....
Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde Alin3006 pe 30 Mar 2009, 13:51

Frumos. Bine ai revenit!
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde Mihaitza pe 31 Mar 2009, 02:58

foarte frumoase pozele...sa va traiasca cainele si sa va bucurati de el...
numai bine...
Mihaitza
Membru activ

Mesajde dr.mihai.daniel pe 31 Mar 2009, 12:37

Mihaitza scrie:foarte frumoase pozele...sa va traiasca cainele si sa va bucurati de el...
numai bine...

multumesc frumos......ma bucur de compania ei la fiecare vinatoare.
de fapt nici nu pot concepe vinatoarea fara caine. :oops:
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde Mihaitza pe 02 Apr 2009, 22:40

am si eu un brac de 8 luni...este tare frumos dar este cam timid....l-am primit de la un prieten acum 2 zile....
cam seamana cu am dumneavoastra....are aceeasi pata(linie)alba pe frunte...dar este maron cu putine pete albe.......
numai bine
Mihaitza
Membru activ

Mesajde dr.mihai.daniel pe 03 Apr 2009, 14:06

Mihaitza scrie:am si eu un brac de 8 luni...este tare frumos dar este cam timid....l-am primit de la un prieten acum 2 zile....
cam seamana cu am dumneavoastra....are aceeasi pata(linie)alba pe frunte...dar este maron cu putine pete albe.......
numai bine

numai bine si tie si cainelui tau.
dr.mihai.daniel
Membru important

Mesajde keops pe 22 Mai 2009, 10:38

Buna ziua,
Incepind de ieri sint si eu proprietarul unei cateluse brac sarmos(asa zice vinzatorul si chiar seamana), cred ca abia a fost intarcata, azi im fcut eparazitarea cu 1/4 pastila drontal, la recomandarea farmacistei.
Dupa amiaza m stabilit o intilnire cu veterinarul,nefiind un caine cu pedigree nu intentionez sa-l folosesc pentru concursuri ci doar ca i companion de vinatoare.
Sint vanator incepator si eu asa ca vom invata impreuna. Am ales aceasta rasa dupa ce am citit cu interes toate posturile de pe acest forum, am vizionat o multime de filme pe fish&hunt si am vant sezonul trecut cu o grupa in cre exista o catea brac destul de priceputa.
Va voi deranja in continuare pentru diverse sfaturi, pentru ca asa cum v-am spus sint vinator incepator.
Cu stima,
Keops
keops
Membru activ

Locaţie: Giurgiu

Mesajde florin.t pe 22 Mai 2009, 11:10

Sa-ti traiasca ! Bracul sarmos e intr-adevar un caine bun la toate . Trebuia sa astepti pana mergeai la veterinar apoi sa-i dai pastile, recomanda el ce trebuie.
florin.t
Veteran

Locaţie: malu' Crisului

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mai 2009, 12:28

Sa fie sanatos si sa aveti parte de vanatori multe si frumoase .Orice ai nevoie in domeniul veterinar si nu numai ,poti intreba fara retineri .
De unde este cateaua ? :D
wachtelfeld
Veteran

Mesajde keops pe 22 Mai 2009, 20:24

Cateaua este din Braila,
Am fost la veterinar, pastila i-am dat-o dupa consultatia telefonica.
In rest zice ca e ok.
Va multumesc tuturor pentru urari.
Va voi deranja pentru sfaturi, am vazut ca nu prea exista problema sa fie cineva la curent.
Seara buna tuturor.
Keops
keops
Membru activ

Mesajde keops pe 22 Mai 2009, 20:25

Cateaua este din Braila,
Am fost la veterinar, pastila i-am dat-o dupa consultatia telefonica.
In rest zice ca e ok.
Va multumesc tuturor pentru urari.
Va voi deranja pentru sfaturi, am vazut ca nu prea exista problema sa nu fie cineva la curent.
Seara buna tuturor.
Keops
keops
Membru activ

Mesajde ssteffan pe 22 Mai 2009, 22:42

Cam asa ar trebui sa inceapa un dresaj de aport fortat?

ssteffan
Veteran

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mai 2009, 22:59

NUUUUUUUU !!!! :D
Cind voi fi un pic mai odihnit voi incerca sa explic....scuze sunt rupt de abia am venit de pe balta . :oops:
wachtelfeld
Veteran

Mesajde Isi pe 23 Mai 2009, 08:00

Asa nu se incepe nici un aport. Nici pentru caini de vanatoare si nici pentru alti.
Methoda nu este deloc clara pentru caine. Nu trebue sa invete un caine aportul driect prin forza.
Exista si methode positive, dar ce sa vasut in viedo nu este corect.
Este o mare diferenta intre aportul forzat si un aport care a fost invatat positiv.
Cum fac eu un aport forzat (caini mei invata sa aporteze positiv si defaptu nu am nevoe de aportu forzat, das este mai sigur la vanatoare)

Exista mai multe posibilitati de a aplica forza. Apasat pe ureche (ear pinch), caineel fixat pe masa si se trage de o sfoara care este prinsa de picorul lui, sau se apasa pe buze.
Important este sa fie cainele intro stare calma, si sa poate fie fixat fara sa fie panic. (de exemplu pe o "masa de dressaj: http://www.welte-technik.de/Apportiertische.htm)

1. se aplica forza si se baga objectul in gura (cainele nu o sa descida gura singur, pentru ca nu stie inca cum sa opreasca forza)
in momentu in care am bagat objectl in gura nu mai aplicam forza si incepem sa laudam cainele (dar linistit nu asa de mult ca sa sa bucure si sa devia prea stressat)
Imagine
2. daca lassa sa cada objectul nui nimic, incepem cu pas 1.
daca nu lassa jos objectul il loam din gura si in momentul ala incepem sa aplicam forza.
(cainele trebue sa differentiese intre: object in gura - liniste, object nu in guta -forza)
3. repetam acesti pasi de cateva ori (10-20)
4. acup apicam forza si vedem daca cainele descide gura, in momentul care descide ii bagam objectu in gura si il laudam (oprim forza imediat dupa ce are objectul) acum incepem sa spunem in momentul in care aplicam forza "apport"
Imagine
5. dupa ce am repetat acestst pas (4.) vro 2 -3 zile cainele va incerca sa prinda objectul cit mai repede.
6. majoritatea cainilor nu mai vor sa dea drumul la object, deci trebue sa aplicam alt fel de forza ca sa dea drumu la object.
Isi
Nou membru

Locaţie: Karlsruhe Germany

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2009, 08:46

Respectele mele Linda !!!Esti mult mai explicita decit as fi putut fi eu ..... :oops: :oops: :D
wachtelfeld
Veteran

Mesajde ssteffan pe 24 Mai 2009, 12:31

Care este diferenta intre "forta" si "recompensa"? Este vreuna dintre metode mai avantajoasa decat cealalta?
ssteffan
Veteran

Mesajde Isi pe 29 Mai 2009, 08:08

ssteffan scrie:Care este diferenta intre "forta" si "recompensa"? Este vreuna dintre metode mai avantajoasa decat cealalta?

in principiu inveti un caine tot ce trebue sa faca dupa acelas sistem:
- invatu: positiv (cu recompensa), sau negativ (fara recompensa)
(eu lucrez la caini mei mici in tot deauna cu recompensa la inceput pina au invatat, este mult mai usor pentru caini)
- exersat si generalisat (cu recompensa sau fara, dar si aici, mai usor cu)
- asigurat (cu forza)
- si jar exersat cu recompensa

Daca pentru fiecare comanda faci acelas drum ai un caine care lucreaza perfect, foarte bucuros si sigur.

Dece nu se face aportu numai cu recompensa este ca nu este destul de sigur. Trebue sa fim neaparat siguri ca cainele cauta vanatu ciar daca nu mai vrea.
Gindestet la o balta la 0 grade si un caine care a adus deja 20 de rate, nu cred ca mai are placere sa aduca urmatorile rate, nici pentru cea mai mare recompensa
Isi
Nou membru

Mesajde ssteffan pe 29 Mai 2009, 21:51

Multumesc pentru explicatii. Incet - incet incep sa ma lamuresc. Am impresia ca asta este una dintre cele mai dificile si de durata comenzi pt. un caine de vanatoare. Aportul cu "fortat" iti ia o gramada timp sa-l inveti, mai ales ca inainte l-ai invatat cu recompensa...

Oricum, peste cateva luni am sa va mai "stresez" cu ceva intrebari daca o sa ma impotmolesc undeva :wink:
ssteffan
Veteran

Mesajde Isi pe 30 Mai 2009, 09:41

ssteffan scrie:Multumesc pentru explicatii. Incet - incet incep sa ma lamuresc. Am impresia ca asta este una dintre cele mai dificile si de durata comenzi pt. un caine de vanatoare. Aportul cu "fortat" iti ia o gramada timp sa-l inveti, mai ales ca inainte l-ai invatat cu recompensa...

Oricum, peste cateva luni am sa va mai "stresez" cu ceva intrebari daca o sa ma impotmolesc undeva :wink:

Daca te ocupi in fiecare zi cite putin reusest in 4 saptamini sa fi gata, incepind de la zero.
Este bine sa faci fiecare comanda separat si deabea dupa ce stie cainele fiecare comanda sa le combini.

1. sa vina si sa mearga la picor
2. sezi in fata ta (daca vrei, caini mei aporteaza si vin dinnou la picor ca sa pot sa ii trimit direct mai departe
3. sa vina inapoi in linie directa si repede cand il strigi (la labradori de obicei cu flueru)
Deabea daca aceste componente functioneasa perfect incepi cu aportu.
4. Aport (care la inceput inseamna numai: ia objectu in gura si tine)
Mai mult nu inseamna aportu defapt, restu sunt alte comenzi: 1.-3.
Isi
Nou membru

Mesajde ssteffan pe 01 Iun 2009, 22:11

de asta ce spuneti ? :lol: :lol:

ssteffan
Veteran

Mesajde Isi pe 02 Iun 2009, 08:59

Cool 8)
Deci stiu ce trebue sa exersez saisonu asta :wink:
Isi
Nou membru

Mesajde wachtelfeld pe 02 Iun 2009, 17:50

Dupa parerea mea cel putin la kurzhaar ,dresajul de aport fortat si "down" la distanta sunt cele mai importante comenzi pe care un caine trebuie sa le stie ....si amindoua inseamna control pe caine ,foarte util atunci cind avem un caine foarte pasionat si care are de-adevaratelea calitati si aptitudini dce vanatoare .
wachtelfeld
Veteran

Mesajde keops pe 12 Iun 2009, 13:32

Buna iua,
Au trecut 2 spatamini de cand am catelul, am facut al 2-lea vaccin si nea-m imprietenit putin.
Senzatia mea este k gresesc undeva, abia astepta sa fie scoasa din tarc si lasata libera in curte, se joaca foarte mult, are tendinta sa ma puce de picioare tot timpul cu dintii.
Asta cu muscatul am cam rezolvat-o prin cearta(pfui, nu-i voie) si acum nu mai ma musca de picioare.
Problema mea este k nu stiu daca la 2 luni e ok sa nu percuteze cand isi aude numele.
Cand o hranesc (si nu numai) o strig pe nume si am senzatia k nu prea stie despre cine e vb.
Am inceput si plimbatul in lesa zilnic si chiar cu lesa tarata dupa ea.
Nu stiu daca sa dresez cainele sa mearga la pas(daca la vinatoare merge la pas ca un ciobanesc german?).
La camp nu am scos-o inca.
Pentru orice sfaturi v-as fi recunoscator.
Keops
keops
Membru activ

Mesajde ssteffan pe 13 Iun 2009, 00:12

Keops, nici eu nu stiu prea multe despre dresaj, mai ales de vanatoare. Uite, aici [url]- http://fbx.ro/7axy06byb3nlnf80[/url] am postat o carte de dresaj extraordinara pentru noi incepatorii, este ilustrata si ne invata dresajul ca pe elevii de la gradinita. (pacat ca e in engleza si multi nu se vor bucura de ea). Am cautat luni de zile o carte de genul asta si intr-un sfarsit am gasit. Am stat mult si m-am gandit pana sa o postez spre a fi descarcata, dar m-a determinat secretomania ce predomina site-urile romanesti in ceea ce priveste dresajul.
Imi doresc sa cumpar cartea lui N. Stravoiu, dar cred ca este imposibil de procurat.
ssteffan
Veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare