Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:57

Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 15 Mar 2016, 21:56

de AGVPS din România » 15 Mar 2016 08:44

Titlul acestui articol poate şoca mulţi vânători contemporani, cunoscători ai fenomenului braconajului cu ogari şi metişi de ogari. Dar nu ogarii sunt vinovaţi de secătuirea multor terenuri de iepuri, în sudul, vestul şi nord-estul ţării, şi nici, singuri, stăpânii lor. Factorii decizionali în domeniul cinegetic, din executiv şi legislativ, au fost şi rămân, deocamdată, principalii vinovaţi de nereglementarea problemei şi, implicit, de recrudescenţa şi amploarea acestui fenomen antisocial. Fiindcă au fost în mod repetat sesizaţi, dar nu au fost receptivi la nivelul executivului şi nu au avut curajul necesar la nivelul legislativului, pentru soluţionarea tranşantă a acestei probleme extrem de stringentă. Problemă care nu a fost şi nu trebuie închisă, dacă dorim să mai vânăm iepuri în viitor. Istoria interbelică a braconajului cu ogari pare să se repete pe aceleaşi plaiuri de altă dată, dar soluţionarea problemei, ce a urmat anului 1930, nu mai pare fezabilă în prezent din cauza lipsei de temei legal. Iar adoptarea temeiului legal este împiedicată de prea multă dragoste faţă de câinii comunitari, sălbăticiţi şi ogari, nicidecum faţă de iepuri, căprioare şi alte specii de faună cinegetică şi de slăbiciunea parlamentarilor inhibaţi în faţa presiunii zgomotoase a pretinşilor iubitori de animale.

Ogarii nu sunt însă câini obişnuiţi şi nu pot fi trataţi ca orice javră. Originea lor se pierde în negura timpului. Popoarele arabe au păstrat câini de tip „ogar” de mii de ani, iar aceste rase se mai menţin încă pure în triburile de nomazi. Beduinii nici măcar nu consideră ogarul ca fiind câine. Ei îl acceptă ca tovarăş în corturile lor şi pe cămila pe care călăresc. Naşterea unui ogar este considerată pentru aceştia la fel de importantă ca naşterea unui copil. În vechiul Egipt, apoi în Grecia antică şi în Imperiul Roman, ogarii erau ţinuţi, de asemenea, la mare cinste, fiind înfăţişaţi ca însoţitori respectaţi ai faraonilor, zeilor şi împăraţilor. Este sigur că ogarii se bucurau de această consideraţie, pentru loialitatea lor faţă de stăpân şi pentru abilităţile acestora demonstrate la vânătoare. În anul 124 Î.Ch., Arrian scria însă că „adevăratul vânător nu va ţine aceşti câini pentru a distruge iepurii, ci pentru curse şi concursuri între câini, fiind foarte fericit dacă iepurele scapă”. Cu toate acestea, ogarii erau preţuiţi, încă de pe atunci, pentru spectacolul oferit prin reliefarea abilităţilor, în mai mare măsură decât pentru utilitatea lor. Din cauza lipsei de utilitate, în condiţiile împuţinării vânatului, ogarii aproape dispăruseră în Evul Mediu, fiind salvaţi de ecleziaşti, care i-au crescut pentru nobleţea lor. Ogarii de vânătoare constituiau, pe atunci, un drept exclusiv al nobililor, iar celor ce aparţineau altor clase sociale (inferioare) li se mutilau picioarele pentru a nu putea fi folosiţi la braconaj. Spre sfârşitul secolului al XVIII-lea, englezii au creat însă, primul club popular al crescătorilor de ogari, deschis publicului, şi, drept urmare, cursele de ogari au redevenit realitate. În plus, ogarii au rămas, în secolul XIX-lea, familiari şi printre regii şi nobilii Angliei. Concomitent cu revoluţia industrială din acea epocă şi cu acumularea de averi, s-a dezvoltat „industria ogarului”, stimulată de începerea vânzării lor prin licitaţii publice. Drept urmare are loc extinderea ogarilor din Anglia, în Irlanda şi USA, unde sunt importaţi pentru debarasarea fermelor de lapini şi pentru alungarea coioţilor care ucideau vitele fermierilor. Tot în secolul XIX, spre sfârşitul acestuia, a fost inventat iepurele mecanic şi a fost organizată prima cursă în linie dreaptă cu ogari (1876), apoi puţin mai târziu, prima cursă circulară cu ogari, în California (1912). Urmează amenajarea mai multor piste în SUA, primul chinodrom la Londra (1926), apoi altele în Irlanda, Australia şi Franţa. Din cauza afirmării în forţă a curselor de cai, cursele cu ogari au pierdut însă, în timp, din importanţă, pe la jumătatea secolului trecut. Ogarii renasc însă, din propria cenuşă, în anul 1970, dar nu la egalitate, ca importanţă şi recunoaştere, cu cursele de cai. Totuşi ogarii, de diverse rase şi mărimi, se cresc de atunci în foarte multe ţări din lume, pentru curse, vânătoare sau agrement. Şi la noi, dar în special pentru braconaj.

În România, ogarul a fost adus în trecut pentru a fi utilizat la vânătoare. O vânătoare nobilă, cum puţine sunt altele, despre care ne puteam face doar o impresie relecturând articolul „Vânătoarea cu ogari” de Mr. Schneider – Snyder Roland, publicat în Revista Vânătorilor din anul 1932. Redăm câteva citate, întru facilitarea documentării cititorilor:

«Vânătoarea „parforce” călare şi îndeosebi vânătoarea cu ogari, care este într’o mai strânsă legătură cu vânătoarea propriu zisă, se exercita cândva cu pasiune. Genul acesta de vânătoare îl interesează pe vânătorul de astăzi numai ca o amintire istorică, pentru că în ţara noastră legea opreşte exercitarea ei. Este regretabil, pentru că, din punct de vedere al educaţiei călăreţilor pe teren, valoarea acestor vânători este imensă. Căci ogarul ori prinde iepurele, ori îl scapă. Altă soluţie nu există. În timp ce la vânătoarea ordinară rămân pe teren o mulţime de iepuri aliciţi, care devin nişte hoituri sau o friptură sigură a răpitoarelor, după o suferinţă şi chinuri de nedescris. Este sigur că iepurele mânat de ogari nu este scos afară din ţara noastră! Mai mult, eu personal, pentru plăcerea de a vâna cu ogari, am neglijat de multe ori utilizarea armei. Am vânat cu ogari englezeşti şi ungureşti. Apoi cu Barzoi ruseşti în şesul infinit al Ucrainei. Patria Barzoilor este stepa. Acolo acest câine nu este fals, nici înşelător, nici necredincios şi nu muşcă, din contră, este un însoţitor credincios al stăpânului şi educatorului său, cea ce în general nu este cazul cu ogarul englezesc şi unguresc”. „Cine a galopat pe un cal pur sânge, pe un şes fata morgana, numai acela ştie ce deliciu este vânătoarea cu ogari, ce admirabil este aspectul unui ogar ce mână în galop, animal care în perspectivă pare că zboară pe aripile vântului.” „În timpul vânătoarei, un vânător conducea 2-3 ogari, în partea dreaptă a calului. Numai după un antrenament îndelungat caii se obişnuiau să meargă liniştiţi lângă acest trio de ogari. Fiecare vânător avea o cingătoare lată de curea aşezată de la umărul stâng spre şoldul drept. Această curea avea la dreapta un mare inel de care erau legate atâtea cureluşe subţiri lungi cam de 4,5 metri, câţi câni conducea vânătorul. Cureluşa se trecea prin inelul ce se găsea la gâtul cânelui, capătul cureluşei readucându-se în mâna vânătorului, aşa încât, dacă acesta îi da drumul din mână, ogarul era mai uşor eliberat. Afară de aceasta, vânătorii cazaci mai purtau la brâu un pumnal lat de Caucaz şi în mână o nagaică prevăzută la vârf cu plumbi. Călăreţii înaintau pe câmp la pas în linie de trăgători, cu intervale de 40-50 paşi. Cum sărea un iepure ori o vulpe, ogarii erau eliberaţi, iar călăreţii înaintau în galop moderat. Goana era scurtă, pentru că ogarii prindeau iepurele în scurt timp. Vulpea era gonită câteodată mai mulţi kilometri, însă când fălcile uriaşe o apucau de ceafă, era gata cu dânsa. La luptă nu se ajungea niciodată.” „O descriere plină de poezie a vânătoarei cu ogari şi găsim în romanul lui Tolstoi Război şi Pace. Este o descriere de o perfecţiune clasică a vânătoarei de lupi cu ajutorul barzoilor, şi nu i s’ar putea adăuga nimic”. „În 1920-21 am vânat cu ogari în ţinutul Caracal, unde am găsit la ţăranii de acolo ogari englezeşti şi moldoveni, de un exterior excelent. Ţăranii vânau pe jos. Acest sport este acolo vechiu, iar ogarii moldoveneşti erau animale renumite şi plătite cu bani scumpi.” „Deci vânătorul cu ogari, care practică un vechiu sport naţional, poate să fie unul cu mult mai corect decât acela cu puşca, ce aruncă alice la orice depărtare şi care vânează numai pentru friptură.”»
În România zilelor noastre, braconajul cu ogari, nicidecum vânătoarea cu ogari care este interzisă prin lege, a devenit, ca şi în perioada interbelică, fenomen popular. Acest fapt a fost posibil în lipsa unor reglementări clare privind deţinerea şi utilizarea ogarului, care a fost şi rămâne „mijloc de vânătoare”, ca şi arma, capcanele, păsările de pradă şi arcul. Fenomenul a fost însă încurajat şi din cauza pactizării, de cele mai multe ori interesate, a funcţionarilor publici îndrituiţi prin lege să constate şi să sancţioneze braconajul cinegetic cu stăpânii de ogari folosiţi la braconaj. Eforturile şi intervenţiile noastre repetate, întreprinse în interesul soluţionării acestei probleme vitale pentru vânătorii de iepuri din România, s-au lovit, în decursul timpului, de neînţelegerea miniştrilor din guvernele de până acum şi de precauţia parlamentarilor, care, după cum arătam, s-au simţit timoraţi în faţa iubitorilor de câini în general şi de câini comunitari în special după ieşirea acestora în stradă.
După atâtea eforturi şi decizii ce s-ar mai putea face? Să căutăm o soluţionare mai înţeleaptă, acceptabilă pentru vânători şi societate, de reglementare a problemei ogarilor. Iar soluţionarea sugerată, de legalizare a deţinerii ogarilor exclusiv pentru vânătoare doar de vânători, poate avea sorţi de izbândă, cu adevărat.
© N. Şelaru

http://www.agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=96&t=269

Pentru cei interesati.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde blackcrotal pe 15 Mar 2016, 22:38

Interesant articol dar CUI FOLOSESTE ?
Este exact cum este cu terenul de fotbal din Bucuresti pe care nu se poate juca nimic, Sala de gimnastica nou construita in care nu se poate desfasura nici o intrecere, campionatul european de footbal care trebuia sa se desfasoare in romania dar. ..
Asi vrea sa stiu CINE s-a impotrivit pana acum sa se practice Vanatoarea cu Arcul in Romania, dar Vanatoarea cu Pasari de Prada cine a pus-o la colt ?
O sa-mi spune-ti ca LEGISLATIVUL este de vina.
Pai cine dracu este acest legislativ si de unde primeste comenzi ?
Chiar credeti ca Irina Loghin, sau mai stiu eu ce cantator din frunza care reprezinta pe cine stie cine in Parlamentul Romaniei au habar de diferenta care este untre ursul brun si ursul spalator ? Sa fim seriosi !
Chiar nu va dati seama ca toate hotararile din romania se iau "la comanda"
Ma refer la comenzi politice care au la baza interese de partid, interese materiale, interese proprii, interese de imagine si multe, multe alt fel de interese.
Dar indiferent despre ce domeniu vorbim, in fiecare caz este unul "mare" Capo tuti capii care sta la butonul care are drept de veto in cazul interesului respectiv .
Deci repet intrebarea : CUI FOLOSESTE sa nu aveam vanatori cu arcul ?
Tie Liviu iti foloseste ? Eu sunt convins ca acest mod de vanatoare pe tine personal te intereseaza din altruism, in sensul ca tu ai etajul superior foarte bine dotata si-ti dai seama ca 10.000 de vanatori cu arcul daca au sa poata dobora 10 % din vanatul mare pe care ar putea sa-l impuste 100 de vanatori ar fi lucru mare.
Deci vanatoarea cu arcul NU este periculoasa pentru VANAT . Atunci pentru cine ?
Hai ca este chiar mura in gura .
Acum este trendy sa vorbim despre vanatoarea cu arcul asa ca vorbim la nivel inalt sa ne aflam in treaba .
Cineva simte ca i se misca fotoliul de sub fund si vrea sa pactizeze cu "plebea"ca sa-si reconsolideze postamentul.
Cine o fi oare personajul ? :ymdevil:
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde UlissePro pe 16 Mar 2016, 03:08

Nu cred ca după atâția ani, la lovit fulgerul pe prea iluminatu conducator al vânătorimii a.i. sa sprijine vânătoarea cu arcul si păsări de prada fără nici un interes. Poate sunt o noua specie de cotizanți si AGVPS s-a prins ca mai au de unde lua niste bănuți, mai ales ca rata lor de succes menționata mai sus nu face pagube decât infime.
Oricare ar fi motivația, daca AGVPS sprijină legalizarea vânătorii cu arcul sau păsări de prada este un mare plus.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2016, 06:49

Ba, o sa raman singurul om sanatos de pe planeta! :lol: :lol: :lol:
Dar, fara suparare, la un control serios la tartacuta, ai de nu ziceti ca am dreptate, va lipseste o doaga!
Tipati de ani de zile ca nu e dialog, ca nu se face, ca Marcu nu are obiectul muncii, ca lobby, ca naiba s-o ia de treaba! Si cand o vedeti cu inceput negru pe alb, eee...," pai de abia acum?", "ce, trebuia cand eram eu in perioada de rut, acum nu imi mai trebuie!". Dar aia de vin dupa noi or vrea sa fie legiferat arcul, soimul, prastia si aschia?!?
Cui foloseste Razvane? Celui ce va vrea sa obtina ceva si va accepta mana intinsa. Se mica fotoliul cuiva? Si probabil se aseaza pe el Greuceanu? Si ala face intr-o zi cat altii-n trei? Facem pariu ca in 6 luni oricine si orice va face, va fi contestat mai abitir ca predecesorul?
Da jupane, sa acceptam ca exista interese. Pai nu a zis vanatorimea sa se faca lobby pentru cauze nobile? Daca se face, care e problema? Ca se face prea tarziu?
Daca intra bani in vreo visterie, acei bani sunt din buzunarul vreunuia din noi? Sau ar intra intr-o alta visterie, mai sigura?!?
Ok, accept si ca se puncteaza la capitolul imagine. Dar, carcotasilor care sunteti carcotasi prin definitie, va ia locul cineva in cartea de istorie?!? Sa moara capra la vecinul de langa voi?!
Se drege busuiocul? Se poate zice si asa. Bine ca se drege ceva in tara lui Dupa Mine Potopul, neam cu Las-o Ma Ca Merge Asa!
Am scris ieri pe la legislatie cum e cu nu-ul asta romanesc. Ne curge in vene. Si cand ii oferi romanului ceva, el iti raspunde politicos: "Nu multumesc, nu am nevoie!". Invatati-va dragi colegi de forum - copii, ca atunci cand primesc sa se bucure de dar. Ii scăpați de tara (cu a, nu cu ă) suspiciunii.

PS: Astia nascuti mai in ultima perioada, iesiti nene la inaintare si miscati jucaria, ca de asteptati la noi, asteptati mult si bine! Coada aia la salamul cu soia ne-a marcat pe viata. Noi stim ca pe usa din spate pulpele pleaca spre alte frigidere...

http://www.free-ringtones.cc/ringtones/ ... nde/169023
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde UlissePro pe 16 Mar 2016, 07:45

Bine ai ajuns acasa :D .
Puteau să lase găina aia să se impiedice mai devreme că nu strigam dupa ea ca este parasuta. Cu banii in plus care ar intra in visterie de la șoimari si arcași, foarte bine ma bucur pentru ei nimic de obiectat. Dar cu imaginea, pot să scoată ei toate cuiele din ușa ca pentru cei care au stat la coada pentru acel salam cu soia și ia marcat pe viață, gaurile ar trebui sa rămână cam forever! A dracu usa ca țeapăn mai e fixată!
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2016, 08:14

Sa te intorci cu bine si tu!

Nici nu stiu cu ce sa continui, ca tare ma repet pe forumurile astea!
Despre istorie ca tine in loc omul ce vrea evolutie, am scris acum vreo luna. Nu mai reiau. Mai bine mai tarziu decat niciodata si jumatatea plina sunt mai importante pentru mentalitatea mea decat galerie cu brutarie.
Despre banii si imaginea venita de la soimari, ogarari si arcasi, cred ca e chiar ridicol sa contabilizez. Numai un om cu imaginatie bogata poate vedea ca astia ar putea coagula, avea cotizazii in propria asocietie, din care parte sa se duca la AGVPS. Nu cred ca sunt toti vreo 50, calculati voi fondurile ce ar imbogatii AGVPS. Putem vorbi si de lucruri serioase.
Ca usa e cu gauri? Asta e! In orice caz, e veche si capitonata, se restaureaza usor pe unde e cazul. Dar astea noi sunt mai breze? Va spun eu ca nu! Atat timp cat va exista AGVPS, tunurile vor fi pe el. Ca pe orice reduta. Dar, in momentul in care nu va mai exista (si eu nu-mi doresc), sa vedeti ce bucati de PFL spart o sa vedeti din usile noi!
Am inteles ca deja au inceput sa crape...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2016, 08:20

Si va rog sa va mai contraziceti si intre voi. Ca ma faceti sa cer drepturi de avocat. Stiu sa si acuz foarte bine. Dar, in orice act justitiar, la o acuza, de primeste un drept la replica. Iar cand vin numai acuze, nu mi se pare drept sa nu te uiti si in ochii "vinovatului". Mai ales cand acuzele vin de peste gard.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2016, 08:55

Stati ca am luat viteza. Cred ca ma enerveaza Razvan cand il vad ca s-a pus ca surdu pe toba si vine cu cate o caraiala. Cred ca s-a prins ca imi face lacere sa intru in polemica cu el... :)

Mai domnilor care sunteti, de data asta niste domni! De unde aceasta idee ca daca ii tremura scaunul lui Selaru, trebuie sa si-l consolideze pe forumuri?!? De cand vreun forum a pus macar un secretar la o asociatie?! Nu cumva chiar credem ca ce scriem noi - noua face ca mainile care voteaza sa se ridice si coboare dupa vointa noastra? Eu am zis mai sus ca unora le (ne :D ) lipseste o doaga... Vreti schimbari? Alea nu se fac decat la adunari generale. Am inceput la "Vanatorul alege" un demers, s-a dovedit ca vanatorii de pe forumuri nu au prea multe de a face cu realitatea din sala de sedinte. Am contribuit la crearea unui forum la AGVPS acasa, acolo nu venim cu propuneri, ca nu da bine. Acum, ca toate lucrurile criticate de-a lungul anilor au un raspuns de sustinere din partea lor, ne dam cu curul la gard, de frica cae o smecherie in toata treaba asta. Aveam in cap sa propun ca la urmatoarea fierbinteala, sa se faca un apel la o demonstratie de solidaritate, autorizata. Dupa ceea ce vad prin mijloacele de comunicare, imi dau seama ca ne adunam vreo 20. La o terasa, la bere....

Daca AGVPS dorea fonduri si imagine, daca tot suntem la caini, aici trebuia sa se implice ei. Am fost cu Mihai Burcescu si Dan Mocanu si am vazut cu ochii mei cat se cheltuie in domeniul asta. Si prin ce lume se misca. O sa povestesc eu despre asta cand o sa vrea lumea sa citeasca si sa inteleaga. De povestile care fac bine la somn, nu ajuta nimanui. Asta daca chiar vreti un subiect pe care se poare acritica activitatea AGVPS. Nu e timpul trecut nici aici.
Deci bani si imagine = chinologie!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde UlissePro pe 16 Mar 2016, 09:18

AGVPS ul ca instituție nici eu nu îmi doresc sa dispară.
Mai departe ramane de vazut ce se rezolva.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde blackcrotal pe 16 Mar 2016, 09:34

*** Te rog sa citezi doar fragmentul care te referi. Moderatorul de serviciu
Salut Liviu,
Hai sa ne intelegem : eu tie nu am nimic sa-ti reprosez dar pot sa observ ca esti excesiv de crestin in sensul ca tu ii crezi pe toti cinstiti si drepti ca tine !
Deci in discutiile cu mine, pe forum, la mine in batatura sau la tine eu am sa o tin pe a mea si tu poti sa o tii linistit pe a ta ca nu am sa ma cert cu tine pt asta .
Eu, mancator de salam cu soia zeci de ani ( asa cum bine ne-ai caracterizat ) si daca imi permiti om care ani de zile cand intram in casa ma uitam in toate partile si ma gandeam unde dracu ar fi posibil sa-mi fi bagat careva "muste" , acum pot sa spun cu mana pe inima ca AGVPS de pana in 1989 era mult mai aproape de vanatori decat cel actual . Sigur ca erau si atunci fonduri si balti pentru potentati, dar vanatorii simpli , oamenii cu venituri modeste care totusi isi rupeau de la gura sa plateasca cotizatia, dar pasiunea inainte de toate , veneau iarna de la vanatori colective cu cel putin 1 fazan sau un iepure daca nu cumva cate 2 piese.
Sa-ti spun cati vanatori am auzit acum ca s-au intors cu tolba goala sau se bucura ca s-au dus NUMAI 20 vanatori la o colectiva de mistret si au primit fiecare la sfarsitul vanatorii cate un pachet de cate 2-3 kg carne ?
O sa spui proasta administrare si coruptie . Da ai dreptate dar proverbul spune ca :
" Pestele se impute de la cap si se curata de la coada "
Despre apele de pescuit ce sa mai vorbim ? Am spus de atatea ori acelasi lucru dar eu "latru si nimeni nu intelegele limba mea "

A si sa nu uit Liviu cand eram copil , imi spuneau bunicii "fa-te frate cu dracu pana treci puntea"
Nu mai vreau sa ma fac frate cu DRACU !
respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2016, 10:07

Razvane, fa-te odata vanator ca sa intelegi ca AGVPS nu are nici o treaba cu traista vanatorului!
Tu o tii una si buna! Pentru ca s-a contestat amestecul AGVPS in filialele locate, acestuia i s-a luat orice drept de decizie la nivel local. Nu mai e cum crezi tu ca e!
Si sunt vreo 10 ani de atunci. Ca in astia 10 ani traista e tot mai goala, e alta discutie, dar nu mai e legata de AGVPS. In schimb, acum, AGVPS inca mai poate sa influenteze (nu sa hotarasca!) in privinta ogararilor astia de la care a pornit discutia. Si tu zici ca nu, ca de ce se mai baga, ca pentru tine nu mai e loc de intors! Dar poate e pentru altii, de ce ei nu ar putea beneficia de acest avantaj? Ca nu ai tu unde pescui?!? Vad ca tu o tii pe a ta, dar suceste-o pe discutie, nu o da din ogari in kg de carne si in pescuit. Ca asta faci, cum e vorba de ceva constructiv, tu abati sensul discutiei!
Razvane, tu nu cumva esti salarizat pentru asa ceva? Ca chiar ma pui pe ganduri! :-w :ymsmug: Ca tot zisesi de fratia Dracilor... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde biriuck pe 16 Mar 2016, 10:26

Ca avem sau nu incredere in AGVPS sau Selaru este irelevant. Indiferent de eventualele beneficii (nimeni sanatos la cap nu ar face ceva pe lumea aceasta cu buna stiinta daca ii aduce prejudiciu serios!), punerea pe masa discutiilor a acestui subiect este un mare pas inainte. Si punct!

Acum daca face pipi un elan intr-un rau din Belarus sau daca la noi e seceta, se gasesc cativa sa zica iute ca e din cauza lui Selaru (caz notoriu cu acel Ilie Marian sarit de pe fix pe facebook). Similar este cazul 'marinar' vs Antena 3, Basescu este vinovat de orice. Si, mai important, daca ai indrazneala sa zici "Stai, bre, ca nu e chiar asa! Ce treaba are coada vacii cu stampila prefecturii?" o sa ti se explice condescendent ca orice ai zice nu ii poti schimba opinia pentru ca tu oricum esti "basist".
A ramas doar sa se inventeze un termen si pentru cei ce indeamna la ceva clam si cumpatare pe tema AGVPS. Variante sunt destule, "agvpsist", "selarist", "comunist" etc
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde blackcrotal pe 16 Mar 2016, 11:47

Este mult mai simplu :
Toti cei care suntem aici suntem MEMBRI ai forumului http://www.vinatorul.ro . Chiar si cei care sunt membri ai altor forumuri inclusiv al forumului AGVPS si au eventuale functii sau obligatii pe acele forumuri, AICI sunt NUMAI MEMBRI ai forumului http://www.vinatorul.ro .
Membri forumului http://www.vanatorul.ro au drepturi la propria opinie care poate sa fie pro sau contra pe orice subiect.
Daca discutiile dintre noi se poarta pe ton civilizat fiecare sustinandu-si propria opinie, nu sunt probleme.
Avem multe topicuri deschise pe aici in care toti am fost sau au fost suparati si acolo in unele cazuri nici nu se mai punea problema de cumpatare pt ca este stiut, pescarii si presupun ca si vanatorii asa cum stiu sa se distreze la fel stiu sa si suduie.
In ce fel oare ar putea sa actioneze indemnul la calm si cumpatare asupra oricarei persoane cand vede o ciurada de caini fara jijeu alergand o capra sau un ied ?
Dar, intre noi, daca toti acceptam ca suntem egali de la vladica la opinca si ca OPINIILE sunt un drept al tuturor atunci v-a fi calm si cumpatare fara sa ne indemne cineva la asa ceva.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde biriuck pe 16 Mar 2016, 12:05

blackcrotal scrie:...in unele cazuri nici nu se mai punea problema de cumpatare pt ca este stiut, pescarii si presupun ca si vanatorii asa cum stiu sa se distreze la fel stiu sa si suduie.

Si la ce foloseste ca stiu sa suduie?

Si o tema de gandire. Oare esti/sunteti sigur(i) ca daca ne apucam sa sapam prin articolele publicate prin revista proprie nu gasim deschidere spre metodele traditionale de vanatoare inca din urma cu mult timp? Despre ogari nu stiu sigur daca gasesc dar despre arc si soimi gasesc sigur. Oare de ce?
Prin urmare nu este o noutate absoluta si poate ca se incerca obtinerea consensului oamenilor sau macar acomodarea cu subiectul (a scris ceva frumos de asta @aghiuta in alta parte). Adevarul este ca multi vanatori (intre ei si factori de decizie cu influenta in Parlament, Guverne, comisii etc) nu vad deloc cu ochi buni vanatoarea cu ogari, arc, prastie etc... Poate :idea:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde UlissePro pe 16 Mar 2016, 12:21

Pai nu văd pentru ca odată inhamati la căruța partidului se duc numai unde sunt ghidați din hamuri.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde blackcrotal pe 16 Mar 2016, 13:38

Hm, Liviu tu spui ca vrei sa ceri dreptul la avocat pt ca 2 persoane au sarit pe tine .
"Falsh si uz de fals " dupa cum spunea tovarasa ceusescu. pe mine ati sarit 3 si ma reprezint singur :))
Si ca sa nu crezi cumva ca nu stiu sa numar acum esti tu, colegul tau de forum la AGVPS si Moderatorul de serviciu care a scris pe un post al meu de aici ca :
*** Te rog sa citezi doar fragmentul care te referi. Moderatorul de serviciu. Eu pana la acel moment nu am citat nimic asa ca nu inteleg la ce citate va referiti
Functia "citat" are rolul de a ajuta pe cel ce posteaza sa preia o afirmatie a unui partener de dialog si sa isi dezvolte postarea in jurul acesteia. Tu nu preluai o afirmatie, o fraza ci intreaga postare. Acest lucru nu are rost, atat teharau cat si biriuck postand fix inaintea ta si nu cu nu stiu cate postari mai devreme.
In plus, se naste confuzie pentru ca nu este clar de care fraza anume te legi, in ambele cazuri postarile colegilor fiind complexe.


Atentionarea trimisa are legatura doar cu forma in care te exprimi si nu ma intereseaza subiectul discutiei. Adica nu au sarit pe tine 3 ci maxim 2 :wink:

Moderatorul de serviciu


Daca am lamurit-o ( sper eu ) cu Moderatorul de serviciu au mai ramas 2 persoane carora politetea ma face sa le raspund.
Tu spui ca eu te-am enervat . Posibil . Posibil sa ma fi enervat si tu in anume situatii . Sau poate tu nu m-ai enervat pentru ca ai intotdeauna dreptate ? Sti care este diferenta intre noi doi ? Eu am treaba cu ACTUALUL AGVPS ca si institutie si ma iau de ei iar tu te iei de mine !
Mi-ai spus a 2 a oara sa ma fac vanator si apoi sa vorbesc.
Eu vorbesc ca si PESCAR pentru ca vanatorii si pescarii au apartinut dupa 1947 aceleiasi institutii . Deci daca la vanatoare tote sunt bune si la locul lor, sincer ma bucur pt ca atunci nu voi avea motiv de suparare.
In schimb la pescuit treburile stau asa cum am scris pe forumul AGVPS si sunt suparat ca atunci cand am intrebat DE CE este asa si CINE ESTE VINOVAT, daca dl Selaru a vazut ca nu cedez la amenintari si nu ma poate duce cu presul a dat dispozitie sa-mi fie banat contul .
Cine m-a banat si apoi s-a laudat pe aici cu fapta-i vitejeasca stiu . Nu am sa spun decat un lucru. Dumnezeu este mare si vede si da fiecaruia dupa merite indiferent daca este crestin sau liber cugetator .

Deci Liviu, am spus-o de nu stiu cate ori, si o spun in continuare, eu cred in proverbe si de acolo stiu ca :
"Lupul-si schimba parul dar naravul BA ! "
Tu, daca inteleg eu bine, accepti ca cineva poate gresii, dar crezi tu ca este posibil sa nu mai repete greseala .
Sa dea Bunul Dumnezeu sa ai dreptate.
Dar indreptarea unei greseli incepe cu asumarea ( recunoasterea ) acelei greseli ori asta nu prea am observat-o la personajul respectiv

Deci Liviu, eu nu am spus nimic despre tine asa ca nu ai motiv sa te inscrii la Drept :)
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde biriuck pe 16 Mar 2016, 15:46

Nu aveam de gand sa mai intervin, stiindu-te suparat pe anumite probleme de pescuit si altele si cu idei fixe pe care nu ai vrea sa le schimbi/atenuezi oricare ar fi argumentele.
Ai facut insa niste afirmatii tendentioase si trebuie sa o fac:
1) Nu Selaru a cerut banarea ta. A fost decizia mea si ceilalti moderatori nu au avut nimic impotriva. Nu am intrebat pe nimeni de la AGVPS daca sa te banez sau nu si nici nu mi s-a cerut de cineva de acolo sa te banez. Am si specificat in mesajul de adio ca poti face plangere la ei - proprietarii acelui forum :wink:
2) Te felicit daca esti "rezistent la amenintari" dar postarile tale si ale celorlalti sunt inca acolo. Orice amenintare ar fi inca vizibila daca ar exista. Daca era atat de deranjant ceea ce ai intrebat pe acolo ar fi putut oricand sa stearga dar nu au facut-o, poate ca nu e :wink: .
Postarile acelea nu-ti fac deloc cinste. Oricine le citeste vede cat de pe langa subiect erai si cum amestecai lucrurile (aici ti-a dat tare sub centura @teharau cand a postat link-uri catre demonstratiile lui @Sly_Fox si @Jon)

Pacat, puteai sa atingi multe bube din domeniul pescuitului. N-ai vrut insa sa te documentezi si ai preferat sa mergi pe 'sentimente'...

Spor in toate!

@blackcrotal, @biriuck
Este ultimul derapaj catre polemica pe care il mai tolerez.
Mutati-va cu ea pe topicul potrivit.
Topicul asta e referitor la rase de caini admise la vanatoare.
Moderatorul....nu cel de serviciu.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2016, 19:13

blackcrotal scrie:I
Asi vrea sa stiu CINE s-a impotrivit pana acum sa se practice Vanatoarea cu Arcul in Romania, dar Vanatoarea cu Pasari de Prada cine a pus-o la colt ?
O sa-mi spune-ti ca LEGISLATIVUL este de vina.
Pai cine dracu este acest legislativ si de unde primeste comenzi ?
Chiar credeti ca Irina Loghin, sau mai stiu eu ce cantator din frunza care reprezinta pe cine stie cine in Parlamentul Romaniei au habar de diferenta care este untre ursul brun si ursul spalator ? Sa fim seriosi !
Chiar nu va dati seama ca toate hotararile din romania se iau "la comanda"
Ma refer la comenzi politice care au la baza interese de partid, interese materiale, interese proprii, interese de imagine si multe, multe alt fel de interese.
Dar indiferent despre ce domeniu vorbim, in fiecare caz este unul "mare" Capo tuti capii care sta la butonul care are drept de veto in cazul interesului respectiv .

Cineva simte ca i se misca fotoliul de sub fund si vrea sa pactizeze cu "plebea"ca sa-si reconsolideze postamentul.
Cine o fi oare personajul ? :ymdevil:


Ca sa nu mai cantam dupa ureche, am facut o sesizare catre AGVPS si, prin bunavointa domnului Selaru, am primit ceva lamuriri in timp util. Cine doreste sa iasa din negura zvonistica, iata lamuriri si materiale concrete:

Stimate domnule Liviu Mircea,
În legătură cu discuţiile purtate pe forumul vînătorul.ro, referitoare la vânătoarea cu păsări de pradă şi arcul, vă transmit câteva precizări, de natură a lumina, pe cât se poate, confuzia semănată.
A.G.V.P.S., prin subsemnatul, a susţinut încă din 2006, recunoaşterea prin lege, a păsărilor de pradă şi a arcului ca mijloace de vânătoare, alături de armele de foc şi de capcane. Ne-am exprimat opinia că şi ogarul poate fi mijloc de vânătoare, spre deosebire de celelalte rase de câinii care se folosesc doar ca auxiliari la vânătoare, fără a constitui însă mijloc de vânătoare.
Am susţinut acest lucru cu responsabilitate, conştient fiind că numai astfel se va putea pune ordine în braconajul făptuit cu astfel de mijloace, plecând de la adevărul că vânătoarea legală nu o pot practica decât vânătorii, care pot folosi diverse mijloace admise la vânătore. Dacă parlamentarii nu ar fi fost influenţaţi de anumiţi vânători cu arme de foc şi de anumiţi ornitologi , probabil ca susţinerea noastră ar fi avut sorţi de izbândă. N-a fost să fie însă aşa, deşi am revenit cu aceiași susţinere, de fiece dată când s-a pus problema modificării legii. Am revenit ulterior şi cu argumentul recunoaşterii vânătorii cu arcul şi cu păsările de pradă ca metode de vânătoare tradiţionale care fac parte din patrimoniul cultural universal.
Personal voi continua să susţin necesitatea reglementării legale a acestor mijloace de vânătoare pe lângă parlamentari.
Anexez doar propunerile de amendare sugerate de AGVPS pe proiectul de modificare şi completare a legii, transmis în data de 30.05.2013, tuturor conducerilor asociaţiilor afiliate, spre cunoaştere şi susţinere. Nu am timpul necesar pentru a căuta și vă trimite aceleaşi propuneri (operate cu roşu), făcute şi cu alte ocazii.
Pentru cei ce cred că intervenţiile mele sunt doar de data recentă, îi invit să citească doar trei articole publicate în revista VPS intitulate:
1. Vânătoarea cu păsări de pradă – în nr. 5/02012 pag. 10 – 11;
2. Vânătoarea cu arcul – în nr. 6/2012, pag. 16;
3. Vânătoarea cu ogari – în nr 8/2012, pag. 10-11.
Mai doresc să vă spun că am făcut acest "lobby" din convingere, determinat şi de amintiri plăcute din copilărie, când am crescut un pui de porumbar, pe care l-am eliberat toamna, când a trebuit să plec de acasă, la scoală.
Mai precizez că AGVPS nu are vreun interes material în această chestiune. Doreşte doar ca vânătoarea să se practice legal, doar de către vânători, cu mijloace sportive de vânătoare de natură a îmbunătăţi imaginea vânătorului actual.
Celor ce gândesc şi afirmă altceva, din ignoranţă sau diverse motive numai de ei știute, uneori sub protecţia anonimatului, nu le ramane decat sa se informeze si sa caute calea dialogului onest.
Cu stimă
N. Şelaru

Imagine

Imagine
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2016, 19:18

Cu aceasta consider inchisa aceasta discutie, cu scuzele de rigoare pentru off topic. Scopul initial al postarii a fost de a informa persoanele interesate de demersurile facute sau in curs. De aceea nici nu am deschis alt topic.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate