Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:51

harna pentru caini ....

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Cu ce va hraniti cainii ?

hrana uscata
31
35%
hrana uscata si alternativ mancare preg. acasa
48
54%
numai mancare pregatita acasa dupa reteta
2
2%
resturi de la masa+periodic suplimente nutritive
8
9%
 
Voturi totale : 89

Mesajde peace pe 09 Aug 2006, 14:23

In concluzie:cainii mei arata tot asa de bine ca si cei hraniti cu hrana uscata,vaneaza tot asa de bine(sau mai bine) ,au" power" in teren,isi castiga premiile pe unde se mai intrec cu cei de seama lor (la munca si la frumusete)si sant hraniti cat mai natural,evitand cat se poate produsele chimice ce oricum se afla(mai mult sau mai putin)in hrana uscata.Asta e parerea personala:avantaj Eu si Cainii mei.
Dezavantaj:sa le gatesc,pastrarea hranei(vara)etc
Avantaj hrana uscata:cei fara timp,firmele producatoare.
Din cartile ce le-am citit despre cresterea si alimentatia cainelui, sincer nici un crescator nu a pomenit de hrana uscata(sau poate ca nu am citit ce trebuia :wink: )Nu cred sa nu fie crescatori renumiti ce sa nu faca ceva reclama dar nu am vazut inca.
Si sa nu uitam ca pana acum cativa" ani" nu sa prea auzit de hrana uscata,sau la conserva iar caini nostri si ai srabunilor nostri au trait si au vanat fara probleme daca au fost ingrijiti.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde Sharp pe 10 Aug 2006, 12:48

vanille9, hrana e granulata sau faina (uruiala)? Daca e granulata, sigur a fost extrudata si atunci vitaminele se adauga prin sprayere pe furajul granulat proaspat - cald. Eu nu stiu o sursa naturala de vitamine care sa aduca un aport de o singura vitamina. De aceea mi se pare putin ciudat ca sunt mentionate vitaminele respective (K, B1, B2, B6, D3 etc.) pe eticheta... la un loc cu INGREDIENTELE
Daca erau trecute la o rubrica gen "compozitie chimica", sau si mai bine "valoare nutritiva", atunci ar fi fost limpede.
Poate ma lamuresti si pe mine. Intre timp, te-as ruga sa imi raspunzi la intrebarea de mai sus referitor la forma de prezentare a furajului. Merci!
Sharp
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Apr 2006, 11:07
Locaţie: Timisoara

Mesajde Sharp pe 15 Aug 2006, 22:34

Chiar te rog, pls da-mi un pm sa nu facem (anti-) reclama :)
Merci!
Sharp
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Apr 2006, 11:07
Locaţie: Timisoara

Mesajde jon2004 pe 15 Aug 2006, 22:44

poti pine adresa!daca se supara , o sa-l stearga! :wink: :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Sharp pe 16 Aug 2006, 16:41

vanille9,
Vitaminele mentionate la ingrediente sunt adaugate ca supliment separat, ceea ce inseamna ca sunt fie sintetice, fie extracte din fermentatie (pentru unele dintre ele).
Din pacate, cele sintetice sunt mai ieftine si din punctul meu de vedere, 100% asta e si varianta producatorilor...
Daca ai remarcat, vitamina E este mentionata de 2 ori, odata ca tocoferol, si inca odata (sintetica)...
Vitamine naturale in hrana cainilor inseamna, in cel mai fericit caz, mancare gatita in casa si continutul de vitamine al acesteia, legume crude si carne cruda (mai putin recomandabila la cainii de vanatoare).
Dar nici o grija, si vitaminele sintetice isi fac treaba...
Sharp
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Apr 2006, 11:07
Locaţie: Timisoara

Mesajde florin.t pe 18 Aug 2006, 14:41

Nu toate vit. se distrug prin fierbere, vanille. Ca e scumpa nu inseamna ca e si mult mai buna hrana :wink: :lol:

Acuma ar trebui stii ca daca le dai carne (tot resturi le dai ca doar n-o sa le dai cotlet, pulpa, etc ) acesta se fierbe numai cateva minute (opareste bine), la fel si legumele (tocate impreuna cu carnea). Singurele care se fierb bine sunt crupele (orez, arpacas, faina grisata de porumb, etc).
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde florin.t pe 19 Aug 2006, 08:40

vanille9 scrie: Eu recomand carnea de pui (pulpe sau piept) si vita (muschi), fierte, la gratar sau la cuptor. (fara a folosi zeama de fierbere :shock: :D )


Aia mananc eu vanille :lol: Cainele mananca si intestine si gat+coaste de pui, daca ma supara nu le mananca nici p'alea :evil:


Hai ca-i buna aia cu gratarul :lol: , maine vrem sa iesim la iarba verde , o sa-i spun sotiei ca gratarul ei il dau la caine c-asa scrie pe vanatorul.ro :lol: :lol: :shock:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde redsett pe 19 Aug 2006, 09:14

Am urmarit pana acum acest topic si am vazut multe pareri si "retete".
Partea cu pieptul de pui si gratarul pentru caine (adik ce zicea vanille9) nu e nici pe departe un lucru extraordinar. Am fost saptamana trecuta la munte (la Brasov, unde avem o casa) si am iesit in oras, am fost la un restaurant si am cerut si o portie de friptura de piept de pui pentru caine... A fost servit cainele ca si noi, adik la fel de formal, fara ca macar sa faca careva figuri ca "vai, domne, dati la caine???!!!"
Una din catelele mele se ingrasa rapid daca nu face efort fizic si in cauza asta are o dieta stricta: mancare uscata de 2 ori pe zi (dimineata si seara), doar 200 gr la o masa, iar completarea este fie pulpa/piept de pui, fie vita (ambele preparate la cuptor). E adevarat ca pe langa asta mananca si cate un morcov, banana si uneori castravete si rosii.
Tind sa cred ca daca iti iubesti intr-adevar companionul, atunci ii dai tot ce e mai bun.
Cum sa spun ca imi iubesc cainele ca pe copilul meu cand copilului nu ii refuz nicio pofta? :roll:
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 19 Aug 2006, 10:21

redsett scrie:.....Una din catelele mele se ingrasa rapid daca nu face efort fizic si in cauza asta are o dieta stricta: mancare uscata de 2 ori pe zi (dimineata si seara), doar 200 gr la o masa, iar completarea este fie pulpa/piept de pui, fie vita (ambele preparate la cuptor). E adevarat ca pe langa asta mananca si cate un morcov, banana si uneori castravete si rosii..... :roll:


Daca ii dai 400g de hrana uscata plus pulpa/piept sau vita si mai primeste si un supliment , cum sa nu aiba probleme cu greutatea ?? :wink: Ma intreb ce mananca , cand nu este la dieta! Cinele meu primeste 500g de hrana uscata / zi si iese in teren de 2-3 ori pe saptamana!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde redsett pe 19 Aug 2006, 12:11

:D Am uitat sa spun ca acea catea inoata lacul IOR in fiecare zi, asta daca nu iese pe camp cel putin 4-5 ore. Deci de aia, jon2004 si dan_22, primeste atata de mancare. Si... jon2004, ai vazut acea catea la Tg Mures, si NU era deloc grasa, ci arata kiar excelent de bine din punct de vedere fizic. :wink:
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde redsett pe 19 Aug 2006, 12:12

Scuze, nu stiu dk voi stiti cat de mare e lacul IOR, nu de alta dar nu sunteti din Bucuresti. Va poate spune cineva care cunoaste....
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 19 Aug 2006, 12:20

redsett scrie:Scuze, nu stiu dk voi stiti cat de mare e lacul IOR, nu de alta dar nu sunteti din Bucuresti. Va poate spune cineva care cunoaste....


ai putea sa le spui chiar tu cred ... :? :lol:


redsett scrie: A fost servit cainele ca si noi, adik la fel de formal


As fi vrut sa vada faza cu cateaua la masa ... :lol:

Care e restaurantu' sa stiu sa nu ma duc sa mananc in urma cainelui ...
poate aia nu spala farfuriile, le dau la catei sa le linga ... :x :evil: :x :twisted:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde redsett pe 19 Aug 2006, 20:38

Ai dreptate! :lol: :lol: :lol: Pai... dk merg in ritmul in care inoata cainele (adik mai relaxat) termin turul lacului in 2 ore.

Care e restaurantu' sa stiu sa nu ma duc sa mananc in urma cainelui ...
poate aia nu spala farfuriile, le dau la catei sa le linga ...


Pai... sa inteleg ca nu prea ai fost in afara tarii la restaurante? Ai fi uimit cat de multe restaurante sunt tot atat de ospitaliere. SI SUNT CURATE!!!
Sa fim seriosi ca nu stim nici macar ce ne pun noua astia in paine....
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 20 Aug 2006, 06:52

Poate, pe la care am fost eu aveau la usa pus semnul ala interzis cu animale de companie si daca n-aveau sigur nu permiteau. Sunt hoteluri care permit accesul cu caini altii (cei mai multi ) nu permit.

Mi se pare un pic deplasat sa mergi cu cainele la restaurant dar gusturile nu se discuta ...
Ultima oară modificat de florin.t pe 20 Aug 2006, 20:01, modificat 1 dată în total.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde redsett pe 20 Aug 2006, 17:14

E bine spus: GUSTURILE NU SE DISCUTA! :lol: :lol: :P
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde redsett pe 22 Aug 2006, 21:29

vanille...vorbesti cu mine din cate inteleg... :) Cateaua mea duce o viata activa, adik nu exista zi in care sa nu inoate 2 ore sau sa iasa pe camp 3-4 ore. cu toate astea are tendinta sa se ingrase. i-am scazut ratia de mancare, dar asta nu a dus la nici un rezultat :(
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Orita pe 04 Sep 2006, 06:23

- Eu si sotia mea avem aici unde locuim in USA 2 cateluse rasa "Dachshund" (mixed). Sint surori, vor implini 2 ani in luna Septembrie [2006] si numele lor este "Sally" si "Lilly". Nici ca poti avea pe lumea aceasta un prieten mai bun si mai credincios decit un caine. Hrana ce o cumparam de a magazin pentru cele 2 cateluse este MIZERABILA din punct de vedere calitativ. Cainele isi intoarce nasul in majoritatea cazurilor cind vede si miroase acel "pet food". Pentru a va lamuri puteti citi aici la http://www.belfield.com/article3.html si aici la http://www.rense.com/general70/dead.htm sa vedeti ce poate contine mincarea facute pentru caine. Incerc cit mai mult sa-mi hranesc cele 2 cateluse cu o alimentatie naturala si proaspata plus vitamine suplimentare. Orita 09/03/06
Orita
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2006, 06:42
Locaţie: U.S.A.

Mesajde redsett pe 12 Sep 2006, 12:48

Tocmai am aflat ca s-a raportat un caz de papilomatoza "capatata" de la Royal Canin.... :!:

Si zici sa ai incredere intr-o mancare scumpa... Noroc ca "lucrez" cu Hills mai nou... Poate aflu ceva de rau si de mancarea asta k.... :evil:
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mancare pt. caini/pisici cu VIERMI in CORA la ZOOMANIA

Mesajde bogdan pe 28 Sep 2006, 21:14

Din ciclul "Se intampla in Romania":

Daca te duci la Cora, la ZOOMANIA, nu prea conteaza ce tip de mancare vrac iei pentru caini sau pisici ... toate containerele contin mancare infestata cu VIERMI si GANDACI !!!!!!!!!!! La intrebarea mea "Gandacii se platesc in plus, sau se dau bonus?" vanzatoarea mi-a spus cu un zambet inocent (pe care imi venea sa il sterg cu un bocanc in gura, chiar daca e o simpla angajata) - "aaa, gandaceii sunt de la pastele pentru caini, din sacii aia de jos, si nu sunt periculosi ... hi, hi, hi"... Si culmea, mergand dupa 1 SAPTAMANA inapoi la ZOOMANIA de curiozitate ... in speranta ca problema "gandaceilor draguti" este rezolvata, am avut un sentiment de deja-vu .... aceiasi gandacei si viermisori se infruptau din delicioasele sortimente ROYAL CANIN de 150.000/kg ..si nu numai.

Trist ... dar adevarat .....
bogdan
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 30 Aug 2006, 18:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Hunter pe 02 Oct 2006, 21:05

Si eu am auzit de o papilomatoza.................. noroc ca folosesc Biomill>
Cea mai "adevarata" mancare!
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 03 Oct 2006, 07:02

Ati auzit de SANEPID, Protectia consumatorului ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde redsett pe 03 Oct 2006, 09:36

florin.t scrie:Ati auzit de SANEPID, Protectia consumatorului ?


Multi vad! ..... foarte putini si fac ceva ca sa remedieze.... :evil:
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 04 Oct 2006, 14:01

...din pacate nu se poate remedia nimic...inclusiv MINCAREA DIETETICA SE VINDE LA LIBER...ESTE INADMISIBIL....PROPRIETARII INTELEG CA AU NEVOIE DE EXEMPLU DE MINCARE PT. AFECTIUNI URINARE LA RECOMANDAREA MEDICULUI ...AJUNG IN PET-SHOP SI VINZATORUL SPUNE CA NU ARE URINARY DE EXEMPLU DAR CA ARE RENAL CARE MERGE LA FEL DE BINE SI ANIMALUTUL O MAI DUCE O LUNA SI MOARE SI PROPRIETARUL ZICE CA MEDICUL ESTE VINOVAT....SI DE AICI O INTREAGA TARASENIE :evil: :evil: :evil:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde jagermeister pe 05 Oct 2006, 10:24

Pai furnizorii nu ar trebui sa distribuie sortimentele respective (cred ca te referi in special la cele din gama "pro-plan" si "royal canin") decat la cabinete...Aaa,ca medicul X,pe langa cabinet mai are o farmacie-doua (care oricum vor disparea la anul) si mai trimite si acolo cativa saci,o face "pe barba lui".
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde redsett pe 11 Oct 2006, 11:48

nestiind ca aceasta mancare nu este "de larg consum", am vrut sa cumpar royal renal pt una din catelele mele si mi s-a spus ca nu pot lua decat comandand la furnizor. asa mi se pare normal !!!!
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Dr Otilia Sulea pe 15 Noi 2006, 22:00

Dietele, sunt mancaruri medicamentate, care nu au ce cauta in Petshopuri si depozite. Acestea in mod normal si firesc ar trebui comercializate numai de catre medicii veterinari, in cabinetele veterinare. Nu o data s-a intamplat sa avem de tratat afectiuni induse de acest tip de hrana administrata unui caine sanatos.
Dr Otilia Sulea
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mai 2006, 19:10
Locaţie: Bucuresti

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2006, 11:41

Am un prieten care a avut rezultate excelante in show cu Amstaff,in urma cu ceva ani,din pacate...Bani de hrana industriala,nu avea.Ii hranea cu organe de vita fierte cu legume si paste sau orez,stomac,slung de vita ori uger,de asemenea cu legume,paste,orez sau arpacas,oase de vita....Si ce regim de antrenament aveau...Inot,alergari cu plumb de git,tirit cauciucuri cu pietre,alergare prin namol...Un om cu astfel de musculatura ar fi Mr.Olimpya.Sa nu va vorbesc de rezistenta...Bine,amstaff e cu totul altceva decit bracul sau pointerul...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde ala pe 30 Dec 2006, 00:20

vad ca aici s-au discutat o gramada de chestii dar pana la urma nimeni nu a recomandat o hrana industriala de caini potrivita pentru cainele care face efort intens (si aici ma gandesc mai ales la bietii copoi care-si dau sufletul pe goane). desi s-a divagat uneori, eu va recomand R.C. medium energy. va spun pe incercate ca sunt diferente semnificative intre acest sortiment si alte asemanatoare. si daca doriti va explic mai pe larg de ce.
ala
 

Mesajde redsett pe 30 Dec 2006, 11:04

Hill's ... eu zic k e mai buna k RC
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde dumi pe 30 Dec 2006, 12:10

Ceea ce manac eu, nu resturile de la masa mea, sunt la fel de bune sau la fel de nocive si pentru cainele meu. Cu deosebirea ca pentru el fac selectie la ce cred ca nu este usor digerabil!
Cred ca hrana cu destinatie speciala pentru caini este o gaselnita comerciala si pentru comoditate. :D
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate