Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 23 Ian 2021, 05:46

FOTOGRAFII CU CAINI DE VANATOARE ...LA VANATOARE

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: wachtelfeld

Re: FOTOGRAFII CU CAINI DE VANATOARE ...LA VANATOARE

Mesajde razvan.orzescu pe 11 Ian 2010, 15:29

Foarte frumoase fotografiile.
Ce rasa e cainele alb? Vreau sa imi iau si eu unul si asta mi-a placiut foarte mult.
Multumesc
razvan.orzescu
Membru important

Locaţie: Iasi

Mesajde Kristi pe 11 Ian 2010, 17:43

Cainele este pointer .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Kristi
Veteran

Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Mesajde razvan.orzescu pe 11 Ian 2010, 18:09

Si revin cu intrebarea de unde si cat costa unul?
razvan.orzescu
Membru important

Mesajde Kristi pe 11 Ian 2010, 18:35

Dn . Razvan sant multe locuri de unde va puteti achizitiona un pointer . Preturile difera de la crescator la crescator , nu le pot sti eu . Daca doriti un sfat prietenesc de la mine , v-as ruga mai intai sa va documentati mai bine despre rasele de caini si apoi sa incercati sa va cumparati unul . Imi cer dinainte scuze daca am indraznit prea mult , dar am observat ca dv. nu cunosteati rasa si de aceea . Daca doriti neaparat o sa ma documentez si am sa va spun de unde se poate cumpara un pointer . Cu respect si doresc sa cred ca nu v-am deranjat in postarea mea .
Kristi
Veteran

Mesajde Tudor pe 11 Ian 2010, 20:20

Intr-adevar, o jumatate de zi foarte frumoasa in compania unei gazde excelente- Kristi, si a unui caine cu multa experienta de vanatoare-Marcos.
Cainii, Marcos si Carla au lucrat foarte bine impreuna, ca o echipa, asa cum au facut-o si in toate iesirile precedente.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Tudor
Veteran

Locaţie: Ilfov

Mesajde Tudor pe 11 Ian 2010, 20:47

@razvan

Aspectul unui caine este-in opinia mea-ultimul criteriu care trebuie avut in vedere in alegerea unui caine de vanatoare.

A lua un caine care nu ti se potriveste sau pe care nu-l intelegi poate fi foarte frustant pentru tine, o reclama proasta nemeritata pentru crescator si o soarta foarte trista pentru cainele respectiv.

Fiecare rasa, dar si liniile din cadrul unei rase, au caracteristici aparte si trebuie cunoscute inainte de alegere. Trasaturile individuale conteaza enorm si pot fi dominante fata de cele ale rasei-de aceea a sti cum lucreaza parintii catelului poate fi util. Alegerea unui caine trebuie sa tina cont si de cele de mai sus dar trebuie sa se potriveasca cu speciile pe care le vanezi, tipul de vanatoare si tipul de terenuri pe care vanezi.

Carla este un caine din linii de field trial de Grande Cerca unde campionii sunt selectionati pentru a avea o cheta in goana de pana la 800 metri stanga si 800 metri dreapta :wink: ... nu il poti lasa atat pe fondurile din Romania dar...cand ramane in aret in miriste la 200 metri, Razvane, trebuie ca si tu sa ai conditie fizica, nu gluma ... :wink: Eu zic sa te gandesti bine... :lol: :lol: :lol:

Pana te mai gandesti, poate ne spune Kristi impresiile lui sincere despre vanatoarea cu un astfel de caine, de ieri.
Tudor
Veteran

Mesajde razvan.orzescu pe 11 Ian 2010, 21:55

Sunt de acord cu tine.
Am sa vad unde postez ca sa nu deviez acest topic de la subiect.
razvan.orzescu
Membru important

Mesajde Kristi pe 12 Ian 2010, 03:29

Nu cred ca deranjam prea mult si oricum discutam despre cainii de vanatoare . Ti-am trimis si raspuns la MP -ul tau dar cred ca mai bine am expune aici dialogurile deoarece mai pot intra si altii cu sfaturi .
Kristi
Veteran

Mesajde wachtelfeld pe 12 Ian 2010, 10:03

Forumul este un loc liber unde fiecare poate discuta orice....va puteti si abate de la subiect ,nimeni nu se supara ,pt. ca in fond tot despre caini discutati,asa ca liber.... :D
wachtelfeld
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde Kristi pe 12 Ian 2010, 11:35

Va multumim frumos dn. dr. Va asteptam si cu sfaturi totodata .
Kristi
Veteran

Mesajde Kristi pe 17 Ian 2010, 19:14

Cateva ipostaze cu doi dintre cainii mei , care pe mine mau surprins foarte placut .
Marco.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Anita .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Kristi
Veteran

Mesajde fred pe 21 Ian 2010, 18:48

Salut la toata lumea de pe sait

chiar si an Romania ieste foarte putine vijle maghiare o ce se antanpla cu iele

Ben 7 luni
Imagine

Beta arat la fazan
Imagine

Imagine
fred
Nou membru

Mesajde dae pe 26 Ian 2010, 17:43

salutare a toata lumea

acum ca am mai gasit ceva timp sa pun si eu niste poze cu partenera mea de vinatoare Kinga

Imagine
Imagine
Imagine
Dupa placerea vanatorii ramine URITENIA PACATULUI
dae
Nou membru

Locaţie: Bucuresti

Mesajde dae pe 26 Ian 2010, 17:52

Imagine
dae
Nou membru

Mesajde dae pe 26 Ian 2010, 18:10

Referitor la iepurasul acela fac precizarea si demonstratia ca nu era inpuscat .
intr-un moment de neatentie m-am trezit cu el in gura la catea :shock:

l-am eliberat si cred ca s-a facut mare si sper sa fi scapat de pusca sezonu asta!!

Imagine
dae
Nou membru

Mesajde wachtelfeld pe 26 Ian 2010, 20:31

Jos cu palaria KINGA !
wachtelfeld
Veteran

Mesajde sorin flutur pe 27 Ian 2010, 18:15

hai dom'le mai lasa-ne...pointeri care aporteaza :shock: ...Kinga matale sigur e corcitura cu brac sau viszla :lol:
Imagine
sorin flutur
Veteran

Locaţie: Arad

Mesajde vanatorul dibaci pe 30 Ian 2010, 10:19

Continuam seria cu KINGA Imagine SI Imagine-Dupa cum vedeti la vanatoare nu exista xenofobie si unguroaica lucreaza cu mare placere :wink:
vanatorul dibaci
Veteran

Mesajde Kristi pe 01 Feb 2010, 01:25

Sambata am iesit si eu la ultima partida din acest an de vanatoare la iepure . Chiar daca initial nu am dorit sa merg fiind inca sub influenta gandurilor sumbre , la insistenta unor prieteni care si ei incercau sa ma scoata din aceasta stare visatoare , am cedat si m-am dus . Dupa terminarea partidei am realizat ce mare greseala faceam daca nu ma duceam . Sambata pentru cateva ceasuri am realizat ca viata merge inainte cu bune si rele si noi odata cu ea . Sambata unul dintre cainii mei m-a facut sa-mi mut gandurile si sa vad lucrurile asa cum ar trebui . Am avut parte de toate . Areturi , filaje , aporturi , la iepure ,la fazan , ce mai ,o vanatoare in adevaratul sens al cuvantului . Anita ,caci despre ea este vorba a fost vioara intai . Nu stiu daca as putea sa-i reprosez ceva ce nu a facut .Efectiv ma uns la suflet . Va las in compania pozelor care sigur graiesc mult mai bine decat mine .
Primul iepure.
Imagine
Imagine
Imagine
Primul fazan.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Aret si filaj la potarnicii de la o distanta de peste 50m.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Al doilea fazan.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Al doilea iepure .
Imagine
Imagine
Imagine
Si rodul muncii noastre .
Imagine
A fost o zi deosebita alaturi de un camarad , zic eu mai mult decat deosebit .
Kristi
Veteran

Mesajde dae pe 01 Feb 2010, 18:40

sorin flutur scrie:hai dom'le mai lasa-ne...pointeri care aporteaza :shock: ...Kinga matale sigur e corcitura cu brac sau viszla :lol:

potrivit pozelor de mai jos nu as spune ca e o corcitura :wink:

dar sigur o sa spui ca nu e pedigree de export si ca nu e recunoscut de asociatia chinologica romaina :roll:

deci e corcitura :roll: dar cu ce? :?: cred ca e corcitura de brac cu viszla si a iesit un pointer unguresc :lol:

Imagine
Imagine
dae
Nou membru

Mesajde sorin flutur pe 01 Feb 2010, 19:06

a fost o gluma pe care nu ai inteles-o fiind mai nou pe forum :D
si eu sunt un crescator amator al rasei ...dar tare pasionat....odata ce s-a nascut un pointer in bratele tale...o sa intelegi de ce este numit regele cainilor de aret...regele vantului....
felicitari pentru gusturi in materie de rase de caini....
acuma....de ce a trebuit sa-l iei din Ungaria cand gasesti in ro. din cele mai bune linii de sange italiene?
Imagine
sorin flutur
Veteran

Mesajde sorin flutur pe 01 Feb 2010, 22:01

bravo dae...cine zicea ca pointerii nu aporteaza...si din apa si iarna...de fapt cum zicea cineva...daca au blana mai scurta...inseamna ca se usuca si mai repede :lol:
am vazut ca are stra-stra bunic pe Asso del Vento...unul dintre cei mai buni genitori moderni...in rest nu am inteles mare lucru...nu stiu ungureste.....
Imagine
sorin flutur
Veteran

Mesajde dae pe 02 Feb 2010, 15:43

Multumesc Sorin si scuze ca nu m-am prins de gluma
nu sunt chiar nou pe forum am un an si numai 12 postari asta ca de cite ori am scris cite ceva s-a gasit cite unu sa ma ia la trei pazeste

referitor la achizitia din ungaria am dorit un ciine cu scoala facuta
tu ca , crescator stii cita munca , rabdare , timp si profesionalism trebue ca sa ajunga un pointer sa aporteze
eu nu pot spune ca dispun de aceste calitati , si decit sa fi stricat ciinele mai bine am preferat sa il iau gata format
si e chiar e super cind esti la vinatoare cu 2-3 ciini si dai o comanda (in ungureste)sa o execue numai ciinele tau nu si al vecinului :D
dae
Nou membru

Mesajde sorin flutur pe 02 Feb 2010, 21:59

dae...ma cam enerveaza userul tau...i-mi aduce aminte de dobanda anuala efectiva...cu...care multi romani au probleme din cauza afacerilor oneroase cu bancile mioritice....
daca pointerita ta este printre primii caini cu care vanezi...as avea suspiciuni asupra integritatii tale cinegetice :lol:
daca nu...inseamna ca esti normal...ca mine :lol: ...si ca majoritatea,,,care am inceput vanatoarea cu...caini ...cu care a vanat bunicul...vecinul...adica mari maestri chinotehnisti :wink:
Imagine
sorin flutur
Veteran

Mesajde florin.t pe 03 Feb 2010, 12:46

sorin flutur scrie:dae...ma cam enerveaza userul tau...i-mi aduce aminte de dobanda anuala efectiva :wink:

a fost o lupta grea cu bancile si doar prin lege au reusit sa-i oblige sa prezinte toate costurile legate de un credit ( daca dobanda ar fi fixa, DAE ar fi corect calculata de la inceput si ai sti cat ai de plata, dar romanul renunta la o dobanda fixa mai mare pt una mai mica dar variabila care in timp o depaseste pe aia fixa si apoi numai banca stie cat mai e DAE :D ) , da' normal ca militianu' se supara cand e vorba de ceva cat de cat cinstit ... dispare obiectul muncii ...
Bine ai venit dae !
florin.t
Veteran

Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 03 Feb 2010, 17:14

sa-i spunem bine ai venit si moderatorului :lol:
Haloooo!!! administratorul...ti-ai trimis moderatorii in concediu fara plata? :roll:
macar sa ne spuna si noua pe unde au fost...Africa, Noua Zeelanda...Canada? :lol:
Imagine
sorin flutur
Veteran

Mesajde Katalin pe 16 Feb 2010, 19:54

Jesi a mea la 7 luni la un mic joc prin curte:

http://www.youtube.com/watch?v=chlwlw1DtIA
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran

Mesajde wachtelfeld pe 17 Feb 2010, 16:31

Katalin scrie:Jesi a mea la 7 luni la un mic joc prin curte:

http://www.youtube.com/watch?v=chlwlw1DtIA

Bravo Catalin,mie unul imi place ,dar chiar si intr-un filmulet ,la virsta de 7 luni nu renunti inca la lesa si recompensa.Oricum felicitari si ma bucur sa vad oameni interesati sa lucreze cu un caine !
wachtelfeld
Veteran

Mesajde Tudor pe 05 Mar 2010, 17:39

La invitatia lui Stelian (@Stelian rep) am facut inchiderea la fazan in compania sa si a prietenului sau Lucian. Cu cainii .

Canalele pline de apa ne-au obligat sa pierdem mare parte din zi cu ocolisuri foarte largi.
La fel si lungile dezbateri in care incercam sa stabilesc cu Stelian mijloacele cele mai bune pentru educarea mistretului, ca sa nu se mai poarte asa… ca un porc… :mrgreen: . Din cauza asta am nu am inchis bine langa niste spinarii si am pierdut vreo doi cocosi, spre exasperarea lui Lucian ….daca eram eu in locul lui, mama ce m-as fi enervat… :lol:

Intr-un canal , dupa o aterizare buna am alunecat inapoi, pe spate, in apa…razbunarea iepurilor cu ciuperci…fazanilor cu stafide…ostropelelor… :lol: Imediat a aparut Stelica, tare suparat, dar m-am linistit cand am aflat cauza : nu apucase sa filmeze scena… :twisted: .
Drept urmare am pus pariu ca nu il sare... Dupa ce l-a sarit la dus, la intoarcere a ajuns in lichid pana la …pana la…si a luat si el apa bine in cizme… :mrgreen:

Peste ani , poate nu vom mai tine minte cati fazani am puscat la aceasta partida dar vom ramane cu astfel de amintiri hazlii care sunt sarea si piperul unei partide de vanatoare.

Mi-a facut mare bucurie sa cunosc doua gazde foarte bune, doi vanatori foarte pasionati si ambitiosi: Stelian si Lucian cu care mi-a facut deosebita placere sa vanez …
Stelian va pune filmuletul si pozele cu cainii la lucru.
Tudor
Veteran

Mesajde Tudor pe 05 Mar 2010, 17:45

Am ezitat daca sa pun pozele urmatoare ,caci aparatul lui Stelian , cu care sunt facute, ne face sa parem de pe Corabia Piratilor... :mrgreen:
Imagine
Imagine
Tudor
Veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare