Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:07

diferenta Labrador de show si de vanatoare

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde Isi pe 20 Apr 2009, 09:40

In Anglia exista doua lini, una de show si una de vanatoare (Field Trial (FT)). Si cum englezi fac din orce un sport au facut si din vanatoare unul, Field Trailul (FT) . Un FT este o vanatoare pe vanat mic in care se evalueaza munca cainilor. Se predau titlur (CAC si CACIT). Daca un caine a cistigat un Field Trial primeste Titlu FTW (Fild Trial Winner) Daca un caine cistiga mai multe Fiel Trial primeste titlu FTCh (field trial champion)
In Anglia sa numesc Labradori din linie de Field Trail "all working breed" sau "all working stock" adica din lini de munca.
Labradori de FT sunt selectionati pe performanza la vanatoare si nu pe standart de schow. Sunt de un typ mult mai usor decit ceilati.(nu sunt asa de grei si de lati, adica nu arata ca un Rotweiler :D ) Au mai multa tarie in camp si in apa. Aportesa vanatu fara sa il omoare.

De cam 15 Ani se importa caini de FT din anglia in germania. Si in ulitimi ani exista din ce in ce mai multi in germania. Lumea aprecia ca labradoru de linie FT este mult mai sportiv. Dar este foarte greu sa cumperi unu daca nu vrei sa faci cu el ori vanatoarte ori sport de aportat (Working Test (WT))

Imagine Imagine
ImagineImagine
ImagineImagine
Imagine
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde gabi_m pe 20 Apr 2009, 17:16

salut isi spunemi te rog daca ai ideie care ar fi pretul unui labrador FT in anglia si daca ai putea sa ma ajuti sa cumpar unul?
gabi_m
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 16 Apr 2007, 00:17
Locaţie: bucuresti

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde ajutor_de_vanator pe 20 Apr 2009, 19:45

Tare frumoase poze ...si foarte sugestive .
ISI te rog spune-mi si mie care sunt pasii pe care trebuie sa ii faci pt. a obtine un bun dresaj la un astfel de caine ?
Cit dureaza dresajul si de la ce virsta incepi ?
Iti multumesc...dar o sa mai am ceva intrebari dupa aceea . :wink: :D
ajutor_de_vanator
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Apr 2006, 08:25

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde Isi pe 20 Apr 2009, 20:38

gabi_m scrie:salut isi spunemi te rog daca ai ideie care ar fi pretul unui labrador FT in anglia si daca ai putea sa ma ajuti sa cumpar unul?

Te ajut cu placere.
Pretu in anglia cam scade in moment. In Europa continentala nu. Pretu in Europa este intre 800€ si 1400€.
In Anglia pentru o femela cam 400-500 British lira. Pentru un Mascul cam 300-500.
Asa un canine trebue cumparat cu atentie pentru ca Labradoru are din pacate disposiie la HD (Hip Dysplasi) si ED (Ellbow Dysplasi). In anglia majoritate cainilor nu sund facute radiografie decit pentru HD. Si englesi incearca sa vinda caini mai prosti in Europa. Si la pretu asta trebue cautat bine.
Caini trebue sa aibe pedigree de la Kennel Club.
Daca vrei sa te uiti:
http://www.ukgundogs.org
http://www.gundogfinder.com
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde Isi pe 20 Apr 2009, 20:51

ajutor_de_vanator scrie:Tare frumoase poze ...si foarte sugestive .
ISI te rog spune-mi si mie care sunt pasii pe care trebuie sa ii faci pt. a obtine un bun dresaj la un astfel de caine ?

Nu prea am inzeles ce vrei sa sti.
Cu ce dressaj incep si cum este procedarea pina este un Labrador gata pentru vanatoare?
ajutor_de_vanator scrie:Cit dureaza dresajul si de la ce virsta incepi ?


Incep la 8 saptamini cand primesc cainele cu dresaju de basa, obidienca.
Primu lucru care trebue un labrador sa invete este sa astepte. Caini mei toti stau in tro cusca in casa pina sunt cam 8 Luni. Invata sa stea in cusca fara sa urle sau sa faca alte prosti.

Ce invata caini mei pana au 4 Luni:
- vino inapoi (cu flueru "tut-tut")
- sezi: sa se aseze la comanda si sa nu se ridice pina nu spun alt ceva

Daca un caine stie intradevar aceste comenzi treci cu el prin viata :D

ajutor_de_vanator scrie:Iti multumesc...dar o sa mai am ceva intrebari dupa aceea . :wink: :D

Nici o problema, o sa scriu cit stiu.
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde ajutor_de_vanator pe 20 Apr 2009, 22:56

Da, exact asta vreau sa stiu.
Cum incepi ,cind si care sunt pasii in dresaj.Eventual si cum ,daca se poate si nu cer prea mult .Sunt foarte curioasa sa aflu aceste lucruri pentru ca am auzit atit de multe legat de labradori si de munca lor la vanatoare insa in Romania nimeni nu se ocupa profesionist de ei si mai ales de dresaj ...aici cam totul cu foarte mici exceptii ,se face numai dupa ureche .
ajutor_de_vanator
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Apr 2006, 08:25

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde anton_comi2000 pe 21 Apr 2009, 18:32

Sint caini cu adevarat inteligenti se dreseaza foarte usor ceva de genul ;mana de fier in manusa de catifea; dupa cartea doctorului STANLEY COREN ,,THE INTELLIGENCE OF DOG,,publicata in 1994 in topul inteligentei canine GOLDEN RETRIEVER ocupa locul 4 ia LABRADOR RETRIEVER locul 7 cu mai multe detalii am sa revin putin mai tarziu si cu un clasament complet al inteligentei canine in functie de rasa cainelui si preturile la zi din UK in raport de varsta stadiu dresajului pedrigree linii de campioni canise
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 21 Apr 2009, 23:35

Interesant ...... :shock:
Si eu sunt curios ...
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde anton_comi2000 pe 22 Apr 2009, 20:01

Preturile pt caini de vinatoare in Anglia(U.K) le gasiti in urmatoarele site
www.gunsandgundogs.com
www.sportinggunsdog.com
www.deepfleet.co.uk
www.brindlebay-gundogs.co.uk
www.countrywaysgundogs.com
www.ranalaghgundogs.co.uk
www.belvdenspaniels.co.uk
Si pentru pasionati de caini de vinatoare(gundogs)prezentarea de la CRUFTS 2009 UK pe
www.fieldsportschannel.tv
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde anton_comi2000 pe 22 Apr 2009, 23:46

Pretul unui catel Labrador de pina 2luni este intre 350-600 pounds functie de liniile de campioni din pedrigree iar pt un caine de 3-4 ani cu dresajul complet care lucreaza perfect ajunge la 2500-3000 de pounds (lire)
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde Dr.47 pe 12 Ian 2017, 20:16

Un resurrection pt topic.
Stimati conforumisti, dupa multe discutii cu sotia, am reusit sa o conving ca este necesar sa avem un patruped in casa.
Stiti pe cineva care sa stie pe altcineva vanator cu labrador, sau crescator de labradori?
Fiind o rasa cu o predispozitie pt luxatia de sold/umar, nu prea as vrea sa cumpar de pe olx sau de la vreo canisa dubioasa. Dau o tuica buna!
App de "stii pe cineva"- [youtube] https://www.youtube.com/watch?v=vTILCHYAvfA[/youtube]
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde bogus pe 13 Ian 2017, 00:24

Uite aici gaseti retriverii, atat labrador cat si golden

http://www.retrieverclub.ro/canise.htm

Este pagina clubului deci ar trebuii sa fie serioasa...
Acum nu te lua dupa povesti cu displazia de sold si cot ca nu e chiar asa de intalnita acolo unde oamenii scot cainii cat de cat in expo... dar nu strica sa ceri un test daca exista a parintilor, desi foarte foarte teoretic daca sunt arbitrati nu ar trebuii sa aiba probleme
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde Dr.47 pe 13 Ian 2017, 13:47

Merci mult!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: diferenta Labrador de show si de vanatoare

Mesajde CristianJ pe 16 Ian 2017, 23:09

V-am trimis mesaj privat nu stiu sa incarc filmulete si poze ca as pune cateva cu labradorul meu.
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate