Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:18

Brac German

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: Brac German

Mesajde cristian pe 07 Ian 2010, 20:51

Foarte frumosi, sa va traiasca si sa va bucurati de ei, iar cea pe care o veti pastra sa ajunga cel putin la fel de buna ca Lala!
La multi ani si tot ce va doriti sa se implineasca!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 08 Ian 2010, 10:02

Va multumesc domnule Dinca pt. gindurile bune si va urez si eu la rindu-mi multi ani ,sanatate si implinirea tuturor dorintelor....si bineinteles multe zile placute la vanatoare. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde lupu pe 08 Ian 2010, 14:59

brac german ,par sarmos s-au neted .,diferente inafara de intrat m-ai bine in maracini?
lupu
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2010, 22:06

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 09 Ian 2010, 17:48

lupu scrie:brac german ,par sarmos s-au neted .,diferente inafara de intrat m-ai bine in maracini?



Fi te rog mai explicit ,sa inteleg exact pt.un raspuns....
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 09 Ian 2010, 17:53

Cred ca a dorit sa intrbe daca diferenta dintre bracul german par scurt si cel par sarmos , consta decat in intratul unuia dintre ei [ n-am inteles nici eu care dar banui ca se refera la cel sarmos ]mai bine in maracini . :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 09 Ian 2010, 17:58

Probabil....si eu am avut aceeasi senzatie...dar mai bine sa fim siguri. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 09 Ian 2010, 18:05

Sau mai bine spus cred ca doreste sa afle daca , decat in asta consta diferenta intre par scurt si par sarmos sau mai sant si altele . :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde lupu pe 09 Ian 2010, 21:26

Scuzati-ma ,ca nu m-am exprimat corect , da, asta doresc sa aflu , diferentele dintre cele doua rase?
lupu
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Ian 2010, 22:06

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 20 Ian 2010, 14:00

Diferenta intre kurzhaar si drahthaar consta in primul rind in ascendenta diferita a celor 2 rase.Kurzhaar-ul este mai rapid cu un nas mai lung ,cu alura principala galopul ,aretul mai ferm ,dar si o mai mica docilitate la dresaj.
Drahthaar-ul are o cheta mai scurta cu alura doar trap-galop,mai usor de lucrat si cu aptitudini in general mai bune in ceea ce priveste lucrul la padure.
De intrat in maracini si locuri mai greu accesibile ,amindoua rasele se comporta la fel !
Asta doar pe scurt.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 20 Ian 2010, 15:02

nu am inteles cu nasul mai lung...te referi la raportul cranio-nazal?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 21 Ian 2010, 13:04

Sa mai dezmortim topicul .... :D
Arthur vom Wachtelthal
Imagine
Imagine
Imagine
Aluna vom Wachtelthal
Imagine
Imagine
Imagine
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Alin3006 pe 21 Ian 2010, 13:09

Ce frumosi sunt Mihai!! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 21 Ian 2010, 19:16

Aluna...m-a fermecat :P
numele...mi-a adus aminte de Aluna al meu....ma apasa ceva pe piept :(
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 22 Ian 2010, 11:12

sorin flutur scrie:Aluna...m-a fermecat :P
numele...mi-a adus aminte de Aluna al meu....ma apasa ceva pe piept :(


Te inteleg Sorine :( ...mie nici acum nu mi-a trecut ,dupa ce s-a intimplat cu Lala mea in august anul trecut .
Oricum pe Aluna o voi boteza LIA,ca si nume curent " de vanatoare"...
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 23 Ian 2010, 02:18

Si avand in vedere ca dintre cainii de aret mie imi plac numai bracii ....
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Acest minunat aret era la o gaina de fazan care se afla sub zapada . Binenteles ca m-am apropiat incet si l-am prins de zgarda , pentru a nu o prinde vie , deoarece cu cateva minute inainte cainele unui prieten mai prinsese una si intuiam ce urma . A scapat vie si nevatamata . In aceasta perioada gainile nu au nicio sansa si multe sfarsesc prin a fi prinse vii pe strat . Asta si probabil din cauza ca suporta aretul pana la extrem in comparatie cu cocosii care ori o zbughesc pe jos ori se ridica un pic mai departe . Eu unul nu as incuraja cainii sa le prinda vii si asta nu neaparat din cauza ca sant gaini si eu militez pentru a nu fi impuscate , ci numai si numai pentru caini . :respect:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde ionutvai pe 11 Feb 2010, 20:04

Ba fratilor invatatima cum pot sa pun poze aici.fiindc​a am o catea nu de mult timp si uni vanatori zic ca e viszla alti care nu sant vanatori zic ca e brac,si vreau sa va dati si voi parerea.
ionutvai
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2010, 14:13

Re: Brac German

Mesajde florin.t pe 11 Feb 2010, 20:27

Trebuie sa-ti faci cont pe un sit care permite postarea de poze ( gen photobucket) . Pui pozele acolo si pui un link aici sa le vedem si noi. Acolo ai optiunea de a posta imaginea direct pe forum , trebuie sa copiezi de acolo "formula" apoi sa-i dai paste in postarea de forum si o sa ti se afiseze pozele. Daca nu reusesti pune pozele undeva si apoi anunta-ma si poate ti le postez eu. Orice caine de rasa are un certificat de origine (pedigree) care arata ce rasa e si care-i sunt ascendentii. Daca ai luat un caine de la adapost ai facut un lucru bun dar conform legislatiei actuale nu-l poti folosi la vanatoare (asta in cazul in care esti vanator si acel caine chiar ar avea aptitudini). Noi putem sa ne dam cu parerea ce rasa e dupa cum arata dar, ca si la om , mai important e caracterul decat infatisarea.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Brac German

Mesajde ionutvai pe 13 Feb 2010, 07:53

sper ca am reusit sa adaug poza ,cateaua e supe cuminte si destapta si as vrea sa obtin pui de la ea ,dar nu am gasit nici un caine brac prin zona mea,si acu e in calduri, http://i1000.photobucket.com/albums/af1 ... IM8819.jpg
ionutvai
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2010, 14:13

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 13 Feb 2010, 13:18

Ionut daca nu te deranjeaza as dori sa te intreb , ai scos cainele in teren ? Cum se comporta ? Face aret ? Aporteaza ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde ionutvai pe 13 Feb 2010, 14:46

Inca nu am incercat
ionutvai
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2010, 14:13

Re: Brac German

Mesajde ionutvai pe 13 Feb 2010, 17:48

Nu am avut ocazia sa ies cu ea pe teren doar o singura data ,si la noi sant multi fazani in zona ,sper sa pot iesi candva cu ea,fiindca atunci cand am iesit putin o ora maxim cred ca am stat mi-a placut ce am vazut.
ionutvai
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2010, 14:13

Re: Brac German

Mesajde ionutvai pe 13 Feb 2010, 22:54

Ok, nu stiu ce sa zic dar nu cred ca am procedat destul de bine cerand parerea cuiva despre catea daca e brac curat sau nu ,doar din poze.Nu pot sa cred ca cineva care vaneaza de 14 ani cu brac poate sa afirme asa ceva.(mi pare rau ca te-am intristat. Mie imi place sa fiu sincer cu tine. Nu e brac sau viszla niciun procent. E o corcitura de doberman pe maron. Se vede dupa roba, dupa bot, urechi. Nu contest ca nu e desteapta dar niciodata n-o sa faca la vanatoare ce face un brac sau o viszla. Faptul ca ti-am raspuns eu nu ma face cel mai "stiutor", pur si simplu "greii" nu s-au obosit sa-ti raspunda.
Foarte frumos gestul tau c-ai salvat-o de la adapost. Daca vrei sa vanezi cu ea ca pontator, n-ai nicio sansa. In rest sa stii ca poti vana cu orice caine dar numai ca gonitor- hartuitor si-n cazuri exceptionale dupa multa munca depusa sa-ti faca si aport.
Am vanat 14 ani cu brac german par scurt dar nu pot sa spun ca este cea mai desteapta dintre rasele de vanatoare. Daca vrei rasa asta, sfatul meu este sa-ti iei un brac cu acte de origine de la crescatori seriosi.
S-auzim de bine!) ei o sa pun poze mai detaliate si dupa ce o sa ies cu ea, nu cred ca o corcitura de doberman face aret ,,fara nici un dresaj".
ionutvai
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2010, 14:13

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 14 Feb 2010, 01:01

Ionut , nu trebuie sa te supere parerea colegilor , mai ales daca n-ai mai avut caine si nici pe acesta nu l-ai scos la vanatoare sa vezi de ce este in stare . De cele mai multe ori adevarul doare , dar majoritatea prefera un adevar usturator in detrimentul unei minciuni frumoase. Nu doresc sa te supar , dar Luca are dreptate , si tocmai faptul ca a avut 14 ani brac , il indreptateste sa spuna . Pana la urma tu doresti sa te mintim si sa-ti spunem ca este brac ? Nu ma pot exprima ce rasa este , dar un lucru este cert , Brac 100 % nu este . Nu mai intru in amanunte sa-ti spun ce are sau ce nu are , Nu trebuie sa te intristeze sau sa te dezamageasca acest lucru , pur si simplu este purul adevar . Daca iti doresti un brac , nu este nicio problema , o sa-ti gasesti unul , dar nu trebuie sa insisti pe acela si sa-ti propui sa crezi ca ar fi . Dupa ce ai sa-l scoti la vanatoare ai sa te convingi singur . Imi pare rau daca si eu te-am suparat dar ...nu doresc sa te mint . Daca iti mai pot fi de folos si alta data cu mare placere .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde ionutvai pe 14 Feb 2010, 01:17

Vreau sa va cer scuze dar ,dupa ce am primit parerea lui Luca m-am documentat pe net serios si intradevar e mai mult doberman decat orice ,dar am luat in seama parerea altora care vad ca sa dovedit ca sant putin cunoscatori.Eu am observat ca face aret atunci cand am iesit cu ea doar atat ,in rest ce sa zic o sa ma conving mai tarziu.Eu va multumesc mult pentru ajutor ,si scuze inca o data.
ionutvai
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2010, 14:13

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 14 Feb 2010, 01:54

Imi pare bine ca am reusit sa-ti schimb parerea si despre caine si despre colegul care ti-a raspuns . Cainele poate fi si cu ceva sange de brac in el , de aceea face aret , dar nu atat cat sa-l poti numi brac . Chiar mi-ar face placere daca am tine legatura sa ne mai spui despre evolutia lui . Cu mult respect .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 15 Feb 2010, 14:31

atentie...a nu se confunda aretul- aret cu marcatul vanatului...marcatul poate fi vazut la orice alta rasa sau metis...chiar si lupul si vulpea marcheaza vanatul.....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde ionutvai pe 15 Feb 2010, 15:16

Ok, asta era,mai am multe de invatat de la voi.Multumesc mult.
ionutvai
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2010, 14:13

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 16 Feb 2010, 12:52

si noi mai avem mult de invatat....inclusiv de la tine :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde Tudor pe 19 Feb 2010, 00:15

sorin flutur scrie:atentie...a nu se confunda aretul- aret cu marcatul vanatului...marcatul poate fi vazut la orice alta rasa sau metis...chiar si lupul si vulpea marcheaza vanatul.....


....ca sa nu mai vorbim de feline...astea fac de-a dreptul aret...emotia, intensitatea trairii dinaintea eventualului asalt final...s-a gandit cineva sa vaneze cu o pisica...?
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Brac German

Mesajde luca pe 19 Feb 2010, 08:04

Mai aveam un pic de lucrat la cheta. Dezamagirea am incercat-o la prima vanatoare atunci cand am fost exclus din trupa de ceilalti vanatori catalari :lol:
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate