Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:14

Brac German

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 15 Ian 2011, 19:57

Azi am iesit cu bracuta mea pentru prima oara pe teren. Cu aceasta ocazie am obisnuit-o si cu lesa. S-a impotrivit putin la inceput, dar apoi s-a obisnuit fara probleme cu lesa. Pe teren am fost doar eu cu ea. Am avut norocul sa dam peste 1 iepure si 4 fazanite. Atat fazanitele cat si iepurele au sarit cam la 10 metri de noi, sarind datorita zgomotului, nu scosi de catea. Nu a arata nici un interes fata de vanat. De fapt, cred ca nici nu le-a vazut :( . Eu strigam fazanu'...fazanu'... si ea se uita la mine.Voiam sa va spun ca bracuta mea a fost foarte interesata de noul mediu. Merge numai cu nasul pe jos, dar nu a facut nici un aret, desi a avut vanat langa ea. Deasemenea un lucru care m-a dezamagit putin a fost faptul ca nu s-a departat mai mult de 3 metri de mine. E prea mica (2 luni si 2 sapt)? E normal sa stea lipita de mine? Am citit cateva postari ale lui Kristi si recomanda cat mai des scoaterea cainelui in teren. Vreau sa fac acelasi lucru, mai ales ca sunt inconjurat de fonduri cu vanat. Maine iesim din nou in teren. o sa o filmez sa vedeti cum reactioneaza in teren.
Cu respect,
Madalin
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 15 Ian 2011, 23:05

Catelusa este mult prea mica pt . a fi scoasa in teren !Plus ca la 2 1/2 luni nici nu este complet vaccinat .
Stiu ca multi vanatori isi scot cateii de la varste fragede si nu se intampla nimic, dar daca se sperie de ceva sau daca ceva genereaza anumite temeri sau inhibitii cainele va fi marcat pe toata viata .Asta-i una la mana , a doua la mana , un catel de de 2 luni si jumate nu este suficient dezvoltat sa poata alerga, misca intr-un teren de vanatoare , inteleg o plimbare scurta , pt. a se obisnui , dar atat si nu mai mult.
Lasati catelusa sa faca 4 1/2 -5 luni si apoi scoteti-o, in acest rastimp, incepeti sa comunicati cu ea, sa o socializati gradat, apoi o scoateti in teren....acum e mult prea mica !!!!!
Daca aveti si ghinionul sa fie (nu am de unde stii nu am vazut cainele ), un pic mai sensibila , riscati mult prea multe.
Totul se face gradat si cu multa rabdare , nu va grabiti, totul luat incet vine fluid si sigur.Chiar si la 5 luni nu fortati cainele...iar faptul ca nu se departeaza este normal , ii este frica !Cheta si aretul vin in timp, daca fortati fizic prea mult cainele veti avea probleme de crestere si veti incetini tot procesul , cate putin si des este cel mai bine .In acest rastimp invatati sa cititi cainele , sa simtiti care ii este ritmul si sa va orientati iesirile in functie de el.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Alezandru pe 05 Feb 2011, 14:53

Buna ziua,
M-am hotarat sa-mi iau un caine de vanatoare, un brac cu par scurt, fetita si vreau sa va intreb daca stiti pe cineva care da acum cateaua la monta si o sa aiba pui de vanzare, dupa.
Locuiesc la curte, langa bucuresti si vreau sa am timp (pana o sa iau puiul) sa-i construiesc/amenajez padocul, acum este frig si nu am cum.
Nu vreau sa tin cainele in casa de aceea nu vreau sa-l iau de acum.
Vreau un pui din parinti vanatori daca este posibil, sau macar unul.
Vreau sa-mi aleg eu cainele din cuib, nu sa mi-l dea proprietarul.
Multumesc.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 05 Feb 2011, 22:39

Salut Alexandru , nu ai specificat ceea ce este cel mai important ...la ce suma esti dispus sa oferi pentru asta ...si daca imi permiti , fiindca observ ca nu ai mai avut caini pana acum ...ce crezi ca realizezi daca te lasa stapanul sa alegi tu cainele ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde Alezandru pe 06 Feb 2011, 15:57

Pai suma depinde de ce anume se ofera, dar nu de ordinul sutelo de euro, un pret care eu cred ca pot sa-l ofer este pana in 1.000 ron, asta daca este un caine mai de "familie buna", nu caut un caine cu stramosi de rang inalt, cu cine stie ce pedigree, ci prefer mai degraba un caine care sa provina din caini care ies destul de des la vanatoare si care sa fie sanatos si cu toate actele si vaccinurile la zi, cand il iau.
De avut caini am mai avut, dar intradevar nu de vanatoare, iar despre alesul lor, stiu eu de ce, asa m-a invatat pe mine un unchi, mare vanator (dumnezeu sa-l ierte), ca, pusca, cainele, masina si nevasta sa ti le alegi singur :lol: asa ca...
Am o promisiune de la un paznic de vanatoare, care are o pereche de braci sarmosi si mi-a promis un pui, dar eu vreau cu parul scurt, in fine, daca nu gasesc altceva... o sa-mi aleg unul de la el.
Nu am nimic cu braci sarmosi, dar am fost la vanatoare cu ei si stiu cat se chinuiau de multe ori sa iasa din boscheti, cu tot felul de balarii pe ei si dupa fiecare bataie, trebuiau curatati cat de cat.
Vreau sa evit asta, vreau sa fac vanatoare nu sa-i chinui.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 06 Feb 2011, 16:55

OK...in mare am inteles , la banii pe care esti dispus sa-i oferi cred ca ai sa gasesti un pui bun...dar macar spune sa invatam si noi , la ca esti tu atent cand ai posibilitatea sa alegi primul dintr-un cuib ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde Alezandru pe 07 Feb 2011, 16:44

Pai in primul rand e mai bine sa alegi, la fel ca la piata, nu lasi vanzatorul sa-ti puna ce e mai stricat in sacosa, ci cauti sa-ti alegi tu ce e mai bun, iar apoi am citit cartea d-lui Dr. Burcescu si cam ce am mai gasit pe net si mi-am facut oarece idee despre cum sa-ti alegi un caine dintr-un cuib, chiar v-as ruga daca stiti si alte metode de testat/ales puii (in afara de cele enumerate in cartea d-lui Dr. Burcescu) dintr-un cuib sa-mi spuneti si mie.
Cred ca asta este primul pas care ar trebuii explicat (cum sa alegi puiul dintr-un cuib) atunci cand vrei sa-ti iei un caine si la ce anume sa fi atent atunci cand intrebi vanzatorul despre pui (daca are carnet, ce vaccinuri trebuie sa aiba in functie de varsta, la 2 luni, la 4 luni ... si alte asemenea lucruri).
Acum si cum mi-o fi norocul :lol: dar sper sa am mana buna, pana acum am avut.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 08 Feb 2011, 06:40

Atunci eu iti doresc mult noroc ...si am sa deschid un topic cu acest titlu...poate , parerile altora ne vor ajuta ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 16 Mar 2011, 17:12

Un coleg vanator a luat in grija o femela de brac german de la un batran ce nu mai este printre noi. Problema este ca nu stie mai nimic despre acest caine, nici macar varsta. Am iesit cu el si cu cainele in teren si am constatat urmatoarele:
- cainele are o cheta buna, in zig zag pe o distanta de maxim 50 de metri;
- a ridicat cateva gaini de fazan si potarnichi;
- nu are coada taiata;
- aporteaza in joaca; nu are notiuni de aport fortat;
- nu stie ce inseamna aici, culcat, sezi...s.a.
Intrebarile sunt:
- cum se poate determina varsta la un brac?
- desi potarnichiile au sarit de la un metru de botul cainelui, nu a dat nici un semn de aret; Aret-ul este instinctiv sau se invata? Poase sa il invete si la o varsta de 3-4 ani? (atat consider eu ca are cainele)
- Daca pana la 3-4 ani nu a fost scos la vanatoare, se mai poate dresa acum pentru vanatoare? (aport)
Sper sa intru in posesia unor poze sa le postez. Cainele este dezvoltat bine, are glandele mamare lasate (probabil a avut pui sau o sa aiba) si nu a dat semne de oboseala in teren. Este foarte familiarizat cu apa.
Eu consider ca a mai fost scos in teren la vanatoare, dar nu cred ca primit nici un fel de dresaj
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 16 Mar 2011, 21:04

Varsta se identifica dupa dinti.
E problematic daca pana la varsta asta nu a facut si nu face aret...trebuie identificate motivele .Nu a fost scoasa,nu are nas ...etc
Aportul e destul de complicat , dar nu imposibil, dar mai intii trebuie stabilit ce este cu aretul.
Tot ce inseamna un sumar de disciplina se poate face , insa cu atentie si tact.
@madalin ce face catelusa ta ?Sper ca e bine si totul decurge ok.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 16 Mar 2011, 21:17

Catelusa mea e foarte bine. Am avut inspiratia de a face o radiografie cu substanta de contrast inainte de a baga bisturiul in ea. Si cu ocazia asta am schimbat si medicul. A avut doar o gastrita urata. Acum e bine, mananca creste si invata. Are aproape 5 luni si executa perfect comenzile de baza (sezi, culcat, aici). Am luat fluierul cu 2 tonalitati si a asociat imediat comezile cu tonalitatile. Merge foarte bine la pas si de o saptamana lucram fara lesa si ne intelegem. Ma gandeam daca e prematur sa incep aportul fortat. In momentul de fata face aport aproape totdeauna dar nu "ca la carte", adica lasa obiectul cu o jum de metru inaintea mea si nu din pozitia sezut. Iese de 3 ori pe saptamana in teren cu f mult vanat, in special potarnichii si fazani. Inca astept sa o vad in aret dar cred ca e cam devreme
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 17 Mar 2011, 12:03

madalin122582 scrie:Catelusa mea e foarte bine. Am avut inspiratia de a face o radiografie cu substanta de contrast inainte de a baga bisturiul in ea. Si cu ocazia asta am schimbat si medicul. A avut doar o gastrita urata. Acum e bine, mananca creste si invata. Are aproape 5 luni si executa perfect comenzile de baza (sezi, culcat, aici). Am luat fluierul cu 2 tonalitati si a asociat imediat comezile cu tonalitatile. Merge foarte bine la pas si de o saptamana lucram fara lesa si ne intelegem. Ma gandeam daca e prematur sa incep aportul fortat. In momentul de fata face aport aproape totdeauna dar nu "ca la carte", adica lasa obiectul cu o jum de metru inaintea mea si nu din pozitia sezut. Iese de 3 ori pe saptamana in teren cu f mult vanat, in special potarnichii si fazani. Inca astept sa o vad in aret dar cred ca e cam devreme



Ma bucura vestile bune. :D
E inca tanara , deci rabdare ....aportul fortat dupa ce schimba dentitia definitiva , acum este in stressul de schimbare .
Chiar ma bucur si ce sa va spun , mult spor . :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 28 Apr 2011, 14:54

BGPS isi schimba parul? Catelusei mele a inceput de o sapt sa ii cada parul...rau. Nu i-am modificat cu nimic hrana. RC si Hills. Are un fir de par mai lung (1-2 cm). Am vazut un bgps de 2 ani si are parul mult mai scurt fata de catelusa mea. E normala caderea de par?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde AndreeaComanescu pe 25 Ian 2016, 21:38

Buna seara. Un prieten are un Brac German in varsta de un an. Si are o problema, cand este lasat singur intr-o camera sare pe usa si o deschide.. si face acest lucru cu orice usa.. chiar si cu poarta.. ce as putea sa ii fac sa il dezvat de aceasta problema? Multumesc!
AndreeaComanescu
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Ian 2016, 21:30

Re: Brac German

Mesajde OVI762 pe 26 Ian 2016, 08:39

Incuie usa.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Brac German

Mesajde the_mav pe 26 Ian 2016, 08:49

AndreeaComanescu scrie:Buna seara. Un prieten are un Brac German in varsta de un an. Si are o problema, cand este lasat singur intr-o camera sare pe usa si o deschide.. si face acest lucru cu orice usa.. chiar si cu poarta.. ce as putea sa ii fac sa il dezvat de aceasta problema? Multumesc!

:text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti:

cand iti pierzi speranta la pisici salbatice, la protectia pasarelelor ori la vreun proaspat profesionist ce are nevoie de ajutorul lui Nea Mircea... HOP - apare un brac neastamparat :mrgreen: :D :mrgreen: :D :mrgreen:

Pai colegul OVI are dreptate... si daca nici incuiatul usii nu il linisteste pe brac, atunci deschide-i fereastra sa sara direct. Sper doar ca prietenul tau nu sta la bloc la etajul 5 :? :shock: :roll: :shock:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Brac German

Mesajde jon2004 pe 04 Feb 2016, 14:13

AndreeaComanescu scrie:Buna seara. Un prieten are un Brac German in varsta de un an. Si are o problema, cand este lasat singur intr-o camera sare pe usa si o deschide.. si face acest lucru cu orice usa.. chiar si cu poarta.. ce as putea sa ii fac sa il dezvat de aceasta problema? Multumesc!


Una din primele comenzi ce ar trebui sa le invete un caine , este comanda ”NU” . Daca il invata aceasta comanda restul este simplu .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 07 Feb 2016, 07:36

Incuie usa sau poarta sa nu o mai poate deschide ... :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate