Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:02

Brac German

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 11 Dec 2010, 21:48

Special pentru iubitorii rasei ...si nu numai ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 28 Dec 2010, 19:18

Un aret mai putin obisnuit ...In balta inghetata la aproximativ -8 grade celsius ...
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde MX8 pe 30 Dec 2010, 17:17

SALUT!Daca voi sunteti BRACONIERI,inseamna ca unii asa ca mine de ex. esta BRETONIER! .Tare faza oricum. LA MULTI ANI! si SARBATORI FERICITE pentru voi toti de aici de pe forum.
MX8
 
Mesaje: 15
Membru din: 18 Mar 2008, 17:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac German

Mesajde ion.raducanu pe 30 Dec 2010, 18:44

Hahaha , ii buna asta , atunci eu sint Griffonier Korthaalsier...dar totusi braconierii sint braconieri :D .MULTI ANI CU SANATATE SI PROSPERITATE .
ion.raducanu
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Dec 2010, 17:41

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 30 Dec 2010, 20:30

De fapt imi convine, notiunea de braconier are clar o conotatie si sematica mult mai nuantata si placuta decit de kurzhaar-ist, asa ca eu unul chiar va multumesc de idee.... :D :D
Un An Nou Fericit si implinirea tuturor dorintelor ! :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 30 Dec 2010, 22:06

nu-i chiar asa...notiunea de braconier este mult mai aproape de pielea vanatorilor mai vechi...pt. ca eu nu stiu macar unul care nu a calcat macar pe langa autorizatie :wink: ...si pana la urma nu-i nici vina lor in totalitate :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 31 Dec 2010, 04:08

sorin flutur scrie:nu-i chiar asa...notiunea de braconier este mult mai aproape de pielea vanatorilor mai vechi...pt. ca eu nu stiu macar unul care nu a calcat macar pe langa autorizatie :wink: ...si pana la urma nu-i nici vina lor in totalitate :roll:

Eu cred ca este mult mai aproape de pielea vanatorilor tineri...si mult mai aproape acum , decat in vremurile mai de dinapoi ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 31 Dec 2010, 12:37

m-am referit la vechime...pt. ca unul tanar care nu a avut pana acum o autorizatie in grup de 5 persoane pt. 5 prepelite...se poate sa nu fi calcat pe langa :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 31 Dec 2010, 21:47

sorin flutur scrie:m-am referit la vechime...pt. ca unul tanar care nu a avut pana acum o autorizatie in grup de 5 persoane pt. 5 prepelite...se poate sa nu fi calcat pe langa :D

Daca a impuscat numai prepelite ...chiar daca a depasit numarul...nu's probleme ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 31 Dec 2010, 23:26

poate la Dambovita :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 01 Ian 2011, 04:02

sorin flutur scrie:poate la Dambovita :roll:

Peste tot in Romania ...este la FEL :wink: !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 01 Ian 2011, 16:52

normal...daca impusti mai mult decat scrie pe autorizatie inseamna braconaj :wink:
in toata Romania :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 01 Ian 2011, 21:49

sorin flutur scrie:normal...daca impusti mai mult decat scrie pe autorizatie inseamna braconaj :wink:
in toata Romania :D

Exact ...tu nu ai impuscat niciodata peste ? :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde sorin flutur pe 01 Ian 2011, 22:08

eu nu-ti pun intrebari prea personale :oops: ...dicutam teoretic nu spete concrete :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 01 Ian 2011, 22:14

sorin flutur scrie:eu nu-ti pun intrebari prea personale :oops: ...dicutam teoretic nu spete concrete :lol:

Atunci inseamna ca nu am inteles eu ...scuze ! Cu toare ca nu m-as sfii sa raspund adevarat ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 02 Ian 2011, 21:34

Va salut,
De astazi sunt "cainar" :D . Ea este Rita. O bracuta cu par scurt ce are 2 luni si de astazi face parte din familia noastra. Parintii ei sunt vanatori exceptionali, cu pedigree si importati din Ungaria. Am timp o luna sa ma cunosc cu catelusa apoi vom incepe cursurile de dresaj. O sa va tin la curent cu poze si o sa va cer ajutorul atunci cand nu ma descurc.

Cu respect,
Madalin
Imagine
Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 02 Ian 2011, 22:26

Sa va traiasca si sa aveti parte de multe momente frumoase. :D
Pana una alta incepeti cat de rapid sa ii dati un supliment vitamino-mineral de calitate ...piciorusele sunt cam modificate in ceea ce privesc razele osoase.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 06 Ian 2011, 20:47

Luni am fost la medic vet. I-am facut al doilea vaccin si am inceput si vitaminele.
In fiecare zi de cand am luat-o, m-am jucat cu ea intens si 15 min/zi exersam invatarea numelui, comanda "aici" si comanda "sezi". Aveti cuvantul meu ca de 5 zile o am isi stie numele (intoarce capul catre mine de fiecare data), vine de fiecare data cand o chem cu "aici" si executa fara greseala sau impotrivire comanda sezi. Totul am facut cu recompensa - carne de vita fiarta si taiata bucati foarte mici. Azi ne-am jucat cu niste baloane umflate. La inceput le-am umflat mai putin apoi din ce in ce mai mult. bubuie destul de tare cand baga coltii in ele dar nu are nici o frica. Dimpotriva, incepe sa latre la fiecare bubuitura si rontaie balonul spart. Nu o laud ca e a mea, dar cred ca o sa fie un caine extraordinar.
Intrebare este: Atunci cand ii comand "aici" vine la mine si executa si comanda "sezi" fara sa o cer eu. Este greseala de dresaj? a asociat comanda aici cu "vino aici si sezi" ?
Consider ca pentru varsta ei (2 luni si 6zile) invata foarte repede. Face un aport nativ excelent. Si merge cu nasul numai pe jos. Asta nu stiu exact daca e bine. Credeti ca pot sa incep cu alte comenzi (down sau pas) ? Sau e mai bine sa strang legatura cu ea prin joaca si sa astept macar 3 luni ?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 06 Ian 2011, 21:37

Nu este o greseala ...este chiar un lucru bun faptul ca se pune in sezi singura. Asa trebuie educat un caine , atunci cand ajunge la tine sa se puna in sezi fara comanda . Acest lucru ii va fi de un real ajutor la predarea aportului din aceasta pozitie .Daca a invatat o comanada poti trece la urmatoarea fara probleme dar trebuie recapitulat mereu si celelalte comenzi . Si inca ceva ...nu te bizui pe faptul ca aporteaza nativ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde val pangica pe 06 Ian 2011, 21:45

@madalin

frumos pui !! Sincer !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Ursus2006 pe 06 Ian 2011, 21:47

Kristi scrie:Nu este o greseala ...este chiar un lucru bun faptul ca se pune in sezi singura. Asa trebuie educat un caine , atunci cand ajunge la tine sa se puna in sezi fara comanda . Acest lucru ii va fi de un real ajutor la predarea aportului din aceasta pozitie .Daca a invatat o comanada poti trece la urmatoarea fara probleme dar trebuie recapitulat mereu si celelalte comenzi . Si inca ceva ...nu te bizui pe faptul ca aporteaza nativ... :wink:


Tu poti scrie, fratele tau, nu ! :roll:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 06 Ian 2011, 21:55

val pangica scrie:@madalin

frumos pui !! Sincer !

Multumesc Val. Acum inteleg ce spuneau forumistii: un caine iti schimba viata.

"Ursus2006Tu poti scrie, fratele tau, nu ! :roll:

Va rog tare mult, in calitate de forumist normal ce nu face parte din nici o bisericuta, nu deviati si la acest topic. Nu am nimic cu Sorin, il stimez si il apreciez. Eu am fost in dilema sa imi iau pointer sau brac. De cand am ales brac-ul (fara nici o influenta din partea unui formuist) Sorin nu a mai raspuns la aproape nici unul din post-urile mele. A se vedea topicul deschis de mine "primul meu caine de vanatoare"
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 06 Ian 2011, 21:58

Ursus2006 scrie:
Kristi scrie:Nu este o greseala ...este chiar un lucru bun faptul ca se pune in sezi singura. Asa trebuie educat un caine , atunci cand ajunge la tine sa se puna in sezi fara comanda . Acest lucru ii va fi de un real ajutor la predarea aportului din aceasta pozitie .Daca a invatat o comanada poti trece la urmatoarea fara probleme dar trebuie recapitulat mereu si celelalte comenzi . Si inca ceva ...nu te bizui pe faptul ca aporteaza nativ... :wink:


Tu poti scrie, fratele tau, nu ! :roll:

Ursus , nu am avut placerea sa te cunosc personal , sper sa o am cat mai curand...crede-ma ca nu am nici cea mai mica vina...si mai ales ca imi pare sincer rau . Eu ma intelegeam foarte bine cu el ...si la bine si la rau ...si sunt ferm convins ca pana va putea sa scrie din nou ...vom fi putin mai saraci fara el ! Nu o scriu cu o falsa modestie ...asta simt si asta spun ! Sa speram ca si el va intelege ceva din aceasta banare si va evita pe viitor sa mai intre in discutii de dragul unora , pentru ca sunt convins ca a fost de multe ori ,, ajutat,, ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde Kristi pe 06 Ian 2011, 22:01

Madalin nu te mai supara asa repede...nu ti-a raspuns Sorin ...nu-i problema suntem destui pe aici care iti vom raspunde ori de cate ori ai nevoie ...era normal sa nu raspunda , daca are pointer ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Brac German

Mesajde madalin122582 pe 06 Ian 2011, 22:04

In nici un caz nu m-am suparat. Chiar am avut parte de ajutor din partea lui cu informatii, crescatorii, notiuni despre alegerea cainelui. Cred insa ca a fost putin dejamagit/suparat ca nu am ales pointer-ul. Daca as putea, as tine un brac si un pointer. Imi plac cainii de orice rasa
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 06 Ian 2011, 22:10

madalin122582 scrie:Luni am fost la medic vet. I-am facut al doilea vaccin si am inceput si vitaminele.
In fiecare zi de cand am luat-o, m-am jucat cu ea intens si 15 min/zi exersam invatarea numelui, comanda "aici" si comanda "sezi". Aveti cuvantul meu ca de 5 zile o am isi stie numele (intoarce capul catre mine de fiecare data), vine de fiecare data cand o chem cu "aici" si executa fara greseala sau impotrivire comanda sezi. Totul am facut cu recompensa - carne de vita fiarta si taiata bucati foarte mici. Azi ne-am jucat cu niste baloane umflate. La inceput le-am umflat mai putin apoi din ce in ce mai mult. bubuie destul de tare cand baga coltii in ele dar nu are nici o frica. Dimpotriva, incepe sa latre la fiecare bubuitura si rontaie balonul spart. Nu o laud ca e a mea, dar cred ca o sa fie un caine extraordinar.
Intrebare este: Atunci cand ii comand "aici" vine la mine si executa si comanda "sezi" fara sa o cer eu. Este greseala de dresaj? a asociat comanda aici cu "vino aici si sezi" ?
Consider ca pentru varsta ei (2 luni si 6zile) invata foarte repede. Face un aport nativ excelent. Si merge cu nasul numai pe jos. Asta nu stiu exact daca e bine. Credeti ca pot sa incep cu alte comenzi (down sau pas) ? Sau e mai bine sa strang legatura cu ea prin joaca si sa astept macar 3 luni ?



Totul este firesc si normal pt. varsta catelului , important este sa se creze o relatie de incredere intre voi.Nu ai facut nici o greseala :D insa nu forta prea mult cainele vazand ca poate duce .Este inca mica si lasa-i inca copilaria sa si-o traiasca.Pana acum ai procedat foarte bine , tine-o tot asa si de acum inainte.Peste 2 saptamani poti incepe sa o obisnuiest si cu lesa, iar dresajul de "down" si "pas" dupa ce iese pe afara si este obisnuita cu mediu inconjurator , asta inseamna 5-6 luni...plus sa scape si de stressul schimbarii dintilor .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 06 Ian 2011, 22:15

madalin122582 scrie:In nici un caz nu m-am suparat. Chiar am avut parte de ajutor din partea lui cu informatii, crescatorii, notiuni despre alegerea cainelui. Cred insa ca a fost putin dejamagit/suparat ca nu am ales pointer-ul. Daca as putea, as tine un brac si un pointer. Imi plac cainii de orice rasa


Pointer-ii dupa parerea mea nu sunt niste caini pt. oricine .Ca sa vanezi cu pointer iti trebuie ceva experienta si cel mai important o anumita perceptie a vanatorii....plus ca foarte important in alegerea unui catel este felul tau de a fii care trebuie sa se armonizeze cu felul general de ai fi al rasei pe care o alegi.
Iubeste cainele , dai si el apoi iti va da in schimb , mult mai mult decit te astepti ...si nu sunt vorbe-n vant, timpul iti va arata. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Cataluna pe 06 Ian 2011, 22:52

Buna seara,
Am o bracutza de 1 ani si 3 luni pe care as vrea sa o duc la vanatoare. Initial am luat-o pentru ca imi era un dor nebun de prima bracutza pe care am avut-o si cu care am copilarit (Diana a trait 17 ani si jumatate) si care a plecat in Rai acum 2 ani.
Bineinteles ca Ali, bracutza minunata pe care o am acum nu o poate inlocui niciodata pe cealalta, insa a reusit cu succes sa inchida ranile..
De cand o am pe Ali am observat ca are cateva calitati de "vanatoreasa": cand vede o pasare in parc se opreste, ridica labutza dreapta din fata si intepeneste asa cateva minute, apoi face pasi in maaaaaaaare reluare, se aseaza in "culcat" si sta asa o vesnicie. Nu am dresat-o eu, asa face ea. I-a luat aproape 20 minute sa se apropie de un porumbel care era la 3 metri de ea. Culmea e ca l-a si prins! S-a aruncat cu labele peste el si a stat asa pana biata pasare nu a mai miscat. Nu a venit cand am chemat-o - era hipnotizata de marea ei prada. Plus ca are un sprint fantastic. Si nu imi mai pare rau ca am luat-o cu coada netaiata :)
Nu se sperie de pocnitori. Am avut emotii cu Revelionul asta (Diana era pur si simplu terorizata de petarde si artificii...tremura si gafaia ingrozitor.. trebuia sa ma bag cu ea in sifonier si sa ii vorbesc incontinuu pana se linistea). Ali nu a avut nici o treaba cu petardele. A stat cocotata pe geam, foarte atenta, cu coada batz si a observat "spectacolul". Apoi s-a dus la culcare.
Intrebarile mele catre voi sunt:
1. Ce ar trebui sa o invat inainte de vanatoare?
2. Daca ar trebui dusa la o scoala speciala de dresaj - ce scoala "buna" mi-ati putea recomanda in Bucuresti?
3. Eu nu sunt "vanatoreasa", insa as vrea ca Ali, daca are aptitudini, sa si le poata fructifica. Vanatorii accepta sa ia cu ei la vanatoare caini care nu sunt ai lor?
Va multumesc si sper sa nu radeti de mine. Pur si simlu imi iubesc cainele si as vrea sa o fac si mai fericita decat e acum :) Astept raspunsurile Dumneavoastra :)
Avatar utilizator
Cataluna
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2011, 22:22

Re: Brac German

Mesajde wachtelfeld pe 06 Ian 2011, 23:05

Buna seara,
Va raspund punctual la intrebari, in ordinea pe care le-ati pus.
1.Inainte de vanatoare ar trebui facut un dresaj de disciplina elementara si dresajul de aport.
2.Din cunostiintele mele in Bucuresti nu exista nici un fel de scoala de dresaj specializata pe vanatoare si nici in tara.Arta dresajului cainelui de aret in Romania deocamdata este la inceput, poate in viitor se va dezvolta.
3.Vanatoarea si mai ales cu caine este destul de complicata, de cele mai multe ori vanatorii nu accepta alti caini in preajma lor , mai ales daca sunt caini tineri pt. ca pot incurca.
Va inteleg dorinta de ai oferi cainelui o viata cat mai buna insa lucrurile in ceea ce priveste vanatoarea nu sunt prea simple.Singura varianta fezabila este sa deveniti dvs. vanator si apoi sa va bucurati impreuna de iesirile in natura.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Brac German

Mesajde Cataluna pe 06 Ian 2011, 23:22

:) Multumesc pentru raspunsul prompt!!

1. Dresaj de disciplina elementara a facut. Un dresor exceptional - Catalin Cornea.Dresaj de aport nu a facut inca...dar va multumesc mult pentru sfat. (care e si logic pe deasupra :)) Il voi contacta din nou pe dl Cornea
3. Hm... poate avem noroc, totusi. Una din marile probleme pe care le am cu ea e ca asculta de comenzile pe care i le da oricine...

O seara frumoasa va doresc!
Avatar utilizator
Cataluna
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2011, 22:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate