Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:38

DOG ARGENTINIAN

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 13 Iun 2011, 00:28

Sunt un fan al acestei rase specile de caine de lupta si vanatoare.Daca aveti pareri pro sau contra din punctul de vedere al folosirii si la noi a acestui caine va rog sa le exprimati.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde dragosbahnea pe 13 Iun 2011, 09:03

Si mie imi plac mult dogii astia argentinieni, am citit cate ceva despre ei pe unele forumuri dedicate acestei rase, caini deosebiti. Insa din ce-am vazut, sunt facuti intr-adevar pentru vanatoarea de mistreti (si pume), dar nu genul de vanatoare la goana cum se face pe la noi. Astia sunt antrenati sa lupte efectiv cu mistretii, mai bine zis sa-i prinda de urechi si sa-i tina pe loc, ceea ce face ca vanatorul sa nu poata trage in voia cea buna, ca-i pericol sa-si impuste cainii. Pe de alta parte, din filmuletzele pe care le-am vazut, nu am remarcat mistreti din aia, gen "matiz", ma gandesc ca n-ar avea cine stie ce sanse cu un vier de 5 ani si 175 kg, cu toate ca ei, inimosi cum sunt, s-ar repezi cu capul inainte.
Ma rog, una peste alta, repet, imi place f. mult aceasta rasa. Respect si sanatate.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde drmarius pe 13 Iun 2011, 17:13

M-am interesat si eu o perioada despre aceasta rasa cand am vrut sa-mi iau un caine pentru paza.
Din pacate nu au nicio sansa cand vine vorba de mistretii din tara noastra.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde cpt.gabriel pe 14 Iun 2011, 08:02

Ba s-ar putea sa aiba o sansa dar iti trebuie o haita intreaga. Oricum nu vad cum i-ai putea folosi la mistreti la noi pt. ca ei nu incoltesc vanatul ci il ataca. Am avut unul pe care stapinii nu il mai puteau tine in apartament si l-au adus la curte. La11 luni era o namila de 60 kg, care nu avea nici o treaba cu paza curtii in conditiile in care mai am doi ciini de paza. La vanatoare , in vreo doua iesiri cite a prins, nu era interesat decit sa se alerge cu ceilalti ciini in conditiile in care ia sarit o caprioara"in nas" la vreo 10 m.Probabil ca poate fi dresat pentru vanatoare, chiar si pentru paza desi parea extrem de incapatinat si necooperant, dar ginditi-va ca ocupa loc in masina cit un vanator cu bagaje cu tot :)
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde alin A pe 14 Iun 2011, 14:28

Salut @jaguar44,
Imagine

Eu am aceasta rasa,si pot sa-ti spun ca poti face orice din acest caine, de la caine pt."terapie" pana la caine de atac, totul depide de cum il formezi.Intr-adevar sunt caini puternici, loiali si foarte curajosi,chiar kamikaze ,fiind folositi ca "stoper" pt a tine vanatul mare dar, datorita conditiilor noastre de teren nu prea "rezista" ( datorita taliei mari - riscul de a fi taiat de mistret cand intra dupa el in des, este foarte mare) asa ca,nu prea faci treaba cu el pe la noi si plus de asta iti trebuie minim 2 . Daca iti doresti acest caine pentru paza faci o alegere foarte buna ( din punctul meu de vedere),dar trebuie lucrat cu el la capitolul obedienta si mai ales trebuie insistat pe interdictii pt. a-l putea opri .
Daca vrei mai multe informatii,da-mi un pm .
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde dragosbahnea pe 14 Iun 2011, 17:13

@alin A, felicitari, frumoasa foc, cum o cheama si ce varsta are?
Respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde alin A pe 15 Iun 2011, 09:46

Multam de urare.Are 7 ani si 1/2. In act se numeste Contes di Leoni Spartani Nr. COR 701 ,dar noi am botezat-o Argi.
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde liviur pe 18 Iul 2011, 17:22

alin A scrie:Multam de urare.Are 7 ani si 1/2. In act se numeste Contes di Leoni Spartani Nr. COR 701 ,dar noi am botezat-o Argi.

Salut,
si eu am un dog argentinian de 2 ani, mascul de la Lucica (Leoni Spartani).

la subiectul postat-nu cred ca un argentinian de 55-60 kg ar reusi sa prinda mistretul decat daca mistretul doarme...
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde alin A pe 22 Iul 2011, 09:58

@liviur - depinde cum il inveti, daca nu stie ce este ala mistret atunci porcotanul poate dormi linistit , si mai depinde si de cat de mare este mistretul(la ala cat " matizu" si ursul se "gandeste" bine, daca sa-l atace sau nu).
P.S. Presupun ca masculul tau este din Gerula (daca l-ai luat direct de la Lucica).
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 24 Aug 2011, 17:20

Daca tot am deschis topicul despre ,,catelusii'' astia ,nu am stat chiar degeaba si in scurt timp ma pricopsesc cu o draguta de catelusa chiar din rasa asta.
Ma gandesc ce nume sa-i dau...
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde alin A pe 27 Aug 2011, 09:19

Pe a mea o strig :Argi.
Uite un site cu nume pt. caini( femele) poate te inspira !
http://www.petz.ro/animale-de-casa/fun/ ... &x=60&y=10
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 07 Oct 2011, 16:30

asa cum am spus-o mai demult m-am pricopsit cu o femela de 3 luni de Dogo Argentino .
O cheama Bonita,in pedigree o cheama si Fantazia.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 13 Oct 2011, 19:31

jaguar44 scrie:asa cum am spus-o mai demult m-am pricopsit cu o femela de 3 luni de Dogo Argentino .
O cheama Bonita,in pedigree o cheama si Fantazia.

http://imageshack.us/photo/my-images/16 ... 00055.jpg/
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 13 Oct 2011, 19:48

jaguar44 scrie:
jaguar44 scrie:asa cum am spus-o mai demult m-am pricopsit cu o femela de 3 luni de Dogo Argentino .
O cheama Bonita,in pedigree o cheama si Fantazia.

http://imageshack.us/photo/my-images/16 ... 00055.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/26 ... 00056.jpg/
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 13 Oct 2011, 19:54

jaguar44 scrie:
jaguar44 scrie:asa cum am spus-o mai demult m-am pricopsit cu o femela de 3 luni de Dogo Argentino .
O cheama Bonita,in pedigree o cheama si Fantazia.

http://imageshack.us/photo/my-
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde liviur pe 22 Dec 2011, 15:56

alin A scrie:P.S. Presupun ca masculul tau este din Gerula (daca l-ai luat direct de la Lucica).

Da e din Gerula (scuze de intarzierea raspunsului)

Nu stiu daca trebuie neaparat sa-i arati mistretul, al meu a vazut un magar care se plimba prin zona si i-a sarit in cap, l-a tavalit rau de fugea saracu' magar de rupea. Oricum nu sunt caini de vanatoare in sensul ca sunt mari, masivi si nu cred ca sta vanatul sa vina cainele la el. Mai buni sunt de paza pt ca sunt foarte teritoriali, dar iarna trebuie sa aiba un adapost bine facut, ei avand parul scurt.
Un caine loial, care suporta orice de la copii (cel putin la mine) si ff inteligent. Am avut si cand locuiam in Buc si am si acum-sincer nu se compara dezvoltarea unuia tinut in spatiu mic (chiar si curte mica) cu unul liber sa faca ce vrea (doar noaptea il inchid).
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti


Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 08 Apr 2012, 21:13

alfa bonita la 9 luni.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 08 Apr 2012, 21:32

se impaca bine cu caini cu care am tinut-o de micuta.

Imagine
Imagine
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde liviur pe 09 Apr 2012, 08:11

De ce e aşa pătată ? Nu am văzut dog argentinian aşa pătat.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 09 Apr 2012, 19:56

in afara petei de la ochiul stang ,fapt care nu este o problema, celelalte pete sunt doar la nivelul pielii si nu au prins si parul.
Acelasi lucru l-am sesizat si eu la inceput dar am inteles ca nu este nicio problema.Oricum are pedigree iar musculatura,forma ghearelor si osatura arata ca e un molos veritabil.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde liviur pe 10 Apr 2012, 10:33

Nu am spus cu rautate, doar ca stiu ca la dogul argentinian nu se accepta in standard pete decat la nivelul ochiului. Arata bine cateaua ca si proportii.
Sa-ti traiasca !
PS Mie mi-a murit masculul de argentinian.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde jaguar44 pe 10 Apr 2012, 19:21

nu am crezut nicio clipa ca ai spus-o cu rautate.Imi pare rau ca l-ai pierdut.Stiu ce inseamna pentru ca si eu am pierdut in decembrie anul trecut un Jagdterrier si era un catel de un an si jumate si foarte dedicat lucrului si ascultator.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde grigguti pe 25 Sep 2013, 19:31

Am avut si eu unul ... un bivol alb...
Rees, mi-a murit acum doua luni. Avea 7 ani si ar mai fi dus inca atat. Tetanos.
Caine neanfricat, paznic de nadejde, devotat ... si are un temperament special, nu ai sa vezi sa se furiseze sau sa te apuce de pulpa cand nu esti atent, ai sa vezi insa un caine cinstit ce ataca numai din fata, un caine fara ocolisuri, un caine ce poate face ceea ce afirma si nu pregeta deloc.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde blackcrotal pe 11 Feb 2014, 07:39

buna dimineata,
Acest tip de caini nu erau folositi la vanatoare cu arme de foc ci la vanatoare cu sulite si cu sabii scurte.
Deci porcul era alergat cu caini mici si sprinteni si cu oameni are mergeau calare. Atunci cand porcul era incoltit se dadea drumul la dogi care intr-adevar sareau sa-l prinda de urechi si sa-l imobilizeze si chiar reuseau acest lucru.
Apoi venea lordul sau printul sau regele si ii infigea sulita in piep sau ii taia gatul cu o sabie scurta.
Deci daca vrei sa vanezi porci mistreti cu dogii trebuie sa-ti achizitionezi si restul de "recuzita"
Respect
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde blackcrotal pe 11 Feb 2014, 07:48

ups, acum am vazut filmuletele si am constatat ca sunt folositi si la vanatoarea cu pusca.
Imi cer scuze intregii familii de dogi pentru ca i-am acuzat de regalism.
Adevarul este ca toti dogii pe care i-am cunoscut sunt/au fost caini frumosi, dragastosi cu stapanii si educabili.
In general cainii de talie mare nu se dreseaza ci se educa ei fiind in stare sa sara si in foc pentru stapanul lor iubit.
R
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde Cioby pe 19 Feb 2014, 11:37

pt cpt.gabriel dogul dvs era supraponderal deoarece masculul de dog argentinian ajunge la 47-50 kg la maturitate.... probabil era caine de curte ....cei de vanatoare trebuie tinuti ca sportivii "sanatosi" adica in categorie :)sper ca nu am deranjat pe nimeni...am si eu un catel dog argentinian de 7 luni si sper sa se invete :)
Cioby
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Feb 2014, 11:25

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde blondu_mm pe 20 Aug 2014, 15:12

si eu am un dogo femela de aproape 5 ani, cu o greutate de 53 kg in conditiile in care nu trebuie sa depaseasca ... 45 Kg,
https://imageshack.com/i/kmLxrES2j

este un caine foarte docil si jucaus cu copiii, oamenii in general si chiar cu alti caini , depinde cum il cresti.
in schimb daca il duci intr-o padure sau in alt loc unde mai sunt mirosuri de animale salbatice se schimba radical. devine agresiv, foarte energic, atent tot timpul.

al meu dogo a vanat pana acum din pacate doar 3 sobolani, aceste sunt singurele fiinte "salbatice" care au nimerit prin curte.

In acest sens vreau sa va intreb, pe unde pe langa Bucuresti, as putea sa gasesc un camp/padure cu sobolani, iepuri, sau alte vietati pe care sa le fugareasca dogo-ul. nu vreau sa nimeresc intr-un teren de vanatoare si sa imi fie impuscat cainele... :)
blondu_mm
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mai 2009, 14:08

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde biriuck pe 20 Aug 2014, 22:52

Faci misto de noi?
Daca vrei sa ucida ceva cainele tau doar asa, "de amorul artei", ii duci animale vii in cusca sau in curte la tine si te rogi sa nu te vada vecinii ca sa te reclame. Orice animal din fauna de interes cinegetic ar ucide pe undeva pe camp te face direct responsabil (vezi ca iepurii nu sunt tot una cu sobolanii!)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: DOG ARGENTINIAN

Mesajde blondu_mm pe 21 Aug 2014, 00:38

chiar ma gandeam daca sa pun aceasta intrebare aici sau nu, ca sa nu fiu inteles gresit.

biriuck, eu nu sunt vanator, dar va apreciez si respect pasiunea pentru vanatoare, si in nici un caz nu as vrea sa contravin intr-un fel sau altul legilor vanatoresti sau oricarei alte legi din romania.

ce ma intereseaza este sa imi duc canele intr-un loc in care sunt sobolani sau alte animale care nu fac parte din fauna de interes cinegetic si "asta micu" sa le alege/"vaneze",oricum intr-un camp deschis cred ca nu prea are sanse sa prinda ceva... dogo este un caine de vanatoare foarte activ, si este recomandat ca din cand in cand sa ii supui la activitati care sa-i antreneze muschi si simturile. asa ca nu e de amorul artei, chiar ii face bine cainelul.

acum am o intrebare, varul meu si-a facut casa la saftica pe camp, e un spatiu de 20.000 mp intravilan, fara gard, plin de iarba, gropi, tufe... de mai multe ori am vazut iepuri de camp si fazani, mai ales seara. de fiecare data cand am vazut animalele eram fara caine. sa inteleg ca daca o sa fiu cu cainele liber, pe terenul varului meu si cainele prinde un fazan (doar presupunem, ca nu prea are cum sa il prinda) pot sa o incurc?
blondu_mm
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mai 2009, 14:08

Următorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate