Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:56

EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde clubcnca pe 07 Mar 2013, 19:34

Pe datele de 16-17 martie, la Ploiesti, CNCA in colaborare cu AJVPS Prahova, sub egida AChR, va organiza urmatoarele:
- expozitie de standard grupa VII - EXPO CLUB
- probe de lucru pentru caini de aret: TAN, VJP, DERBY, CACT (apa-camp)
Arbitri invitati:
- EXPO CLUB GRUPA VII - Dl. Calin Simu
- probe de lucru: Stravoiu Nicolae, Bocanescu Mihail, Manea Sorin, Palii Cezar, Balint Anton
Inscrierile se vor trimite prin fax (0244577799) sau email (clubcnca@yahoo.com). Data limita de inscriere - 13.03. 2013.
Pentru relatii suplimentare, contactati secretarul clubului, dna Murarescu Mariana: 0744537477 sau vizitati site-ul clubului: www.cnca.ro
Organizatorii isi rezerva dreptul de a modifica lista arbitrilor.
Programul detaliat va fi anuntat dupa terminarea inscrierilor.
Sunt asteptati atat membrii AChR, cat si AJVPS.
clubcnca
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 23 Apr 2012, 15:10

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde clubcnca pe 08 Mar 2013, 10:17

Formulare de inscriere gasiti pe site-ul clubului sau pe facebook:
http://www.facebook.com/#!/photo.php?fb ... =1&theater

Pentru EXPO CLUB clasele Baby, Puppy si Veteran, taxa de inscriere va fi de 30 lei/caine.
clubcnca
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 23 Apr 2012, 15:10

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Ghinda pe 08 Mar 2013, 13:57

Merita?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 09 Mar 2013, 12:23

Ghinda scrie:Merita?

Atata timp cat ne.am afiliat la Clubul Mondial de brac german si toate examenele de munca pe care le organizam ne sunt recunoscute , pentru cine vrea sa urmeze acesti pasi , chiar merita !! Pentru cine nu apreciaza un pedigree si nu il intereseaza genetica ...nu merita ... :wink: Am vazut destui care apreciaza cat de bine merge cainele lui la vanatoare si ca sa ne confirme asta ne aduc argumente in fel si chip , sau martori care au vazut pe viu cat de bun este cainele sau ...sau destui care se umfla in pene cu dresatul cainilor fara acte , ca nu conteaza prea mult genetica si de unde provine acel caine !!! :lol: . Din pacate aceste aspecte se scot in relief doar in urma unor examene de munca si de conformitate ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde clubcnca pe 11 Mar 2013, 12:26

Fisa de inscriere pentru EXPO CLUB GRUPA VII:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =1&theater

Arbitrii care vor oficia:

- EXPO CLUB - dl. Calin Simu
- probe de lucru - dl. Sorin Manea, dl. Cezar Palii, dl. Anton Balint
clubcnca
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 23 Apr 2012, 15:10

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 11 Mar 2013, 13:18

clubcnca scrie:Fisa de inscriere pentru EXPO CLUB GRUPA VII:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =1&theater

Arbitrii care vor oficia:

- EXPO CLUB - dl. Calin Simu
- probe de lucru - dl. Sorin Manea, dl. Cezar Palii, dl. Anton Balint

Exista posibilitatea sa ne prezentam si la expo si la Derby in aceeasi zi ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde cybelle pe 12 Mar 2013, 00:20

Kristi scrie:
clubcnca scrie:Fisa de inscriere pentru EXPO CLUB GRUPA VII:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... =1&theater

Arbitrii care vor oficia:

- EXPO CLUB - dl. Calin Simu
- probe de lucru - dl. Sorin Manea, dl. Cezar Palii, dl. Anton Balint

Exista posibilitatea sa ne prezentam si la expo si la Derby in aceeasi zi ?


Ar fi ideal !
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde hunterkris01 pe 13 Mar 2013, 14:52

In functie de numarul de caini,se pare ca se pot tine,toate probele intr o zi...
Avatar utilizator
hunterkris01
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 13 Mar 2013, 14:36
Locaţie: BUCURESTI/ILFOV

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde clubcnca pe 14 Mar 2013, 17:12

Expozitia de Club va incepe la ora 9,00 (va rugam sa fiti prezenti in jurul orei 8,30 - pentru a nu intarzia probele de lucru ce se vor desfasura imediat dupa standard) la Parcul Bucov - Poligonul AJVPS.
Probele de lucru se vor desfasura in continuare, pe fondul Plopu, localitatea Bucov - in imediata vecinatate a parcului. In cazul in care nu vor putea fi examinati la examenele de lucru toti cainii sambata, vom continua duminica (17.03) dupa programul ce va fi stabilit pe loc.
Pentru orice detalii, relatii suplimentare va rog sa contactati telefonic: Mariana Murarescu - 0744537477.
Incercam sa organizam toate probele in aceeasi zi, de aceea va rugam sa fiti punctuali la Expozitia de club!
clubcnca
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 23 Apr 2012, 15:10

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 15 Mar 2013, 08:38

Am aflat cu stupoare ca sunt singurul participant inscris la Derby !!! Atat de mult ne batem cu pumnul in piept si postam pe forumuri ce cainii adevarati avem si cat de buni vanatori sunt , incat nu suntem in stare sa participam la un Derby ! Cum sa inaintam in Chinologia de Vanatoare ? Doar pe vorbe ? Halal oameni suntem ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Ghinda pe 15 Mar 2013, 13:31

Mai este o persoana sigur, vine cu bretonul. S-a inscris la tot ce se putea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 15 Mar 2013, 17:27

Ghinda scrie:Mai este o persoana sigur, vine cu bretonul. S-a inscris la tot ce se putea.

Mai concret , la ce sa inscris ? Eu am intrebat pe dn Murarescu aseara si sunt singurul caine inscris la Derby ! Si deja nu se mai pot inscrie !!! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde dragos74 pe 15 Mar 2013, 22:06

eu m-as fi inscris dar din pacate nu am pedegree la caine ... :(
de aceea m-am inscris la expo club.

...totusi poate de aceea n-ar fi trebuit restrans accesul cainilor de vanatoare doar la cercul celor cu pedegree.... :wink: macar asa de ''umplutura'' si tot se merita decat ''nimic'' :wink:
se pare ca la noi, caine de vanatoare nu este inca tot aia cu caine cu pedegree ,indiferent de ce am dori noi sa se intample ... :(
... sau poate ca propietarii cainilor cu pedegree sunt mai interesati de valoarea progeniturilor acestora decat de vanatoarea in sine... :twisted:

... iar o alta observatie ar fi ca pretul prohibitiv al unui caine cu pedegree (mai ales pe timp de ''criza'') ar putea fi o f. mare cauza pt . prezenta redusa a acestora la derby... :idea:

e prima data cand particip la un astfel de show, dar daca mereu se intampla asa probabil ca nu e de ajuns de popularizat in randul vanatorilor, ca sa devina la un moment dat obisnuinta .... iar pt. aceasta eu cred ca o solutie ar fi fost sa se faca ceva si vis a vis de vanatorii ce nu au caine cu pedegree (majoritatea :!: ) , in speranta ca incet ,incet vor intelege si importanta chinologiei si pedegreului in obtinerea si formarea unor caini de vanatoare valorosi :idea: :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 16 Mar 2013, 01:48

Dragos , ma bucur sa aflu asta si iti urez bafta ...cred ca trebuie incet , incet sa intelegem ca nu putem sa catalogam noi cainii ...cainii sunt catalogati de examenele la care trebuie sa participe !! Probabil dupa ce ai sa obtii pedigre.ul cainelui si ai sa participi si la examinarile de munca ai sa intelegi mult mai bine rolul si importanta pedigre.ului . Acestia sunt pasii care trebuie urmati ...intai trebuie sa treci expo , pentru a se certifica , ca detii cu adevarat un exemplar din rasa respectiva ...chiar daca tu sau eu stim cu exactitate ca asa este , asta trebuie sa certifice o pers abilitata !! Orice caine caine devine un bun vanatoar daca se vaneaza intens cu el ...chiar si un maidanez !!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 17 Mar 2013, 07:37

Am participat ieri la expo si Derby la Ploiesti organizat de CNCA ...La expo am luat excelent si la examinarea de munca , Derby 3 ! Din pacate acest calificativ ,nu ma multumeste ,ma pune pe ganduri si ma ambitioneaza ....si de aceea voi munci mai mult in perioada urmatoare si voi mai da odata testul ! Chiar daca am anumite retineri in mai multe prinvinte , nu doresc sa comentez nici locatia aleasa , nici arbitrajul si nici modul in care s.a desfasurat aceasta examinare ...Nu sunt eu in masura sa judec aceste aspecte si organizatorii si arbitrii sunt cei care iau aceste decizii si sunt suverani ...eu singur nu am fost personal multumit de cainele meu si de aceea voi incerca in urmatoarele saptamani sa intensific munca cu el pana ma va multumi intai pe mine personal !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde cybelle pe 17 Mar 2013, 07:59

Am participat si eu cu companionul meu...

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Insa dupa cum a scris mai sus si Kristi, bucuria mea a fost umbrita de rezultatul dat de catre arbitri la proba VJP, proba de lucru sustinuta de catre cainele meu.

Mai multe nu comentez nici eu, ar fi pacat...

Sunt forumisti care au vanat nu o data alaturi de mine si cainele meu si stiu ce si cum face in teren, ce cerinte am eu de la el si daca, corespunde lor.

Una peste alta dau mare dreptate unui forumist/prieten de mai sus:

Ghinda scrie:Merita?
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 17 Mar 2013, 08:25

Ovidiu , cu riscul sa te deranjez ...si poate si pe altii ...( pe mine ma interesezi doar tu , pt ca esti prietenul meu bun !) iti raspund eu ... DA ,MERITA ...si te rog sa muncesti in continuare cu el asa cum am sa fac si eu si sa ne punem cainii la punct ( aici vb doar la adresa cainelui meu !)...mai intai sa ne placa noua cum evolueaza si apoi cu certitudine v.a place si arbitrilor !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde cybelle pe 17 Mar 2013, 08:47

Kristi scrie:Ovidiu , cu riscul sa te deranjez ...si poate si pe altii ...( pe mine ma interesezi doar tu , pt ca esti prietenul meu bun !) iti raspund eu ... DA ,MERITA ...si te rog sa muncesti in continuare cu el asa cum am sa fac si eu si sa ne punem cainii la punct ( aici vb doar la adresa cainelui meu !)...mai intai sa ne placa noua cum evolueaza si apoi cu certitudine v.a place si arbitrilor !


Nu ma deranjezi deloc.
Am sa muncesc in continuare cu Anthar, numai ca eu ma refer la altceva daca merita , la bataia de joc...
Mie personal mi-a placut cum a evoluat cainele meu ieri.
Cel putin 'cheta de canal', adica doar in canal in stanga, a fost una de exceptie; nu cred sa mai fi intrat asa decisiv prin crengi si spini pana acum>>> si asta a fost notata cu 6... :shock:
Cheta de canal este una de vanatoare pura si nu una de arbitraj VJP.
Revin, sunt foarte multumit de cainele meu si o sa incerc sa sesizez daca nu este un sentiment corect la viitoarea arbitrare,...care nu este foarte departe.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde liviur pe 18 Mar 2013, 15:40

cybelle scrie:Am participat si eu cu companionul meu...

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Insa dupa cum a scris mai sus si Kristi, bucuria mea a fost umbrita de rezultatul dat de catre arbitri la proba VJP, proba de lucru sustinuta de catre cainele meu.

Mai multe nu comentez nici eu, ar fi pacat...

Sunt forumisti care au vanat nu o data alaturi de mine si cainele meu si stiu ce si cum face in teren, ce cerinte am eu de la el si daca, corespunde lor.

Una peste alta dau mare dreptate unui forumist/prieten de mai sus:

Ghinda scrie:Merita?

Felicitari Ovidiu si succes in continuare !
Liviu R.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Ghinda pe 18 Mar 2013, 20:40

Merita ala a fost in sensul intuit de Ovidiu. Adica bretonul lui Bocanescu era mai capabil decat un breton Hector? Adica pe unde am fost cu Candy la vremea ei a luat tot ce se putea lua la expo din alea si brusc la Ploiesti a fost locul 2? Tot dupa un Bocanescu? De aia m-am scarbit. Am mai luat un TAN si ura. Partea proasta este ca la noi nu exista un stas de examinari de lucru pentru bretoni cum aveti voi bracarii! Daca ar fi as participa cu bucurie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 18 Mar 2013, 21:08

Ghinda scrie:Merita ala a fost in sensul intuit de Ovidiu. Adica bretonul lui Bocanescu era mai capabil decat un breton Hector? Adica pe unde am fost cu Candy la vremea ei a luat tot ce se putea lua la expo din alea si brusc la Ploiesti a fost locul 2? Tot dupa un Bocanescu? De aia m-am scarbit. Am mai luat un TAN si ura. Partea proasta este ca la noi nu exista un stas de examinari de lucru pentru bretoni cum aveti voi bracarii! Daca ar fi as participa cu bucurie.

Exact ! Poate participa la un Derby de exemplu , dar nu i se acorda titlul decat onorific , pentru ca aceasta examinare este strict pentru DK ! Eu nu stiu de ce va lamentati asa ...chiar sunt atat de importante expo ? Poate intro zi un caine a aratat mai bine si a fost mai in forma decat altul ! Daca a participat la anumite expo si a castigat , nu este obligatoriu ca peste tot pe unde se duce sa nu existe alt caine mai frumos sau mai bine facut !!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde adileafu pe 18 Mar 2013, 21:58

@Kristi -Specimenul consumator de alcool care a arbitrat la Ploiesti, cu ocazia unei expo a motivat ca DK-ul meu a fost defavorizat de faptul ca ''nu a fost in par'' si asta in luna iunie .......cred ca nebunul de caine isi modificase coafura standard !!!!!!
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 18 Mar 2013, 22:06

adileafu scrie:@Kristi -Specimenul consumator de alcool care a arbitrat la Ploiesti, cu ocazia unei expo a motivat ca DK-ul meu a fost defavorizat de faptul ca ''nu a fost in par'' si asta in luna iunie .......cred ca nebunul de caine isi modificase coafura standard !!!!!!

Adi ...eu inteleg mai bine ca oricine anumite chestiuni , dar nu trebuie sa generalizam la infinit ...toti gresim mai mult sau mai putin voit ...acum am intalnit un arbitru , data viitoare vom intalni alt arbitru ...daca il intalnim tot pe cel care ne.a arbitrat anterior , o sa traim cu speranta ca nu o sa.l intalnim si a treia oara ...daca soarta ni.l scoate in cale si a treia oara ...renuntam singuri sa mai participam la acea examinare ...si tot asa ! Pana la urma daca suntem perseverenti , trebuie sa iasa si bine !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde adileafu pe 18 Mar 2013, 22:10

Ceea ce spui tu este corect, insa nu e corect sa-mi conditionez participarea la expozitii de absenta unui arbitru despre care se stie ca are interese in promovarea unor anumiti caini .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 19 Mar 2013, 10:37

Ca sa eviti anumite chestiuni ...mai faci si dintrastea ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Ghinda pe 19 Mar 2013, 16:03

Iete de aia Kristi, merita? Expo le-am luat ca asa este setarea in Romania pentru monta. Si nu ma lamentez, doar constat. Si daca era faza Ploiesti prima sa ma scarbeasca tot mergeam si la a doua, sa nu am catei fara acte in regula etc. etc,. TAN am facut, restul, nu se muleaza pe epagneu. De mers pe la din astea am mai fost, spectator sa imi clatesc ochiul. Si o sa mai merg.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 19 Mar 2013, 16:27

Ghinda scrie:Iete de aia Kristi, merita? Expo le-am luat ca asa este setarea in Romania pentru monta. Si nu ma lamentez, doar constat. Si daca era faza Ploiesti prima sa ma scarbeasca tot mergeam si la a doua, sa nu am catei fara acte in regula etc. etc,. TAN am facut, restul, nu se muleaza pe epagneu. De mers pe la din astea am mai fost, spectator sa imi clatesc ochiul. Si o sa mai merg.

TAN .ul este o inventie a noastra a romanilor ...si este aprox , exact Derby ! Deci nici TAN.ul nu se muleaza pe epagneu... :wink: asa cum spuneam se arbitreaza dar nu i se ofera decat un titlu onorific ! Acum nu este nimeni vinovat ca a.ti ales o rasa ...care nu se prea muleaza pe nimic ! :wink: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde dragos74 pe 19 Mar 2013, 21:06

am fost si eu cu pointerul meu Dino (fara acte) la expo ...
apoi am stat o perioada devorba si pe camp la TAN...
... acolo ne-am mai dat cu parerea am mai polemizat prieteneste etc... :)
acasa insa am pus mana pe cartea doctorului Burcescu si am citit regulamentul examenului TAN ca sa inteleg si eu despre ce e vorba !!! ei bine nu era chiar cum imi inchipuiam eu...adica :

Testul de Aptitudini Naturale se refera la calitati innascute, mostenite genetic de la parinti si pe care probabil si cainele le va putea transmite mai departe la descendenti ... :!:
... in nici un caz nu e vora de '' calitati dobandite'' care se obtin prin dresaj , disciplina si antrenament :!:

...citat : ''...
. nu se cere o cautare conform unei scheme ci se arbitreaza mai mult interesul de a cauta, dorinta de a gasi vanat
...chiar daca se rupe schema de cautare si ramane teren necautat...
... nu se cere un stil de cautare perfect ci trebuie observata foarte bine dorinte de a cauta si gasi vanat...
... nu se cere un aret ferm si de durata si nu e greseala daca rupe aretul si se repede la vanat datorita pasiunii...

.... sa nu alerge stanga- dreapta la comenzile conducatorului ci sa se indeparteze cu curaj de acesta ...""


deci e diferit oarecum de ce ne dorim si vrem noi de la caine in teren in timpul vanatorii propriuzise ... adica un comportament rezultat in urma dresajului ci trebuie intr-un fel lasat ''sa-si faca de cap'' pt a evidentia ce insusiri native are el necizelate de disciplina :!: :wink:

... dupa asta mi se pare un pic mai logic TAN-ul decat la prima vedere :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde Kristi pe 19 Mar 2013, 22:22

dragos74 scrie:am fost si eu cu pointerul meu Dino (fara acte) la expo ...

Dragos ...tu ai fost cu pointer sau cu breton !?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: EXPO CLUB, TAN, DERBY, VJP, CACT - Ploiesti, 16-17.03.2013

Mesajde dragos74 pe 20 Mar 2013, 07:32

cristi eu am fost cu pointerul ala fara acte (nu vicecampionul) dar cand asteptai tu la camp il tineam in masina in tractorasul ala de suzuki samurai verde (era singurul)
si polemizam noi despre cum ar trebui sa organizeze examenele la camp cu sau fara fazani in cusca...
... spuneam eu ca am folosit fazan si fazanita in cusca pe camp si nici nu i-a interesat pe caini (2 pointeri si o bracita) care altfel rup la vanatoare :(
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Următorul

Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate