Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:01

sfat dresaj brac german

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

sfat dresaj brac german

Mesajde ovidiu_alin pe 05 Mar 2014, 23:27

Buna seara!
Va rog sa mi expuneti o tehnica (sau mai multe daca exista)de a invata cainele sa mearga trimis spre un anume punct ales de mine sau sa l fac sa mearga pe o linie imaginara pe directia "inainte" la comanda .
Va multumesc!
ovidiu_alin
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 06 Ian 2014, 22:24

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde Ursus2006 pe 06 Mar 2014, 08:29

MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde blackcrotal pe 07 Mar 2014, 19:18

Salut,
Am cumparat acum cateva zile de pe cadourivanatori.ro o carte formidabila in care gasesti de la A la Z cele mai profesioniste raspunsuri referitoare la dresura cainilor de aret deci ai a Bracului German.
Cartea este scrisa de Dr. Med. Veterinar Mihai Dragos Burcescu , este realizata intr-o prezentare grafica fara cusur, cu poze si explicatii foarte competente si are peste 230 pagini.
Ce am mai remarcat la aceasta carte, este scrisa de un om care este dedicat, asi putea spune chiar indragostit de cresterea si dresura cainilor de vanatoare de aret, cu accent deosebit pe Bracul german.
Iti recomand cu caldura acea carte care eu cred ca nu ar trebui sa lipseasca din biblioteca nici unui vanator.
Respect,
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde acsph pe 07 Mar 2014, 22:54

Felicitari pentru achizitie!Ma bucur in continuare,si ma inspir din entuziasmul tau.Autorul acestei carti extraordinare pentru impatimiti si incepatori poate fi identficat aici,pe forum ca ,@ wachtelfeld.
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde wachtelfeld pe 07 Mar 2014, 23:20

:D :D Va multumesc si ma simt onorat .
Cred ca se exagereaza un pic....cartea a fost scrisa pt. ca eram racit, cu febra si trebuia sa stau in casa. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde acsph pe 07 Mar 2014, 23:37

Carte este intradevar de referinta,dar am inteles ca aruncata in cotet,direct peste caine :shock: ...imaginar,nu are rezultate.. :)
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde ovidiu_alin pe 08 Mar 2014, 00:15

Am cartea, am citit o..e mai mult decat suficient pentru a avea un caine bun.Am aplicat din carte partea cu cheta in suveica,culcatul la ridicarea pasarii, culcatul ca o comanda de "domolire" in teren si functioneaza.
Tin sa precizez ca nu sant strain de dresajul cainelui,insa sant strain de dresajul cainelui specific vanatorii.
Pe mine ma interesa o metoda sau un mod de asociere cu anumite comenzi prin care cainele sa poata fi trimis pe o anumita directie sau intr un anume punct,sa faca '' aport orb" sau chiar scotocire intr un anume punct .
Am gasit pe ytb ceva filmulete legate de ceea ce vreau si ceva moduri de invatare a cainelui .
Ceva de genul
http://www.youtube.com/watch?v=faJ6wW1tXzs

Toate cele bune,
Ovidiu!
ovidiu_alin
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 06 Ian 2014, 22:24

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde wachtelfeld pe 08 Mar 2014, 01:33

ovidiu_alin scrie:Am cartea, am citit o..e mai mult decat suficient pentru a avea un caine bun.Am aplicat din carte partea cu cheta in suveica,culcatul la ridicarea pasarii, culcatul ca o comanda de "domolire" in teren si functioneaza.
Tin sa precizez ca nu sant strain de dresajul cainelui,insa sant strain de dresajul cainelui specific vanatorii.
Pe mine ma interesa o metoda sau un mod de asociere cu anumite comenzi prin care cainele sa poata fi trimis pe o anumita directie sau intr un anume punct,sa faca '' aport orb" sau chiar scotocire intr un anume punct .
Am gasit pe ytb ceva filmulete legate de ceea ce vreau si ceva moduri de invatare a cainelui .
Ceva de genul
http://www.youtube.com/watch?v=faJ6wW1tXzs

Toate cele bune,
Ovidiu!



Este mai usor decat sa faci un caine sa stea la vanat sau focul de arma..... :D :D
Treaba asta eu o incep inca de cand catelul are 3-4 luni, de la acea varsta invata semnele de stanga/dreapta, sa se uite in sus, sau sa se uite in jos, doar la semnul mainii. Eu o fac ca si recompensa dupa ce incep comanda sezi. Am in buzunar o mana de "boabe", mancare uscata, dupa ce am facut "sezi", il recompensez, daca mi-a facut corect, din prima , fara comanda verbala, ii dau parte din recompensa din mana apoi ii arunc pe jos mai multe "boabe" si ii arat cu degetul, recompensat de data asta doar cu "Bravo".Toata jongleria se face din recompensa care se arunca din ce in ce mai multa, in timp ce mananca ii arunc si in spate, laterale, insa important, se incepe din mana si doar cand este atent.Nu e atent, nu capata nimic.Totul se face fara vorbe, ci numai din semne si atitudine :D ....e simplu.
In timp ii pun pe masa, ii arat cu degetul (aceeasi mana intotdeauna), il pun sa sara, bineinteles totul gradat, insa ii arat cu mana directia :D .Dupa ce devin din ce in ce mai interesat si am grija sa fac in asa fel incat sa nu isi piarda interesul, ii pun prin toata casa "boabe" ascunse (fara sa vada), apoi intru cu el in casa si ii arat cu degetul unde sa caute. In timp realizeaza ca directia arata cu degetul il ajuta si este inainte de toate atent la mine si la degetul care ii indica directia.Acelasi lucru in timp il fac si afara, apoi pe camp.
Atentie, acesta este un joc de care nu trebuie profitat prea mult fara a avea in paralel si un dresaj de disciplina bine facut!!! Totodata odata ajuns la 6 luni gata cu joaca!!! De acum incepe si armata.Joaca se foloseste cand intervin momente de blocaj.
Cand aportul se termina, deja cainele stie sa caute la semn pe directia pe care i-o dau. La fel se face si la apa.Cainele deja stie sa caute pe directia indicata la semn, in plus se insoteste de semnalele fluierului.

E mult, mult mai usor decat va imaginati. :D :D :D
Eu folosesc toata "joaca" asta de regula ca recompensa pentru alte comenzi, pt. ca face placere cainelui, intareste legatura afectiva cu cainele care realizeaza extrem de repede ca este in avantajul lui sa fie atent si sa lucreze in echipa. Ba mai mult, in timp, in cateva sedinte de vanatoare efectiva (la o anumita specie...secret, asta nu o mai spun :lol: :oops: )folosind aceasta tehnica, un caine bun, pasionat, devine dependent de stapan in sensul pozitiv, adica increderea si legatura afectiva creste atat de mult incat cainele invata sa faca echipa in cel mai bun sens cu stapanul, deci alte planuri si alte dimensiuni care se rezolva fara efort prea mult.
Totul tine de caine si de imaginatie si de imporovizatia de moment in cazul unor eventuale blocaje ale cainelui. Asa ca o intamplare haioasa, am facut odata un caine ,care nu voia in ruptul capului sa puna gura pe pene (dar aporta perfect jucarii, aportabile), sa aporteze, incepand de la .......un pachet de tigari. :lol:
Asta o vorbim alta data

P.S. Ca sa nu ziceti ca-s mitocan va spun si specia, este vorba de prepelita :roll: .....si sa tineti minte de la mine, prepelita este vanatul cel mai greu de aportat.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde blackcrotal pe 08 Mar 2014, 13:41

wachtelfeld scrie::D :D Va multumesc si ma simt onorat .
Cred ca se exagereaza un pic....cartea a fost scrisa pt. ca eram racit, cu febra si trebuia sa stau in casa. :D


Salut,
Ma intreb daca cumva "reteta" genialitatii este sa ai febra ? :lol:
Vorbind serios acum, ce m-a incantat teribil la aceasta carte este ca, fiind o carte eminamente tehnica este la fel de savuroasa si de usor de citit ca si una beletristica.
Sigur ca aceasta carte nu trebuie citita ci trebuie aplicata dar subiectele sunt atat de bine organizate ( eram sa spun nemtzeste dar riscam sa devin redundant :lol: ) incat daca iubesti cainii si doresti sa-ti scolarizezi in calitate de sef de haita "elevul" avand aceasta carte ai instrumentul potrivit la locul potrivit.

Respect,
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: sfat dresaj brac german

Mesajde wachtelfeld pe 09 Mar 2014, 00:00

blackcrotal scrie:
wachtelfeld scrie::D :D Va multumesc si ma simt onorat .
Cred ca se exagereaza un pic....cartea a fost scrisa pt. ca eram racit, cu febra si trebuia sa stau in casa. :D


Salut,
Ma intreb daca cumva "reteta" genialitatii este sa ai febra ? :lol:
Vorbind serios acum, ce m-a incantat teribil la aceasta carte este ca, fiind o carte eminamente tehnica este la fel de savuroasa si de usor de citit ca si una beletristica.
Sigur ca aceasta carte nu trebuie citita ci trebuie aplicata dar subiectele sunt atat de bine organizate ( eram sa spun nemtzeste dar riscam sa devin redundant :lol: ) incat d!aca iubesti cainii si doresti sa-ti scolarizezi in calitate de sef de haita "elevul" avand aceasta carte ai instrumentul potrivit la locul potrivit.

Respect,
Razvan



Multumesc inca odata....dar ca sa raspund primei parti a postarii dvs, l-as cita pe Alexandru Paleologu ( D-zeu Sa-i dea Lumina). "Inteligenta este o stare de gratie alternata cu multe momente de imbecilitate crasa"...probabil ca la mine a fost doar febra...acum ma simt bine, mult mai bine ! :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate