Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:01

Câini aportori

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

Câini aportori

Mesajde xhr pe 06 Mar 2014, 09:28

Acum jumătate de an am achiziţionat un pui de Labrador în ideea de a avea un câine de apartament cu care să pot să mai dau şi o tură pe munte, fără să-mi fie teamă că va ceda după vreo 3-4 ore de mers. Nu intenţionam să-l folosesc la vânătoare, mai ales că nu am avut nicio tangenţă cu acest domeniu până acum.

După câteva luni, am observat că e mult mai activ şi mult mai dispus la muncă decât alţi pui de Labrador, ba chiar mai mult decât ce am auzit despre fraţii şi surorile lui. Uitându-mă pe pedigriu (aparent aceasta e forma corectă în limba română), am observat că pe linia mamei are o serie de bunici şi străbunici cu rezultate bune la probele de muncă, astfel încât am început să mă documentez referitor la ce înseamnă acele probe şi cum se poate dresa un Labrador în acea direcţie.

Motivaţia este simplă: dacă am un câine cu un nivel de energie foarte ridicat, mai bine să-i canalizez eforturile sale în mod controlat decât să-l las să descopere faptul că mobila este semi-comestibilă :-)

Acestea fiind spuse, am fost foarte surprins de faptul că am găsit extrem de puţine informaţii despre vânătoarea cu câini aportori, de la cărţi (am răsfoit "Dresajul câinelui de vânătoare" de Nicolae Străvoiu şi avea 2 pagini despre Labrador Retriever şi Golden Retriever) până la unelte de dresaj (nu am găsit pe nicăieri în România, cu excepţia Maxi-Pet aşa numiţii "dummy" pentru aport). În filmele de pe YouTube sunt aproape exclusiv braci germani şi nu am văzut niciun Retriever.

Uitându-mă pe net, îmi dau seama că în România se preferă câinii de tip hunt-point-retrieve pentru că sunt mult mai versatili, dar mi se pare foarte curioasă acestă lipsă completă de atenţie pe care o au rasele de Retrieveri. E vreun alt motiv în afara faptului că aceştia nu sunt scotocitori la fel de buni ca un Brac german cu părul scurt sau ca o Vijla maghiară? Şi, deoarece intenţionez să-mi dresez câinele pentru obţinerea certificatului de muncă, resurse legate de dresajul unui câine aportor se găsesc în România (dummys, cărţi, aripi de pasăre, etc.) sau trebuie să le comand din afara ţării?
xhr
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2014, 09:02

Re: Câini aportori

Mesajde armi pe 06 Mar 2014, 14:19

incearca la clubul roman de retriveri pe facebook , este unul Georgian care "se da dresor de vanatoare" si cauta pe net cum se vaneaza cu retriveri in UK.

pointer+retriver

de asta nu sunt prea cautati in RO si ar mai fi si motivul ca nu mai au gene(instinct) de caine de vanatoare in ei fiindca au fost prescuti doar pentru companie.

Sper sa ai succes in ce ti-ai propus,
Cu stima,
Armand
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Câini aportori

Mesajde wachtelfeld pe 07 Mar 2014, 21:59

Primul meu caine de vanatoare a fost o catea de labrador. :D De la varsta de 4 ani pana la 6 ani cand a murit a trait complet oarba, retinopatie diabetica, datorata unui diabet ereditar. Am vanat rate cu ea complet oarba, asculta unde cadeau, se orienta pe directie ,apoi se folosea de miros.
In fine, sa revenim la problema initiala. Retriever-ii sunt caini extrem de placut de dresat si convietuit cu ei, la vanatoare insa intampina o mare problema, anume selectia haotica facuta numai pe criterii de frumusete. Concluzia, rar gasesti caini cu aptitudini adevarate pentru vanatoare.Din pacate si morfologia actuala nu ii prea mai ajuta, standardul permanent modificat i-a transformat in niste catelusi dolofani cu o biomecanica defectuoasa vis-a-vis de vanatoare.
Faptul ca nu sunt folositi in Romania deriva din faptul ca tipul principal de vanatoare unde ei sunt folositi in tara de origine, anume "Royal shooting" sau "Battue royal" si "grouse shooting",in tara noastra nu exista, de fapt cred ca 99% din vanatori nici nu stiu ce sunt acestea.
Pentru vanatoarea la rate practicata la noi pot fi utili, cu conditia sa stii cum sa ii educi si dresezi. Pe acest domeniu, totusi sunt intrecuti de rasele germane, care in plus fac si o scotocire in apa mai "pasionala", metodica si temeinica.Intre retrieveri si rasele germane exista totusi o diferenta, un plus pe care retriever-ii il au, anume capacitatea de "marking", anume memoria locului unde vanatul, piesele de vanat au cazut, tradus de multe ori in practica cu o viteza de a aporta mai mare. Ceilalti, anume rasele germane, au nevoie de mult antrenament sa obtina aceasta calitate. Insa germanii castiga cu insistenta in locurile greu accesibile, tenacitatea si duritatea acestora fiind mai ridicata decat la retriever-i.
Discutiile pot continua mult.
Clubul roman de retrieveri este compus majoritar din pasionati ai acestor rase, dar cainii din linii de frumusete si stapani majoritar nevanatori, din pacate.
Asa ca daca se vrea o selectie serioasa, sanatoasa, acest lucru la modul oficial este imposibil.
Vorbind de dresaj, acesta este identic cu cel care se face si la pontatorii universali, anume disciplina elementara si dresajul de aport fortat. Tot de ce ai nevoie exista in tara, nu ai nevoie sa cheltui banii pe tot felul de prostii scumpe(un Oberlander aportierbock costa intre 65-85 euro, un sac cu nisip pentru invatarea prizei costa 70 euro, etc), care pot fi confectionate foarte simplu in casa cu costuri mult, mult mai mici.
Am sa incerc sa postez, sa vad daca le mai gasesc ,niste filme cu dresajul pentru vanatoare englezesti si americane.Nu promit.

Unul l-am gasit... :D
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... yHoM-bFmcc
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Câini aportori

Mesajde Kristi pe 08 Mar 2014, 02:26

Urmariti va rog ce se intampla in intervalul 5.20-5.25...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Câini aportori

Mesajde xhr pe 11 Mar 2014, 17:40

@wachtelfeld mulţumesc mult pentru răspuns. Ştiam de diferenţele dintre rasele germane (care ar intra mai mult în zona de HPR) şi retrieveri, însă habar nu aveam de "royal shooting" sau ce se practică la noi.
xhr
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2014, 09:02


Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate