Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:11

Mirosul cainilor pontatori

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

Mirosul cainilor pontatori

Mesajde armi pe 30 Apr 2014, 11:49

Recent am gasit pe un site de peste ocean un articol foarte interesat in care renumitul Bob West , incerca sa ne explice cum isi folosesc nasul canii de aret.
Am decis sa postez articolul original in limba Engleza pentru a nu fi acuzat de "amicii" mei de pe forum ca am denaturat cuvinte, sensuri sau ca am scris gresit din punct de vedere gramatical.

"The Scent Cloud
“Although the bird dog world has referenced it as a ‘scent cone’ for years, scent doesn’t follow a geometric shape. Scent more closely resembles a cloud,” explained West.
West explained that scent does indeed get bigger as it disperses downwind from the source, but the air current, temperature, humidity, and individual animal’s body heat are just some of the factors influencing the path of scent particles.

Using smoke bombs to simulate scent, West has observed the unpredictability of these scent clouds. “I’ve watched scent travel in a path similar to the Gateway Arch in St. Louis. There are indeed holes in scent that one dog can shoot through and another just a few feet away will encounter.
Temperature & Moisture
The temperature of the environment, the body heat emanating from the bird, and the moisture of your dog’s nose are all critical variables as well. Cool, moist days are better for dogs to locate bird scent. Scent seems to hold tighter to the ground longer under cooler and moister conditions. Likewise, Bob West’s field trial research indicates before 10AM and after 4PM are the optimal times of day for dogs to locate birds, which generally coincides with the cooler portions of the day.
Moisture is also important in your dog’s nose. A dog’s ability to scent requires the sensory receptors in the pup’s nose being clean and moist. This is one of the reasons abundant water is necessary in the field.
West also believes dogs have the ability to sense, or perceive the body heat of a bird. “Birds are warm blooded animals and I believe our dogs have the ability to determine a bird’s location by using more than just the sense of smell. I believe bird dogs also factor in heat from other animals, as well as disturbed vegetation.”
Hot Spots
The combination of a concentration of scent, disturbed vegetation and the bird’s body heat create “hot spots.” Oftentimes, these hot spots are the cause of a flash point or a flusher’s increased tail motion. It’s perfectly okay for your dog to focus in on these hot spots. The key is for the dog to process the clues mentally and decipher the bird’s subsequent moves forward.
Dog’s Health
A pup needs to be in good physical condition to accurately process scent, heat and disturbed vegetation. “It’s my job to talk about nutrition because of my role at Purina, but it is in fact critically important to your dog’s success in the field. A dog that’s appropriately nourished, well hydrated, and in good physical condition for the rigors of hunting is certainly more able to find birds as well as mentally process scent and clues,” added West.
Bird Identity
I’ve long believed my shorthair had the ability to observe the difference in habitat between the grouse woods and the pheasant fields, then to know what bird she was scenting for during a particular hunt based upon the cover being hunted. What I wasn’t anticipating was that she’d be able to distinguish different species by scent in the same environment, but that’s exactly what happened on a recent hunt club visit when Trammell locked up on a rooster pheasant with a bobwhite quail in her mouth during a retrieve.
West confirmed the photo’s story, “There is no doubt dogs know the difference between species of birds. They also can differentiate between individuals of the same species. For instance, I’ve observed dogs point roosters with a rooster already in their mouth. Dogs definitely know the smells of different species and individual birds being hunted.”
West also went on to explain that dogs do not get desensitized to smell like humans. “If you walk into a room with fresh cut roses, you’ll notice them for the first few minutes but then the ability to distinguish that rose sent fades. That fade doesn’t happen with dogs. Their noses are exponentially better focused than our sense of smell.”
Hunting Dead Birds
West also reports that dogs can tell the difference between a dead bird, crippled bird and a living/healthy bird. So, when you drop a bird in the tall grass that isn’t immediately retrieved, just stop. The worst mistake a hunter can make is barging into that spot and start breaking down that vegetation. “Let your dog work the cover and scent. If that bird has been hit, imagine the scent from broken tissue or a ruptured digestive track. Your dog will find that scent if you don’t tamper with it. Don’t underestimate your dog’s ability to read disturbed vegetative cover too. They can piece together the puzzle.”
Up Wind, Down Wind, Cross Wind
“Hunt em all,” proclaims West. “You’ll never encounter a day where hunting up wind will always lead you back to your truck. Dogs are used to hunting through variable wind conditions and these different wind directions can make your dog a better bird finder in the long run.”
Just Add Luck
As we finished off our conversation, I asked West to break down into a percentage how much of a dog’s success was the result of its training/master and how much was the dog’s ability. Here’s how he broke it down for me.
Locating Birds (finding): 30% Human influenced / 70% Dog’s Natural Ability
Handling Birds (pointing, flushing, working a runner): 25% Human influenced / 50% Dog’s Natural Ability & 25% LUCK
“You simply can’t forget about luck,” Bob finished. “Sometimes all the training and dog power can’t equal a dose of good luck.”
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde Ghinda pe 30 Apr 2014, 15:04

Tradu te rog! Nu te acuz de nimic! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde armi pe 30 Apr 2014, 21:00

Dai o bere?!?
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde acsph pe 30 Apr 2014, 22:26

armi scrie:Dai o bere?!?


:lol: :lol: :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde Katalin pe 01 Mai 2014, 09:18

www.google.com/translate


---------------
"Scent Cloud
" Desi lumea de câine pasăre a referit ca un " con de parfum " de ani de zile , mirosul nu urmează o formă geometrică . Parfum seamana foarte mult cu un nor ", a explicat West .
West a explicat că miros într-adevăr a lua mai mare , deoarece dispersează în direcția vântului de la sursa , dar curentul de aer , temperatura , umiditatea și căldura corpului animal individual sunt doar câțiva dintre factorii care influențează traiectoria particulelor parfum .

Folosind bombe de fum pentru a simula parfum , West a observat caracterul imprevizibil al acestor nori parfum . " I-am urmarit parfum de călătorie într- o cale similară cu Gateway Arch din St Louis . Există într-adevăr găuri în parfum care un câine poate trage prin și alte doar câțiva metri distanță se va întâlni .
Temperatură și umiditate
Temperatura mediului , căldura corpului provin de la păsări , și de umiditate de nasul cainelui sunt toate variabilele critice , de asemenea . Cool de zile , umede sunt mai bune pentru câini pentru a localiza parfum pasăre . Parfum pare să dețină mai stricte la sol mai mult în condiții reci și udă . De asemenea , cercetarea proces teren Bob West indică înainte de ora 10 si dupa 16 sunt momentele optime de zi pentru câini pentru a localiza păsări , care coincide , în general, cu porțiunile mai reci ale zilei .
Umiditate este de asemenea important in nasul cainelui tau . Capacitatea unui caine a parfum necesită receptorii senzoriali din nas puilor fiind curat și umed . Acesta este unul din motivele pentru multa apa este necesara in domeniu .
West crede , de asemenea, câinii au capacitatea de a simti , sau percep căldura corpului de o pasăre . " Păsările sunt animale cu sânge cald și cred că cainii nostri au capacitatea de a determina locația de pasăre prin folosirea mai mult decât simțul mirosului . Eu cred câini de păsări factor , de asemenea, în căldura de la alte animale , precum și deranjat de vegetație . "
Hot Spots
Combinația dintre o concentrație de parfum , vegetație deranjat si caldura corpului păsării crea " puncte fierbinți ". Deseori , aceste puncte fierbinți sunt cauza a unui punct de aprindere sau a crescut de mișcare coada unui flusher lui . Este perfect în regulă pentru cainele tau sa se ​​concentreze asupra acestor puncte fierbinți . Cheia este de câine pentru a procesa indicii mental și descifra miscari ulterioare păsării înainte .
Sănătate câine
Un pup trebuie să fie într-o stare fizică bună pentru a procesa corect miros , căldură și vegetație deranjat . " E treaba mea să vorbesc despre nutritie , din cauza rolului meu de la Purina , dar este , de fapt, extrem de important pentru succesul cainelui tau in domeniu . Un câine care este hrănit corespunzător , bine hidratat , și într-o stare fizică bună pentru rigorile de vânătoare este cu siguranță mult mai capabil de a găsi păsări , precum și mental procesul de parfum și de indicii ", a adăugat West .
Identitatea pasăre
Am crezut mult timp shorthair mea a avut capacitatea de a observa diferența în habitatul între pădure cocoși de munte și domeniile fazan , atunci să știe ce pasăre a fost parfumarea pentru timpul o anumită vânătoare bazat pe capacul vânat . Ceea ce nu am fost anticiparea a fost că ea ar fi capabil să distingă diferite specii de parfum în același mediu , dar asta e exact ceea ce sa întâmplat pe o recenta vizita club de vânătoare atunci când Trammell închis pe un fazan cocoș cu o prepeliță bobwhite în gura ei în timpul unei a prelua .
Vest a confirmat povestea fotografia lui , "Nu există nici o îndoială câini știu diferența dintre specii de păsări . De asemenea, ei pot face diferența între indivizi din aceeași specie . De exemplu , am observat câinii punct cocosilor cu un cocoș deja în gura lor . Cainii sti cu siguranta mirosurile de diferite specii și păsări individuale fi vânate . "
Vest , de asemenea, a continuat să explice că câinii nu se insensibil la miros la fel ca oamenii . " Dacă ați mers pe jos într-o cameră cu trandafiri proaspete tăiate , le veți observa în primele minute , dar apoi capacitatea de a distinge care Rose a trimis dispare . Că decolorare nu se întâmplă cu câinii . Nasul lor sunt exponențial mai concentrat decât simtul mirosului . "
Vânătoare păsări moarte
Vest , de asemenea, rapoarte care câinii pot spune diferența dintre o pasăre moartă , pasăre infirm și o pasăre de zi / sănătos . Deci , atunci când vă arunca o pasăre în iarba înaltă , care nu este preluat imediat , oprește-te . Cea mai mare greșeală un vânător poate face este buzna în care la fața locului și de a începe de rupere jos care vegetație . "Să cainele lucra capacul și mirosul . În cazul în care pasăre a fost lovit , imaginați-vă mirosul de țesut rupt sau o cale digestiv rupt . Cainele va găsi că miros , dacă nu manipuleze cu ea . Nu subestimați capacitatea cainelui de a citi covor vegetal deranjat prea . Ele pot pune cap la cap puzzle-ului . "
Up Vânt , jos Vânt , Cross vântului
" Hunt i pe toți ", proclamă West . " Nu vei întâlni o zi în care vânătoare în sus eoliene va duce întotdeauna înapoi la camion . Cainii sunt utilizate pentru vânătoare prin condițiile de vânt variabile și aceste direcții de vânt diferite pot face cainele un vizor pasăre mai bine pe termen lung . "
Just Add Luck
Așa cum am finalizat conversația noastră , am cerut de Vest pentru a rupe în jos într-un procent cât de mult de succesul unui câine a fost rezultatul de formare sale / master și cât de mult a fost capacitatea câinelui . Iată cum a stricat pentru mine .
Localizarea Păsări ( constatare ) : 30 % umane influențat / 70 % capacitatea naturală de câine
Manipularea Păsări ( arătând , de spălare , de lucru un alergator ) : 25 % umane influențat / 50 % câine Natural Abilitatea & 25 % LUCK
" Pur și simplu nu se poate uita de noroc , " Bob terminat . " Uneori, toată puterea de formare și de câine nu poate fi egal cu o doză de noroc . "
--------------
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde armi pe 01 Mai 2014, 13:28

Katalin :( si berea mea?!?
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde armi pe 01 Mai 2014, 14:33

Bob West, dresor profesionist in America cu o experienta de peste 50 de ani si consilier pentru Purina food S.U.A., sustine ca de-a lungul timpului cat a lucrat si a dresat u caini de aret a observat ca mirosul emanat de o pasare difuzeaca ca un nor in teren, si nu cum este spun unii ca are forma unui con, deoarece mirosurile nu au forme geometrice. Cu cat este mai departe de sursa acesta ( norul ) devine mai rar dar mai intins ca suprafata si este influentat in mod direct de curentii de aer, temperatura ambianta si umiditate, si in mod special de temperatura corpului pasarii care il emana.
Bob a folosit pentru teste fumigene, si a observat cum norul de fum care este similar cu cel al mirosului difuzeaza in camp creând si golori in interiorul sau, de aceea unii caini care au prins mirosul la inceput il pot pierde pe parcurs, iar alt caine din apropiere care nu era pe miros sa il prinda.
Temperatura si umiditatea:

Temperatura mediului ambiant, temperatura corporala a pasarii si umiditatea nasului cainelui sunt toate 3 la un loc variabile necesare gasirii vanatului.Zilele reci si umede sunt cele mai prielnice pentru gasirea vanatului, deoarece mirosurile se pastreaza in apropierea solului mai mult timp si sunt mult mai intense.
De altfel Bob spune ca cele mai bune ore ale zilei de vanatoare sunt pana la 10 AM si dupa 4 PM.
Totodata, umiditatea atmosferica este cea mai importanta variabila in gasirea vanatului, deoarece abilitatea unui caine de a prinde mirosul pasarii sta in zona senzoriala a nasului care pentru a functiona optim trebuie sa fie umeda. Din acest motiv el considera ca apa in abundenta( hidratarea cainelui) este elementara pentru un caine care lucreaza pe teren.
Cainii au abilitatea de a detecta caldura corporala a vanatului si al localiza si numai dupa aceasta variabila asta in plus de simtul mirosului foarte dezvoltat.

Hot Spot:
Combinatia dintre mirosul foarte concentrat, vegetatia deranjata si caldura corpului pasarii creaza un Hot Spot ( punct fierbinte)
Deseori aceste puncte fierbinti sunt cauza unui aret fulger/spontan sau un aret considerat neferm, datorita miscarii cozii. Este perfect Ok pentru cainele dvs sa procedeze asa. In acest timp el proceseara indiciile si incearca sa intuiasca urmatorea miscare a pasarii.

Forma fizica si satarea de sanatate a cainelui:
Un caine trebuie sa fie in forma optima pentru a putea procesa mirosul caldura emanata de vanat si vegetatia umblata de acesta. Este rorul meu sa vorbesc aici depre nutritia optima si hidratarea unui caine de vanatoare, pentru ca acesta sa fie capabil de rezultate mentale si fizice in teren.

Tipul de pasare.
De mult timp am observat faptul ca bracul meu are capacitatea de a deosebi o potarniche de un fazan in vegetatie doar dupa miros. In functie de pasarile pe care le cautam el stie ce miros trebuie sa urmeze pe camp. Tot odata daca intr-ul loc cu vegetatie sunt 2 sau mai multe specii diferite de pasari cainele are abilitatea de a le diferentia pe toate, stiind exact ce se afla acolo. Sa nu fiti surprins daca uneori aportand un fazan ramane in aret cu fazanul in gura la o prepelita sau o potarniche.
Bob a confirmat asta printr-o poza.
Tot Bob spune ca nu are nici un dubiu referitor ca un caine de aret poate face diferenta intre specii de pasari si chiar intre exemplare diferite din aceeasi specie.

Pasarile moarte:
Bob West este convins ca un caine stie cand o pasare este moarta( impuscata), ranita sau vie si sanatoasa.
asa ca atunci cand o pasare a cazut in vegetatie mare trebuie ca vanatorul sa se opreasca din mers pentru a nu altera mirosul acesteia. Cea mai mare greseaja frecventa a unui vanator e sa intre o data cu cainele in vegetatie si sa inceapa sa caute piesa.
" Lasati cainele sa isi faca treaba si sa prinda mirosul. Daca pasarea a fost lovita de alice, atunci ea emana miros specific de tesuturi, intestine si oase rupte. Cainele va prinde repede acest miros specific unei pasari ranite doar daca nu va interpuneti intre caine si norul de miros.
Nu subestimati capacitatea cainelul dvs de a analiza vegetatia umblata si mirosul piesei cazute. Amandoua sunt piese din puzzle.

Vantul:

Vant din fata, vand din spate sau vant din lateral.
vanati pe orice fel de vant spune West. Nu veti intalnii nici o data o zi in totalitate cu vant ideal pentru vanatore. Cainele trebuie folosit in orice conditie de vant , iar schimbarile de directie ale vantului vor face din cainele dvs un caine mult mai bun decat unul care vaneaza doar pe directia vantului.

Ca incheiere a discutiei Bob West a fost intrebat cat % este meritul dresorului si cat % este instinctul si abilitatea cainelui.

Raspunsul:
Gasirea pasarii- 30% influenta umana / 70% abilitati naturale ale cainelui
Aretul, ridicarea si aportul: 25% influenta umana / 50% abilitati naturale ale cainelui, 25% noroc

You simply can’t forget about luck,” Bob finished. “Sometimes all the training and dog power can’t equal a dose of good luck.”
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde Ghinda pe 05 Mai 2014, 07:48

Cand vii sa bem?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde armi pe 06 Mai 2014, 17:59

Multumesc @Ghinda
Nu mai beau ca am colesterol!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde wachtelfeld pe 07 Mai 2014, 13:12

@Arni,

Foarte bun articolul, multumiri.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Mirosul cainilor pontatori

Mesajde armi pe 07 Mai 2014, 16:04

wachtelfeld scrie:@Arni,

Foarte bun articolul, multumiri.

Nu aveti pentru ce Dl. Dr.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate