Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 08:03

Cartea lui Mihai Burcescu

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Kristi pe 12 Sep 2009, 21:29

Am avut privilegiul si posibilitstea sa particip si eu la lansarea cartii domnului doctor Burcescu Mihai. Din primele impresii va pot spune ca a fost o lansare foarte reusita si foarte bine organizata. Au participat oameni de o inalta etica vanatoreasca ,chiar as putea spune la cativa, adevaratii monstrii sacrii ai vanatorii romanesti . Am avut posibilitatea sa cunosc oameni si sa si schimba impresii cu ei legate de vanatoare , pescuit si mai ales de cainii de vanatoare. Nu voi incepe acum sa scriu un tabel si sa enumerez pe x sau y dar va pot spune ca cine avea posibilitatea si a ratat aceasta prezentare a avut ce regreta. Gazda , dn.dr. Burcescu sa ridicat peste asteptari ca intotdeauna. Am fost poate un pic mai atent decat restul si am putut sa observ anumite chestii care mi-au intarit convingerile despre ce fel de OM poate fi dmnul doctor Burcescu. Am observat gesturi pe care poate multi dintre noi nu stim sa le facem . Sa nu ma intrebati ca nu am sa le spun nici dumneavoastra colegilor mei si chiar nici domnului doctor daca va citi si ma va intreba. Vor ramane in sufletul meu si ma vor ajuta sa-mi cladesc o impresie cat mai reala despre acest mare om, despre caracterul si comportamentul sau in relatiile cu oamenii. In incheiere nu va pot spune decat ca am avut un gust amar cand am fost obligat sa plec din motive independente de mine. Daca ar fi fost posibil as fi ramas pana la sfarsit. Scuze ca postez tocmai acum dar este din motive independente de mine.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Scarto pe 16 Sep 2009, 19:57

am primit cartea :D la cat e de mare(228 de pagini) ....am de citit vre-o saptamana buna :)
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde sorin flutur pe 16 Sep 2009, 20:25

pentru cei din vestul tarii...cartea v-a fi prezentata la Festivalul vanatorii de la Bata, jud.Arad ( intre Lipova si Savarsin, pe malul sudic al Muresului)
Duminica 20 septembrie
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 23 Sep 2009, 19:18

Va salut ,am revenit dupa doua saptamini incredibile de vanatoare la 500 km nord de cercul polar .
In primul rind vreau sa multumesc tuturor celor care si-au aratat interesul pt. lucrarea mea !
Acum sunt foarte obosit si nu intru in amanunte mai ales ca miine dimineata la 7 plec iar din tara si ma intorc duminica 28.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde sorin flutur pe 23 Sep 2009, 19:25

wachtelfeld scrie:Va salut ,am revenit dupa doua saptamini incredibile de vanatoare la 500 km nord de cercul polar .
In primul rind vreau sa multumesc tuturor celor care si-au aratat interesul pt. lucrarea mea !
Acum sunt foarte obosit si nu intru in amanunte mai ales ca miine dimineata la 7 plec iar din tara si ma intorc duminica 28.

ti-ai tras firma de turism? :roll:
Mav-ule...vezi ca ai concurenta :lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde sorin flutur pe 05 Noi 2009, 15:28

nici o impresie despre aceasta carte?
dupa mine este o lucrare de referinta in domeniu avand in vedere tot ce s-a scris la noi despre cainii de aret pana la acest moment....l-as lauda mai mult pe D-l Doctor...dar suntem prieteni....si barbati amandoi :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde ssteffan pe 05 Noi 2009, 23:41

Saptamana trecuta am comandat si mi-a ajuns si mie cartea. Am sorbit-o, mia plact, super, se vede ca autorul a pus pasiune in ceea ce a scris. Am citit multe carti de dresaj de disciplina dar niciuna de dresaj de vanatoare. Am brac german, si cartea mi se potriveste ca o manusa. Consider ca este o lectie super detaliata in ceea ce priveste istoria si dresajul cainelui de aret. Notiunile de dresaj sunt tratate cu seriozitate si profesionalism, niciunde nu cred ca gaseam o indrumare spre a-mi educa cainele si de ce nu pe .. mine ca viitor vanator cu caine de aret.
Toata stima domnule Mihai Brucescu!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Kristi pe 06 Noi 2009, 05:51

Din exact aceleasi considerente santem mai multi care ne abtinem .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde ssteffan pe 06 Noi 2009, 22:52

Kristi scrie:Din exact aceleasi considerente santem mai multi care ne abtinem .


te abti de la ce?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Kristi pe 06 Noi 2009, 23:05

Ma abtin sa aduc prea multe laude , cu totate ca o merita din plin .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde ssteffan pe 06 Noi 2009, 23:16

Hai nu fi zgarcit, daca nu laude, macar impresii. Sunt sigur ca oricarui autor ii face placere sa auda parerile cititorilor sai.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Kristi pe 06 Noi 2009, 23:26

Stefan cred ca ma pot numi un apropiat al dn. dr. Burcescu si de multe ori chiar cuvintele spuse din inima si reale , pentru alti rauvoitori au o alta conotatie si nu mai doresc sa le dau apa la moara . Oricum pentru toti colegii forumisti care gandesc si interpretreaza ca niste oameni normali le pot spune ca aceasta carte merita toti banii si acum va vorbeste [ mai bine zis scrie ] omul care a citit si pus in aplicare ceea ce scrie in carte si nu prietenul dn. dr.Burcescu .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 07 Noi 2009, 05:01

Va multumesc pt. aprecieri si totodata pt. interesul aratat cartii....de fapt ma bucur ca am putut fi de folos ! :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde f.banica pe 10 Noi 2009, 19:22

va scriu acum acest mesaj pentru ca acum am reusit sa imi fac cont pe acest forum,
am participat si la lansarea cartii in bucuresti si a fost ceva extraordinar pentru mine sa cunosc multa lume care are un cuvant de spus in ceea ce consta vanatoarea,cainologia,dresajul si multe altele.am citit cartea si mi se pare ceva foarte de folos pentru pasionatii de dresaj si cresterea cainilor ,pe mine m-a ajutat si o sa ma ajute incontinuare sa pun in practica arta dresajului.
va multumesc dn.dr.Mihai Burcescu
f.banica
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2009, 07:45
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 24 Feb 2010, 16:10

f.banica scrie:va scriu acum acest mesaj pentru ca acum am reusit sa imi fac cont pe acest forum,
am participat si la lansarea cartii in bucuresti si a fost ceva extraordinar pentru mine sa cunosc multa lume care are un cuvant de spus in ceea ce consta vanatoarea,cainologia,dresajul si multe altele.am citit cartea si mi se pare ceva foarte de folos pentru pasionatii de dresaj si cresterea cainilor ,pe mine m-a ajutat si o sa ma ajute incontinuare sa pun in practica arta dresajului.
va multumesc dn.dr.Mihai Burcescu


Eu va multumesc !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde madalin122582 pe 06 Ian 2011, 15:43

Scarto scrie:am primit cartea :D la cat e de mare(228 de pagini) ....am de citit vre-o saptamana buna :)

Eu am citit-o intr-o noapte. Pe cuvant. Si in urmatoare saptamana a doua oara :D
Excelenta lucrare. Foarte bine structurata. Se adreseaza atat incepatorilor cat si avansatilor.
Felicitari pentru munca depusa
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 06 Ian 2011, 22:17

madalin122582 scrie:
Scarto scrie:am primit cartea :D la cat e de mare(228 de pagini) ....am de citit vre-o saptamana buna :)

Eu am citit-o intr-o noapte. Pe cuvant. Si in urmatoare saptamana a doua oara :D
Excelenta lucrare. Foarte bine structurata. Se adreseaza atat incepatorilor cat si avansatilor.
Felicitari pentru munca depusa



Multumesc pt. apreciere.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde grigguti pe 05 Feb 2013, 15:42

suntem in 2013, am deja cartea cu dedicatie din partea lui Mihai de vreo doi ani si inca gasesc raspunsuri in ea la multe dintre situatiile intalnite. contestata, de multi, apreciata de si mai multi, cartea asta isi face treaba! felicitari inca o data si multumesc in numele meu, ca ai scris-o.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde stefanstnc pe 05 Feb 2013, 22:09

Buna seara

Sunt si eu interesat de carte as vrea s o cumpar, imi poate spune cineva de unde si cat costa.

Cu respect
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde grigguti pe 06 Feb 2013, 01:03

La momentul asta, teoretic ar fi trebuit sa se fi vandut cam toate exemplarele. Contacteaza-l pe Mihai, poate mai are el ceva pe la cabinet. Daca nu, poate iti face o copie, ar trebui sa o aiba si in format electronic.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde stefanstnc pe 06 Feb 2013, 08:05

Merci
O sa iau legatura cu dansul azi.

Cu Respect
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde tehărău pe 26 Mar 2019, 20:15

https://m.adevarul.ro/tech/stiinta/chin ... index.html

Intermediez lonarea câinilor în China.
:))
E o gluma, luați-o ca atare. ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 22 Iul 2019, 18:55

Uffff.....cata vreme a trecut de atunci.... :roll:
Am primit de la un AJVPS caruia ii incredintasem spre vanzare ultimile 150 exemplare din carte. Daca e cineva interesat ma poate contacta.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde ventura pe 23 Iul 2019, 15:17

sorin flutur scrie:...niste spicuiri interesante...atat de interesante incat ma face sa banuiesc ca aceasta carte va fi cea mai buna carte care s-a scaris in limba romana...si de catre un roman....despre cainii de aret......Mihai...ai toata stima mea....



feedback ul este pozitiv
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde laurul pe 23 Iul 2019, 15:28

wachtelfeld scrie:Uffff.....cata vreme a trecut de atunci.... :roll:
Am primit de la un AJVPS caruia ii incredintasem spre vanzare ultimile 150 exemplare din carte. Daca e cineva interesat ma poate contacta.

Una as vrea o eu, dacă este posibil.
Indrăznesc sa sper ca va purta autograful autorului...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 23 Iul 2019, 16:47

Cu drag. Oricand.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Mircea-B pe 23 Iul 2019, 19:37

Ma intereseaza si pe mine un exemplar. Daca se poate cu autograf ar fi super!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 143
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde tehărău pe 24 Iul 2019, 08:50

Mihai, te rog sa îmi păstrezi una și mie. Mulțumesc!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iul 2019, 09:14

Eu fiind economist la bază îndrăznesc să întreb prima dată următorul detaliu: cât costă această lucrare științifică?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde biriuck pe 24 Iul 2019, 11:45

Si eu vreau una desi mai am una bucata. A tot rasfoit prin ea unul si altul cand au trecut pe la mine si are ceva urme mici iar treaba asta ma sacaie! :roll: Pe aceasta as vrea-o cu autograf :lol:
@Sly si eu sunt curios cat costa.
Ultima a fost scumpa rau, o ora si ceva de mers prin traficul Bucurestiului+centura pana in campul cu prepelite in care si-a facut Mihai casa, o ora si ceva de mers pe camp dupa caini si un ceai din ceva balarii medicinale (dat tot de Mihai)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate