Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Ian 2022, 21:48

DOG ARGENTINIAN

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: wachtelfeld

DOG ARGENTINIAN

Mesajde alin A pe 18 Iun 2008, 08:51

CE PARERE AVETI DESPRE ACESTI CAINI?
http://www.caini-ham.ro/descrieri/02mol ... tinian.htm
GOOD WILL HUNT
alin A
Nou membru

Locaţie: MORENI

Mesajde Calin1987 pe 18 Iun 2008, 10:18

In ce sens? :?: :?:
Calin1987
Nou membru

Locaţie: Beius

Mesajde alin A pe 18 Iun 2008, 12:56

Legat de folosirea lor la vanatoare.In Argentina vanatoarea de mistret traditionala se face cu acesti caini(fara arme de foc,doar cutit).
GOOD WILL HUNT
alin A
Nou membru

Mesajde Ursus2006 pe 18 Iun 2008, 13:12

Monteria ? :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Ursus2006
Veteran

Locaţie: Deva. HD

Mesajde luca pe 18 Iun 2008, 13:16

Vanatoarea se practica in multe feluri. La vanatoarea de mistreti prefer cainii autohtoni de vanatoare aceeasi cu care vana Dragos Voda. Cainii de lupta sau de paza si protectie se preteaza la alt fel de vanatoare. Totul tine de gusturi. Cred ca la noi bastinosii din Delta s-ar bucura sa aiba asa ceva pe langa casa :wink:
luca
Membru important

Locaţie: GORJ

Mesajde Calin1987 pe 18 Iun 2008, 14:34

Nu cred ca ar fi o idee asa buna folosirea lor in smida...Ar fi taiati instantaneu, pe deasupra, daca nu ii folosesti la imobilizarea porcului, ci la goana, ce rost mai are el la vanatoare? In plus, am vazut ca nu ii prea place frigul. Prefer oricand un Jagdterrier, dar asta e chestie de gust... :) :) :)
Calin1987
Nou membru

Mesajde jagermeister pe 19 Iun 2008, 14:20

Dogul Argentinian,pe langa faptul ca nu se preteaza modului in care se practica vanatoarea mistretului in Romania,este o rasa cu ceva probleme,de care majoritatea vanatorilor de la noi nu ar avea timp sau rabdare sa se ocupe : sensibilitatea la intemperii despre care amintea si Calin,predispozitia la unele afectiuni dermatologice,dintre care cea mai grava este demodecia,plus faptul ca,la fel ca in cazul altor rase cu acelas tip de pigment,precum Dalmatianul si Dogul German arlechin,incidenta exemplarelor surde este ridicata.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
jagermeister
Membru important

Locaţie: Romania

Mesajde wachtelfeld pe 20 Iun 2008, 12:09

Fiind tinte mari si avind agresivitate pronuntata fata de vanat ,cum spunea cineva mai sus,risca mai mult decit orice alta rasa sa fie taiati de porci.Oricum pt. mine un astfel de spectacol este mult prea singeros si lipsit de eficacitate gindind ca oricind te poti intoarce fara unul din caini acasa .Astfel de lupte de "gladiatori" pt. mine devin un spectacol extrem de primitiv iar mila fata de caini ar umbri totul mult prea tare in asa fel incit tot farmecul vanatorii s-ar transforma intr-un dezgust total.Este parerea mea personala care nu trebuie musai sa fie impartasita de toata lumea .
wachtelfeld
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde alin A pe 23 Iun 2008, 12:02

Intradevar! cam asta este realitatea,sunt caini"gladiatori"dar in conditiile de la noi(nu ma refer la clima ci la teren)nu prea scapa ne "piscati".Si mi-ar parea foarte rau sa nu ma intorc cu ei acasa intregi.
Asa ca am sa-mi tin "galadiatoarea"doar pt paza si aparare. :(
GOOD WILL HUNT
alin A
Nou membru

Mesajde jagermeister pe 23 Iun 2008, 12:10

Oricum,Dogo Argentino nici nu figureaza pe lista raselor admise la vanatoare in Romania.
jagermeister
Membru important

Mesajde Calin1987 pe 23 Iun 2008, 16:10

Si asta ar impiedica pe vreun dement sa participe cu vreun exemplar? :P :P
Calin1987
Nou membru

Mesajde raresr pe 30 Iun 2008, 21:38

eu sunt unul dintre dementi si nu aveti dreptate pana nu mergeti cu un dog argentinian la vanatoare nu va dati seama ce poate acest caine doar din auzite. Ar fi bine sa incepeti sa vanati si voi cu caini d evanatoare nu cu toate corciturile ca deaia nu putem sa facem si noi o vanatoare civilizata din cauza vanatorilor invidiosi cand te vad cu un dog argentinian sau cu un foxterier, mai bine vin ei cu toate corciturile si nu au grija de ei deloc nici macar sa ii vaccineze sau deparaziteze nu isi dau interesul . Asta este lipsa de profesionalism, imi pare rau daca am atins pe cineva dar asta este purul adevar. Si cel mai important lucru este urmatorul fiecare rasa de caine isi are rolul ei.
raresr
Nou membru

Locaţie: cluj napoca

Mesajde Calin1987 pe 01 Iul 2008, 00:06

Stimate domn, dupa parerea mea, daca duci la vanatoare un dog argentinian, riscul ca acesta sa sfarseasca taiat dupa o intalnire cu un vier este aproape 100%. Inacceptabil, zic eu. Asta nu se numeste vanatoare, si daca afirmi ca iti iubesti cainele, da-mi voie sa nu te cred. In orice caz, nu stiu de ce faci comparatie intre corcituri, si dog argentinian/ foxterrier.... Nu poti compara stilul de vanatoare al unui fox cu cel al unui caine molosoid. Si, in ultimul rand, ai fi uimit cati vanatori au caini de valoare, chiar daca nu sunt dintr-o rasa sau alta. Oricum, prefer sa am un caine metis, dar intreg, decat unul mort, dar "de rasa".
Calin1987
Nou membru

Mesajde raresr pe 01 Iul 2008, 10:49

orice caine trebuie dresat ,nu poti numai sa ii dai drumu si gata exact asa cum unii isi invatau pitbulii sa isi ascunda picioarele sau sa se fereasca asa se poate invata oricare alt caine , sunt foarte inteligenti, si sunt folositi in alte tari la vanatoare fara a fi sfasiati, daca stam bine sa ne gandim oricare alt caine poate fi sfasiat , de exemplu anu trecut a fost sfasiat un copoi ardelenesc , teoria cu sfasiatu eu zic ca nu este ceva care sa te faca sa nu mai vanezi cu dog , se poate intampla la orice caine. Daca stam sa ne luam dupa cat imi iubesc cainele , binenteles ca il iubesc dar cainele acesta este facut sa lucreze nu sa stea in tarc si sa fie gras ca si purcelu ala nu este caine si este mai in largul sau daca este scos la vanatoare.
raresr
Nou membru

Mesajde Calin1987 pe 01 Iul 2008, 16:50

Cum inveti un pit-bull sa isi ascunda picioarele? :shock:
Calin1987
Nou membru

Mesajde jagermeister pe 03 Iul 2008, 12:41

Cele mai multe goane la mistret se fac in perioada noiembrie-ianuarie,ori in acest sezon,s-ar putea sa ne intoarcem cu argentinianu' daca nu sfasiat,cel mai probabil congelat !
Ce nu inteleg multi este ca la noi vanatoarea se practica exclusiv cu arma de foc,ori rase ca Dogo Argentino,Rhodesian Ridgback,AmStaff,si altele la care viseaza unii,sunt pentru vanatoarea cu cutitul,sulita,etc.
jagermeister
Membru important

Mesajde raresr pe 03 Iul 2008, 14:52

ce nus tiu uni?
NIMCIA DESPRE CAINI sau povestesc din auzite. De unde ai auzit ca dogu ingheata iarna lam pierdut 5 zile zi a stat pe la o stana nu a patit nimcia inafara faptului ca a mai slabit ca nu iau dat aia d emancare cum trebe :)) . Mai da ce creduli sunteti unii din povesti vorbiti, asta este.
raresr
Nou membru

Mesajde Calin1987 pe 03 Iul 2008, 15:04

Ok, vad ca nu ajungem nicaieri, asa ca daca vrei sa-l duci la vanatoare, du-l. Mai vb peste vreo 2 ani, daca il mai ai.....
Calin1987
Nou membru

Mesajde raresr pe 03 Iul 2008, 15:14

cred ca nu ai fost atent la ec am scris am dus deja cainele la vanatoare (cateaua) este ok deageaba ziceti voi ca nu este dar daca va intrat in cap ca nu merge asta este nu merge si gata eu nu mai zic nimica pe subiect asta s epoate inchide ca se discuta aberatii
raresr
Nou membru

Mesajde Alin3006 pe 03 Iul 2008, 16:26

raresr scrie:cred ca nu ai fost atent la ec am scris am dus deja cainele la vanatoare (cateaua) este ok deageaba ziceti voi ca nu este dar daca va intrat in cap ca nu merge asta este nu merge si gata eu nu mai zic nimica pe subiect asta s epoate inchide ca se discuta aberatii

Am vazut la vanatoare de mistreti de la copoi ardelenesc si teckel la maidanez si rotweiler !! Deci merge si dogul argentinian. Intrebarea este cat ? Fiind un caine mare si agresiv risti sa nu aiba viata lunga.
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde raresr pe 03 Iul 2008, 20:50

ok :shock:
raresr
Nou membru

Mesajde Dudex pe 23 Aug 2008, 22:01

Caline, iti spun eu cum se invata un caine sa isi fereasca picioarele: se baga la bataie cu alti caini maidanezi care il pot "ciupi",........... dar progresiv,........ cu cei pe care consideri ca ii poate bate........ si dupa, usor, usor capata reflexele cuvenite. Vorbesc aici de pitbul, rothweiller, amstaf, cane corso, dogul de mai sus, bulmastiful, etc, ... caini de lupta in general.
Daca v-ati uitat vreodata la lupte de caini o sa vedeti ca primul lucru care il fac isi feresc instinctiv picioarele, inclusiv ulterior in timpul luptei.
Rares daca tii la caine, care probabil e tanar acum, incearca sa il protejezi pana nu e prea tarziu, pt ca este un caine care nu prea da inapoi la intalnirile de gradul zero pe care le poate avea cu un mistret. Dogul e caine puternic, dar uneori cu masivitatea lui pierde teren in fata agilitatii unui altfel de caine de vanatoare considerat mai "sighinas".
Dudex
Membru important

Locaţie: BRAILA

Mesajde Dudex pe 23 Aug 2008, 22:17

Si inca ceva Rares, nu vorbesc din auzite. Iubesc caini de genul celor de mai sus, eu am un rotweiller, vecinul meu are un staf, un prieten are un pitbul care e mai dresat decat orice alt caine de pe pamantul asta, si cine l-ar vedea si-ar schimba complet impresia despre astfel de caini. Cunosc si modul lor de gandire si de dresaj.
Poate ar fi mai bine sa zici ce varsta are cateaua ta, ce rezultate ai avut cu ea, etc
Dudex
Membru important

Locaţie: BRAILA

Re:

Mesajde done loredana pe 06 Mar 2012, 13:54

bravo,asa este...
vAND DOG ARGENTINIAN,2 ANI SI DRESAT...PERFECT PENTRU PAZA,VANT DE MISTRETI SI PUME.0767008868
done loredana

Locaţie: CARAS SEVERIN

Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc