Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:28

Deutsch Kurzhaar - crestere, selectie si vanatoare

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

Deutsch Kurzhaar - crestere, selectie si vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 04 Noi 2010, 14:09

Deschid acest topic din dorinta de a ajuta vanatorii posesori de caini din aceasta rasa sa inteleaga ce inseamna cu adevarat notiunile de crestere si selectie in cadrul acestei rase.

Acest topic va fi destinat doar discutiilor serioase si la obiect vis-a-vis de acest subiect , fara polemici inutile , fara abateri tendentioase , care va anunt de pe acum ca vor fi sterse fara drept de apel .

De aceasta data veti avea ocazia sa intelegeti ce inseamna o crestere serioasa si responsabila , fara derapaje si amestecul vanitatilor si orgolilor personale !


Inca de la inceput aveti o trimitere catre web-site-ul Clubului mama din tara de origine , in special pt. cei ce intelegeti limba , daca aveti nevoie de ajutor pt. ceva anume va stau la dispozitie .
Deci puteti consulta http://www.deutsch-kurzhaar.de
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde moldati pe 04 Noi 2010, 14:33

Multumesc pentru acest topic,

eu am un brac cu par scurt de 4 luni si 2 saptamani. Il tin la bloc( stiu ca nu prea e bine, dar nu am alta posibilitate), accept orice ajutor, pentru ca pana acum nu am avut caini. Pana acum a invatat sa mearga la locul lui, sa faca treaba mare afafra( la treaba mica mai scapa, daca nu-l duc din 2-2 ore afara). In fiecare zi il plimb( "ma plimba" pentru ca trage de lesa , miroase in continu pe jos, si mananca orice gaseste, de pe jos)cam 1 ora, si de 2 ori pe saptamana mergem pe camp sa invete sa vina la chemare si sa faca aport. Ii dau de mincare de 3 ori pe zi Belcando Maxi Junior amestecat cu lapte batut, si calciu lactic la fiecare masa. Azi il duc prima data la dresor, da de reusesc sa nu mai traga de lesa la plimbare.

Pe scurt cam asta e povestea mea. Il iubesc foarte mult, si vreau sa fie un caine de vanatoare educat si ascultator.

Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi utile?

Va multumesc.

M. Attila
http://grupacornesti.sunphoto.ro/
Fast is good, but accuracy is deadly!
Avatar utilizator
moldati
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Dec 2008, 09:24
Locaţie: Targu-Mures

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde Katalin pe 04 Noi 2010, 15:39

salut,

Cateva chestii...

1) iati o carte buna de dresaj si dreseaza- l singur. O sa ai satisfactii mult mai mari...

2) legat cu zmucitu in lesa...ia o zgarda daia cu colti si cand o ia razna zmuceste l strasnic si comandai "pas" . Cainele tre sa mearga mereu pe stanga. Cand il vezi ca merge bine recompenseaza l cu "bravo" si cu o bucatica.

Ai grija sa smucesti bine ca sa te faci inteles. Iti garantez ca dupa cateva zile o sa fie brici...cel putin in lesa. Cand executa perfect in lesa...poti sa dai drumu usor lesei sa l vezi cum reactioneaza.

Eu asa am facut cu a mea ...si a mers struna. Acum cand ii strig "pas" oriunde as fi...vine si intra in "formatie" :)

3) e timpu perfect sa incepi sa lucrezi strasnic cu el. Nu te enerva... 15-20 min pe zi nu e mare lucru...in special daca stai cu el in casa.

Alt sfat pe care ti l dau este sa scoti cainele cat mai des in teren. El va invata o groaza despre vanatoare singur.

Inca e devreme sa l inveti cu aportu ... mai poti astepta vreo 2 luni...si daca ai timp sa l inveti aportu fortat. Este o comanda dificila...dar isi face tot "timpu pierdut" . Te scuteste de multi nervi si neplaceri...

Anul asta la prima mea iesire cu cateaua (avea 1 an si o luna) a mers tare prost... ca nu mai vazuse ..nu stia ce i cu ea. Dupa inca 3-4 iesiri...si a dat drumu instantaneu. Face niste areturi spectacol maxim. Am prieteni vanatori aici care pot confirma...

Cu cat mai des in teren cu atat mai bine. Acum e mic...lasa l sa faca ce vrea capu lui ... o sa ai timp sa i interzici.

Toate bune,
Katalin

ps- ia o carte buna de dresaj si urmeaza toti pasii.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 04 Noi 2010, 16:17

Mai adaug ca la 4-5 luni un dresor este inutil, nu are ce sa invete cainele la varsta asta, in rest de acord cu Catalin.
Scoate cainele in camp cat mai mult , lasa-l deocamdata de capul lui ,ajut-l sa intalneasca vanat , da-i foc de arma si atit la varsta asta !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 04 Noi 2010, 20:04

Fiind poate cea mai folosita rasa de la noi as dori sa intreb cum doriti acest topic structurat .
Din punctul meu de vedere se poate incepe cu educatia elementara a cainelui, dresaj , precum si cu vanatoare, dar se poate incepe si cu ce trebuie ca un caine sa faca ca sa aiba acces la monta si cum este privita selectia in tara de origine .
Putem incepe cum doriti dvs. , pt. mine este indiferent si in aceste discutii sunt asteptati toti cei care sunt pasionati si interesanti de o conduita normala in ceea ce priveste vanatoarea si cresterea acestei rase, asa cum este normal si asa cum se face in tara mama Germania.
Astept opiniile dvs.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde Katalin pe 05 Noi 2010, 14:03

Cred ca cel mai bine ar fi sa "sortam" intrebarile si raspunsurile in functie de ce vrea fiecare de la cainele sau. Nu putem compara pe cineva care are nevoie de "basic" cu unu care duce cainele la competitii. Bineinteles toti ne am dori ca el sa si atinga maximul de potential ...dar cateodata din lipsa de timp, resurse sau pricepere nu reusim acest lucru.

Propun sa abordam subiectu cu : Nivel de baza: cheta, disciplina de baza, eventual aport
Avansati: tot felu de chestii de la aret fortat de la distante mari, genetica si tot felu de chestii care nu oricine are acces la ele.

Sunt multi vanatori care au braci, fara pedigree si care vor si ei ca cainele "sa mearga bine". Nu o sa se compare niciodata poate cu o super linie genetica...dar daca lui ii face satisfactie sa iasa cu cainele... si se aplica pt el...atunci e perfect. Fiecare savureaza vanatoarea cum considera..
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 05 Noi 2010, 14:20

Corect Catalin, .Nu poti decit daca iei alfabetul de la litera A.
Iti propun ceva , mai ales ca tu "ai spart gheata".Incepe tu si propune un subiect care te intereseaza pe tine in mod special , conversam pe tema asta si apoi incercam sa dezvoltam.
In primul rand trebuie sa invatam sa comunicam intre noi , civilizat , serios, fara polemici , fara ranchiuna (prea au degenerat lucrurile in ultima vreme mai pe peste tot)
.Ne trebuie un cap de pod de la care sa incepem , indiferent ca este un subiect pt. avansati, il discutam si in acelasi timp ne intoarcem in spate si explicam impreuna cum de s-a ajuns la nivelul "x", ce pasi intermediari au existat , apoi dezvoltam spre unde se poate ajunge.
Cred ca asa lucrurile vor merge cel mai fluent.
Chiar mi-ar face placere daca te-ai putea impica in treaba asta , oricum iti multumesc anticipat ! :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde Katalin pe 06 Noi 2010, 02:15

Si eu va multumesc pt creerea acestui topic...

Pe scurt despre mine: am o bracita de 1 an si 5 luni, nu are pedigree dar vine din parintii vanatori. Este ascultatoare. Executa corect (hai sa zicem 90% ) comanda "down", si restu foarte bine ca: asteapta, sezi, pas, locul tau, nu, aici, lasa, tine, liber. O am de la 3 luni si imi e draga foc. E primu meu caine de vanatoare si am avut numeroase satisfactii cu ea...in deosebi la fazani si prepelita sezonu asta. Ponteaza excelent.

Pt mine la momentul de fata (deoarece nu pot aloca ff mult timp pt vanatoare si nici pt dresat: cateaua o am la tara, eu stau in bucuresti...dar am facut sacricii si pana la varsta de 1 an si 3 luni am stat mai mult pe la tara ca sa o dresez).... problema care o am sa zicem este: Aportul fortat.

Ea are tendinta sa aporteze foarte bine...dar nu e dresata pe aport fortat. Exemplu:
Merg la prepelita, o ponteaza, se duce sa o aduca, o aduce si mi o lasa in fata la cativa metri dar nu la comanda...sau daca altu trage in timpu ala chiar o lasa din gura.

Cum sa zic... eu stiu ca ideal e sa o aduca si sa mi o lase din sezi in fata...si sa nu se lase pana nu o gaseste. Nu ma deranjeaza prea tare ca nu vine in sezi atata timp cat recuperez piesa... dar cateodata e frustrant.

Intra in apa si imi aduce rata sau ce pica, fara probleme ...dar nu mi o "preda" la comanda.

Stiu ca ESTE VINA MEA...ca nu am dresat o pana aici. Am ajuns cu aportu fortat pana la faza in care venea sa ia aportu ( ce i drept cam fara placere ...ca a mai luat si trageri de ureche) pana la 3 metri in fata ei...punea gura pe el...si astepta sa il imping. De tinut in gura il tine oricat cu comanda "tine" si il lasa la comanda "lasa" .

In momentu asta nu am mai continuat antrenamentu pe aport fortat pt ca am considerat ca raportul efort-satisfactii e prea mare...si chiar nu aveam timp.

Acum nedumerirea mea este daca exista vreun "quick-fix" pt problema asta. Cainele e ca si omu...ajungi sa l cunosti si sa l "exploatezi" sa faca ce vrei tu...daca il simti. Asa si cu al meu... Cumva o simt foarte bine.

Am avut urmatoarele idei ca quick-fix:
- sa i bag vanat in gura prin curte si sa nu o las sa l lase din gura decat cand vine la mine si decat la comanada. INtrebare... O sa prinda frica sa ia vanat in gura pe urma ? (eventual de la certurile initiale daca il lasa unde vrea ea)

- sa i arunc pana ..vanat mic .... sa o trimit sa l ia ( asa ma joc cu ea cu mingia ) si in momentul cand a pus gura sa l ia ... sa i zic "tine"...si pe urma sa i dau cu "aici" si "lasa" (astea le face bine).

Aici dezavantaju ar fi ca nu va percepe ca tre sa caute pana gaseste si ca intorsul "empty handed" este rau...si nu este recompesat.

M-am cam luat cu scrisul...Hai sa vedem ce facem cu "problema" asta...si mai postam. Sa speram ca vor sari si altii cu comenturi, probleme, idei.

REPET: sunt foarte multumit de caine cum e...si la felul pt cum vanez eu ma ajuta foarte mult....dar cum toti speram spre mai bine... de ce nu!?

Probleme aditionale:
- inca mai vomita in masina din cand in cand. Solutii? Cred ca o sa i dau un Metaclorpramid cand ies in teren.

- asta vara cand tuna ii venea sa rupa padocu. Face ca toti dracii. Am inteles ca si la altii se intampla si ca este ceva pe undeva normal la braci. De speriat nu se sperie ...pt ca nu are nicio chestie cu focu de arma, sau zgomote puternice. Trece tiru cu 100 km la ora si nici nu se misca. Eu cred ca mai degraba crede ca e vanatoare si este lasata pe langa. Sfaturi aici? ...cu toate ca nu ma deranjeaza...a evadat de cateva ori, a luat bataitza, si nu mai poate evada.

Multumesc, si felicitari dl Burcescu pt munca pe care o depuneti cu cainii dv: concursuri, genetica, articole, sfaturi.

O seara buna,
Katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 06 Noi 2010, 17:34

Sa incercam pe cat se poate sa o luam in ordine.
Inainte de toate exista un dicton care spune ca un caine de vanatoare niciodata nu este complet dresat ... :lol: :lol:
-In ceea ce priveste frica de tunete si fulgere nu este nimic anormal si ai mei sa sperie , am avut doar un singur caine care nu se speria , putea sa fulgere linga ea si nu prea se sinchisea, asta-i rezolvata.
-Raul de masina .Se poate incerca cu Dicarbocam la inceput, 2 comprimate cu 1/2 ora inainte de drum si stomacul gol.Metoclopramid mai incolo , daca dupa 2 luni nu cedeaza la Dicarbocalm.
-Aportul fortat
Trebuie stiut inca de la inceput ca poate un caine la 100.000 aporteaza CORECT nativ , adica de fiecare data cand i se cere, chiar fara sa vada unde este cazuta piesa, orice fel de piesa de vanat sau obiect si insista mult de fiecare data cand i se comanda acest lucru , necedand cautarea fara sa aiba succes.
Asta-i o chestiune delicata si care cere timp , ceva pricepere si destula munca.DAR NU ESTE IMPOSIBIL DE REZOLVAT , SE POATE FACE FARA PROBLEME !
Cheia succesului aportului fortat este CONSECVENTA !
Cainele , in momentul in care a inceput aceasta disciplina nu trebuie lasat pana cand nu este terminat.Tot dresajul are un fundament psihologic si cum bine ai spus Catalin , trebuie sa inveti sa simti cainele.Multi proprietari se sperie din cauza faptului ca dupa un anume timp la inceput , cainele se timoreaza si este vadita lipsa placerii...este normal , toti cainii trec prin etapa asta.Totul este sa fi consecvent sa iti mentii sangele rece , sa nu te sperii sau sa te enervezi si sa continui pana cand CAINELE SE RUPE !
Ce inseamna treaba asta ?
Vine un moment cand intelege ca nu are loc de intors si trebuie sa faca cum ii canti tu , pana atunci face circ , iti arata ca nu-i place, ca este speriat, unii mai speculati se tavalesc pe jos , urineaza involuntar sau defeca, fac un spectacol la care stapinii se sperie si inceteaza dresajul...exact asta-i momentul pe care cainele il asteapta si instant il speculeaza in favoarea lui.Vei vedea cainele ca iti arata ca este speriat , este terminat psihic si brusc cand ii dai drumul din lesa incepe sa sara sa se bucure cum nimic nu s-a intimplat ...deci=circ :D :lol: :lol:
Totul se face in lesa , gradat si consecvent , sedinte scurte, 1-2 minute si in momentul in care a facut ce trebuie se intrerupe sedinta, si muulta recompensa .
Atentie : recompensa trebuie sa fie in functie de calitatea lucrului prestat.
Adica daca a facut in dorul lelii, dar a facut , se da doar o mica bucatica de carne(recompensa), daca a facut bine , dar nu foarte bine 2-3 bucatele , daca a facut foarte bine , deci asa cum ne dorim cu totii 6-8-10 bucatele(cainele face foarte bine diferenta intre 1 bucata si 10 bucati , mai ales cand exista repetabilitate la mijloc :D ) si mare atentie la tonul pe care se rosteste "bravo" , un pic de teatru nu ne strica si noua :lol: ...cainele trebuie sa simta bucurie din vocea noastra , lauda-l mult , mangaie-l , arata-i ca asta iti doresti de la el si joaca-te cu ele mai apoi sa ii intaresti laudele aduse inainte.
-Gasitul si aportul prepelitei este o problema ceva mai delicata si trebuie abordata un pic altfel, vom vorbi si despre treaba asta.... :D :D :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 06 Noi 2010, 17:46

Joaca
Aici trebuie un pic insistat .Prima etapa foarte importanta a socializarii este joaca , fara, nu exista caine echilibrat si stabil !!!
Fiecare proprietar trebuie sa invete sa se joace cu cainele sau ,astfel ii intareste increderea in sine , il invata apartenenta la haita si isi creaza un ascendent foarte bun asupra cainelui, anume o pirghie pe care poate apasa in anume momente cand are nevoie ...un fel de recompensa chiar uneori.
Trebuie facuta diferenta clara intre aportul in joaca , unde marea majoritate a cainilor exceleaza :D :lol: si aportul efectiv , fortat.Nu va lasati inselati
Este utila joaca cu diferite aportabile , mingii, dummys , chiar aportabil Oberlander....dar asta nu inseamna ca acel caine aporteaza , el va arata doar ca are calitatea , aptitudinea de a aporta nativ , dar atita tot ! :D
Dresajul de aport este cel care va garanteaza dezvoltarea, cultivarea si executarea constanta a acestui atribut nativ .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde Katalin pe 08 Noi 2010, 12:48

Multumesc de sfaturi Dl. Mihai. Intradevar asa este cum ziceti. Cainele trebuie tinut din scurt si nu ii trebuies permise "fitze". Cateodata greseste constient ...spre exemplu sare un iepure si se duce dupa el ...cu toate ca stie ca nu are voie...cu toate ca strigi la el "inapoi". Cand vine inapoi vine cu privirea umila stiind ca a gresit si ca asteapta bataitza. O accepta, o ia... si pe urma e bucuros. Sunt "riscuri" asumate si de el...

Ca animale sunt extraordinar de inteligente: cateodata lasa impresia ca face cum zici tu ...dar tot ca el face.

Asteptam si pe altii sa mai puna intrebari...

Multumesc dl Mihai inca o data de sfaturi....si aproape uitasem "LA MULTI ANI" de ziua numelui.

Sanatate,
Katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 08 Noi 2010, 14:38

Katalin scrie:Multumesc de sfaturi Dl. Mihai. Intradevar asa este cum ziceti. Cainele trebuie tinut din scurt si nu ii trebuies permise "fitze". Cateodata greseste constient ...spre exemplu sare un iepure si se duce dupa el ...cu toate ca stie ca nu are voie...cu toate ca strigi la el "inapoi". Cand vine inapoi vine cu privirea umila stiind ca a gresit si ca asteapta bataitza. O accepta, o ia... si pe urma e bucuros. Sunt "riscuri" asumate si de el...

Ca animale sunt extraordinar de inteligente: cateodata lasa impresia ca face cum zici tu ...dar tot ca el face.

Asteptam si pe altii sa mai puna intrebari...

Multumesc dl Mihai inca o data de sfaturi....si aproape uitasem "LA MULTI ANI" de ziua numelui.

Sanatate,
Katalin


Catalin ,

Nu sunt sfaturi , eu nu imi permit sa dau sfaturi, ci sunt pareri personale rezultate din experientele mele ...poate nu intotdeauna am dreptate si din cauza asta ma rezum sa emit doar pareri.
Multumesc frumos pt. urari.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde Kristi pe 08 Noi 2010, 23:41

Avand in vedere ca este o ora foarte tarzie si acum am ajuns acasa avand un program foarte incarcat ...si nu mai imi permit sa va deranjez acum ...va urez din tot sufletul un sincer ...LA MULTI ANI SI TOT CE VA DORITI !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 09 Noi 2010, 20:34

Multumesc frumos pt. urari dar in primul rind va astept la discutii pe aceasta tema avind in vedere ca ati participat cu cainii si la Derby si la Solms , probe cu valoare in cresterea si selectia rasei.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde Kristi pe 10 Noi 2010, 08:08

wachtelfeld scrie:Multumesc frumos pt. urari dar in primul rind va astept la discutii pe aceasta tema avind in vedere ca ati participat cu cainii si la Derby si la Solms , probe cu valoare in cresterea si selectia rasei.


Cu mare placere daca pot ajuta cu ceva ...cel mai important lucru pe care il consider eu pentru inceput este sa atentionati pe toti cei care doresc sa-si lucreze cainii sa nu faca niciun pas pana nu intreaba ceea ce nu cunosc. Sa nu mearga pe presupuneri sau din auzite pe la colt . Daca tot ati avut bunavointa sa deschideti acest subiect , atunci cred ca acest lucru este esential ....toti cei care nu cunoastem anumite etape din dresajul cainelui, sa venim cu intrebari , pentru ca altfel riscam sa stricam mai mult si de multe ori ireparabil ! Am intalnit cazuri cand unii dintre cei pe care ii cunosc, mi-au spus ca au folosit zgarda electrica pentru aportul fortat !!!! Total gresit consider eu ...deci in consecinta nimeni nu s-a nascut invatat , daca exista cineva care cu atat de multa bunavointa si isi pune cunostintele pe care le are la dispozitia noastra , atunci sa nu ezitam sa intrebam ...ori de cate ori este ceva ce nu stim . Eu cred ca se poate observa de departe cine are cunostinte pentru a putea lucra un caine si cine doar vorbeste din auzite , la fel de mult cum se poate observa si cine vaneaza cu cainii in detrimentul celor care dor spun ca o fac ....deci ...felicitari din partea mea pentru acest minunat topic si astept cat mai multi pasionati sa-si spuna parerile sau intrebarile , pentru ca numai impreuna putem realiza ceva durabil ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 10 Noi 2010, 22:21

Pai eu zic d-le Kristi sa incepeti cu inceputul....cum ati inceput si ce drum ati strabatut ca sa obtineti performantele ce le-ati obtinut , tooate suisurile si coborisurile ...exemplificari cu poze(stiu ca aveti o colectie impresionanta,) etc
Multumesc anticipat.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde sorin flutur pe 11 Noi 2010, 01:18

si eu sunt interesat de sistemul de selectie german pt. cultura mea chinotehnica chiar daca acum nu detin kurzhaar...iar din aceasta privinta sunt interesat de statistici privind rezultatele la probe ale rasei in Europa de Est...de exemplu de rezultatele cainilor participanti la testele din Ungaria, Bulgaria sau alte tari din zona...pentru a-mi forma o imagine despre media rasei in zona noastra...ma pot ajuta cei care au participat la aceste teste?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 11 Noi 2010, 11:00

sorin flutur scrie:si eu sunt interesat de sistemul de selectie german pt. cultura mea chinotehnica chiar daca acum nu detin kurzhaar...iar din aceasta privinta sunt interesat de statistici privind rezultatele la probe ale rasei in Europa de Est...de exemplu de rezultatele cainilor participanti la testele din Ungaria, Bulgaria sau alte tari din zona...pentru a-mi forma o imagine despre media rasei in zona noastra...ma pot ajuta cei care au participat la aceste teste?



Din pacate nu exista inca statistici pe Ungaria , Romania si Bulgaria, deci nu te putem ajuta...daca apar cu placere.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 12 Noi 2010, 20:34

Am sa incerc zilele viitoare, putin cate putin, sa creionez cam ce inseamna si ce presupune cresterea si selectia kurzhaar-ului in tara de origine Germania.
Deocamdata am sa enumar doar ce trebuie sa parcurga un caine din aceasta rasa doar pt. dreptul de monta .
-HN= examenul de duritate se poate spune si agresivitate vis-a-vis de pradatorii cu par si pene.
Testul se da cu pisica sau vulpe la alegere.
-Examen de conformitate standard la clasa tineret, unde un caine nu poate lua nicidata mai mult de SG(sehr gut) =foarte bine , pentru ca niciodata un caine sub 1 an sau putin peste un an nu se stie cum va fi cand va fi adult.Se arbitreaza doar de catre arbitrii specialisti ai rasei.
-Derby.
Proba de lucru de primavara , doar pt tineretul de pana la 1an si 5-6 luni, ce consta in examinarea doar a lucrului la camp.Se urmaresc in primul rand aptitudinile native ale cainelui , fara a fi luat prea mult in consideratie dresajul.
-Solms.
Proba de lucru de toamna pt. cainii trecuti de 1an si jumatate insa pana la varsta de 2 ani si 2-4 luni.Proba consta in lucrul la camp , urma tarata de vanat cu par si pene si proba la apa .
-Examinare conformitate standard ,la clasa adult .
-Testul de displazie coxo-femurala, unde numai gradele A si B sunt admise.
In masura timpului dar si interesului dvs. pot dezvolta subiectul, luand si tratand fiecare punct in parte.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 24 Noi 2010, 23:33

Orice mare examinare, orice test de lucru, incepe cu Messa Sf.Hubertus.....de aici incepe civilizatia si seriozitatea.
http://www.youtube.com/watch?v=A2QzrczQfb4
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 30 Noi 2010, 13:58

Unele din cele mai bune poze pe care le-am vazut...
Imagine
Imagine
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde wachtelfeld pe 10 Dec 2010, 14:03

Antrenament pt. lucrul la apa pt. Solms.
Caine de pana 1 an si 8 luni.
http://www.youtube.com/watch?v=nFvvDR9F ... re=related
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde madalin122582 pe 27 Dec 2010, 15:30

Exista un standard al perioadelor de dresaj?
Ma refer la:
- varsta la care ar trebui inceput un predresaj; ce anume ar trebui sa contina acest predesaj; cat ar trebui sa dureze pe zi;
- varsta la care ar trebui dresajul propriu zis; cat ar trebui sa dureze dresajul pe zi;
-varsta la care ar trebui sa inceapa aportul fortat;
-varsta la care ar trebui scos in teren;
-varsta la care ar trebui scos la vanatoare;
-.......
Din ianuarie o sa am o bracuta de 2 luni si as vrea ca fiecare etapa a varstei sa ii ofer dresajul optim.
Multumesc
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde Ursus2006 pe 28 Dec 2010, 13:06

A scris Dr. Wachtelfeld o carte despre dresajul cainelui de aret ! 8) Cred ca e cel mai usor asa, pe forum o fi mult de scris si daca cineva zice ceva ce nu se potriveste cu parerea sau experienta altcuiva, iese o " varza cu carnati " . :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere, selectie si vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 04 Feb 2011, 20:40

Junkkari 2010
Examenul de selectie al tineretului din Scandinavia(Danemarca,Suedia, Finlanda, Norvegia).Au participat 282 de caini si clasamentul a fost facut odata prin examinarea exteriorului cat si prin examen de lucru .
Imagine
Loculul 1 la exterior la femele si locul 1 exterior masculi.
Imagine
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere, selectie si vanatoare

Mesajde Kristi pe 08 Feb 2012, 19:24

Iata o stire care nu poate decat sa bucure crescatorii seriosi din tara noastra de DK...mi.am permis sa copiez de pe un alt site...postarea dn dr Burcescu...din data de astazi 08.02.2012...
...,,De ieri CLUBUL NATIONAL DE CAINI DE ARET care este membru in Uniunea mondiala a bracului cu par scurt DKW a primit si din parte AchR unda verde .
Ceea ce mi-am dorit de ani de zile sa se intample, o crestere serioasa bazata pe probe de lucru serioase si arbitrate serios, se va intampla incepand cu acest an !
Din acest an toate probele organizate pt. rasa DK vor fi arbitrate de catre arbitrii germani si totodata se va face o evidenta a cainilor ce absolva aceste probe in vederea creari unei baza de date utila selectiei acestei rase.
Voi reveni cu mai multe detalii....''
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere, selectie si vanatoare

Mesajde Maryo1994 pe 06 Ian 2013, 20:29

Am si eu 2 braci germani o femela si un mascul au 5 luni acum si am mers de vreo 10-15 ori in teren cu ei dar nu stiu cum sa ii fac sa plece de langa mine...daca reusesc sa fug sa ma ascund fara sa ma vada ma gasesc deci miros si instinct au ..dar nu vor sa plece de langa picior sub nici o forma?Vreun sfat ceva?
Maryo1994
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Ian 2013, 20:25

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere, selectie si vanatoare

Mesajde Kristi pe 06 Ian 2013, 22:52

Maryo1994 scrie:Am si eu 2 braci germani o femela si un mascul au 5 luni acum si am mers de vreo 10-15 ori in teren cu ei dar nu stiu cum sa ii fac sa plece de langa mine...daca reusesc sa fug sa ma ascund fara sa ma vada ma gasesc deci miros si instinct au ..dar nu vor sa plece de langa picior sub nici o forma?Vreun sfat ceva?

Daca nu ai rabdarea necesara sa astepti acest lucru dupa mai multe iesiri in teren , cauta un prieten cu un caine mai batran care deja stie sa ,,plece'' de langa stapan si iesiti de cateva ori impreuna !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere, selectie si vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 25 Iun 2013, 10:13

Sa ne aducem aminte de un mare om, un foarte bun prieten al Romaniei, disparut mult prea devreme dintre noi, Herrn Claus Kiefer, presedintele DKW, Clubul Mondial al Bracului German cu Par Scurt.
http://www.youtube.com/watch?v=MMkd0GAL ... r_embedded
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Deutsch Kurzhaar - crestere si selectie

Mesajde UlissePro pe 25 Iun 2013, 17:43

wachtelfeld scrie:Unele din cele mai bune poze pe care le-am vazut...

Geniale fotografiile! Super super!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta


Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate