Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:17

sfatul medicului veterinar

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

sfatul medicului veterinar

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 19 Mai 2006, 16:40

pai am putea incepe cu cele mai frecvente accidente la vanatoare........plagile produse prin taiere..cainii calca in cioburi,bucati de tabla,se zgarie in sarme sau spini........
si ar mai fii interesant de spus cam ce ar trebuii sa aiba mereu la el un vanator care vaneaza cu caine........o mica trusa de prim ajutor........
deci mihai ai cuvantul......... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 19 Mai 2006, 20:47

trusa de prim ajutor:
-fese,vata
-TINCTURA DE IOD
-pensa hemostatica kocher medie
-un spray cu solutie de antibiotic(OXIMED,NEO-CAF,TERRAMYCIN)
-AC SI ATA CHIRURGICALA
-un antiinflamator (rimadyl comprimate ) este suficient sa ai in trusa 2-3 pastilute
-2seringi de 5 ml
-1 flaconas cu antibiotic injectabil(10-15 ml) linco-spectin,clamoxyl,synulox etc
-foarfeca si o lama de bisturiu sigilata
Cam asta este cea mai mica si utila trusa de prim ajutor ,totul incape intr-un port-fard mic de dama :lol: ...daca nevasta e de acord sa il imprumute... :oops: 8)
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 20 Mai 2006, 22:15

SCHEMA DE VACCINARE PT. CAINI
Dupa cum se stie vaccinarea este una dintre cele mai importante actiuni profilactice din viata unui caine.Exista multe scheme recomandate de catre medicii veterinari si de catre producatorii de vaccinuri dar si dictate de catre conditiile epizootologice si lege.
Practic vaccinarea incepe de cind "lupu'-i catel" de regula virsta optima este 6 saptamini de viata ,atunci cind titrul de anticorpi maternali,adica cei obtinuti in urma consumului de colostru(primul lapte) scade ...(puiul deci pina la 6 sapt. este protejat de catre "prima vaccinare" laptele matern).
Eu ,unul ,recomand urmatoarea schema de vaccinare (in urma experientelor acumulate si ca medic veterinar dar si ca si crescator de caini ):marca de vaccin FORT-DODGE.
-la 4 sapt. prima deparazitare pt. viermi interni repetata la 6 sapt. si tot la 6 sapt. si prima vaccinare cu vaccin monovalent pt. PARVOVIROZA si CORONAVIROZA.
-deparazitare interna si vaccinarea cu vaccin polivalent plus coronaviroza concomitent.
-deparazitare interna si vacc. polivalent plus corona si vacc. GIARDIA-VAX
-deparazitarea si vaccinarea cu vaccin polivalent plus giardia-vax si ANTIRABIC.
Pentru zonele cu istoric de TUSE DE CANISA si pt. canise se recomanda adaugarea in schema de vaccinare a vaccinari separate cu vaccin monovalent pt. tuse de canisa cu administrare intranazala.
Mai departe "lupu' creste" si urmatorul vaccin recomand sa fie administrat la un an de la ultima vaccinare ,iar ca un procedeu memotehnic ,pt. a retine data de rapel mai usor ,ziua de nastere sau in jurul zilei de nastere a catelului zic eu ca este mai usor de tinut minte .Acest rapel de vaccinare se face cu :-vacc. polivalent +coronavirus+giardia-vax+antirabic......apoi urmatoarele rapeluri anuale se fac cu aceleasi vaccinuri la 12 luni maxim de la ultima vaccinare ...daca se depasesc 12 luni cu peste 1 luna cel mai bine se administreaza vaccinare cu rapel la max. 3 sapt.,insa fara antirabic care o inoculare protejeaza 12 luni.
Sfat important : cainele se vaccineaza toata viata, veti auzi opinii cum ca daca a fost vaccinat pina la 5-6 ani devine imun si nu mai este nevoie....TOTAL ERONAT....doar un mic exemplu:MALADIA LUI CARRE cunoscuta popular sub numele de JIGODIE , are o forma de manifestare care se numeste "ENCEFALITA CAINELUI BATRIN" care dupa cum ii spune numele apare frecvent la cainii batrini si care daca nu se procedeaza la imunizarea anuala o puteti vedea cu ochii proprii la cainele dvs.,dar si alte boli infectioase grave , :!: asisderea.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde redsett pe 22 Mai 2006, 22:57

eu am o intrebare: este adevarat ca babeziosa (sau babesioza - cum ii spune k nu stiu sigur) poate duce si la sterilitatea exemplarului infectat?
beware of the owner!!!
the dogs are docile!
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2006, 01:43

babesioza poate duce in primul rind la moartea cainelui...cel mai frecvent este mai periculoasa chiar decit jigodia uneori....despre sterilitate ,daca mai ramine in viata zic eu ca nu mai este important ,insa da este adevarat.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde vanille9 pe 23 Mai 2006, 08:38

Babesioza este o boala parazitara transmisa de capuse, se manifesta intial prin febra f. mare (40-41C), eventual voma si diaree, ulterior, dupa 3-10 zile (in functie de rezistenta cainelui) apare icterul (parazitul se localizeaza intracelular in hematii distrugandu-le). Boala cel putin acest an este f frecventa, au fost diagnosticate peste 30 cazuri la FMV Bucuresti (in ultimii 3 ani au fost doar 12 cazuri) (f. pe scurt)
Tratament curativ- Beranil (sau derivati) inj, si OBILIGATORIU tratament de sustinere generala (perfuzii, vitamine, preparate antitoxice)
Preventie- va recomand lunar administrarea de Duowin sau Advantix si Stronghold (poate distruge formele imature ale parazitului)
Boala se transmite inclusiv la om (mult mai greu)
vanille9
 

Mesajde vanille9 pe 23 Mai 2006, 09:24

Inca o problema!! Leptospiroza
Boala comuna omului si cainelui, este o bacterioza transmisibila prin contact ditect (prin piele/mucoase lezionate sau nu).
Arealul bolii sunt baltile statute (neaerate), cu apa la temperatura de peste 20 grd C si ferite de lumina soarelui. Sunt afectati cainii nevaccinati si se manifesta prin:
- febra 39,5-40 grd C
- diaree
- voma biloasa (galbena)
- la 2-4 zile de la infectie apare icterul
- la 7-10 zile !!!!! prin urina cainelui bolnav se elimina bacteria (cei mai multi oameni se infecteaza asa)
Tratament- penicilina sau derivati inj 14 zile +/- tratament de sustinere generala (daca starea generala a cainelui o cere)
Profilaxie - vaccinarea polivalenta anuala
vanille9
 

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2006, 10:40

....Doamne-fereste de leptospiroza ,aici ma refer si LA OAMENI SI LA CAINI....iar anul asta cu atita ape ,chiar nu este de gluma :!: :!: :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2006, 11:58

vanille9 scrie:Babesioza este o boala parazitara transmisa de capuse, se manifesta intial prin febra f. mare (40-41C), eventual voma si diaree, ulterior, dupa 3-10 zile (in functie de rezistenta cainelui) apare icterul (parazitul se localizeaza intracelular in hematii distrugandu-le). Boala cel putin acest an este f frecventa, au fost diagnosticate peste 30 cazuri la FMV Bucuresti (in ultimii 3 ani au fost doar 12 cazuri) (f. pe scurt)
Tratament curativ- Beranil (sau derivati) inj, si OBILIGATORIU tratament de sustinere generala (perfuzii, vitamine, preparate antitoxice)
Preventie- va recomand lunar administrarea de Duowin sau Advantix si Stronghold (poate distruge formele imature ale parazitului)
Boala se transmite inclusiv la om (mult mai greu)

.... :lol: :lol: Vanille ,vanille .....trat. curativ :BERENIL.....probabil din cauza grabei :lol: :lol: :lol: ...insa nenorocitii nu prea vor sa il mai aduca :lol: ...corect ,incepe sa imi placa :wink: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2006, 13:42

cainele are PAPILOMATOZA...DIAGNOSTIC CLAR :!: ..de data asta se poate :lol:
Papilomatoza ESTE O BOALA CU ETIOLOGIE VIRALA PRODUSA DE UN PAPILOMAVIRUS,asa se explica de ce a aparut si la celalalt caine.....insa vestea buna este ca tratamentul este extrem de simplu si eficient.
Din punctul meu de vedere trituratul din formatiune si autovaccinul este o metoda de tratament un pic cam complicata si iti trebuie timp...insa extirparea chirurgicala ,mai bine zis cauterizarea ,dureaza mult mai putin si rezolva rapid toata situatia.
UN SECRET :lol: : IN CAZUL IN CARE SUNT DE EXEMPLU 6-7 FORMATIUNI (PAPILOAME) DACA SE CAUTERIZEAZA JUMATATE PLUS UNUL DIN PAPILOAME RESTUL VOR CADEA DE LA SINE :lol: :lol:
Dupa cauterizare se recomanda antibiotic injectabil sau 'per os'(pe gura) 3 zile si lavaje bucale cu albastru de metilen de 3 ori pe zi 7 zile.
Dezavantajul autovaccinului este ca la peste 50% din cazuri din cauza substratului alergogenic al cainilor acesta da reactii cutanate(flegmoane) la locurile de inoculare care sunt neplacute apoi de tratat. :oops: :shock: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2006, 13:45

.....daca o tin tot asa imi pierd piinea :lol: ...si incep cainii sa nu mai aibe probleme,offff :lol: ...glumesc bineinteles :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2006, 14:02

Dupa virsta de 3 luni teoretic ,dar cel mai bine 4 luni din experienta mea se poate face orice tip de anestezie....in cazul tau se poate face sedare usoara cu ACEPROM SI KETAMINA ...sau daca astepti pina dupa 6 luni ,uneori papiloamele apar dar si dispar in acest rastimp fara tratament (chestiune de imunitate generala) se poate faca sedare usoara cu DOMITOR SI ANTISEDAN ,care este cea mai sigura anestezie si dupa ce se inoculeaza DOMITOR-ul cainele/catelul se trezeste complet cu ANTISEDAN....si pleci cu el pe picioare ca si cind nimic nu s-a intimplat si ii si poti da de mincare normal.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mai 2006, 14:07

......uitasem ,o astfel de operatie dureaza mai putin de 10 minute ...si se justifica din toate punctele de vedere. 8) 8)
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ghinda pe 13 Aug 2007, 15:07

Inainte de inceperea sezonului, este indicata o deparazitare si un tratament anti capusi, purici si alte lighioane pe care le poate aduna de pe camp? La caine, nu la vanator :lol:
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 13 Aug 2007, 16:44

o zgarda anti-paduchi e buna si cand mergi la night-club :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde crysst pe 13 Aug 2007, 16:54

in trusa de prim ajutor este indicat sa fie si ceva anestezice...am copoi si e cam timpul sa intalneasca mistretul....am vazut cateva fotografii cu copoi taiati de mistret si mi s-a cam zbarlit paru pe mine.....ca sa il poti coase pe loc in caz de accident nu este bun si un anestezic?.. cel putin sa nu il doara pana ajungi cu el la veterinar......
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde sorin flutur pe 13 Aug 2007, 17:31

pericolul sa fie taiat vine cand e prea mare haita si se incurca unii pe altii...3-5 caini buni ai aceluiasi stapan sunt suficienti...cand se aduna o haita de 20 de la 10 stapani atunci iti trebuie 3 ambulante si 10 veterinari :cry:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde crysst pe 13 Aug 2007, 21:31

ar fi bine sa fie asa cum zici...am 2 si probabil nu o sa ies in teren decat cu maxim inca un caine al altcuiva. Dar daca totusi se intampla nenorocirea...mai ales ca terenul pe care vor vana nu este ca cel de la munte....vor vana mistret in balta...cu mult stuf si desis....
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde sorin flutur pe 13 Aug 2007, 21:47

ce caini ai?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde crysst pe 13 Aug 2007, 21:55

copoi ardelenesti
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde sorin flutur pe 13 Aug 2007, 22:28

buni la mlastina si la munte parerea mea....sa nu-i lasi la capre si la iepuri
suntem rau off topic...sfatul veterinarului :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 14 Aug 2007, 06:26

cam sunteti.... :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ghinda pe 14 Aug 2007, 07:04

Si pana la urma este bine ce am intrebat mai sus sau nu. Ca pentru night m-a lamurit Sorin :wink: .
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 14 Aug 2007, 07:07

Ghinda scrie:Si pana la urma este bine ce am intrebat mai sus sau nu. Ca pentru night m-a lamurit Sorin :wink: .

Deparazitare externa se face lunar pina in luna noiembrie si cea interna la 3 luni .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ghinda pe 14 Aug 2007, 07:17

Multam!
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde crysst pe 14 Aug 2007, 08:33

tot nu am primit raspuns....e bun in trusa un anestezic? daca da...de care?
Scuze pt offtopic
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde florin.t pe 14 Aug 2007, 10:02

de 4 mm cred ca ajunge :lol: :wink:

lasand gluma la o parte, daca vrei, poti sa iei un analgezic (ca si la om : algocalmin, nurofen, etc) dar mai bine iei un dezinfectant si bandaj. De cusut nu prea se poate pe camp.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde wachtelfeld pe 14 Aug 2007, 10:42

crysst scrie:tot nu am primit raspuns....e bun in trusa un anestezic? daca da...de care?
Scuze pt offtopic

IN NICI UN CAZ NUROFEN PT. CAINE DECIT DACA VREI SA .....SE INALTE :lol:
....POTI LUA XILINA ,XILOCAIN SPRAY ,DACA VREI SA IL COSI PE LOC....ASTA DOAR DACA TE PRICEPI SI PLAGA NU ESTE PREA COMPLICATA.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde crysst pe 14 Aug 2007, 15:47

la cusut nu ma pricep...deci o sa zic pas.....da un anestezic sa il calmeze pana ajung la veterinar.....
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde sorin flutur pe 14 Aug 2007, 22:02

eu zi ca daca nu poti ajunge la veterinar in scurt timp mai bine il cosi pe loc asa cum stii....si cauti s-al duci la doctor in cel mai scurt timp..daca aproba si Mihai....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Următorul

Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron
Publicitate