Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:59

sfatul medicului veterinar

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Mesajde marica_boierica pe 23 Noi 2007, 08:01

am si eu o intrebare . daca un caine nu a fost vaccinat deloc pana la 7 luni , cu ce vaccin trebuie administrat? sau e prea tarziu?
incetati !! descarcati!!
marica_boierica
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 20 Noi 2007, 13:10

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde gabi_m pe 08 Feb 2009, 19:11

astazi am iesit cu catelusa pentru prima oara la padure
dupa ce a alergat ca bezmetica vreme de 2 ore prin toate cracile si a luat tot stuful de pe maginea paduri la rascolit ,cind am ajuns acasa a inceput sa chelalaie si sa se linga pe pernutele de la picioare
toata treaba a durat cam 4 ore ,intrun final sa calmat
cind m-am uitat la ele erau rosi pe margine si un pic inflamate
aveti ideie de la ce ar putea sa fiie
ma gindesc ca avind doar 4 luni si pernutele foarte fine sa nu se fi iritat de la craci sau de la stuf
un sfat ar fi bine primit
gabi_m
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 16 Apr 2007, 00:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 08 Feb 2009, 22:00

Intre vanatori situatiile ca cele descrise de tine se numesc " s-au batut labele"...alta data alege locuri de plimbare(antrenament) mai acesibile ,mai usoare (ia-o gradat),avind in vedere mai ales virsta catelului ,inflamatia cuzinetilor palmari si plantari poate genera probleme siciitoare ...... :D :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Donbazil pe 08 Feb 2009, 23:38

Sal'tare!
Domnule doctor, va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema: Cokerita mea de 7 ani, dupa vanatoare prin ploi si vreme rece, de circa o saptamana tuseste si-si tot sufla nasul, ca un copil care are muci, (tot fornaie). E caine antrenat si a mai fost racita dar nu a reactionat asa. Cheful de munca nu i-a disparut, continua sa faca mare risipa de energie, dar mi-e mila sa tot o aud tusind si fornaind. Ce tratament de uz uman as putea sa-i dau (avand 2 batrani in casa am o "farmacie" iar la veterinar e cam peste mana ( 30 Km pana la Lugoj). Trufa e umeda si la ochi nu are nimic schimbat. Cu multumiri. Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 09 Feb 2009, 10:21

Tuseste de parca ar avea si senzatie de voma? ii" hiriie" gitul cind tuseste?....sau doar un stranut de parca ar avea ceva pe nas?
Ceva mai multe detalii,te rog....
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde val pangica pe 09 Feb 2009, 17:15

@Mihai

te rog aici sa-mi spui si mie ce pot sa-i dau lui Sasa al meu - care de 10 zile are diaree . In schimb are o stare generala super buna , e jucaus , maninca de rupe ( supa de orez si mincare uscata ) , dar nu inceteaza cu diareea ? Ma gindesc la vreun parazit ceva ? Scuze ca pun intrebarea aici - dar ma gindesc ca sfatul tau ramine scris si pot si altii sa vada recomandarile si sa nu te mai deranjeze pe viitor .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 09 Feb 2009, 22:23

val pangica scrie:@Mihai

te rog aici sa-mi spui si mie ce pot sa-i dau lui Sasa al meu - care de 10 zile are diaree . In schimb are o stare generala super buna , e jucaus , maninca de rupe ( supa de orez si mincare uscata ) , dar nu inceteaza cu diareea ? Ma gindesc la vreun parazit ceva ? Scuze ca pun intrebarea aici - dar ma gindesc ca sfatul tau ramine scris si pot si altii sa vada recomandarile si sa nu te mai deranjeze pe viitor .

VAL,
Din pacate din ceea ce imi spui tu ca are ca si simptomatologie este greu sa iti pot da un diagnostic clar numai printr-un schimb de mesaje .
Diareea, daca o are de 10 zile pare sa fie usor cronica si daca vrei un tratament o putem lua din aproape in aproape ,la inceput cu ce este cel mai simplu .
Un produs antidiareic si o dieta alimentara este cel mai la indemina .
Oricum pt. detalii cel mai bie suna-ma si vorbim atunci pt. ca trebuie sa te intreb mai multe amanunte ca sa stiu cam de ce are nevoie Sascha .
Nu are sens sa detaliez ,pt. ca voi baga in ceata pe foarte multi si este posibil sa fac mai mult rau decit bine .
In astfel de situatii medicul curant este cel mai bun ajutor ....vorbind la modul general .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde val pangica pe 10 Feb 2009, 09:02

Mersi frumos Mihai - asa am si facut - maninca numai orez fiert cu morcovi , deocamdata .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 10 Feb 2009, 12:06

Antidiareice :SCOURBAN sau FINIDIAR.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Donbazil pe 11 Feb 2009, 09:19

Sal'tare!
Exact , are simptonele descrise de dvs, tuseste pana parca ar vomita. Am bagat-o de doua zile in grajd la caldura si i-am dat hrana calda si parca s-a mai indreptat. Totusi inca tuseste, (dupa cum spune socru-meu, ca eu nu o vad zilnic).
Sal'tare! Donbazil - Faget,
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 11 Feb 2009, 09:37

ALBASTRU DE METHILEN 1 ML 3 ORI/ZI 12 ZILE
A.C.C. 200 1 CALSULA DIM. SI SEARA 12 ZILE
SYNULOX COMPR UZ VETERINAR 1 COMP. DIM. 1 COMP . SEARA 10 ZILE.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Donbazil pe 12 Feb 2009, 23:40

Sal'tare!
MULTUMIRI DOMNULE DOCTOR !
Sal'tare! Numa' bine si rau la nime' !
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde lauravisan pe 01 Noi 2009, 19:34

am un ciobanesc carpadin d 2 luni cu primele 2 vaccinuri facute si a inceput sa tuseasca nu des dar este o tuse seaca si scurta.....ce pot sa ii fac :? :?
lauravisan
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2009, 19:29

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde lauravisan pe 01 Noi 2009, 19:34

am un ciobanesc carpadin d 2 luni cu primele 2 vaccinuri facute si a inceput sa tuseasca nu des dar este o tuse seaca si scurta.....ce pot sa ii fac :? :?
lauravisan
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2009, 19:29

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 03 Noi 2009, 12:53

lauravisan scrie:am un ciobanesc carpadin d 2 luni cu primele 2 vaccinuri facute si a inceput sa tuseasca nu des dar este o tuse seaca si scurta.....ce pot sa ii fac :? :?


Cred ca o vizita la medicul curant ar fi binevenita .... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Alezandru pe 01 Apr 2011, 14:18

Buna ziua, vreau sa stiu cu ce pot dezinfecta o cusca unde am avut un caine lup, care din pacate a disparut de 3 saptamani :( si acum m-am hotarat sa iau altul.
Am facut un padoc nou, (un tarc din plasa de buzau) cam de 5x3 ml, cu sifoane de pardoseala in cele 2 zone si as vrea sa tin 2 caini, amandoi sunt pui si cam de aceeasi varsta si sunt fetite ambele, un ciobanesc german si un brac german, caini au in jur de 2 luni.
Padocul poate fi impartit in doua, initial asa a fost impartit in 2, dar dupa ce am pierdut cainele, am lasat doar un singur spatiu.
Am cusca veche, care este buna si vreau sa stiu cum o dezinfectez, la fel vreau sa fac si cu padocul, mai am o "terasa" din lemn de 1x1 m, pe care statea cainele si pe care vreau sa o dezinfectez.
Mai vreau sa stiu daca cu solutia respectiva pot da si pe pamant/beton pe zona unde au stat ei inainte si si-au facut nevoile.
Mai am si 2 pisici in curte, dar la care nu le-am facut nici un fel de vaccinuri sau deparazitari, sunt mama si pui, sunt de rasa comuna, gri vargat. Este necesar sa le fac si lor ceva vaccinuri sau deparazitari daca o sa le dau drumu cainilor prin curte?

Multumesc
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 01 Apr 2011, 19:20

Alezandru scrie:Buna ziua, vreau sa stiu cu ce pot dezinfecta o cusca unde am avut un caine lup, care din pacate a disparut de 3 saptamani :( si acum m-am hotarat sa iau altul.
Am facut un padoc nou, (un tarc din plasa de buzau) cam de 5x3 ml, cu sifoane de pardoseala in cele 2 zone si as vrea sa tin 2 caini, amandoi sunt pui si cam de aceeasi varsta si sunt fetite ambele, un ciobanesc german si un brac german, caini au in jur de 2 luni.
Padocul poate fi impartit in doua, initial asa a fost impartit in 2, dar dupa ce am pierdut cainele, am lasat doar un singur spatiu.
Am cusca veche, care este buna si vreau sa stiu cum o dezinfectez, la fel vreau sa fac si cu padocul, mai am o "terasa" din lemn de 1x1 m, pe care statea cainele si pe care vreau sa o dezinfectez.
Mai vreau sa stiu daca cu solutia respectiva pot da si pe pamant/beton pe zona unde au stat ei inainte si si-au facut nevoile.
Mai am si 2 pisici in curte, dar la care nu le-am facut nici un fel de vaccinuri sau deparazitari, sunt mama si pui, sunt de rasa comuna, gri vargat. Este necesar sa le fac si lor ceva vaccinuri sau deparazitari daca o sa le dau drumu cainilor prin curte?

VIRKON !
La pisica se deparaziteaza si vaccineaza de asemenea.

Multumesc
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Alezandru pe 02 Apr 2011, 21:34

wachtelfeld scrie:
Alezandru scrie:VIRKON !
La pisica se deparaziteaza si vaccineaza de asemenea.


Multumesc domnule Doctor,
In legatura cu cazarea celor 2 caini (fetite) in acelas poadoc si in aceeasi cusca? cusca, ca spatiu este ok pentru varsta cainilor, este mare, are cam 1m x 1m, eu cred ca au spatiu, mai incolo o sa le cate una pt. fiecare :D .
Multumesc,
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Alezandru pe 23 Mai 2011, 21:48

Am nevoie de un sfat medical (pentru cateaua ciobanesc german), pe scurt, duminica a infulecat 2 pui mici de gaina (de 2-3 zile) si de atunci este lesinata, sta intinsa, cu botul in castronul cu apa si din cand in cand mai lipaie putina apa.
Tot duminica mai pe seara a regurgitat cava resturi (ghierute de pui si o bucatica dintr-un pui) iar azi s-a ridicat, a mers putin, dar este slabita si nu mananca de loc.
Astazi cand am facut curatenie in padoc, am observat cand am adunat "number 2" (caca :lol: ) ceva viermisori mici in el.
Astazi s-a miscat destul de binisor, a iesit din padoc, dar nu avea zelul ei obisnuit :( .
Eu le-am facut la amandoua deparazitarea cu Drontal pe 04.05.2011 si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac acum, pot sa le mai fac o deparazitare interna la o perioada asa de scurta? merge tot cu drontal plus sau cu altceva?
Pana la intamplarea asta nu am avut viermisori, m-am uitat destul de atent cand am facut curat dupa ei.
Sa fie de la faptul ca a inchitit cei 2 puisori?
Ca alta explicatie nu am, ca nu au contact cu alti caini, iar cu pisica nu cred ca s-au intalnit :lol: , nu am auzit nici un "concert" inca.
Maine am sa sun si la cabinet.
Avatar utilizator
Alezandru
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Feb 2010, 20:21
Locaţie: Bucuresti

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Sly_Fox pe 22 Mai 2014, 17:22

Apelez la sfatul medicilor veterinari de pe forum,in privinta unor probleme aparute la bracul meu cu par scurt.
De vreo cateva zile cainele meu se confrunta cu probleme de sanatate,ca simptome prezentand:
-lipsa pofta de mancare
-slabiciune evidenta,prin miscari apatice
-scadere in greutate vizibila
-si cel mai important un fenomen de ologire,accentuata pe picioarele din spate.
Foarte putina mancare pe care o ingereaza,o varsa in scurt timp.
Am apelat la medicul veterinar la care este inregistrat si deocamdata ii face un tratament pe baza de vitamine,calciu,cred ca si antibiotice.
Mie nu imi place starea lui,mai ales simptomul de ologeala la picioarele din spate. O parere ar fi binevenita. Multumesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde dragos74 pe 22 Mai 2014, 21:23

in primul rand pt. ca e sezon de capuse sa ai in vedere si babesioza ( de obicei cu febra ,urina colorata rosietic, icter.... )

altfel e nevoie de mai multe date : varsta ,sexul, temperatura corporala , pozitia capului , reflex pupilar, sensibilitate la palparea abdomenului si spatelui .... etc

f. posibil sa trebuiasca investigatii suplimentare (analize ,ecografie,rx) daca nu reuseste sa puna un diagnostic doar pe simptome clinice ....

dar mai intai, mai da cateva detalii din cele enumerate mai sus...!
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde dragos74 pe 22 Mai 2014, 21:28

si de obicei e bine sa sti exact ce tratament i se face si ce diagnostic se banuieste (daca nu e cert ) !

nu de alta dar nu sti ce se poate intampla si pe unde poti ajunge de nevoie ,iar aceste informatii sunt necesare pt. a ajuta cainele.
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Sly_Fox pe 22 Mai 2014, 23:08

Capusele ies din discutie. Nu are capuse si nici nu a avut.
Nu are urina colorata anormal,de fapt urineaza normal. Nu face febra,nu are ochii injectati sau cu tenta galbuie.
Varsta este de 6 ani,mascul de brac cu par scurt,pozitia capului lasata,din cauza bolii probabil. Reflexele pupilare imi par normale,la palparea spatelui tinde sa se lase pe picioarele din spate,insa nu sunt semne evidente ca il doare in timpul palparii.
Debutul nu l-am bagat in seama,am crezut ca se prosteste,mergand un pic cu picioarele din spate indoite. Afost vesel,fara probleme. In ultimile zile a clacat brusc,nu mai mananca decat foarte putin,cateva fasii de carne cel mult,pe care la varsa. Sta mai mult culcat avand vizibil probleme cu picioarele,mai ales cele din spate.
Are scurte momente de inviorare,cand il indemn sa intre in aret la vreun gugustiuc asezat prin curte sau cand vorbesc cu el si ii acord atentie.
Veterinarul nu a dat un diagnostic clar nestiind de fapt ce anume il afecteaza. Tratamentul consta in doze de vitamine si calciu,antibiotice.
Nu sunt cunoscator,insa pare ca picioarele sunt principala problema,parca ar fi un reumatic care se clatina din cauza afectiunii.
Cam asta ar fi ceea ce pot eu spune,ca si habarnist in domeniul veterinar.
Multumesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde dragos74 pe 23 Mai 2014, 10:21

daca nu are febra ,nu trebuie antibiotic in principiu.

f. posibil sa fie o problema de coloana ceea ce necesita antiinflamatoare dar trebuie lamurit ce e cu voma !

o alta posibilitate ar fi o inflamatie a rinichilor, care fiind sub coloana poate influenta si maduva spinarii cu probleme pe trenul posterior .

parerea mea este sa lamuriti de unde vine voma ...stomac ,ficat ,pancreas,sau uremie datorata rinichilor.

pt. aceasta medicul trebuie sa palpeze abdomenul pe fiecare zona, si eventual ,cum am spus anterior, ecografie si analize.

Urmareste fecalele.... poate vreun corp strain ,oase ...cu colica intestinala ?! sau plastice etc...

Pt. voma antivomitive (metoclopramid), cu antisecretorii gastrice (ranitidina) toate preferabil injectabil.
Pt. coloana antiinflamatoare insotite de ranitidina pt. a nu favoriza eventuala gastrita .... si analgezice daca e cazul (ex: tramadol)

Obligatoriu sa bea apa fara sa vomite ...daca nu hidratare prin perfuzie.

Insa important e sa se ajunga la un diagnostic ....ca tratamente sunt destule !!!
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mai 2014, 21:12

Multumesc foarte mult pentru raspunsurile primite.
Sper sa o scot la capat si sa il repun pe picioare,deja astazi s-a simtit mai bine,a inceput sa manance si nu mai varsa. Ramane sa vad cum o sa evolueze situatia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde madalin122582 pe 01 Aug 2016, 15:00

Ii rog pe cei avizati sa ma ajute cu cateva sfaturi:

- un plan de hrana pentru un brac de 6 saptamani: hrana - eventual recomandare - minerale - daca e nevoie si de cand se administreaza - si calciu - daca se administreaza si de cand;
- in hrana cainelui se poate introduce carnea de vita fiarta de la aceasta varsta?
- se poate face o deparatizare externa la aceasta varsta? Daca da, cu ce?

Multumesc
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: sfatul medicului veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 05 Aug 2016, 00:42

madalin122582 scrie:Ii rog pe cei avizati sa ma ajute cu cateva sfaturi:

- un plan de hrana pentru un brac de 6 saptamani: hrana - eventual recomandare - minerale - daca e nevoie si de cand se administreaza - si calciu - daca se administreaza si de cand;
- in hrana cainelui se poate introduce carnea de vita fiarta de la aceasta varsta?
- se poate face o deparatizare externa la aceasta varsta? Daca da, cu ce?

Multumesc


Vorbeste cu Daniel ( Biriuk) si iti va explica el.... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate