Pagina 2 din 3

MesajScris: 14 Aug 2007, 22:32
de crysst
cusut sau nu........m-ar ajuta foarte mult sa stiu ca pe catel nu il doare..... deci..inca o data ...ce anestezic sa iau si cum sa il administrez in caz de accident grav

MesajScris: 14 Aug 2007, 22:35
de sorin flutur
principalul e sa scape ....daca iti vezi cainele cu matele afara crezi ca mai ai timp sa te gandesti daca il doare?

MesajScris: 15 Aug 2007, 08:05
de crysst
CE ANESTEZIC SA IAU????????

MesajScris: 15 Aug 2007, 08:09
de florin.t
crysst scrie:cusut sau nu........m-ar ajuta foarte mult sa stiu ca pe catel nu il doare..... deci..inca o data ...ce anestezic sa iau si cum sa il administrez in caz de accident grav


Discutam cu un prieten si zicea ca anestezicele nu se vand la farmacie, trebuie sa faci rost de la cineva de meserie si nu prea crede ca o sa primesti si mai zicea si ca daca-i administrezi tu s-ar putea sa nu-l injectezi si dozezi bine si cand ajungi cu el la cusut sa i se dezmorteasca rana si medicul nestiind ce ai facut si nevrand sa riste sa-l coase pe viu.

MesajScris: 15 Aug 2007, 09:59
de paulvm
Pe viu,tata,asa am vazut ca se face :wink: .De aia nu m-am mai facut medic veterinar :lol:

MesajScris: 16 Aug 2007, 12:00
de wachtelfeld
florin.t scrie:
crysst scrie:cusut sau nu........m-ar ajuta foarte mult sa stiu ca pe catel nu il doare..... deci..inca o data ...ce anestezic sa iau si cum sa il administrez in caz de accident grav


Discutam cu un prieten si zicea ca anestezicele nu se vand la farmacie, trebuie sa faci rost de la cineva de meserie si nu prea crede ca o sa primesti si mai zicea si ca daca-i administrezi tu s-ar putea sa nu-l injectezi si dozezi bine si cand ajungi cu el la cusut sa i se dezmorteasca rana si medicul nestiind ce ai facut si nevrand sa riste sa-l coase pe viu.

fLORIN ARE DREPTATE :!: ESTE CONSIDERAT TRAFIC DE STUPEFIANTE SI DROGURI CEEA CE MA TOT INTREABA COLEGUL DE FORUM CRYSST :!: De aceea nu am sa numesc substantele anestezice ,pe care de altfel NUMAI UN MEDIC VETERINAR LE POATE MANEVRA SI NU ORICARE MEDIC CI DOAR CEL CARE ARE SPECIALIZARE PE ASA CEVA PLUS UN AVIZ CARE II PERMITE ACEST LUCRU. :!:

MesajScris: 16 Aug 2007, 12:06
de wachtelfeld
paulvm scrie:Pe viu,tata,asa am vazut ca se face :wink: .De aia nu m-am mai facut medic veterinar :lol:

...FA-L PE VIU DACA ASA ITI FACE PLACERE :!: ....am vazut zeci de plagi cusute la fata locului de catre vanatori,din ele poate 1-2 % din caini au supravietuit....mai ales in cazuri de evisceratie NICIODATA ,REPET NICIODATA SA NU VA APUCATI SA LE COASETI VOI ...CEL MULT REINTRODUCETI MASA INTESTINALA IN ABDOMEN ,APOI UN PANSAMENT COMPRESIV SA LE TINA ACOLO PINA AJUNGETI LA MEDIC. :!:

MesajScris: 16 Aug 2007, 12:12
de wachtelfeld
crysst scrie:CE ANESTEZIC SA IAU????????

tI-AM SCRIS INTR-O POSTARE :XILOCAIN SPRAY :!:

MesajScris: 16 Aug 2007, 14:14
de paulvm
@wachtelfeld
[/quote]...FA-L PE VIU DACA ASA ITI FACE PLACERE :!: [/quote]
Ce cusaturi am vazut eu pe viu se intamplau acum 10-15 ani,poate 20,cand 1,1% din medicii veterinari foloseau anestezice.Iar ce vedeam eu erau facute de catre un medic veterinar.
P.S.Nu imi face placere,tocmai de aia nu m-am facut veterinar :!: Dar am mai scris-o!

MesajScris: 16 Aug 2007, 14:36
de wachtelfeld
paulvm scrie:@wachtelfeld
...FA-L PE VIU DACA ASA ITI FACE PLACERE :!: [/quote]
Ce cusaturi am vazut eu pe viu se intamplau acum 10-15 ani,poate 20,cand 1,1% din medicii veterinari foloseau anestezice.Iar ce vedeam eu erau facute de catre un medic veterinar.
P.S.Nu imi face placere,tocmai de aia nu m-am facut veterinar :!: Dar am mai scris-o![/quote]
....aia nu sunt medici veterinari ,sunt macelari.....din pacate foarte multi fac numele profesiei de ris :!: :(

MesajScris: 16 Aug 2007, 19:39
de crysst
Foarte multumesc pentru raspuns..... in caz de accident cel mai important lucru pentru mine va fi sa salvez cainele...daca asta se poate face cu cat mai putina suferinta din partea lui cu atat mai bine.... am retinut toate sfaturile si cred ca am prins ideea.

MesajScris: 16 Aug 2007, 21:11
de wachtelfeld
TRUSA MEDICALA PT. MISTRETARI

-TIFON METRAJ
-FESE
-LEUCOPLAST.....cit mai lat.
-CLORAMINA:pt. facut solutie cu ser fiziologic si lavaj masa intestinala in caz de evisceratie.
-BETADINA(dezinfectant local)
-APA OXIGENATA(actiune dezinfectanta si bactericida)
-ANTIBIOTIC :de preferat solutie injectabila care poate fii folosita dupa caz si pt. lavaj
-XYLOCAIN SPRAY(anestezic local de contact)
-2-3 PENSE HEMOSTATICE KOCHER
-I FOARFECA
-1PENSA CHIRURGICALA
-1 FLACON SER FIZIOLOGIC
-SERINGI DE 5 ML DE 10ML SI NU STRICA SI 1 DE 50ML.

CAM ASA ARATA O SUMARA TRUSA PT. CAZURILE DE CARE S-A VORBIT MAI SUS.

MesajScris: 16 Aug 2007, 22:40
de crysst
suna bine....
Daca nu cer prea mult... se poate cateva cuvinte despre fiecare...la ce foloseste, cum se foloseste si cand se foloseste? Explicatia daca se poate....asa ca pentru un copil de clasa a 4-a :D .. asta ca sa nu apara vre-un cuvant-expresie pe care sa nu o inteleg....
Multumesc

MesajScris: 28 Aug 2007, 11:57
de flandra
Hello !! Am o problema care ma depaseste efectiv. Ruby a fost operat pe genunchiul piciorului drept din spate (unde a avut un neg la care se tot ranea de la firele de iarba, stuf,etc si sangera ). Acum as vrea sa stiu ce pot face pt. a proteja zona respectiva...orice bandaj cade in 5 min...m-a exasperat ! Merci Wachtelfeld !

MesajScris: 28 Aug 2007, 12:28
de wachtelfeld
flandra scrie:Hello !! Am o problema care ma depaseste efectiv. Ruby a fost operat pe genunchiul piciorului drept din spate (unde a avut un neg la care se tot ranea de la firele de iarba, stuf,etc si sangera ). Acum as vrea sa stiu ce pot face pt. a proteja zona respectiva...orice bandaj cade in 5 min...m-a exasperat ! Merci Wachtelfeld !

Iti trebuie un leucoplast bun sau un capsator de piele....sau da o fuga cu el pina la mine si iti arat cum.

MesajScris: 28 Aug 2007, 12:48
de flandra
quote]
Iti trebuie un leucoplast bun sau un capsator de piele....sau da o fuga cu el pina la mine si iti arat cum.[/quote]

Multumesc ! Miercuri sau joi intre 19 si 20 va gasesc la cabinet?

MesajScris: 28 Aug 2007, 15:58
de wachtelfeld
Vorbim la telefon.

MesajScris: 29 Aug 2007, 09:03
de chris
wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian

MesajScris: 29 Aug 2007, 18:12
de wachtelfeld
chris scrie:
wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian

Rogu-te explica-mi si mie ce ai vrut sa spui?....chiar nu am inteles...insa daca cumva faci aluzie ca imi iau clienti de pe net te inseli ,pe Ruby il stiu de cind era mic,iti poate confirma stapinul.

MesajScris: 30 Aug 2007, 17:20
de flandra
wachtelfeld scrie:
chris scrie:
wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian

Rogu-te explica-mi si mie ce ai vrut sa spui?....chiar nu am inteles...insa daca cumva faci aluzie ca imi iau clienti de pe net te inseli ,pe Ruby il stiu de cind era mic,iti poate confirma stapinul.


:lol: :lol: cam de pe vremea in care mai facea pipi pe covor :lol: :lol:

MesajScris: 06 Sep 2007, 07:30
de chris
wachtelfeld scrie:
chris scrie:
wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian

Rogu-te explica-mi si mie ce ai vrut sa spui?....chiar nu am inteles...insa daca cumva faci aluzie ca imi iau clienti de pe net te inseli ,pe Ruby il stiu de cind era mic,iti poate confirma stapinul.


Nici pe departe sa fie vorba de ce credeti dvs. Nu era deloc o aluzie ci doar o constatare si aia in sensul bun al cuvantului.
Chiar daca pe forum nu regasesc decat un singur iesean pe care din pacate nu il cunosc, nu pot sa nu constat cu placere ca numarul mare de bucuresteni aflati pe forum ii determina sa beneficieze de un sfat, ajutor, ... in timp real si eficient din partea colegilor.
E dragut ( la modul real ) sa ceri un sfat si el sa vina cu ajutor cu tot !! :wink:
Cat despre racolarea clientilor, d-le doctor nu mi-asi face in locul dvs. asa multe probleme pentru ca piata e libera iar metodele sunt cele mai diverse, deci implicit ca pot fi gasiti clienti chiar si de pe forum. Consider ca asi avea mai mare baza intr-un doctor pe care l-am ascultat pe net vorbind de profesia sa, sesizand daruirea si aplecarea sincera catre problemele colegilor decat fata de medicul de la colt de strada care are poate cel mai dotat cabinet dar de care nu stiu nimic. :wink:

Deci cand spun " Cu respect,... " cu adevarat respect pe cei de pe forum si nu imi permit sa insinuez, sau fer. Dumnezeu sa supar. Pace voua !

Cu respect,
Cristian

MesajScris: 06 Sep 2007, 07:39
de chris
Aaaaa am uitat ceva !
Mai astept vreo 2 luni sa cresca si Ax al meu (brac g.-1,3 luni) dupa care cu permisiune dvs., tot pe dumneavostra d-le doctor am sa va plictisesc cu intrebari ( eventul contra cost).
Deci ati mai gasit un potential client pe forum :wink:
:D :D :D :D


Cu respect,
Cristian

MesajScris: 24 Oct 2007, 08:06
de Ghinda
S-a racit afara. Tasa le cam dardaie. Am mica parere ca cainele si mata sunt pentru afara, nu sa stea in casa. Tasa s-a furisat intr-o zi in casa si s-a facut colac dupa calorifer sub perdea. Am dibuit-o dupa oftatul de placere. Si desi mereu explic cu nu este voie da buzna in casa, fie prin efractie :lol: fie de fata cu mine. Dau la comenzi cu nu este voie si afara de obosesc. Ce trebuie sa ii pun la cotet ca boarfele le taraie prin curte mereu. Este periculos sa raceasca da ca sta afara sau se va cali?

MesajScris: 25 Oct 2007, 15:37
de flandra
Ghinda scrie:S-a racit afara. Tasa le cam dardaie. Am mica parere ca cainele si mata sunt pentru afara, nu sa stea in casa. Tasa s-a furisat intr-o zi in casa si s-a facut colac dupa calorifer sub perdea. Am dibuit-o dupa oftatul de placere. Si desi mereu explic cu nu este voie da buzna in casa, fie prin efractie :lol: fie de fata cu mine. Dau la comenzi cu nu este voie si afara de obosesc. Ce trebuie sa ii pun la cotet ca boarfele le taraie prin curte mereu. Este periculos sa raceasca da ca sta afara sau se va cali?


Incearca cu niste paie...tin foarte bine de cald si in plus au avantajul ca permit catelului sa si le aranjeze asa cum vrea el...si nu costa nimic.

MesajScris: 25 Oct 2007, 15:56
de Ghinda
Multumesc! Am facut asta ieri si nu mai iese din cotet :lol: :lol: :lol:

MesajScris: 26 Oct 2007, 10:04
de flandra
Sa vezi ce bezele o sa primesti acum de la Tasa :)

MesajScris: 29 Oct 2007, 12:13
de Dima
Bracul de 6 luni urineaza colorat si nu mai e vioi. Ce se intampla? Multumesc.

MesajScris: 29 Oct 2007, 12:47
de wachtelfeld
Dima scrie:Bracul de 6 luni urineaza colorat si nu mai e vioi. Ce se intampla? Multumesc.

Te rog detaliaza ,este destul de greu cu o astfel de sumara descriere.... :cry:

MesajScris: 29 Oct 2007, 13:32
de Dima
Prompt ca de obicei, dle dr. Burcescu. Urina are coloratia tincturii de iod si miroase urat. Nasul si urechile sunt reci, nu se atinge de mancarea din castron, nu e binedispus si jucaus la fel ca inainte.

MesajScris: 29 Oct 2007, 14:02
de wachtelfeld
Rapid la medic :!: Analiza de urina si singe :!: Posibil o cistita agravata,nefrita...banuiesc ca sunt complicate infectios deja.Cam atit iti pot spune la momentul asta dar clar nu este de joaca si stat .