Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 15:03

Rog ajutor - problema bichon maltez

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Rog ajutor - problema bichon maltez

Mesajde Idunna pe 11 Mar 2012, 01:10

Acum o saptamana catelusul meu (bichon maltez - 2 ani si 8 luni) a devenit apatic, tremura - am banuit ca are febra, abia se mai juca (in zilele obisnuite este plin de viata si extrem de jucaus). L-am dus la un cabinet veterinar, iar cat stateam in sala de asteptare si-l "imbarbatam", am descoperit o galma tare in partea stanga a gatului, (diametrul de aprox 4,5 cm), care cu o zi inainte cu siguranta nu fusese acolo. A fost consultat, ni s-a confirmat ca are febra 39,6, i s-au administrat 3 injectii (antibiotice si antiinflamator). Cauza aparitiei acelei galme a ramas un mister pentru acel moment; diagnosticul a fost: abces - probabil cauzat de un traumatism, o intepatura, o zgariertura. A doua zi am revenit la cabinet pentru a vedea evolutia, se retrasese foarte putin, dar vestea buna este ca a reusit sa manance - pasat, si parea ca se simte mai bine. I s-au administrat iarasi cele 3 injectii, zona a fost data cu tinctura de iod, si ni s-a spus sa asteptam pana a doua zi sa vedem cum evolueaza, daca isi schimba consistenta - dupa cum am spus, umflatura este tare si pare dureroasa la atingere - se vede clar ca il deranjeaza, de-aia are si dificultati cand mananca. A treia zi am fost iarasi la cabinet, i s-au facut doua injectii, i s-a luat temperatura (nu a mai avut febra), a fost dat iarasi cu tinctura de iod (am luat o sticluta si acasa ca sa continuam noi sa-i ungem zona respectiva de 2 ori pe zi). Ni s-a spus ca trebuie sa-i treaca, cu toate ca nu a mai fost nicio schimbare nici la marime, nici la densitate. I-am administrat timp de doua zile, la recomandarea medicului, Synulax un sfert de pastila dimineata si un sfert seara.
Ni s-a spus sa revenim sambata pentru un control. In aceste doua zile a mancat (putin, dar a mancat) si a baut apa. A fost in continuare apatic. Vineri seara am observat ca acea umflatura s-a marit considerabil, a urcat pana la maxilar si s-a prelungit si pe partea dreapta. A refuzat sa manance, probabil ii provoca durere destul de mare, tremura si era evident ca nu se simtea deloc bine. Am hotarat sa il ducem la un alt cabinet veterinar, sa aflam si o a doua parere. Asta am si facut. Astazi am fost cu el, i s-a administrat un tranchilizant, i s-a facut punctie dar nu a iesit deloc puroi; i-au extras o seringa de sange din acea zona si i-a fost
analizata culoarea, consistenta. Ni s-a confirmat iarasi ca are febra 39,5, iar diagnosticul a fost acelasi: abces cauzat de un traumatism (ceva foarte mic, probabil i-a patruns o un ghimpe mic sau altceva care s-a vindecat rapid, pentru ca nu se vedea niciunde vreo urma). I s-au facut doua injectii (probabil tot antibiotic si antiinflamator) si ni s-a recomandat sa-l dam cu o crema cu efect antiinflamator - Advantan - de doua ori pe zi. Am fost chemati la cabinet iarasi maine dimineata. I-am dat cu acea crema cand am ajuns acasa de la veterinar. Catelusul si-a revenit treptat si greoi din amorteala de la tranchilizant, a reusit sa manance (pasat cu blenderul) si a baut multa apa. A iesit afara si a facut normal, fara nicio problema. Acum, seara, am observat ca acea umflatura s-a facut mult mai tare (parca sta piele sa plesneasca) si s-a extins destul de mult - fata de azi dimineata. Ne-am panicat si am sunat la cabinet si le-am spus de problema, ingrijorati ca daca intr-un timp asa de scurt a evoluat in asemenea hal, nu stim ce o sa se intample pana maine dimineata cand am fi programati. Am fost la cabinet, medicul a incercat de trei ori sa extraga lichid din acea zona pentru a fi analizat la microscop, insa fara succes. I s-a administrat iarasi un antibiotic si antiinflamator. I s-a facut ecografie abdominala si ni s-a spus ca totul pare normal. S-a mirat si medicul de aceasta evolutie, a spus ca este un caz special si ca nu s-a mai intalnit cu asa ceva. Ca pare provocat de un traumatism dar e mirat de o asemenea evolutie. Maine la ora 10 ne vom duce iarasi la cabinet, unde vor mai fi si alti doi medici sa-l vada... un caz special! sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac! vreau doar sa fie bine! ma puteti ajuta cu o parere, un sfat? daca ati mai intalnit un asemenea caz? Multumesc
Idunna
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Mar 2012, 01:09

Re: Rog ajutor - problema bichon maltez

Mesajde tomi pe 11 Mar 2012, 01:59

Si eu imi pazesc acum cateaua operata, asa ca inteleg ce e cu tine.
Ma pricep la boli de oameni.
Daca a facut febra si nu poate inghiti este posibil sa fi mancat vreun os, sau altceva ascutit care a perforat partea de la gat a esofagului sau intrarea in esofag - faringele.
Corpul acela strain ascutit ramane acolo, produce infectie in adancinea gatului sau poate si sangerare.
Trebuiesc antibiotice in doza mare!
La caine corpii straini migreaza mult mai repede ca la oameni si apararea corpului este mult mai puternica asa ca daca este asa - sunt oarece sanse sa iasa cumva si singur.
La om asa ceva este foarte grav si trebuieste operatie de urgenta.
Presupun ca si cainele trebuieste operat daca este asa cum ma gandesc.
Intreaba-l maine pe veterinar si despre posibilitatea asta.
Iti doresc sa ti sa vindece catelul si sa fie bine.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Rog ajutor - problema bichon maltez

Mesajde Idunna pe 11 Mar 2012, 10:49

Multumesc mult pentru raspuns. Am sa-l intreb pe veterinar si de aceasta posibilitate!
Idunna
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Mar 2012, 01:09

Re: Rog ajutor - problema bichon maltez

Mesajde Idunna pe 11 Mar 2012, 17:20

Astazi i s-a facut o ecografie la gat si analize complete de sange. S-a depistat problema, are o infectie - cu puroi, fara nicio indoiala. S-a reusit o extractie partiala de puroi. A fost greu de accesat pentru ca se afla in profunzime. Aceasta infectie a fost provocata de o intepatura/zgarietura de pisica + bacteriile din saliva acesteia (a stat cateva zile la parintii mei unde s-a jucat cu pisica surorii mele, cu care este prieten de mic - sunt de aproape aceeasi varsta iar pana acum nu ne-am mai confruntat cu aceasta problema). Febra are tot destul de mare 39,9. I s-au administrat injectabil antibiotice mult mai puternice si urmeaza un tratament de 10-20 zile cu cefalexin si biseptim. In acelasi timp vom continua si cu aplicarea de crema Advantan pe zona inflamata. Maine ne vom duce iarasi cu el la veterinar sa vedem cum evolueaza. Sa speram ca o sa fie mai bine.
Multa sanatate si insanatosire grabnica si pentru catelusa ta!
Idunna
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Mar 2012, 01:09

Re: Rog ajutor - problema bichon maltez

Mesajde tomi pe 11 Mar 2012, 19:34

Multumesc, draguto.
Fii atenta, boala la care se refera se numeste "boala ghiarelor de pisica", este greu de diagnosticat, sunt discutii despre agentul patogen, se pare ca nici nu este clar identificat. Se manifesta printr-o ulceratie de piele la nivelul zgarieturii (ceea ce nu mi-ai spus ca a avut catelul) si adenopatie masiva, adica tumefierea ganglionilori zonali, ceea ce iar nu are, catelul prezinta un abces profund al gatului.
La om un abces profund cervical se dreneaza, adica se face o incizie cu bisturiul , se diseca pana se ajunge la puroi si se lasa o cale spre exterior sa se evacueze.
Faptul ca primeste antibiotic in doza mare si in dubla asociere este f. bine.
Dar puroiul nu prea se poate scoate cu acul, trebuieste incizie.
Spune-i asta din partea mea - ma rog, gasesti tu tonul potrivit.
Iti doresc sa mearga bine, mai sfatuieste-te cu inca un veterinar, daca e abces profund cervical poate fi pericol mare.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Rog ajutor - problema bichon maltez

Mesajde tomi pe 14 Mar 2012, 21:29

Ce face al tau?
A mea parca merge bine.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate