Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 12:47

problema oboseala rapida brac

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

problema oboseala rapida brac

Mesajde poemarius pe 17 Mai 2012, 18:51

am un brac cu par scurt in varsata de 3 ani. Problema este ca ,dupa 20 de minute de alergat in teren, oboseste si sta langa mine. A fost o perioada de cateva zile cand tusea foarte rau, am fost la medic si i s-a administrat tratament antibiotice. dupa tratament nu a mai tusit. Este foarte bine hranit , administrat vitamine, etc.. Este posibil sa fie afectat de dirofilarie!!?? multumesc anticipat.
poemarius
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 08 Dec 2008, 13:53

Re: problema oboseala rapida brac

Mesajde DART pe 18 Mai 2012, 08:24

Dirofilarioza se transmite prin vectori hematofagi (in special prin tantari),ca sa te lamuresti roaga-l pe medicul tau curant sa-ti faca un test rapid (Snap 4Dx)care este un test f. concludent(putin piperat dar crede-ma merita,macar vei stii cum stai)examenul nativ al sangelui la microscop poate sa arate microfilari dar putini sunt din tara care pot determina sp..Este ineficient un tratament si cu mare risc in caz de dirofilarioza accentul se pune pe preventie medicamentoasa unele de uz extern/intern sut extrem de eficace in preventie insa acestea trebuie sa fie aplicate permanent pe perioada ”actiunii”vectorilor altfel nu-si au rostul ....bani aruncati pe fereastra!
Oboseala catelului tau poate avea cauze multiple , suferinta cardiaca (indiferent de etiologie) este doar una dintre ele.O anamneza(tipul de alimentatie,efortul la care este supus,boli intercurente etc.) corecta plus cateva examene uzuale de sange(biochimie,hemoleucograma ) va ajuta medicul tau sa restranga aria de cautare si sa-ti aplice un tratament al cauzei.
Mult succes si sanatate multa companionului tau.Daca vrei un consult de specialitate spune-mi de unde esti si iti voi recomanda un coleg.
Bafta!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: problema oboseala rapida brac

Mesajde salus pe 18 Mai 2012, 12:08

Problema asta o am si eu cu Bracul meu!!! il "pocneste" brusc o lene si o "scarba " de a cauta vanatul, se pozitioneaza strategic in spatele meu si merge tantos la pas pe urmele facute de mine prin zapada!!! :lol:
Comportamentul asta la cainii de vanatoare proveniti genetic din parinti crescuti doar pentru frumusete este unul normal, nu cred ca bracul tau are vreo problema de sanatate, cred ca este "trait prea bine" si de aici comportamentul si "sensibilitatea" pe care o afiseaza in teren!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: problema oboseala rapida brac

Mesajde Marius pe 18 Mai 2012, 13:58

Pasiunea pentru vanatoare a cainilor de aret este o caracteristica ce trebuie sa fie prezenta si se evidentiaza chiar si in probele de lucru din cadrul concursurilor.
Daca unui caine ii lipseste aceasta pasiune e normal ca dupa ce face un pic de efort sa se opreasca.
Daca insa, a avut-o si i s-a modificat comportamentul la 3 ani, eu cred ca e semn de boala si trebuie dus la veterinar.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: problema oboseala rapida brac

Mesajde poemarius pe 18 Mai 2012, 14:07

O sa merg din nou la medic sa-i fac analize. Mentionez faptul ca nu a fost asa din totdeauna, doar de 2 luni.
poemarius
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 08 Dec 2008, 13:53

Re: problema oboseala rapida brac

Mesajde Mircea42 pe 22 Aug 2019, 14:19

poemarius scrie:am un brac cu par scurt in varsata de 3 ani. Problema este ca ,dupa 20 de minute de alergat in teren, oboseste si sta langa mine. A fost o perioada de cateva zile cand tusea foarte rau, am fost la medic si i s-a administrat tratament antibiotice. dupa tratament nu a mai tusit. Este foarte bine hranit , administrat vitamine, etc.. Este posibil sa fie afectat de dirofilarie!!?? multumesc anticipat.


Am gasit in sfarsit un topic unde o sa postez si eu despre problema cainelui meu:
- am constatat ca bracul meu in varsta de doi ani jumate, in urma primei iesiri la prepelite oboseste destul de repede si apoi in timpul zilei, dupa vanatoare are tendinta de a-si tine piciorul stang spate putin in sus, cautatnd apoi rapid sa se aseze.
Mentionez ca nu a incasat spini in talpă, nu tuseste, este hranit cu hrana de calitate si nu a avut aceste simptome pana acum.
Credeti ca o cauza ar putea fi lipsa antrenamentului?
Ar avea nevoie de calciu?

Accept orice sugestie de tratament sau sfat.
Multumesc anticipat!
Mircea42
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Aug 2019, 15:50


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate