Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 13:34

problema cu un foxterier

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

problema cu un foxterier

Mesajde hanter pe 10 Ian 2013, 08:26

Buna ziua si la multi ani la toti, detin un foxterier, nu e rasa pura, dar are ceva probleme de ceva timp adica de vreo 3 zile tot tuseste si are senzatie de voma, am fost la un veterinar si mi-a dat pastile de viermi spunandu-mi ca asta ar fi problema.Eu i-am dat pastilele acum doua zile si tot comportamentul de mai sus mentionat il are, ce poate sa aiba e racit pt ca in zona stam prost cu veterinari care sunt nu pricep la caini si nu prea se baga.multumesc
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: problema cu un foxterier

Mesajde Clujeanul pe 10 Ian 2013, 09:39

Verifica temeinic sa nu aiba cumva vreo bucatica de os blocata intre dinti sau in gat.
Teckelul meu a patit-o de cateva ori cu oase de pui.
Daca nu se rezolva, du-l la un veterinar care se pricepe!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: problema cu un foxterier

Mesajde hanter pe 10 Ian 2013, 10:32

Bine, dar el mananca daca ar avea osul in gat mai putea sa manance
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: problema cu un foxterier

Mesajde Clujeanul pe 10 Ian 2013, 11:25

Nu stiu, nu-s veterinar...
Cand aveau oase blocate intre dinti, cainii mei salivau si tot tuseau incercand sa se scape de problema. De mancat, tot mancau, dar mai rau.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: problema cu un foxterier

Mesajde hanter pe 10 Ian 2013, 12:52

Multumesc de raspuns e posibil sa aiba oase o sa ma uit cu atentie.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: problema cu un foxterier

Mesajde wachtelfeld pe 12 Ian 2013, 19:56

Cainele are probabil o laringo-traheita poate deja o bronhopneumonie.Tratament: antibiotic pe cale generala sau injectabil (Synulox 250mg-1 comp. dim 1 comp. seara sau Synulox injectabil)cel putin 10 zile, badijonari cu amestec de albastru de metilen de 4-5 ori/zi 10-12 zile , daca tusea este frecventa si puternica se poate adauga Bisolvon injectabil o saptamana- in acest rastimp si toata perioada rece, cainele trebuie tinut la caldura, iar mancarea si apa la temperatura camerei ......plus fa eforturi si gaseste-i un veterinar bun si serios !!!!!!!!!
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate