Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:07

Din nou...OTITA

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Din nou...OTITA

Mesajde clau223/1 pe 21 Mai 2013, 16:04

va rog sa ma ajutati si pe mine ca nu mai reusesc sa scap catelusa de otita.ea este un brac par scurt in varsta de 3 ani iar problema aceasta persista ,din pacate si spre rusinea mea,de multa vrema, poate mai bine de un an si jumatate.am tot fost cu ea pe la doctori dar nu reusesc nici cum sa opresc otita.o curat pe urechi saptamanal,iar cel mai bun medicament mi s-a parut OTOSEPTYNE.am totusi impresia ca "ridurile"(nu stiu denumirea exacta) din ureche sunt inflamate pentru ca sunt foarte lipite unele de altele(fata de urechile altor caini la care m-am uitat) si din acest motiv face mici rani pe ele.acum probabil imi veti spune ca nu are o alimentatie sanatoasa.intr-adevar asa este pentru ca eu o hranesc cu mancare de casa, de aceea va rog sa imi recomandati o mancare din comert care ar ficat de cat ok si daca se poate nu la preturi astronomice :oops: . o sa incerc sa pun si niste poze poate va faceti o idee mai usor.
multumesc anticipat
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: Din nou...OTITA

Mesajde clau223/1 pe 21 Mai 2013, 16:22

poze ureche bolnava
http://postimg.org/image/8w04lms15/
http://postimg.org/image/bsrqznn8p/
http://postimg.org/image/weu6bgbhj/
am reusit sa pun poze si astept cu nerabdare lamuriri
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: Din nou...OTITA

Mesajde DART pe 21 Mai 2013, 18:33

Otita externa nu este o otita ”adevarata”pt. ca nu ”intereseaza” direct analizatorul auditiv.Este incadrat in ultima vreme ca o dermatita si trebuie tratata ca atare.
Frecvent (90%), este vorba de o dermatita alergica(alimentara, parazitara ,de contact etc.) care apare pe fondul unei sensibilitati(predispozitii) transmise ereditar(atentie Domnilor crescatori ! nu recunoasteti boala...perpetuati predispozitia).Frecvent poate imbraca o recrudescenta sezoniera(polen etc.).
Din pacate tratamentul local / general poate sa dea rezultate efemere daca se trateaza doar efectul si nu se trateaza si cauza.
Pt. a avea succes si pt. a putea ”regla ”tratamentul trebuiesc facute si niste analize suplimentare (ex.singe-biochimie, leucograma) si o examinare cu videootoscopul sub anestezie sa vedem daca timpanul este integru si avem de a face cu o otita ”adevarata”(medie sau interna) si in acelasi timp recoltam si examinam secretiile auriculare(microscop, insamantari pe culturi specifice) pt. a pune bazele tratamentului infectiilor/infestatiilor supraadaugate.
Din pacate din pozele ”afisate” se vede clar ca lucrurile ”sunt” cronicizate(s-a stramtorat conductul auditiv iar pt. eliminare secretiilor care intretin afectul va trebuii probabil intervenit chirurgical pt. deschidere ”definitiva” a conductului auditiv extern.)
Dar pana atunci tratamentul corect(local /general) aplicat in urma investigatiilor auxiliare......poate fi o solutie si va amana poate definitiv interventia chirurgicala.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Din nou...OTITA

Mesajde clau223/1 pe 22 Mai 2013, 10:53

sa inteleg ca esti medic veterinar in timisoara!? s-ar putea o consultatie luna viitoare?am tot cautat un medic care sa ii faca anestezie si sa se uite calumea in ureche sa vada exact ce este acolo,dar nu am gasit.si nici nu am vrut sa o dau pe mana oricui!
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: Din nou...OTITA

Mesajde DART pe 22 Mai 2013, 12:16

Da.Incepand cu 5 iunie cand doriti .
Pt.programare aveti contactele mele in site-ul din....
semnatura.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate