Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 15:05

Probleme la pernute brac german...

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Probleme la pernute brac german...

Mesajde AdrianLica pe 10 Iul 2013, 06:18

...Din dorinta de a le oferi luxul necesar cainilor mei, dar si a-mi usura mie munca atunci cand le curat tarcul, am pus gresie portelanata, si nu orice gresie, are si ceva striatii, am ales-o asa ca sa nu alunece. Nu prea i-am scos in teren din martie, doar cel mult zece minute in afara curtii. I-am scos zilele trecute si s-au ales cu niste rani destul de urate si dureroase in pernute. Pur si simplu una din cateluse nu putea sa stea in picioare la intoarcere. Au 2 ani impliniti luna aceasta, deci care sa fie problema? Sa fie de la gresie sau de la miriste? A mai patit cineva asta? Exista ceva special care sa le intareasca pernutele?
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Probleme la pernute brac german...

Mesajde salus pe 10 Iul 2013, 14:58

Mergi cu ei la plimbare mai des!!
Treaba aia cu gresia nu imi pare ok!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Probleme la pernute brac german...

Mesajde iliealexandruionut pe 10 Iul 2013, 16:42

s au invatat cu acea gresie si pur si simplu li s au inmuiat pernitele,devenind astfel foarte sensibile.am vazut asa ceva la un amic ce tinea bracul in apartament..saracul caine ce patea in teren...scoate gresia si alearga i mai des in teren.
mult noroc!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Probleme la pernute brac german...

Mesajde AdrianLica pe 11 Iul 2013, 19:35

...Observ ca le-a trecut relativ repede, ceea ce inseamna ca exista o regenarare a pielii foarte
buna. E greu de scos gresia, si daca o scot ce pun? Isi fac nevoile acolo, e mai usor de spalat. O sa vad cum se vor prezenta cand vor iesi des la vanatoare. Multumesc mult pentru ajutor.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Probleme la pernute brac german...

Mesajde Alexandru Nicu pe 11 Iul 2013, 23:26

Poti sa torni pur si simplu o sapa de beton. Te si ajuta la spalat si li se si tocesc mai bine cainilor ghearele. Si daca nu-i scoti asa des, ori ii lasi cateva ore prin curte, ori incerci sa iesi cu ei.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Probleme la pernute brac german...

Mesajde AdrianLica pe 12 Iul 2013, 18:52

Alexandru Nicu scrie:Poti sa torni pur si simplu o sapa de beton. Te si ajuta la spalat si li se si tocesc mai bine cainilor ghearele. Si daca nu-i scoti asa des, ori ii lasi cateva ore prin curte, ori incerci sa iesi cu ei.


In sezon ii scot chiar foarte des, 2-4 ori pe saptamana. Gresia e din vara anului trecut si nu au avut probleme in sezonul trecut. Probabil cand ies in teren li se intaresc la loc...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Probleme la pernute brac german...

Mesajde wachtelfeld pe 14 Iul 2013, 02:06

:D :D ...popular se numeste "se bat labele" :D .
Nu e nici o problema ca stau sau nu pe gresie, cainii nu sunt scosi si pernitele nu sunt formate pt. anduranta.Scoate-i mai des si nu va mai fi nici o problema...insa nu mult deodata, ci gradat, altfel risti sa provoci o inflamatie a cuzinetilor plantari care netratata corespunzator se poate croniciza foarte repede.
Primul remediu dupa ce ii scoti este apa rece.... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate