Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:03

BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde wachtelfeld pe 27 Noi 2009, 12:29

ATENTIE LA BABESIOZA MDIN CE IN CE MAI MULTI CAINI SUNT ATINSI DE ACEASTA BOALA !!!
Nu vreau sa creez panica insa va pot spune ca de 3 saptamini zilnic intra in cabient 4-5 cazuri noi de caini cu aceasta boala ...bomboana pe coliva pt. mine a fost inclusiv ca 2 din cainii mei cu toate ca aveau facut tratament impotriva parazitiilor externi din 2 in 2 saptamini,nu odata pe luna cu scrie in orice prospect ,mi-au facut boala si fara nici un fel de simptomatologie clinica ,diagnosticati fiind total intimplator.Diagnosticul a fost pus dupa ce una din doctoritele de la mine au luat sange de la una din catele pt. o transfuzie dar in prealabil a verificat sangele ...acesta a fost norocul !
Verificati-va cainii la medicul curant ,chiar daca nu au nici un fel de simptom de boala ,rugati medicul sa faca o lama si sa verifice
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde Marius pe 27 Noi 2009, 12:51

1.E de la capuse?

2.Se transmite de la caine la om?

3.Daca in ciuda tratamentului extern, dupa banatoare gasesc capuse pe caine, ce am de facut? Cum se scoate capusa? Se smulge pur si simplu? Apoi se impune un tratament?

4.Daca dupa vanatoare gasesc capusa pe mine, ce am de facut?

5.Exista vreun praf sau ceva similar cu care sa ma dau pe pantaloni ca sa nu iau capuse?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde Kristi pe 18 Ian 2011, 09:52

Aparitia capuselor in aceasta perioada deja contrazice stiinta si poate pe multi altii . In acesta perioada au aparut deja in numar foarte mare .Duminica 16 01 2011, la sfarsitul partidei de vanatoare stand la un pahar de vorba , am observat pe caine aproximativ 10 capuse . Nu au intrat in actiune probabil datorita faptului ca deja eram pregatiti , dar le gaseam pe parul lui . Am facut si foto dar nu le pot descarca . Deci atentie mare , se pare ca nu au nevoie de prea multa caldura ca sa revina la viata .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde florin.t pe 18 Ian 2011, 13:46

Mi-ai adus aminte de un banc :
stiti ce s-ar intampla daca puricii (sau capusele daca doriti) ar lumina ca si licuricii ? Targoviste ar fi mai luminat ca Las Vegas ! :lol: :lol: :lol:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde wachtelfeld pe 18 Ian 2011, 14:32

@Kristi a fost de buna intentie si a semnalat un lucru foarte util tuturor.Asa este si eu am gasit capuse pe caini !
@florin.t
Din cauza acestui gen de postari zeflemitoare, multi nu scriu si acest lucru este in detrimentul forumului precum si informarii membrilor acestuia .
Nu fac decat sa te rog @ florin.t sa incerci sa te abtii la astfel de comentarii, nu sunt in folosul nimanui , nici macar al tau.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde Kristi pe 18 Ian 2011, 17:33

florin.t scrie:Mi-ai adus aminte de un banc :
stiti ce s-ar intampla daca puricii (sau capusele daca doriti) ar lumina ca si licuricii ? Targoviste ar fi mai luminat ca Las Vegas ! :lol: :lol: :lol:

Ma gandesc cam cat o sa reziste administratorii si moderatorii acestui site sa inghita emanatiile tale prost ...as fi pus in paranteza , gust ...dar la tine nu este cazul ! :wink: Eu unul te-am catalogat odata si nu expui nimic sa ma faci sa inteleg ca am gresit ...deci ramane in continuare ...asa cum am stabilit! :lol: :lol: :lol: St. Petesburg!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde eusebiu pe 18 Ian 2011, 22:25

Kristi scrie:
florin.t scrie:Mi-ai adus aminte de un banc :
stiti ce s-ar intampla daca puricii (sau capusele daca doriti) ar lumina ca si licuricii ? Targoviste ar fi mai luminat ca Las Vegas ! :lol: :lol: :lol:

Ma gandesc cam cat o sa reziste administratorii si moderatorii acestui site sa inghita emanatiile tale prost ...as fi pus in paranteza , gust ...dar la tine nu este cazul ! :wink: Eu unul te-am catalogat odata si nu expui nimic sa ma faci sa inteleg ca am gresit ...deci ramane in continuare ...asa cum am stabilit! :lol: :lol: :lol: !


Ce inseamna St. Petesburg?O noua locatie prin Db? :D
Ca St. Petersburg stiu ce este . :lol: :lol: :lol:
eusebiu
 
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mai 2010, 17:22

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde Kristi pe 18 Ian 2011, 23:01

Nu...este una noua prin Ardeal , dar tu esti prea ...ca sa iti dai seama !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: BABESIOZA UN PERICOL DIN CE IN CE MAI MARE !

Mesajde madalin122582 pe 23 Feb 2011, 17:08

Va rog, pe cei care stiti, sa descrieti simptomele acestei boli si tratamentul aplicat.
Multumesc
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate