Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 12:00

rau de masina brac german

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

rau de masina brac german

Mesajde traian72 pe 20 Ian 2011, 23:40

Va salut,
Am o catelusa de brac german cu par scurt in varsta de 5 luni, care are o problema cu masina. La circa 10 min. de mers cu masina incepe sa saliveze abundent dupa care vomita. Locul ei este intre scaunele din fata si bancheta din spate. Imi puteti da un sfat in acest sens, pentru ca deja nu mai vrea sa se urce in masina, trebuie sa o urc eu in brate. Multumesc.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: rau de masina brac german

Mesajde bogdanel pe 21 Ian 2011, 00:09

traian72 scrie:Va salut,
Am o catelusa de brac german cu par scurt in varsta de 5 luni, care are o problema cu masina. La circa 10 min. de mers cu masina incepe sa saliveze abundent dupa care vomita. Locul ei este intre scaunele din fata si bancheta din spate. Imi puteti da un sfat in acest sens, pentru ca deja nu mai vrea sa se urce in masina, trebuie sa o urc eu in brate. Multumesc.


:) va scapa dupa 3-5 plimbari, incearca sa o scoti cel putin o data cu masina/saptamana si isi va revenii, nu e caine care s anu aiba rau de masina ... si al meu tot asa a patit ... dara dupa iesiri dese nu mai e bai, dar cat timp merg cu masina sta si doarme in brate la mine(sofer), in alta parte nu sta ..... mai ai varianta cu pastilele, cu o ora inainte de plecare ii dai juma de pastila pentru inceput de Emiteral, dar nu recomand, lasa sa isi revina pe cale naturala, petele ies la spalatorie :).
succes si sanatate maxima catului, si tinete de vaccinuri, nu il lasa si Frontline-lunar.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: rau de masina brac german

Mesajde Katalin pe 21 Ian 2011, 13:53

am avut si cateodata inca am problema asta din cand in cand. La fel facea si a mea cand era mica ...vomita chiar daca nu ii dadeam sa manance... Acum la 1 an jumate ...se vede ca nu ii e bine ...dar nu prea mai vomita.

Ce ai putea sa faci.... sa mergi mai incet cu masina si sa nu iei curbe bruste etc. Altceva ce a mers la mine a fost sa "ma joc" cu ea in timp ce conduc...adica un fluierat...o strigi pe nume etc...suficient cat sa "ii distragi atentia de la rau" .

La mine daca ca tin o mana pe ea ...sau o tin in brate (daca nu conduc eu) este ok...nu vomita. Cand o vezi ca incepe sa se schimbe la fata ...opresti si o dai afara . Isi revine imediat.

Cred ca in timp se va rezolva problema.

Cat despre urcatu in masina ....trage-o fortat cu lesa si strigai mai apasat : "masina" ...sau "locul tau" ...si cand ajunge sus recompenseaz o. Acum la mine doar ii arat din mana usa la masina si se suie imediat.

Sanatate,
Katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: rau de masina brac german

Mesajde sturionu pe 24 Ian 2011, 13:59

Am un caine, dar este de bombardament, nu de vanatoare. A scapat instantaneu de raul de masina, atunci cand l-am lasat pe scaunul din dreapta, sa vada pe unde merge! Am inceput sa am si succes la gagici (treaba neigienica si total contraindicata), iar el a si dormit acolo (deci, chestia cu vazutul pe unde merge.... hm!). Dupa o vreme (luni, ani), am incercat sa-l pun "la locul lui", in spatele grilajului (am un break) si a bor@t instantaneu. A trecut inapoi pe locul mortului si este OK. Eu nu, gagicile nu imi zambeau mie, ci lui!!!

Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: rau de masina brac german

Mesajde adigeo pe 25 Ian 2011, 12:34

Oameni buni, crescatori si iubitori de caini , de vanatoare si nu numai , nu mai tineti cainii pe locul din fata, sau mai rau , in brate , in timp ce conduceti . Ganditi-va ce se poate intampla in cazul unui accident, in care voi sa nu aveti nicio vina , va pocneste un cretin, realizati cam cum zboara cainele prin masina ? Va rog sa nu scrieti aici ca asa va plimbati si copiii :oops: .
Stiu ca unii vor spune "mie nu mi se poate intampla, eu am milioane de km facuti fara nicio amenda macar , daramite accident",,, niciodata sa nu spui niciodata.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: rau de masina brac german

Mesajde bogdanel pe 25 Ian 2011, 13:03

adigeo scrie:Oameni buni, crescatori si iubitori de caini , de vanatoare si nu numai , nu mai tineti cainii pe locul din fata, sau mai rau , in brate , in timp ce conduceti . Ganditi-va ce se poate intampla in cazul unui accident, in care voi sa nu aveti nicio vina , va pocneste un cretin, realizati cam cum zboara cainele prin masina ? Va rog sa nu scrieti aici ca asa va plimbati si copiii :oops: .
Stiu ca unii vor spune "mie nu mi se poate intampla, eu am milioane de km facuti fara nicio amenda macar , daramite accident",,, niciodata sa nu spui niciodata.



mai nou, de un an in coace (atunci am vazut eu), au aparut centurii speciale pentru cainii plimbati cu masina, un ham cu prindere in suportul pentru centura.
solutii sunt ~ "n" la numar.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: rau de masina brac german

Mesajde adigeo pe 25 Ian 2011, 13:41

bogdanel scrie: dar cat timp merg cu masina sta si doarme in brate la mine(sofer), in alta parte nu sta .....

Cand ai de gand sa aplici o solutie?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: rau de masina brac german

Mesajde bogdanel pe 25 Ian 2011, 16:28

adigeo scrie:
bogdanel scrie: dar cat timp merg cu masina sta si doarme in brate la mine(sofer), in alta parte nu sta .....

Cand ai de gand sa aplici o solutie?


fii mai explicit ! nu inteleg intrebarea.
stima
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: rau de masina brac german

Mesajde adigeo pe 25 Ian 2011, 16:40

bogdanel scrie:
adigeo scrie:
bogdanel scrie: dar cat timp merg cu masina sta si doarme in brate la mine(sofer), in alta parte nu sta .....

Cand ai de gand sa aplici o solutie?


fii mai explicit ! nu inteleg intrebarea.
stima

Din postul tau se intelege ca tu mergi ,conduci , cu cainele in brate , desi stii ca sunt solutii, centuri de siguranta, hamuri , pentru caini, adica nu folosesti hamul respectiv, tu fiind sofer ,la volan . Daca il folosesti , hamul pentru caini , si il tii in brate in timp ce conduci , vreau sa ne arati o poza cu tine la volan si cu cainele in hamul respectiv , la tine in brate . Mai explicit nu cred ca pot fi !!!!!!
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: rau de masina brac german

Mesajde bogdanel pe 25 Ian 2011, 18:48

.......................................................................Mai explicit nu cred ca pot fi !!!!!![/quote]


:D :lol: :lol: :lol: scuze
ai facut o compunere din toate posturile !!! super

1. da ! stau cu cainele in brate - de fapt el sta in brate la mine, sau la orice alt sofer ce conduce !
nu este de talie mare, are 4 kg si ceva !!!

2. era un raspuns pt colegu, solutii ca sa eviti rasturnarea cainelui prin masina, acele hamuri cu prindere in prindera pt centura !

God !
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: rau de masina brac german

Mesajde adigeo pe 25 Ian 2011, 19:53

God!!!!! Deja de la punctul 1 mi-ai raspuns ,,,, fa ce vrei , ce iti dicteaza tie ratiunea , nu stau sa-ti calculez acum 4kg x viteze si altele , pentru ca nu ma pricep si , oricum, nu cred ca ai intelege chiar daca ti-ar explica un inginer de la NCAP, iar in momentul in care mi-ai citat primul post nu cred ca ai raspuns altcuiva , cel putin nu asa se face , dar ,God, nu ma mira asta ....
God ,,,, este al dracului de greu de recunoscut ca faci o tampenie conducand cu cainele in brate , dar poate altcineva citeste postul meu , il intelege si se gandeste " ba,, daca asta are dreptate???"altcineva ,,, nu tu , tu fa ce vrei !!!! God !!!
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: rau de masina brac german

Mesajde bogdanel pe 25 Ian 2011, 20:05

adigeo scrie:God!!!!! Deja de la punctul 1 mi-ai raspuns ,,,, fa ce vrei , ce iti dicteaza tie ratiunea , nu stau sa-ti calculez acum 4kg x viteze si altele , pentru ca nu ma pricep si , oricum, nu cred ca ai intelege chiar daca ti-ar explica un inginer de la NCAP, iar in momentul in care mi-ai citat primul post nu cred ca ai raspuns altcuiva , cel putin nu asa se face , dar ,God, nu ma mira asta ....
God ,,,, este al dracului de greu de recunoscut ca faci o tampenie conducand cu cainele in brate , dar poate altcineva citeste postul meu , il intelege si se gandeste " ba,, daca asta are dreptate???"altcineva ,,, nu tu , tu fa ce vrei !!!! God !!!


nici nu am fost atent cine aridicat problema cu transportul-acea morala

de ce este necesar sa deviem de la subiectul topicului !? tu in acest caz !?

hai sa raspundem direct omului si atat - sa nu facem din tantar - armasar !
te rog s anu imi raspunzi ca sa nu ingreunam topicul.

mersi , toate cele bune.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: rau de masina brac german

Mesajde adigeo pe 25 Ian 2011, 21:34

On topic: e bine sa nu manince mult inainte de drumul cu masina, poti incerca prin plimbari mai scurte, mai poti incerca sa-l tii intr-o cusca in timpul calatoriei . Daca tot vomita ,da-i pastile , dar sunt caini care vomita tot timpul , stiu dog german ,7 ani , si de aceea sunt transportati numai la nevoie , nu este cazul tau . Succes.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: rau de masina brac german

Mesajde Katalin pe 02 Aug 2011, 17:07

Intre timp am mai descoperit ceva cu raul de masina. Pune o in "down" intre picioarele ocupantului din dreapta...sau daca esti singur ...in locul unde tii picioarele. Se pare ca fiind cat mai aproape de pamant nu ii mai e asa rau.

De fiecare data cand am tinut cainele asa ( si pe teren accidentat cu mari denivelari) nu am mai avut probleme.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: rau de masina brac german

Mesajde traian72 pe 29 Sep 2011, 19:12

Salut baieti,

n-o sa credeti, de cand am schimbat masina nu am mai vomat niciodata si nici macar simtome nu mai are. Prima masina Nissan Terano II 5 usi, mai nou Mitsubishi Pajero 3 usi.
Sa nu ma intrebati care este explicatia ca nu stiu.

Respect
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: rau de masina brac german

Mesajde bogdanel pe 11 Oct 2011, 06:25

traian72 scrie:Salut baieti,

n-o sa credeti, de cand am schimbat masina nu am mai vomat niciodata si nici macar simtome nu mai are. Prima masina Nissan Terano II 5 usi, mai nou Mitsubishi Pajero 3 usi.
Sa nu ma intrebati care este explicatia ca nu stiu.

Respect



modelul e de vina :)
e un pas mare de la Terano la Mitu !:) fitze de caine
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate