Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:24

Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde watchman pe 01 Dec 2009, 09:43

Cosnsiderati la locul lui, acest filmulet - vanatoare elefanti Botswana - postat pe site, in care un individ care a platit a suma oarecare impusca fara nici o clipire un animal extraordinar, care nici nu isi da seama ce se intampla, dupa care se posteaza si se filmeaza cu o aroganta de la care mi se face scarba. Cu acest efort pot sa trag la tinta intr-un perete. Sunt vanator si sunt de acord cu vanatoarea etica, dar metoda simplificata in care singurul efort este de a trage de tragaci mi se pare dezgustator, la fel si plasarea filmuletelor de aces gen pe un site de vanatoare.
watchman
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Aug 2009, 09:29

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde adiNC pe 01 Dec 2009, 14:15

Nu prea....
Nici macar meritul unei apropieri dibace nu-l are....sau ma insel?
Altminteri - simplu matador
adiNC
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Iun 2008, 15:03

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde marius 45 pe 01 Dec 2009, 18:10

Ai dreptate,si....ce poti face,ce daca nu esti de acord,cu ce schimba asta situatia.....poate ca daca dadeai atatia bani ca ala il intelegeai......Nici mie nu mi plac vanatorile de lei,rinoceri,hipopotami,elefanti,girafe si alte raritati dupa mine sunt dobitoci,dar daca acolo undeva se aloca o anume cota si se gasesc fraieri sa plateasca sa faca bors...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde ssteffan pe 01 Dec 2009, 18:51

Si de ce, ma rog, leii, hipopotamii, elefantii, girafele, bivolii si alte animale africane sunt raritati si astea de pe la noi pe care le vanati voi nu sunt? Si cu ce sunt cele africane "mai extraordinare"? Dar ursul cu ce este mai prejos, sau gugustiucul? Pe ce criterii stabiliti voi ca un animal are mai multe drepturi decat celalalt si nu trebie impuscat? De ce v-ati mai facut "vanatori"? Daca va referiti la filmuletul postat pe pagina principala a site-ului de ce nu ati avut macar curiozitatea sa ascultati ce zice omul ala? Zice ca au in Botswana o explozie de elfanti, zice ca se vaneaza numai masculi care depasesc varsta de 47 de ani si ai caror molari sunt in asa hal de tociti incat nu mai pot manca si practic pierd din greutate, murind de foame. Pe aceia ii vaneaza. Mi se pare mie sau sunteti intoxicati de fenomenul "animal planet"?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde eugen_gherca pe 01 Dec 2009, 19:30

ssteffan scrie:Si de ce, ma rog, leii, hipopotamii, elefantii, girafele, bivolii si alte animale africane sunt raritati si astea de pe la noi pe care le vanati voi nu sunt? Si cu ce sunt cele africane "mai extraordinare"? Dar ursul cu ce este mai prejos, sau gugustiucul? Pe ce criterii stabiliti voi ca un animal are mai multe drepturi decat celalalt si nu trebie impuscat? De ce v-ati mai facut "vanatori"? Daca va referiti la filmuletul postat pe pagina principala a site-ului de ce nu ati avut macar curiozitatea sa ascultati ce zice omul ala? Zice ca au in Botswana o explozie de elfanti, zice ca se vaneaza numai masculi care depasesc varsta de 47 de ani si ai caror molari sunt in asa hal de tociti incat nu mai pot manca si practic pierd din greutate, murind de foame. Pe aceia ii vaneaza. Mi se pare mie sau sunteti intoxicati de fenomenul "animal planet"?

de acord cu postarea ta , caprioara de la noi [ pe cale de disparitie ] are frumusetea ei , bursucul pe care nu l-am vazut de fff multa vreme , lupii despre care bunicul spunea ca dadea atacul la oi , am mai scris despre baietii care isi permit carabine cu lunete de temut , nevinovata caprioara probabil ca viseaza frumos cand de fapt o paste moartea
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde marius 45 pe 02 Dec 2009, 11:18

ssteffan scrie:
Si de ce, ma rog, leii, hipopotamii, elefantii, girafele, bivolii si alte animale africane sunt raritati si astea de pe la noi pe care le vanati voi nu sunt? Si cu ce sunt cele africane "mai extraordinare"? Dar ursul cu ce este mai prejos, sau gugustiucul? Pe ce criterii stabiliti voi ca un animal are mai multe drepturi decat celalalt si nu trebie impuscat? De ce v-ati mai facut "vanatori"? Daca va referiti la filmuletul postat pe pagina principala a site-ului de ce nu ati avut macar curiozitatea sa ascultati ce zice omul ala? Zice ca au in Botswana o explozie de elfanti, zice ca se vaneaza numai masculi care depasesc varsta de 47 de ani si ai caror molari sunt in asa hal de tociti incat nu mai pot manca si practic pierd din greutate, murind de foame. Pe aceia ii vaneaza. Mi se pare mie sau sunteti intoxicati de fenomenul "animal planet"?


1Cred ca le vanam NOI nu VOI ca toti vanam.2De ce leii, hipo...etc?pt ca o autorizatie pt leu nu e cat aia pt gugu ca daca era mergeau toti.3Pe ce criterii?chiar tu l ai enumerat:unui elefant ii trebe 47 ani unui gugu1 an,unui urs ceva mai mult da nu 47. 4Ne am- mai facut- "vanatori",nu exterminatori pt ca iubim natura nu grandomania(prefer un trofeu de mistret care se face in 7 ani nu un elefant care a trait 47 si m am dus eu sa l scot din circuit ca e batran si se chinuie,cata marinimie din partea unora :mrgreen: ...asta o facea si natuta,-se chinuia-se chinuie si omu asta e viata) :(
Cu ce sunt mai presus leii hipopotamii rinocerii elefantii:cu numarul lor ff mic comparativ cu tot ce ai enumerat mai sus,asta le face atat de scumpe,cu faptul ca au onoarea sa "eutanasieze"asemenea exemplare doar cei potenti financiar care sunt vanatori dar nu ca noi toti :mrgreen:
Animal Planet e o emisiune din care si vanatorii si "vanatorii"au ce invata daca vor :)
Nu te supara pe mine :lol: dar asta e parerea mea :mrgreen: doar de asta e forumul sa facem schimb de pareri nu? :lol:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde marius 45 pe 02 Dec 2009, 11:29

de eugen_gherca pe 01 Dec 2009, 19:30


de acord cu postarea ta , caprioara de la noi [ pe cale de disparitie ] are frumusetea ei , bursucul pe care nu l-am vazut de fff multa vreme , lupii despre care bunicul spunea ca dadea atacul la oi , am mai scris despre baietii care isi permit carabine cu lunete de temut , nevinovata caprioara probabil ca viseaza frumos cand de fapt o paste moartea

Bursuci nu au disparut ,poate doar din unele regiuni,de lupi nu le duc doru :mrgreen: si mie mi povestea bunicu cum prin anii 40 haleau lupii la oi si vite de ti venea sa inebunesti si sincer nu mi e dor de iei ca daca ai avea animale destea nu ti ar comveni :mrgreen: probabil ca natura le da pe toate pe rand,la timpul lor...si eu "sper"sa le povestesc nepotilor cum ieseam pe teren in miezul zilei si vedeam haite si haite de 8 -9 sacali disperati dupa tot ce misca si cum umblam si nu vedeam nimic nimic pt ca au facut totul praf iar pe ei nu i face nimeni praf...sper sa dispara asa cum au aparut si sa le povestesc si eu nepotilor ca "au fost odata"dar mai bine ca nu mai sunt.. :D
Sanatate sa avem ca sigur vom avea fiecare ce povesti la randu nostru... :lol:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde Old Surehand pe 02 Dec 2009, 17:04

Adevarul ca si eu nu prea consider elefantul, girafa, zebra, leul, tigrul drept vinat... Cum nu pot trage in caprioare, asa nu cred ca as putea impusca o maimuta sau o girafa... Chestiune de mental...
Imagine
Avatar utilizator
Old Surehand
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 29 Noi 2008, 16:10
Locaţie: Iasi/Bucuresti

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde eugen_gherca pe 04 Dec 2009, 19:46

eram copil si intr-o seara tata a venit cu un pui de caprioara , era mai blanda decat ma asteptam eu copil fiind , pt ca prin anii 72 asta se numea puscarie tata a incercat sa nu se afle ca la noi acasa avem ca si animal de curte un pui de caprioara , deci mie mi-au spus ca asta e codrut si ca sa nu spun ca noi avem asa ceva , era simpatic in perioada cresterii poti efectiv sa al dresezi , tata stia sa al apropie , eu la inceput al culcam in pat asa de drag ami era [ziua ] si cred ca era de fapt prin 75 orcum povestea nu a durat mult , l-au sacrificat in lipsa mea , nu am plans ca in poezia lui labis dar parca era o jucarie pe care si azi as vrea sa o am
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde watchman pe 08 Dec 2009, 09:10

Motivul pentru care am deschis acest subiect, pe langa faptul ca se impusca un "elefant" care este pana la urma un animal superb rezultatul a mai multori ani de a ajunge la cea ce este din filmul in cauza, este MODUL DE VANTOARE, - aici deja putem aminti si cazurile clasice de la noi, ex. ursi impuscati la nada, care da senzatia de tir in poligon, in multe cazuri de catre oameni care rar calca pe iarba si ies in padure de doua ori pe an - in care din cauza banilor se simplifica vanatoarea intr-un hal in care depaseste orice etica vanatoreasca invatata de la parinti si bunici. Cel mai grav mi se pare ca se si posteaza aceste filmulete pa un astfel de site cu un gust de parca ar fi ceva "HUHH.... FENOMENAL...."
watchman
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Aug 2009, 09:29

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde eugen_gherca pe 08 Dec 2009, 17:56

am mai spus-o si o repet scoateti carabinele si lunetele de la vanatoare dati o sansa animalelor sau mai bine zis ar trebui sa interziceti cateva specii la vanatoare pt ca evaluarile sunt superficiale , e un lucru cert ca vanatul e din ce in ce mai putin
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde Ghinda pe 09 Dec 2009, 07:00

Mama ce as tabara cu carabina, nu pe unul, pe 10 elefanti daca as dispune de cacavalul regulamentar. Si in general pe tot vanatul din Africa si din lume. Indiferent ca este sau nu pe cale de disparitie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde watchman pe 11 Dec 2009, 14:40

Ghinda scrie:Mama ce as tabara cu carabina, nu pe unul, pe 10 elefanti daca as dispune de cacavalul regulamentar. Si in general pe tot vanatul din Africa si din lume. Indiferent ca este sau nu pe cale de disparitie.


"Am primit pamantul si animalele in imprumut si suntem datori cu ea pentru copii nostrii"
Judecati voi aceasta afirmatie.... eu nu am cuvinte.
watchman
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Aug 2009, 09:29

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde ssteffan pe 11 Dec 2009, 21:50

watchman scrie:
Ghinda scrie:Mama ce as tabara cu carabina, nu pe unul, pe 10 elefanti daca as dispune de cacavalul regulamentar. Si in general pe tot vanatul din Africa si din lume. Indiferent ca este sau nu pe cale de disparitie.


"Am primit pamantul si animalele in imprumut si suntem datori cu ea pentru copii nostrii"
Judecati voi aceasta afirmatie.... eu nu am cuvinte.


cam agramata afirmatia...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde Ghinda pe 14 Dec 2009, 21:41

watchman scrie:
Ghinda scrie:Mama ce as tabara cu carabina, nu pe unul, pe 10 elefanti daca as dispune de cacavalul regulamentar. Si in general pe tot vanatul din Africa si din lume. Indiferent ca este sau nu pe cale de disparitie.


"Am primit pamantul si animalele in imprumut si suntem datori cu ea pentru copii nostrii"
Judecati voi aceasta afirmatie.... eu nu am cuvinte.


Cine a primit? Nu sunt dator la nimeni. Suntem animale si traim ca si indivizi, rolul nostru esential este datoria fata de specie si atat! De aia leul sef haleste puii la leoaica ca sa se inmultesca el si nu altii! Pardon ii ucide!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde Ghinda pe 14 Dec 2009, 21:43

:lol: Suna cam ca aia " Am facut omul dupa chipul si asemanarea noastra!" Cam multi gozi, au pus-o in grup si daca semanam cu ei, aia este, vanam!

Hai sa nu ne mai dam fete de gradinita!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Filmulet vanatoare elefanti Botswana

Mesajde tudoran damian pe 24 Noi 2018, 21:42

Raspund Tarziu... Dar in Africa se dau ocazional ( cam la 2-3 ani) licente pt vanarea elefantilor ( costa cam 200 000 $) si sunt pentru vanarea elefantilor masculi batrani care nu se pot reproduce dar inca lupta pentru harem si fiind foarte mari de cele mai multe ori ucid in lupta elefantii tineri.

De asemenea girafele si hipopotamii se vaneaza rar, atunci cand produc pagube materiale


Celelalte animale, cum ar fi bivolul, sunt considerate "game species" si sunt animale care pot fii vanate legal cu o autorizatie de 1000-2000$
tudoran damian
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Sep 2018, 15:54


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate