Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 15:45

Asociatie de vanatoare rau platnica.

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde aghiuta pe 17 Dec 2011, 18:37

Va rog, pe cei care stiti mai multa legislatie in domeniu,sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea:
Ce putem face noi,Primaria,in cazul in care asociatia de vanatoare care gestioneaza fondul pe care noi avem pamantul,nu plateste cei 81% datorat proprietarilor de teren.
Din cate stiu, prima rata trebuia achitata pana la 30.11.2011.
Multumesc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde vasutcorneliu pe 17 Dec 2011, 21:12

Trebuie ca primăria să emită factură pe numele asociaţiei respective. Vă puteţi informa asupra valorilor la ITRSV. Dacă proprietarul (proprietarii) nu emit factură, asociaţia nu este obligată să plătească. De asemenea, neachitarea facturilor emise poate duce la rezilierea contractului de gestionare a fondului (fondurilor) cinegetice.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde aghiuta pe 17 Dec 2011, 22:11

vasutcorneliu scrie:Trebuie ca primăria să emită factură pe numele asociaţiei respective. Vă puteţi informa asupra valorilor la ITRSV. Dacă proprietarul (proprietarii) nu emit factură, asociaţia nu este obligată să plătească. De asemenea, neachitarea facturilor emise poate duce la rezilierea contractului de gestionare a fondului (fondurilor) cinegetice.


Pe site am gasit doar aceste filiale ITRSV:
http://www.madr.ro/pages/page.php?self= ... &tz=020108
Stiti cumva de care ITRSV tine judetul Ialomita?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde Ghinda pe 18 Dec 2011, 13:34

Bucuresti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde aghiuta pe 18 Dec 2011, 15:10

Multumesc Mugurele.
Va trebui sa fac un drum la Bucursti sa vad ce scrie in contractul de gestiune,daca au voie sa nu plateasca.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2011, 17:34

In lege spune asa:
Art 15 (4):Plata sumei datorate proprietarilor se realizează după cum urmează:
a) direct, proprietarilor persoane fizice sau persoane juridice care deţin individual suprafeţe de teren mai mari de 50 ha;
b) direct, administratorilor terenurilor proprietate a statului, care administrează suprafeţe de teren mai mari de 50 ha;
c) direct, asociaţiilor de proprietari constituite în scopul dobândirii dreptului de gestionare;
d) primăriilor, pe teritoriul administrativ-teritorial al cărora se găsesc terenurile, în cazul proprietăţilor persoanelor fizice sau persoanelor juridice mai mici de 50 ha.
(5) Plata se face de către gestionar, la solicitarea persoanelor fizice şi/sau juridice care fac dovada proprietăţii terenurilor, în condiţiile legii.
Conform legii plata se face la solicitarea proprietarilor care au peste 50 ha , asociatiilor de proprietari, ori primariilor pe raza carora se afla fondurile(asta pentru proprietarii care au sub 50ha).

Problema ar fi alta, oare cum se face plata? Asa pe apucate, la cererile proprietarilor pe de o parte, la bugetul de stat si fondul de mediu pe alta parte? Ori asociatiile platesc catre stat intreaga suma aferenta contractului de gestiune, apoi statul prin institutiile sale financiare se intelege cu proprietarii ( scutiri de impozite sau plata cotei procentuale aferente).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde aghiuta pe 18 Dec 2011, 17:50

Am mai cercetat un pic ce scrie prin legi si sunt cateva mici nuante fata de postarea ta:
ART. 15
(5) Plata directa se face de către gestionar, în temeiul facturilor emise de persoanele juridice sau pe baza dispoziţiei de plata către casieria gestionarului, în cazul persoanelor fizice.
Dovada proprietatii terenului este deja facuta in Fisa Fondului,care este baza cand se incepe licitatia.
In plus a mai aparut o modificare in Modelul de Contract de Gestiune,modificare regasita in Ordinul 219:
Art. 9. -
(1) Pentru gestionarea faunei de interes cinegetic din fondul de vanatoare, gestionarul va plati in primul an un tarif de gestionare, dupa cum urmeaza:
........... euro, pentru perioada ................................., determinat in conformitate cu prevederile art. 15 alin. (2) din Legea nr. 407/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Plata tarifului stabilit la alin. (1), de catre gestionar, se va face potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) din Legea nr. 407/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, astfel:
a) .......................... proprietarilor terenurilor incluse in fondurile de vanatoare;
b) ...................... bugetului de stat, in contul constituit la..................... nr. ............., deschis la Directia Generala de Trezorerie si Contabilitate Publica a Municipiului Bucuresti;
c) ...................... Fondului pentru mediu, in contul constituit la ............................. nr. ............................. .
(5) Plata directa se face de gestionar, in temeiul facturilor emise de persoanele juridice sau pe baza dispozitiei de plata catre casieria gestionarului, in cazul persoanelor fizice care fac dovada proprietatii.
Cu alte cuvinte,sumele prevazute pentru Mediu si Buget se platesc direct de catre gestionar in conturile prevazute in contract.
Sumele prevazute pentru proprietari se platesc in baza facturilor emise sau pe baza dispozitiei de plata catre casieria gestionarului.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2011, 18:46

aghiuta scrie:Am mai cercetat un pic ce scrie prin legi si sunt cateva mici nuante fata de postarea ta

Se pare ca am ramas in urma in privinta legislatiei, legile se schimba mai repede decat pot face eu actualizarea. :roll:

aghiuta scrie:Cu alte cuvinte,sumele prevazute pentru Mediu si Buget se platesc direct de catre gestionar in conturile prevazute in contract.
Sumele prevazute pentru proprietari se platesc in baza facturilor emise sau pe baza dispozitiei de plata catre casieria gestionarului.

Asta nu stiam, de aceea am pus intrebarea in postarea de mai sus. Acum este totul clar.

PS: Ai cumva prin calculator varianta printabila a legii 407 cu modificarile complete la zi?
Se pare ca varianta pe care o am eu ce cuprinde modificari aduse de - Legea nr. 197/2007 publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 472 din 13/07/2007, O.U.G. nr. 154/2008 publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 787 din 25/11/2008,Legea nr. 215/2008 publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 757 din 10/11/2008, Legea nr. 80/2010 publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 300 din 10/05/2010,
O.U.G. nr. 102/2010 publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 810 din 03/12/2010, este deja depasita.
Multumesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde aghiuta pe 18 Dec 2011, 18:58

Daca-mi dai o adresa de mail,iti trimit ce am eu ca fiind forma la zi.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asociatie de vanatoare rau platnica.

Mesajde Sly_Fox pe 19 Dec 2011, 18:03

Am primit mail-ul. Multam fain.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate