Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:24

Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Hunter Wan pe 09 Oct 2012, 22:41

Dragi mei colegi (aviz la ce-am patit eu, cititi mai jos si luati aminte...),

Da, mi s-a intamplat mie, la sfarsitul lunii aprilie, ma suna paznicul de pe fondul Pasarea (zona Branesti) de la Asociatia Zimbrul din Bucuresti, Dan pentru cunoscuti si cunoscatori :) si-mi spune ca a vorbit cu sefu` (directorul asociatiei, domnul Herbert Guschevici) si ca i-a spus ca are 5 autorizatii de caprior...

Buuun, dupa aceasta informare, "prietenul" Dan, paznicul deh, imi spune ca daca sunt interesat, sa-i duc 1000 RON pentru autorizatie, in avans... Negandindu-ma ca l-ar duce mintea la prostii si avand incredere in vorbele lui si din prisma faptului ca directorul asociatiei ne-a precizat in nenumarate randuri ca putem sa avem incredere in paznic (anul trecut, chiar am platit cu totii cotizatia direct la paznic si nu a fost nici o problema...), ii dau 1000 RON lui Dan (prostia mea, fara sa-i cer chitanta pe loc pentru banii dati, mergand din nou pe incredere) pentru o autorizatie de caprior, impreuna cu un alt coleg vanator...

Si uite asa, a trecut si luna mai, si iunie, si iulie, si august, si septembrie..., si eu caprior nu am vazut decat pe Animal Planet :lol: pentru ca in toate aceste luni, Dan, paznicul Asociatiei Zimbrul din Bucuresti, m-a dus cu vorba, ba ca nu i-a adus inca sefu` autorizatia, ba ca nu a iesit de la mediu nu stiu ce hartii, etc,etc

Intr-un final, imi fac curaj si ii dau un telefon domnului Guschevici sa lamuresc problema siiiii..., surprizaaaa..., imi spune ca nu stie nimic de autorizatie si de bani, ca o sa se lamureasca cu paznicul, de ce i-am dat banii direct paznicului (in conditiile in care, dupa cum va spuneam, anul trecut, ne-a spus sa platim cotizatia direct la paznic pentru ca stampila si chitantierul stateau la el...). Toate bune si frumoase, peste cateva zile, ma suna directorul si imi spune ca a vorbit cu paznicul si ca asta se jura pe copilasii lui :? ca nu a primit nici un ban... ASA SA FIE DE CAPUL LUI, cum s-a jurat... :twisted: ii spun si eu directorului si il asigur ca am si martori care pot confirma ca a primit 1000 RON, dupa care domnul Guschevici imi spune ca va rezolva problema intr-un fel..., cica...

De doua saptamani e liniste..., Dan, paznicul - cetatean "onorabil" de Branesti din comuna Islaz, nu mai raspunde la nici un telefon, iar directorul, domnul Guschevici, vad ca a cam lasat-o "moarta-n papusoi"...

VOI CUM ATI PROCEDA IN ACEST CAZ?
Avatar utilizator
Hunter Wan
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 30 Mar 2010, 23:49

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde yoghi pe 10 Oct 2012, 00:36

Dute la paznic acasa cu unul din martori si zi sa-ti returneze banii.


DAR.

Daca paznicul are dreptate ?? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Hunter Wan pe 10 Oct 2012, 10:25

yoghi..., bun, ma duc cu martorul ce a fost de fata cand i-am dat banii..., DAR..., te intreb eu pe tine, :) daca nu imi da banii, CE TREBUIE SA FAC? Sa-l bat (ca pot :lol: ), sa-l dau in judecata (pot si asta)..., CE?

Ai cumva senzatia ca totul este facatura si ca nu am ce face sa ma apuc sa scriu istorioare pe forum? Adica nu stateam bine acasa pe fotoliu in fata laptop-ului si m-am apucat sa inventez povesti de dragul de a defaima pe cineva? Sau..., tu esti DANE..., yoghi? :lol:

COME OOOON..., v-am expus un fapt, sa luati aminte si sa nu vi se intample si voua, ca banii..., sincer..., nu cred ca-i mai vad vreodata...

Multumesc yoghi de sfat! :roll:

P.S.
Apropo, "Dute", se scrie corect in limba romana..., "Du-te"... :D
Avatar utilizator
Hunter Wan
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 30 Mar 2010, 23:49

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde madalin122582 pe 10 Oct 2012, 10:59

Eu traiesc dupa un principiu: Daca gresesc din vina mea, merit sa platesc. Deci, fa-le cruce la bani si mergi mai departe. I-ai dat cu mana ta
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Sly_Fox pe 10 Oct 2012, 12:00

Exista o singura solutie. Plangere penala pentru infractiunea de inselatorie.
Cu dovezi si martori ai avea o sansa. Avand in vedere suma cu care ai fost inselat, devine mai mult o chestie de orgoliu. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Orhantes pe 10 Oct 2012, 15:37

Marlanul tot marlan.
Eu in locul tau asi da o mana de ajutor sa cheltuiasca banii aia prin spitale...
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde madalin122582 pe 10 Oct 2012, 16:15

Off...Cata violenta sta in voi :twisted:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde liviur pe 10 Oct 2012, 17:09

Eu nu am platit niciodata nimic la paznic si nici n-am auzit de asa ceva, nu spun ca nu e asa, dar ai si tu o parte de vina.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Don pe 10 Oct 2012, 19:09

liviur scrie:Eu nu am platit niciodata nimic la paznic si nici n-am auzit de asa ceva, nu spun ca nu e asa, dar ai si tu o parte de vina.

Ba eu am platit...si nu o data!
Spre deosebire de Hunter Wan insa,eu sunt constient de la inceput ca va veni momentul cand voi insira si eu pe aici o poveste cam ca a lui...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Hunter Wan pe 10 Oct 2012, 22:22

Va multumesc de impresii si comentarii!
Cruce le-am pus, cu tot cu acatiste... :twisted: :lol:
Am relatat aceasta poveste REALA, tocmai pentru a trage un semn de alarma tuturor colegilor, nepatiti inca..., SA NU DATI NICIODATA BANI FARA CHITANTA PE LOC, indiferent ce iti spune directorul, paznicul, secretara sau femeia de serviciu :mrgreen: a unei asociatii de vanatoare!
Nu neg faptul ca a fost si vina mea, ca am fost naiv si am mers pe incredere, calitate rara in ziua de astazi...
Avatar utilizator
Hunter Wan
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 30 Mar 2010, 23:49

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Jicol Dilo pe 11 Oct 2012, 08:47

Iarta-l!... Uita incidentul, si poarta-te cu paznicul de parca nu s-ar fi intimplat nimic.

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde tomi pe 11 Oct 2012, 12:09

Da, Alin are dreptate. Am facut si eu cum zice Alin de cateva ori la sume mai mici, totusi cu un mic scandal de rigoare, ca sa nu se mai repete. Greseala e ca banii nu se dau din mana fara garantie.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde soimu` pe 11 Oct 2012, 12:19

din pacate speta este aplicabil la orice situatie in care ai deaface cu angajati (delegati), este neplacut, dar greu de evitat, mai ales in raporturi mai vechi, in care exista o incredere reciproca
opinez ca treaba nu trebuie lasata asa, o plangere penala ar fi cea mai simpla si mai eleganta treaba (bine ca au fost martori).
asa paznicul o sa fie pus pe drumuri si o sa aibe oarece emotii, si reputatia va avea grav de suferit, asa ca, alti colegi au sansa sa auda inainte de a plati la acel om
nu trebuie decat un prieten avocat care sa formuleze plangerea bine si apoi sa o urmareasca pe "filiera"
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde yoghi pe 12 Oct 2012, 00:21

si totusi

sfaturi sau raspunsuri clare pot fi date numai la intrebari tehnice . La o astfel de ''patanie'' ar trebui sa fie auzita si varianta paznicului ,care poate fi putin diferita. Poate banii au fost dati paznicului, dar cu alte motive ....sa zicem umanitare . :?

Hunter Wan scrie:...... paznicul deh, imi spune ca daca sunt interesat, sa-i duc 1000 RON pentru autorizatie, in avans...........

Si uite asa, a trecut si luna mai, si iunie, si iulie, si august, si septembrie....., si eu caprior nu am vazut.


La Avps Zimbru autorizatia se plateste cu ""avans"" si lichidare ???
Daca eu vreau sa merg la caprior astept 5(cinci luni) ?????

Nu mai zic altceva ,pt. ca poate as "" arunca cu pietre"" .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Dacul pe 12 Oct 2012, 08:04

Îmi pare cam exagerat preţul autorizaţiei ,problema banilor discut-o şi cu poliţia,poate nu ajungi la penal.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde grigguti pe 13 Oct 2012, 10:39

Am patit si eu la un moment dat ceva asemanator, doar ca eu ii dadusem banii repectivului imprumut pentru vreo 2 luni...
Dupa trei luni l-am sunat eu ca el uitase si a inceput sa ma plimbe cu vorba, apoi sa nu mai raspunda la telefon. Dupa vreo sase luni, in care am reusit sa-l mai prind la telefon (din greseala) in continuare omul, recunostea datoria insa ma ducea in continuare cu vorba, asa ca am inregistrat o convorbire cu el in care isi lua angajamentul pentru a mia oara sa plateasca datoria pe nu stiu ce data, am folosit si ajutorul unui amic ce era martor al imprumutului si am apelat la o firma ce se ocupa de recuperarea de creante. Intr-o saptamana aveam banii, minus un comision de 18% pe care l-am platit cu placere. Daca crezi ca te ajuta iti dau telefonul firmei.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Tranan pe 14 Oct 2012, 02:29

Eu unul sunt de parere foarte clara ca in astfel de cazuri o vizita politicoasa din partea unor baieti ucraineni sau rusi in haine de piele e foarte eficienta. Nu se poate subestima motivatia datornicilor de a-si spala pacatele sub efectul benefic al limbii ucrainene. In faza incipienta nici nu e nevoie de bate de base ball si violente intrucat mesajul devine foarte clar si majoritatea nu au chef sa mai incerce rabdarea unor astfel de baieti.

Am vazut o astfel de faza cu un cunoscut care se hotarase sa-i traga o teapa unui partener de afaceri cu cateva mii de euro. L-a dus cu presu pe asta vre-o un an de zile pana cand tipul a pierdut rabdarea si a trimis doi ucrainieni sa-i bata la usa si sa-i aduca aminte ca avea o datorie de platit. A doua zi a fost facuta plata. "Sans armes, ni haine, ni violence" (fara arme, fara ura, fara viloenta) ca sa citez vestitul text scris de Albert Spaggiari pe peretele bancii Societé Generale cu ocazia vestitului jaf din 1977. E cea mai buna modalitate de rezolvat astfel de probleme.

Exista insa un mic dezavantaj si anume ca odata cu asta le vei deveni dator baietilor in haine de piele si ma indoiesc de faptul ca serviciile de care vor avea nevoie sa le faci lor vor fi de a le uda florile cand pleaca in concediu. :roll:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Sly_Fox pe 14 Oct 2012, 18:10

Tranan scrie:Eu unul sunt de parere foarte clara ca in astfel de cazuri o vizita politicoasa din partea unor baieti ucraineni sau rusi in haine de piele e foarte eficienta.

Aha, esti adeptul folosirii gorobetilor. :
Vedeti cei care mai aveti datorii pe la Tranan ar fi bine sa le platiti, altfel vin gorobetii sa va ciocane la usa si tare ma tem ca nu veti mai putea privi prin lunete o anumita perioada. Si asta nu pentru ca s-a aburit vreo lentila. :lol:
Glumesc desigur. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Tranan pe 14 Oct 2012, 19:37

:lol: Ce-i a lor e a lor. Sunt foarte eficienti.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Hunter Wan pe 14 Oct 2012, 21:01

grigguti scrie:Am patit si eu la un moment dat ceva asemanator, doar ca eu ii dadusem banii repectivului imprumut pentru vreo 2 luni...
Dupa trei luni l-am sunat eu ca el uitase si a inceput sa ma plimbe cu vorba, apoi sa nu mai raspunda la telefon. Dupa vreo sase luni, in care am reusit sa-l mai prind la telefon (din greseala) in continuare omul, recunostea datoria insa ma ducea in continuare cu vorba, asa ca am inregistrat o convorbire cu el in care isi lua angajamentul pentru a mia oara sa plateasca datoria pe nu stiu ce data, am folosit si ajutorul unui amic ce era martor al imprumutului si am apelat la o firma ce se ocupa de recuperarea de creante. Intr-o saptamana aveam banii, minus un comision de 18% pe care l-am platit cu placere. Daca crezi ca te ajuta iti dau telefonul firmei.


Intamplarea ta este foarte asemanatoare cu a mea, prin urmare voi merge pe acelasi drum "legal batatorit"! :wink: Te rog, trimite-mi numarul de telefon pe PM, cu siguranta ma va ajuta! Multumesc!
Avatar utilizator
Hunter Wan
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 30 Mar 2010, 23:49

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Silviu vlad pe 27 Ian 2013, 17:54

Ce spune etica vanatoreasca in cazul in care gasiti pe terenul de vanatoare un cerb care are piciorul stang din fata rupt ?
Silviu vlad
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Dec 2010, 11:19
Locaţie: Romania

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde tomi pe 27 Ian 2013, 19:03

Se anunta gestionarul.
Nu tragi.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Silviu vlad pe 28 Ian 2013, 20:29

http://lege5.ro/Gratuit/gm2timbs/ordinu ... ceptionale
Ordinul 154/2002 privind recoltarea prin împuşcare a unor exemplare din speciile de faună sălbatică de interes cinegetic, în situaţii excepţionale
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 312 din 13.05.2002
Intrat în vigoare la: 13.05.2002

Ministrul agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor,

în temeiul prevederilor art. 8 alin. (1) lit. z) şi ale art. 50 alin. (1) din Legea fondului cinegetic şi a protecţiei vânatului nr. 103/1996, cu modificările şi completările ulterioare,

în temeiul prevederilor art. 7 lit. B.b) din Hotărârea Guvernului nr. 12/2001 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor, cu modificările ulterioare,

emite următorul ordin:
Art. 1. -

Recoltarea prin împuşcare a unui exemplar dintr-o specie de faună sălbatică de interes cinegetic, în situaţii excepţionale, reprezintă împuşcarea acestui exemplar în afara perioadei legale de vânare a speciei din care face parte sau în cadrul perioadei legale de vânare a acesteia, dar în cazul în care cota de recoltă aprobată a fost realizată, dacă exemplarul respectiv se găseşte în una dintre următoarele situaţii:

a) se află într-o stare biologică care nu îi asigură supravieţuirea în mediul natural de viaţă, datorită desfăşurării unor acţiuni de vânătoare anterioare în urma cărora a fost rănit, dar nu a mai fost recuperat;

b) a suferit accidente sau răniri în urma unor atacuri produse de carnivorele mari, care nu îi asigură supravieţuirea în mediul natural de viaţă;

c) suferă de diferite boli interne cu efecte morfologice şi fiziologice vizibile, iar în urma observaţiilor repetate se constată că refacerea şi supravieţuirea acestuia în mediul natural de viaţă este incertă;

d) este captiv într-un anumit tip de cursă sau capcană, cu leziuni fizice evidente, care îi reduc vitalitatea şi capacitatea de supravieţuire.
Art. 2. -

În situaţiile prezentate la art. 1 personalul tehnic de specialitate al gestionarului fondului de vânătoare în raza căruia se constată un astfel de caz va lua toate măsurile necesare pentru salvarea exemplarului respectiv. Măsurile întreprinse vor fi consemnate în documentele care se încheie în acest sens şi vor avea în vedere, după caz, următoarele:

a) eliberarea animalului din cursă sau capcană, inclusiv prin folosirea armei cu tranchilizant;

b) administrarea de medicamente;

c) luarea unor măsuri suplimentare de observaţie şi pază.
Art. 3. -

(1) În cazul în care se constată că măsurile prevăzute la art. 2 nu pot fi luate sau nu sunt eficiente, se va proceda la împuşcarea exemplarului aflat în una dintre situaţiile prezentate la art. 1. Această acţiune se va desfăşura după solicitarea, de către gestionarul fondului de vânătoare, inspectoratului teritorial de regim silvic şi cinegetic în a cărui zonă de competenţă se află fondul de vânătoare în cauză, a delegării unui angajat al oficiului cinegetic. În această situaţie inspectoratul teritorial de regim silvic şi cinegetic va confirma cu promptitudine prezentarea, respectiv neprezentarea delegatului la această acţiune. În cazul în care prezentarea delegatului oficiului cinegetic nu s-a realizat, în documentele încheiate se va consemna şi motivul invocat de inspectoratul teritorial de regim silvic şi cinegetic pentru nedelegarea acestuia.

(2) Recoltarea prin împuşcare a exemplarului se va face de către personalul tehnic de specialitate al gestionarului fondului de vânătoare pe care a fost constatată situaţia excepţională, efectuându-se, în măsura posibilităţilor, înregistrarea exemplarului pe caseta video atât înainte, cât şi după recoltare. Dacă acest lucru nu este posibil, se vor executa fotografii, în măsura posibilităţilor înainte, dar obligatoriu după recoltare, cu aparate de fotografiat care să prezinte pe clişeu data fotografierii. La acţiune vor participa cel puţin două persoane împuternicite de gestionarul fondului de vânătoare. La încheierea acţiunii se va întocmi un proces-verbal între cei prezenţi, în care să fie consemnate circumstanţele şi rezultatele desfăşurării acesteia.
Art. 4. -

Fiecare exemplar astfel recoltat va fi transportat în maximum 24 de ore de la împuşcare la medicul veterinar oficial în a cărui circumscripţie teritorială a fost recoltat, care va întocmi actul de necropsie în care să fie consemnată starea anatomopatologică a exemplarului respectiv, inclusiv leziunile existente înainte de împuşcarea acestuia, şi va elibera certificatul sanitar veterinar de transport.
Art. 5. -

(1) O dată cu desfăşurarea acţiunilor prezentate la art. 2-4 gestionarii fondurilor de vânătoare au pentru fiecare caz obligaţia de a întocmi o documentaţie corespunzătoare, care va cuprinde următoarele:

a) raportul de constatare a situaţiei excepţionale şi de luare a măsurilor necesare, în condiţiile prevăzute la art. 2;

b) cel puţin o fotografie a exemplarului, executată cu ocazia acţiunii de recoltare, cu semnătura operatorului pe verso, sau, după caz, caseta video pe care a fost făcută înregistrarea;

c) procesul-verbal întocmit după încheierea acţiunii de recoltare, prevăzut la art. 3 alin. (2);

d) documentele sanitare veterinare prevăzute la art. 4.

(2) Documentele prevăzute la alin. (1) se înregistrează şi se arhivează de către gestionarii fondurilor de vânătoare.

(3) În termen de maximum 24 de ore de la eliberarea certificatului sanitar veterinar de transport prevăzut la art. 4 gestionarul fondului de vânătoare este obligat să informeze inspectoratul teritorial de regim silvic şi cinegetic în a cărui zonă de competenţă a fost recoltat exemplarul despre rezultatele desfăşurării acţiunii.

(4) În termen de maximum 15 zile de la data primirii înştiinţării prevăzute la alin. (3) un reprezentant al oficiului cinegetic din cadrul inspectoratului teritorial de regim silvic şi cinegetic va verifica existenţa şi corectitudinea întocmirii documentelor prevăzute la alin. (1), încheind cu această ocazie un document de constatare.
Art. 6. -

În toate cazurile de recoltare a unor exemplare din speciile de faună sălbatică de interes cinegetic, în situaţii excepţionale, gestionarii fondurilor de vânătoare vor avea în vedere următoarele:

a) în cazul recoltării exemplarului în perioada cuprinsă între începutul perioadei de vânare a speciei respective şi depunerea şi susţinerea lucrării anuale de evaluare a efectivelor de vânat la autoritatea publică centrală în domeniul cinegetic, acest caz va fi operat corespunzător la rubricile "exemplare realizate din cota de recoltă aprobată pentru sezonul de vânătoare încheiat" şi, respectiv, "efective evaluate în anul curent";

b) în cazul recoltării exemplarului în perioada cuprinsă între depunerea şi susţinerea lucrării anuale de evaluare a efectivelor de vânat şi începerea perioadei de vânare a speciei respective, cota de recoltă aprobată se reduce cu exemplarul respectiv.
Art. 7. -

Recoltarea prin împuşcare a unor exemplare din speciile de faună sălbatică de interes cinegetic, în situaţii excepţionale, în condiţiile prevăzute de prezentul ordin, nu exonerează pe gestionarii fondurilor de vânătoare de îndeplinirea celorlalte obligaţii pe care le au conform reglementărilor legale în vigoare referitoare la autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii, respectiv valorificarea vânatului recoltat.
Art. 8. -

Recoltarea prin împuşcare, în temeiul prevederilor prezentului ordin, a unor exemplare din speciile de faună sălbatică de interes cinegetic, aflate în alte situaţii decât cele definite la art. 1, sau recoltarea unor exemplare aflate în situaţii excepţionale, întocmai cum acestea au fost definite, în alte condiţii decât cele prevăzute de prezentul ordin, atrage răspunderea administrativă, civilă sau penală, după caz, potrivit legii, a celor care se fac vinovaţi de aceste fapte.
Art. 9. -

Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ministrul agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor,
Ilie Sârbu
Silviu vlad
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Dec 2010, 11:19
Locaţie: Romania

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde grigguti pe 28 Ian 2013, 20:49

Off topic !!!
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cand paznicul fondului de vanatoare devine escroc...

Mesajde Hunter Wan pe 12 Feb 2013, 15:18

Pentru acest off-topic, se incearca un raspuns pe un alt topic :wink: viewtopic.php?f=62&t=12301
Avatar utilizator
Hunter Wan
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 30 Mar 2010, 23:49


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate