Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:38

Accidente de vanatoare

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Mesajde karabini3ru pe 19 Feb 2008, 00:46

spuneti-mi si mi va rog ce tot vin italienii astia la noi!?!?...ca prin toate grupele auzi de nush ce invitati italieni...mai nou au inceput sa ne cumpere si cainii :P ...te chinui 2-3 ani sa inveti un caine si dupaia il vinzi...pe 1000RON...ca nu is ei prosti...doamne feri :D
karabini3ru
 
Mesaje: 13
Membru din: 23 Oct 2007, 22:17

Mesajde crysst pe 19 Feb 2008, 01:59

italienii vin la vanatoare pentru ca au bani...dau dreptul celor din conducerile ajvps...si acestia ii baga unde vor muschii lor de italieni sa vaneze.
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Re: Accidente de vanatoare

Mesajde Johny Wolf pe 25 Feb 2014, 09:59

Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: Accidente de vanatoare

Mesajde acsph pe 25 Feb 2014, 10:54

Johny Wolf scrie:Statistica accidente la vanatoare Franta.
http://www.buvettedesalpages.be/accidents-de-chasse-france.html


Foarte interesant..numarul accidentelor letale este cu mult mai mare decat credeam... :( .Pentru Romania exista o astfel de statistica ?
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Accidente de vanatoare

Mesajde andrei_ladaru pe 01 Iun 2014, 20:39

S-a intamplat din nou astazi, cica (de ce nu ma mir) a iesit omul din stand...
andrei_ladaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Apr 2014, 19:20

Re: Accidente de vanatoare

Mesajde biriuck pe 01 Iun 2014, 21:41

andrei_ladaru scrie:S-a intamplat din nou astazi, cica (de ce nu ma mir) a iesit omul din stand...

...combinat cu jalnica scuza "a crezut ca este un animal" :x
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Accidente de vanatoare

Mesajde andrei_ladaru pe 07 Iun 2014, 11:35

Nici macar o saptamana n-a trecut si un paznic de vanatoare de 28 de ani a impuscat o femeie pe care a confundat-o cu o vulpe, noapte fiind. N-are rost sa ne mai intrebam de ce noaptea si de ce fara autorizatie.
Nu stiu ce trebuie facut, dar toate "minunile" astea se vor lasa cu consecinte, evident pe capul vanatorilor onorabili.
andrei_ladaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Apr 2014, 19:20

Re: Accidente de vanatoare

Mesajde biriuck pe 07 Iun 2014, 13:05

Daca mai aud mult scuza asta cu "am confundat cu o vulpe, mistret etc" imi vine rau :x Cum p&* (piciorul) calului sa ai tupeul unei asemenea scuze cand una din cele mai elementare reguli pe care (trebuie sa) le invata oricine primeste o pusca in maini este "Nu tragi daca nu identifici sigur vanatul!", alaturi de alte cateva "fleacuri" gen: din stand pana la locul de intalnire cu pusca descarcata, siguranta pusa pana vezi vanatul, niciodata nu lasi teava indreptata spre o persoana, inainte de inceputul goanei vezi unghirile maxime de tragere fata de vecini, fereste tevile de gunoaie etc

Oricine vine cu scuze din astea jalnice ar trebui sa fie penalizat in plus, sa fie exemplu si pentru altii :idea:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
Publicitate