Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:54

alegerile dauneaza grav vanatorii

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: alegerile dauneaza grav vanatorii

Mesajde soimu` pe 05 Noi 2014, 11:36

am tot stat si m-am gandit care a fost ratiunea sa se interzica / recomande ca in ziua alegerilor sa nu se organizeze vanatori colective.
singura explicatie logica a fost ca, prin impiedicarea intalnirilor de grup, sa nu se discute preferintele electorale.
Asta nu poate avea decat un motiv, acela de a se impiedica concluzionarea ca procentajele "iesite" nu sunt deloc reale.
In fapt, chiar nu am reusit sa identific nici un cunoscut de-al meu care sa fi votat cu Ponta. Absolut toti cunoscutii mei au votat fie cu Iohannis fie cu Macovei. Bun, si atunci totusi, cum a castigat Ponta?
Cred ca intrebarea asta era fireasca daca in ziua alegerilor se intalneau grupuri pe intreg cuprinsul tarii.
Poate sunt si alte explicatii care mie imi scapa, dar pentru moment este SINGURA care poate fi argumentata logic.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: alegerile dauneaza grav vanatorii

Mesajde Daniel.Marius pe 09 Noi 2014, 20:09

soimu` scrie:am tot stat si m-am gandit care a fost ratiunea sa se interzica / recomande ca in ziua alegerilor sa nu se organizeze vanatori colective.
singura explicatie logica a fost ca, prin impiedicarea intalnirilor de grup, sa nu se discute preferintele electorale.
Asta nu poate avea decat un motiv, acela de a se impiedica concluzionarea ca procentajele "iesite" nu sunt deloc reale.
In fapt, chiar nu am reusit sa identific nici un cunoscut de-al meu care sa fi votat cu Ponta. Absolut toti cunoscutii mei au votat fie cu Iohannis fie cu Macovei. Bun, si atunci totusi, cum a castigat Ponta?
Cred ca intrebarea asta era fireasca daca in ziua alegerilor se intalneau grupuri pe intreg cuprinsul tarii.
Poate sunt si alte explicatii care mie imi scapa, dar pentru moment este SINGURA care poate fi argumentata logic.


Sa zicem ca un grup de vanatori se gandeau sa dea o tura pe la sediul PSD cand tocmai masluiau alegerile sau interziceau votul cetatenilor din diaspora etc.

Proasta aia de la Craiova, vaca aia cu cabina, primarita parca, imi scapa numele acuma, spunea ca "vrem razboi civil?!" ceva de genul. Daca azi in 2014, miza pentru a se castiga alegerile pentru PSD e atat de mare incat oameni sus pusi in partid vorbesc de razboi civil si de invrajbirea cetatenilor doar pentru ca candidatul lor sa castige, cred ca ar cam trebui sa ne socotim si noi optiunile pentru a salva din democratia asta, asa cum este ea, ceva. Asta incluzand o partida de vanatoare in jurul Bucurestiului in data de 14,15,16 si/sau o tragere la poligonul de la Joita in jurul aceleasi date. Si cand spun asta ma gandesc ca vre-o cateva mii de vanatori, sportivi de tir, colectionari, cetateni onesti si platitori de taxe pentru ca dansi sa mai dea pomeni electorale, ar face totusi ca domnii guvernanti si PSD-isti sa se gandesca ca democratia ramane si nu ne mai intoarcem la stadiul de oi, asa cum eram inainte de 1989.

Zic si eu ...
Daniel.Marius
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Apr 2014, 08:48

Re: alegerile dauneaza grav vanatorii

Mesajde biriuck pe 10 Noi 2014, 03:00

soimu` scrie:In fapt, chiar nu am reusit sa identific nici un cunoscut de-al meu care sa fi votat cu Ponta. Absolut toti cunoscutii mei au votat fie cu Iohannis fie cu Macovei. Bun, si atunci totusi, cum a castigat Ponta?
Cred ca intrebarea asta era fireasca daca in ziua alegerilor se intalneau grupuri pe intreg cuprinsul tarii.
Poate sunt si alte explicatii care mie imi scapa, dar pentru moment este SINGURA care poate fi argumentata logic.


Deduc ca ai un cerc de cunoscuti mai spalati putin, daca ai trece Carpatii dincoace si/sau ai intra in vorba cu toate categoriile sociale, ai gasi destui votanti Ponta. Nici eu nu inteleg cum prostia nu ii doboara pe oamenii astia in viata de zi cu zi, dar sunt multi... :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: alegerile dauneaza grav vanatorii

Mesajde bibicu pe 10 Noi 2014, 19:45

Soimule, la noi nu a castigat...Nu merge cu cizme de guma, ulei si alte maruntisuri, ca are lumea, munceste...
Smecheria asta cu vanatoarea inchisa in ziua aegerilor a mai fost, nu-i noua. Eu sunt mai...vechi si stiu.
Dar era muuulttt mai neoficiala fiind asa, o recomandare din ureche in ureche. Lumea asculta fara sa-si puna problema de ce. Dar vezi tu...se schimba generatiile, tineretul de azi fata de cel de ieri, alaltaieri(eu inclus) este mai vehement in a-si apara drepturile si asa calcate in general in picioare. Si bine face !
Numai asociatiile care nu au vrut nu au trecut la vanatoarea de sambata, lasandu-si duminica pentru odihna, familie, biserica..etc.
Vorbeam acum cateva zile cu cineva din AJVPS si l-am intrebat de unde pana unde fac vanatoare numai duminica si mi-a zis ca gresesc, fiind la latitudinea grupelor...si eu care vroiam sa fac misto..credeam ca lumea o tine din conservatorism. Poate nu o fi si in tara asa, unii tinand strict de ce a fost, ca si hainele musai de camuflaj la vanatoarea de iepure :lol:
Motivul interzicerii(sau macar a incercarii)?
Este in opinia mea exact ce a-ti spus si voi, lume multa la un loc(si atentie..in TOATA tara) si culmea si inarmata...fain nu?
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: alegerile dauneaza grav vanatorii

Mesajde Clujeanul pe 13 Noi 2014, 11:39

Nici la AJVPS Cluj nu se face vanatoare pe data de 16 Noiembrie.
De la 'revolutie' incoace este prima data cand se interzice vanatoarea in zi de alegeri.
Drept multumire, unii dintre vanatorii-romani-crestini-ortodocsi vor sta acasa si-i vor da votul lui Monta.

Daca o sa fie vreun referendum pentru suspendarea presedintelui Monta, facem pariu ca o nu o sa mai fie interzisa vanaroarea in data respectiva?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate