Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:51

Jignitor!

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: Jignitor!

Mesajde ache2 pe 08 Mai 2015, 07:35

nu contest ca problema perceptiei publicului larg e o chestiune delicata si ca ar putea la un moment dat sa ne afecteze ... dupa cum spuneam mai sus mie unuia nu-mi trece prin cap cam ce ar trebui sa fac sa rezolv problema, in afara, evident, de a ma lasa de sport!
mie personal mi se filfaie despre ce crede unul sau altul despre partea asta a vietii mele (pentru ca nici nu traiesc din asta -nu ca ar fi ceva rau in a fi in bransa din motive lucrative - si nici nu e singurul meu hobby)... se poate sa nu fie atitudinea corespunzatoare insa m-am cam saturat sa dau explicatii!

tot ce voiam sa spun e ca din pozele alea si din comentariile vadit rauvoitoare ale alora de au "prezentat cazul" nu poti trage o concluzie corecta... sincer, jupin Lutsch asta poate sa fie la fel de bine un tip OK dupa cum poate sa fie si un idiot insa nu stiu cit e asta de relevant...

acum ca s-a generat prilejul de a discuta despre cum ar trebui sa ne comportam DUPA vinatoare nu ar fi rau sa discutam subiectul...
pentru ca referintele la statutul AVPS se refera la presupuse fapte neetice IN TIMPUL vanatorii, as zice (desi nu e precizat ca atare)...
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Jignitor!

Mesajde salus pe 08 Mai 2015, 09:26

Comentariile vor fi rauvoitoare la adresa noastra in orice situatie!!! Si daca individul ar fi respectat traditia si obiceiul vanatoresc, de a onora vanatul, tot comentarii rautacioase ar fi venit din partea media si din partea oricaror pesoane ce ar fi avut prilejul sa vada imaginile.
Nu are rost sa comentam cum trebuie sa ne comportam dupa vanatoare si sa cautam metode de a constrange.
Ce ma deranjeaza pe mine este calitatea morala infecta a unora ce din nefericire pentru noi, fac parte din breasla vanatorilor. Asta ma face sa ma intreb daca nu cumva suntem toti la fel din moment ce permitem intrarea in randurile noastre a acestor indivizi.
Este greu sa vi in spatiul public si sa ii iei apararea acestui individ, cum la fel de greu este sa vi si sa il acuzi, motiv pentru care apreciez ca excluderea lui, constrangerea in vreun fel , ar fi o pierdere de timp si eficienta ar fi ZERO.
Oprobriul venit din partea societatii, sunt convins ca il doare mai tare pe individ, cum de altfel sunt convins ca stie de discutiile noastre si nu ii este tocmai comod.
Intr-una din postarile mele am povestit o zi de vanatoare cu un astfel de individ si din experienta va spun, nu ai ce sa le faci si nu ii poti constrange in nici un fel!!!Au "tote calitatile" necesare sa te sfideze si sa faca pipi pe etica si regulament.
Insa le pasa foarte mult de gura lumii, cu cat va ramane acest topic mai mult pe prima pagina, cu atat va fi citi de mai multi indivizi si poate se vor gandii de doua ori inainte sa isi arate marlania.
Propun ca pe viitor, administratorul acestui site, sa aiba in vedere introducerea unui "tablou" al rusinii, unde sa postam poze, filmulete si comentarii cu privire la aceste manifestari, ma gandesc ca ar putea avea efect mai mare decat un regulament.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Jignitor!

Mesajde laurul pe 08 Mai 2015, 13:04

salus scrie:Propun ca pe viitor, administratorul acestui site, sa aiba in vedere introducerea unui "tablou" al rusinii, unde sa postam poze, filmulete si comentarii cu privire la aceste manifestari, ma gandesc ca ar putea avea efect mai mare decat un regulament.

Panoul rusinii poate parea o reminescenta comunista, dar ideea e buna!
Poate o rubrica la Etica - "Asa NU !" ar fi mai potrivita scopului.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Jignitor!

Mesajde Alin3006 pe 08 Mai 2015, 15:04

Ideea e buna, o sa facem un topic de genul la ¨Planeta maimutelor¨ - ca acolo e locul cel mai potrivit.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Jignitor!

Mesajde scirocco pe 08 Mai 2015, 18:12

Mie nu mi se pare o idee grozava, pentru ca astfel furnizam "munitie" in permanenta(pentru ca mama prostilor este mereu gravida),mustelor verzi,stiti voi,alea de rahat. :wink:
Sunt convins ca forumul este scanat in permanenta de lepadaturile verzi si sa le mai punem tot noi la dispozitie motive sa ne atace,parca e prea mult...
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Jignitor!

Mesajde ache2 pe 08 Mai 2015, 22:00

daca e sa fim corecti, o facem pina la capat si fara sa ne pese de consecinte... nu poti cere tratament corect daca nu oferi reciprocitate, nu!? sau altfel spus: ori suntem corecti, ori nu mai suntem :)
nu vad de ce ne-am feri de verzi, fie ele muste sau lepadaturi... nu am vazut pe aici (e drept ca activitatea mea pe forum e limitata) nici un indemn sau vreo referinta la ilegalitati sau cine mai stie ce minuni...

daaaar, daca e sa vorbim de "gazeta de perete" nu stiu daca e cea mai buna idee... se poate incerca si om vedea, la o adica nimic nu-i definitiv in lumea asta!
intr-un fel trebuie sa ne ridicam, nu!? daca aia nu-i buna, cealalta nici atit, cum facem?
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Jignitor!

Mesajde bogus pe 09 Mai 2015, 14:31

Si asta cred ca intra tot la "Jignitor" fata de noi vanatorii romani, lasand la o parte articolul lacrimogen ca atare, raspunsul imbecilului de la Hunting and Sporting Scotland Ltd este incredibil, sigur ca articolul are vreo un an jumate dar pe FB l-am observat de abia acum
http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/217511/TUPEUL-INCREDIBIL-al-unui-vanator-strain-care-UCIDE-ursi-bruni-in-Romania
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Jignitor!

Mesajde bogus pe 09 Mai 2015, 21:38

Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Jignitor!

Mesajde biriuck pe 10 Mai 2015, 08:36

Pacaleala a fost genial facuta! S-a facut apel la factorul emotional pe dublu plan ("mila pentru bietii ursuleti" + nationalismul de tip "nu ne vindem tara" ) :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Jignitor!

Mesajde biriuck pe 10 Mai 2015, 08:59

Ray scrie:Multe discutii pentru fapte petrecute in anul 2012.
... dar ce ma mira, e faptul ca o alta persoana din fotografie poarta creanga pe partea dreapta a palariei :idea:
oare de ce? Nu cumva e cel care a doborat acei ursi?


Ba se pare ca chiar asa si este :!: Grasanu' cica a fost participant acolo si responsabil cu petrecerea de dupa. Nu prea i-a iesit :lol: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Jignitor!

Mesajde hunt25 pe 10 Mai 2015, 13:15

Baronul are o afectiune pentru ursi ca pana nu demult avea un unul tinut in cusca langa restaurant/pensiune, o cusca nu mai mare de 2 pe 2.Cum o fi "rezolvat" sa tii un urs langa restaurant, nu am idee dar animalul arata de nu iti venea sa strici un cartus pe el, ba mai mult din lipsa de ocupatie(sau spatiu) animalul s-a invatat sa faca laba :lol: statea toata ziua si se lingea in p.la :lol: , era chiar renumit in zona.

Acum ca s-a terminat autostrada pe tronsoanele Deva-Sibiu si a pierdut cam toate tirurile si autocarele, "colegul" nostru a ajuns si pe la psihiatrie, sa nu ii zic spitalul de nebuni ca e nasol cand ti se taie craca si pici de sus...

Cam asta ii "vanatorul" la care unii de pe forum ii tin partea.
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Jignitor!

Mesajde salus pe 11 Mai 2015, 07:53

Avem probleme mari!!!Primul pas spre "vindecare" este sa recunoastem si nu sa bagam mizeria sub pres!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Jignitor!

Mesajde Cristi pe 29 Mai 2015, 14:52

Unii incep sa scrie carti despre vanatoare
http://wildliferomania.com/beta/incurab ... sprintara/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Jignitor!

Mesajde biriuck pe 31 Mai 2015, 15:08

Aia nu e nimic, omul baga multe neologisme ca sa para destept, uitati aici telenovela
http://www.kmkz.ro/opinii/editorial/mesajul-ursuletilor-orfani-pentru-copilasii-lui-victor-ponta/
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate