Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:49

Asa NU!

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: Asa NU!

Mesajde the_mav pe 19 Mai 2015, 17:20

OVI762 scrie:...Nu e placut,nu e etic,nu e normal ca lucrurile sa se intample asa, insa ce dracu' mai e normal in vremurile astea?

sa iti tii armele in alta tara europeana (bulgaria, ungaria, etc) si sa vanezi unde iti permite bugetul in Romania, la asociatiile serioase. :idea:
ori sa faci ce a facut aghiuta, desi e dureros :idea:
ori sa.... (ar mai fi cateva, dar nu are rost sa le dezbatem la topicul asta, ca e negativ :wink: )
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2015, 22:04

Sau sa incerci sa faci ceva.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde Clujeanul pe 20 Mai 2015, 12:16

Alin3006 scrie:Sau sa incerci sa faci ceva.


+1
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Asa NU!

Mesajde cybelle pe 20 Mai 2015, 12:47

Sa încerci sa faci ceva!
Mare fraza, pot sa spun.
Încă foarte multa lume este guvernată de ideea comunista cf căreia 'Dacă spui ceva, da cu tine de pământ! '
Se poate discuta mult și bine pe acest subiect...
vezi abuzurile celor de la AEST cu termenele prelungite de acordare a aut de cumpărare arme, etc, etc.
În fapt s-a vorbit mult, dar s-a rezolvat ceva? Pe alocuri câte unul care a mers cu jalba-n proțap a mai postat câte ceva, restul ZERO REZOLVARI.
Oricum, eu îl stimez pe Alin pt ceea ce dorește sa realizeze și sper sa-i reușească.
Sa nu uitam ca pana mai ieri și pe tine 'unii' încercau sa 'te caute la oase' din cauza ca au crezut ca îi deranjezi... Nu le-a ieșit, bravo ție, te ți tare și așa sper sa ramai în continuare.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Asa NU!

Mesajde the_mav pe 20 Mai 2015, 14:09

Alin3006 scrie:Sau sa incerci sa faci ceva.

si cele enumerate anterior sunt reusite chiar, nu doar incercari. la care vanatorul este castigat ca isi face pasiunea, doar ca statul pierde (ca nemaivanand aici, nu mai platesti nici bani in romania, ci prin alte parti).
tu banuiesc ca te refereai la "sa faci ceva sa vanezi in romania".
DE ACORD. daca "ce" e destul de clar, "cum" se poate pune cap la cap printr-un oarecare plan, "cu cine" ramane pentru mine (personal) inca un mister. si mai am unul "pentru ce" :idea: :?: :idea:

dar sa fim sanatosi. si activi.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Asa NU!

Mesajde cybelle pe 20 Mai 2015, 14:55

Încă un aspect abuziv este publicarea cu întârziere a cotelor și obligativitatea autorizării lor....
Dacă legea spune ca se publica pana în 15, de ce și cine o publica pe 15?
Cine ar trebui sa ia masuri și către cine ar trebui sa se îndrepte acestea?
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Asa NU!

Mesajde the_mav pe 20 Mai 2015, 16:14

hai ca ne gândim la "pt ce" mai profund...
adica...vorba ceea: sa ne aparam imaginea si sa facem PR si sa iesim invingatori precum maryo in spania-PRIMESC. dar cu Legea cum ramane? FONDUL monsher, FONDUL ?!?!

sa avem o imagine impecabila si sa vanam 1 gasca sau 5 prepelite/vanator/iesire (in vreo 2 ani maxim acolo se ajunge), sa fim fortzati cu japca sa platim o taxa de membru doar pt a putea practica, sa fie limitat numarul de arme /calibre/cartuse/etc - fctie de cum se trezeste legiuitorul intr-o zi sau alta?
PENTRU CE sa nu vedem totul odata - ai abia atunci sa faci ceva? :?: :idea: :idea:

ps: s-au publicat cotele si implicit la speciile care aduc bani in visteriile asociatiilor, cotele erau reduse usor/mediu fata de anii anteriori... tragic era ca toti jubilau ca au cote, dar nu stiau de limitele zilnice/vanator :shock: :shock: . multi dintre directori au aflat abia ieri, moment la care li s-a cam impaienjenit vederea :twisted: :twisted: :twisted: "adica mi-au lasat cota la ciocarlie/prepelita redusa doar cu 1000/300 bucati, dar au injumatatit limita/vanator?!?! adica sa-mi fac cota anul asta tre sa gasesc numar dublu/triplu de clienti?! si se interzic si chematorile..." :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted:
pps: no offense, dar cum sa lucrezi cu astia mah?!?! PENTRU CINE :?: :idea: :?:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 20 Mai 2015, 19:01

the_mav scrie:tragic era ca toti jubilau ca au cote, dar nu stiau de limitele zilnice/vanator :shock: :shock: . multi dintre directori au aflat abia ieri, moment la care li s-a cam impaienjenit vederea :twisted: :twisted: :twisted: "adica mi-au lasat cota la ciocarlie/prepelita redusa doar cu 1000/300 bucati, dar au injumatatit limita/vanator?!?! adica sa-mi fac cota anul asta tre sa gasesc numar dublu/triplu de clienti?! si se interzic si chematorile..." :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted:
pps: no offense, dar cum sa lucrezi cu astia mah?!?! PENTRU CINE :?: :idea: :?:


Dar stii DE CE?? Iti spun eu! Salveazaciocarlia.ro ! Si o sa vezi ca mai sunt surprize. Spui ca li s-a imaianjenit vederea? Dar pana acum ce c;;;;at au facut??? Au fost pe luna? Cand ne-au jucat toate ONG-urile in picioare, baietii aia ce credeau, ca dupa atata iures in presa o sa creasca cotele? Cine trebuia sa dea cu caramizi in geam, ONG-urile, Vinatorul.ro sau asociatiile alea deranjate ca au luat-o in bot??? Ce i-a oprit sa faca lobby, ce i-a oprit sa picheteze senatul, ce i-a oprit sa vina inca 100 de asociatii langa Catalin Vrabie- singurul care a facut scandal??? Unde erau, la spritz?? Dormeau linistiti, nu?? Ce-au zis ei, da-i in …Pusca mea de fraieri, ce-mi pasa mie ca fac ONG-urile scandal?? Eu am treaba mea…Cand colo, surpriza! :roll: Si stii ce? Eu ma bucur sincer! Da stii ce ma bucur? Chiar sincer! Sa le taie din bani cu brighidelele alea de faceau ei matul gros cu italienii, ca asa poate vin si ei cu picioarele pe pamanat si inteleg ca daca mai dorm un pic o sa-si caute de munca pe la ONG-uri, ca protectionisti. Ca vanatoarea, in ritmul in care e atacata acum, se va inchide in cativa ani ca in Albania.
Toti parlamentarii care au votat pro, sunt prezentati cu rat de porc! Si poti sa-i ¨impûsti¨.
Cand or vedea aia ca vreo cateva milioane de verzisori isterici le trag un glont virtual in cap, sa vezi tu ce se sucesc si voteaza STOP vanatoare!
Sa vezi ATUNCI ce li se vor impaienjeni ochii la baietii aia de la asociatii!!! :evil: Dar va fi mult prea tarziu!
Lor si altora care tac, desi au interese si bussines in vanatoare si in loc sa faca un grup de lobby si sa se bata cu verzii o bat de gard!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde Jack.Sparrow pe 28 Aug 2015, 01:08

Pe site-ul AJVPS Buzau exista niste poze foarte urate din punctul de vedere al eticii vanatoresti. Un "domn" s-a gandit ca da bine in poza daca se suie cu suta lui de kilograme peste un mistret.

Imagine

Prejudiciul de imagine pe care acest individ il aduce intregii tagme este imens. Cum sa nu fie usor "verzilor" sa ne creioneze la gramada ca pe niste barbari imbuibati insetati de sange ? :?: :!:

Poza o stiam mai demult, o mai vazusem pe niste site-uri in care "verzii" ne faceau de rahat, ma certasem cu niste prieteni care imi ziceau ca suntem niste animale de tratam asa vanatul, dar surpriza cea mare mi-a venit in urma cu putin timp cand am primit un mail in care mi s-a indicat sa verific un cont de facebook pentru ca s-ar putea sa recunosc personajul.
Pe acel cont am gasit poza aceasta
Imagine

...personajul din imagine este Marius Dumitrescu, fostul director al AJVPS Ialomita, cel care a fost dat afara cu atat scandal de curand :evil: :evil: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009839463400
Mie mi se pare ca seamana izbitor de mult cu cel din prima poza... :shock: :roll: Cum o fi ajuns poza aia sa fie folosita de buzoieni, nu stiu.

Daca un om ce se poarta asa urat cu vanatul ajunge sa ocupe o functie atat de importanta intr-o organizatie mare cum este si AJVPS IL, ce pretentii si sperante sa mai avem?! In poza sunt prezenti si ceva minori, ei vor creste crezand ca e normal acel comportament ...
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde Adrian S pe 28 Aug 2015, 08:46

Atata poate, atata duce - spune o vorba din popor.
In cazul individului nu functioneaza nici macar principiul "circumstante atenuante", fiind conducatorul (ma rog, fost (intre timp s-au prins aia cum sta treaba) unei asociatii de vanatoare :shock:
Cateodata ai parte de fapte si intamplari care te lasa fara replica. Asta e una din acele situatii penibile.
Rusine :oops:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde jon2004 pe 28 Aug 2015, 08:53

Interesant mod de prezentare a activitatii ajvps .

M-am uitat si eu pe imagini si am mai sunt cateva :

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Asa NU!

Mesajde Gheorghe.Rectrice pe 28 Aug 2015, 10:27

Mi se rupe sufletul cand vad asa ceva, la vanatorii cu care am crescut si copilarit eu nu am vazut niciodata asa ceva :!: :!: Mosnegi cu fiare ruginite, doar cu o sunca, o ceapa si o paine in traista dar cu bun simt mult mai mare ca nesimtiti astia cu bani ce ne-au fost bagati pe gat!
Ma doare si mai tare cu cat recunosc in poza oameni cu care am vanat, asta ma face sa cred ca sunt poze "de acasa"....trist :|

Da, mosnegii aia se bucurau la "o jumara", doar erau saraci, asta nu ii face insa traistari cum ii boteza cu emfaza ala din gasca ce l-a adus pe calaretul asta de porci la noi acasa :evil: :!:
Gheorghe.Rectrice
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 28 Aug 2015, 10:11

Re: Asa NU!

Mesajde cybelle pe 28 Aug 2015, 14:05

In doua dintre cele 4 poze recunosc oameni 'fosti' mari de la Ialomita.
Curios..., unul dintre ei era asimilat ca un mare vanator pasionat si toba de etica...
Se poate sa ne fi inselat insa...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Asa NU!

Mesajde NicuNicuta pe 28 Aug 2015, 14:11

cybelle scrie:Curios..., unul dintre ei era asimilat ca un mare vanator pasionat si toba de etica...
Se poate sa ne fi inselat insa...

Stiti cum e, sa faci ce zice preotul nu ce face preotul.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 28 Aug 2015, 14:23

cybelle scrie:In doua dintre cele 4 poze recunosc oameni 'fosti' mari de la Ialomita.
Curios..., unul dintre ei era asimilat ca un mare vanator pasionat si toba de etica...
Se poate sa ne fi inselat insa...


Te referi la ctitorul noii Federatii ??
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde aghiuta pe 28 Aug 2015, 14:34

Alin3006 scrie:Te referi la ctitorul noii Federatii ??

Da' secretosi mai sunteti.Dati bre cu nume si prenume, ca nu toti asociaza fixonomia cu numele.
Eu in pozele alea recunosc doar pe Trandafir si pe Dumitrescu;ambii fosti.
Scuze...recunosc si numarul masinii VTT. :lol:
Ultima oară modificat de aghiuta pe 28 Aug 2015, 14:35, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asa NU!

Mesajde cybelle pe 28 Aug 2015, 14:35

Vb despre mai multi, printre care si El.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Asa NU!

Mesajde aghiuta pe 28 Aug 2015, 14:37

cybelle scrie:Vb despre mai multi, printre care si El.

Care EL mai nene?
EL capo del tuti capi ? EL Fidel Castro ? EL comandante Che ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asa NU!

Mesajde cybelle pe 28 Aug 2015, 14:39

Prietenul lui Alin...:)
Dumitrescu
Ps:fratele lui..etc...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Asa NU!

Mesajde aghiuta pe 28 Aug 2015, 14:45

Asa ziceti !! Sa priceapa si diaspora. :D
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asa NU!

Mesajde Sly_Fox pe 28 Aug 2015, 18:12

Cum domn doctor,nu recunoasteti mistretarii ialomitei? :D
Trandafir,parca si Tudor este mai la fereala asa,ultimul din dreapta este fratele lui Dumitrescu(cel care butoneaza telefonul in timp ce sta cu piciorul pe capul mistretului :twisted: ),daca nu ma insel si Curcan.
Mai sti cand ii intrebam daca se organizeaza ceva la mistret? Dadeau din umeri. Ce,ce,ce mistreti,ce mistreti?
Acum ciunga,nu ii mai baga nimeni in seama,s-au dus vremurile cand erau stapani pe tot ce misca. Vanatori noi,alte pretentii,alte cerinte,oamenii platesc cotizatii si isi vor drepturile.
Din acest sezon s-a cerut ca vanatorile la mistret sa nu se mai faca preferential,ci cu participarea doritorilor membrii ai asociatiei. Deja primii pasi au fost facuti,acum orice deviere de la traseu se lasa cu scantei si bubuituri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Asa NU!

Mesajde aghiuta pe 28 Aug 2015, 20:46

Sly_Fox scrie:Cum domn doctor,nu recunoasteti mistretarii ialomitei? :D
Trandafir,parca si Tudor este mai la fereala asa,ultimul din dreapta este fratele lui Dumitrescu(cel care butoneaza telefonul in timp ce sta cu piciorul pe capul mistretului :twisted: ),daca nu ma insel si Curcan.

Adi,dupa cum stii si tu,eu ma "asortam" mai mult cu "plebea" nu cu VIP,asa ca e scuzabil sa nu cunosc personalitatile pomenite.Cum spusei,pe Trandafir l-am recunoscut,nu ca as fi facut vanatoare cu el.
Mie mi-a placut mai mult la gugu cu tine decat cu acei "VIP" chiar si la elefanti.
Sly_Fox scrie:Din acest sezon s-a cerut ca vanatorile la mistret sa nu se mai faca preferential,ci cu participarea doritorilor membrii ai asociatiei. Deja primii pasi au fost facuti,acum orice deviere de la traseu se lasa cu scantei si bubuituri.

Sa inteleg ca daca vin prin tara si ma inviti la o mistreteala am vreo sansa sa particip ? Platind,bineinteles pretul cerut ?
P.S.
Ce mai face prietenul meu,Neagu ? :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asa NU!

Mesajde Sly_Fox pe 28 Aug 2015, 22:35

Asa este,mult mai frumoase au fost vanatorile la pasaj. Si acum de cate ori ies cu Dan la cate o vanatoare,radem ca prostii cand ne amintim cum ne-ai scos,impreuna cu nea Dita, din mlastinile orezariei de la Giurgeni. Mare minune ca nu am facut baldabac cu masina cu tot in apa. Si acum imi amintesc seara aceea care a cazut rapid, neagra ca smoala si ceata atat de groasa ca nu ne vedeam nici varfurile mainilor puse in lumina farurilor. :lol:
Daca ajungi in tara si aud ca se organizeaza vreo vanatoare la mistreti,dam buzna,trebuie sa ne primeasca. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate