Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:51

Asa NU!

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderator: MAsterD

Re: Asa NU!

Mesajde biriuck pe 14 Mai 2015, 22:06

Imagine

Ursi si lupi aliniati frumos la tablou. Tablou frumos (poate catelandrul ala nu isi avea locul, doar o chestie sentimentala).
-"Pai si de ce la rubrica "Asa NU" ?"
-Pentru ca ala apare in tinuta aia de mare gala! Stiu ca un vanator se pozeaza singur cu arma langa vanat doar daca este al lui. Nu stiu exact cum s-a tinut acea vanatoare dar chiar ma indoiesc ca cel ce s-a pozat a doborat vreunul din ursi, poate sa-l fi atacat in goana....
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Asa NU!

Mesajde laurul pe 15 Mai 2015, 07:34

biriuck scrie: Nu stiu exact cum s-a tinut acea vanatoare dar chiar ma indoiesc ca cel ce s-a pozat a doborat vreunul din ursi, poate sa-l fi atacat in goana....

Ba mai mult, sunt sigur ca e unul din cei care si-au rupt carca , carand mere, boabe si napolitane iarna.
Ranita din spatele lui spune multe....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Asa NU!

Mesajde madalin122582 pe 15 Mai 2015, 08:40

Mai, omul ala din poza nu are nici o vina; asta e nivelul lui de cultura; nu e vinovat ca nu a avut cine sa il invete.
Vinovat in acest tablou este organizatorul sau mai exact gestionarul de fond. Prima data cand am vazut poza, m-a oripilat numarul de animale doborate. Sincer, nici nu stiam ca se poate pusca urs la goana si mai ales in asemenea numar. In gandirea mea, vanatoare de urs se face la panda sau cine are sange in instalatie la dibuit
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Asa NU!

Mesajde OVI762 pe 15 Mai 2015, 10:01

In afara de astea,ursul si carpatinul nu se impusca cu glont?Mie pusca din mana cocalarului mi se pare a fi un bock de 12 :?: :?: Plus ca felul in care tine arma in mana imi aduce aminte de un caz cu unul care si-a facut poze cu pusca de vanatoare fara a fi vanator si s-a facut mare valva,cu iz penal pe alocuri :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 18 Mai 2015, 10:01

Cel din poza e cel mai probabil un gonac, sau ceva de genul, considerand combinatia lisa-pantaloni de trening la o vanatoare de urs. La finalul tabloului de vanatoare, dupa ce s-au pozat vanatorii si s-a terminat balciul, a luat si el o lisa sa faca o poza de vesnica pomenire cu care sa se dea smecher pe Facebook. Poza a ajuns la ONG-uri si gata scandalul!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde aghiuta pe 18 Mai 2015, 12:11

Si daca postezi pe forumuri de vanatoare,tot poti ajunge "vedeta" in maculatura ONG.
http://vaneaza.ro/
Poate ca ar trebui restrictionat accesul "vizitatorilor" la pozele de pe forum.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1771
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 18 Mai 2015, 12:35

aghiuta scrie:Si daca postezi pe forumuri de vanatoare,tot poti ajunge "vedeta" in maculatura ONG.
http://vaneaza.ro/
Poate ca ar trebui restrictionat accesul "vizitatorilor" la pozele de pe forum.


Asta nu cred ca e o solutie. Isi fac cont si au acces. Solutia e sa fim responsabili, sa nu postam tampaneii si sa pastram decenta. Acum poate intelegeti mai bine de ce sunt atat de drastic cu ¨maimutele¨ si de ce le banez instant. Unii considera neimportant ce se intampla, insa lucrurile s-au amplificat grav si de aici la restrictii mai e fix un pas. :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde laurul pe 18 Mai 2015, 12:48

aghiuta scrie:Si daca postezi pe forumuri de vanatoare,tot poti ajunge "vedeta" in maculatura ONG.
http://vaneaza.ro/
Poate ca ar trebui restrictionat accesul "vizitatorilor" la pozele de pe forum.

Corect.
Unii din colegii nostri sunt vedete, desi au vanat legal.
Kktul asta de site instiga la violenta.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Asa NU!

Mesajde laurul pe 18 Mai 2015, 12:53

aghiuta scrie:Si daca postezi pe forumuri de vanatoare,tot poti ajunge "vedeta" in maculatura ONG.
http://vaneaza.ro/
Poate ca ar trebui restrictionat accesul "vizitatorilor" la pozele de pe forum.

Doc, te-au facut astia vedeta pe site.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 18 Mai 2015, 13:31

In tot cazul, s-a mers prea departe. Baietii aia cu site-ul sigur nu trec un test psiologic. Sa nu mai spun ca e instigare la crima, violenta, etc. A fost o dezbatere foarte interesanta pe Antena 3 aseara in legatura cu acest site. Cred ca initiatorii lui si sustinatorii lor ar trebui internati urgent intr-o institutie de boli psihice.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde scirocco pe 18 Mai 2015, 14:53

laurul scrie:
aghiuta scrie:Si daca postezi pe forumuri de vanatoare,tot poti ajunge "vedeta" in maculatura ONG.
http://vaneaza.ro/
Poate ca ar trebui restrictionat accesul "vizitatorilor" la pozele de pe forum.

Doc, te-au facut astia vedeta pe site.....


Si pe Ovidiu! :lol: Tre' sa ne dea autografe acum ca sunt vedete. :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde cybelle pe 18 Mai 2015, 17:07

Un Nobel...si dupa vin si autografele baieti... :)
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Asa NU!

Mesajde aghiuta pe 18 Mai 2015, 18:04

laurul scrie:Doc, te-au facut astia vedeta pe site.....

Eu ca eu,da' consoarta mea nu mai poate de bucurie.
Stii cum sunt doamnele. :lol:
P.S.
Si cand ma gandesc ca ne-am oprit din vanatoare desi mai era loc pe autorizatie;nu mai spun ca n-am fost doar noi doi.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1771
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 18 Mai 2015, 18:36

aghiuta scrie:
laurul scrie:Si cand ma gandesc ca ne-am oprit din vanatoare desi mai era loc pe autorizatie;nu mai spun ca n-am fost doar noi doi.


Si cum dovedesti? :roll: Vezi ce se poate face cu o imagine daca stii sa manipulezi? De aia va tot spun, atentie ce postati, cum scrieti, etc. Ca sunt multi care abia asteapta sa ne discrediteze! E atata ura fata de o activitate pana la urma normala, incat stai si te gandesti cat de usor e sa manipulezi prostii si ce arma periculoasa devin odata inrolati!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde aghiuta pe 18 Mai 2015, 19:14

Alin3006 scrie:Si cum dovedesti? :roll: Vezi ce se poate face cu o imagine daca stii sa manipulezi? De aia va tot spun, atentie ce postati, cum scrieti, etc. Ca sunt multi care abia asteapta sa ne discrediteze! E atata ura fata de o activitate pana la urma normala, incat stai si te gandesti cat de usor e sa manipulezi prostii si ce arma periculoasa devin odata inrolati!

Ai dreptate.
Se poate dovedi dar oricum nu te crede nimeni si chiar daca te crede se arunca in partea ailalta:"ai vazut domle ce nemernici e aia de dau atatea piese pe autorizatie?"
Remember Aria Calomniei ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1771
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Asa NU!

Mesajde OVI762 pe 18 Mai 2015, 20:56

Poate ca anumite lucruri ar trebui sa le discutam intre noi,mai un privat,mai o aia-aia;chiar nu sunt pentru ''toti evribazii''si mai bine sa ramana asa.Abia asteapta astia de la ''2 neuroni verzi''sa ne rastalmaceasca cuvintele caci de un dialog civilizat cu specimenele inca nu poate fi vorba;daca tot vorbim de pr,pr-ul e ceva care a inceput ieri :wink: Om vorbii vreodata la un sprit de ceai de menta facut cu apa bio,musai eco ca altfel se inflameaza preputurile decalotate aiurea si virginele cu kilometraju' dat peste cap...'mi-a-s p..a in gatii lor de jigodii.Macar pe moment postul asta sa intre in ''radio silence''ca ne face mai mult rau decat bine,zic eu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Asa NU!

Mesajde laurul pe 19 Mai 2015, 07:12

Alin3006 scrie:
aghiuta scrie:Si daca postezi pe forumuri de vanatoare,tot poti ajunge "vedeta" in maculatura ONG.
http://vaneaza.ro/
Poate ca ar trebui restrictionat accesul "vizitatorilor" la pozele de pe forum.


Asta nu cred ca e o solutie. Isi fac cont si au acces. Solutia ........


Poate ca solutia ar fu un watermark pe poze si astfel altii s-ar gandi de doua ori inainte sa posteze poze furate de pe alte sit-uri.......
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Asa NU!

Mesajde Ghinda pe 19 Mai 2015, 07:19

Ce face watermarkul ala?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde scirocco pe 19 Mai 2015, 07:49

Este un fel de semnatura a proprietarului,in cazul nostru ar aparea scris vinatorul.ro peste pozele care apartin site-ului iar orice neavenit care le foloseste fara acceptul proprietarului, poate fi actionat in justitie. Ai mai vazut sigur fotografii cu watermark.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde laurul pe 19 Mai 2015, 07:52

Arata clar ca poza respectiva este deja copyright-ul cuiva.
E un text estompat pe fotografia respectiva
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2015, 10:41

Mda, insa iti ia fix un minut sa il stergi in Photoshop…Mai mare e chinul sa-l pui. In plus, acum folosim poze de pe photobucket si alte surse de genul, deci practic imposibil de pus watermark. Caut acum o varianta de a reintroduce posibilitatea de upload a pozelor direct in site, fara sa ne crape server-ul, dar o sa dureze un pic.
Ce zici Ghinda?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde the_mav pe 19 Mai 2015, 10:50

asta daca toate pozele trec in proprietatea forumului/site-ului (poate acum s-a reglementat acest lucru, dpdv al legii drepturilor de autor)... atentie si la implicatiile economice aici, dar presupun ca Alin va fi bine documentat.
daca pozele nu sunt preluate din site/forum, ci gasite pe alte canale (f usor de facut asta prin intermediul internetului), atunci ar cam fi 2 variante: ori e a aluia care a postat-o (ex Facebook, daca nu se specifica altfel), ori e PUBLICA. daca e publica o poate folosi oricine, oricând. :idea: :!: :idea:
ca de aici pleaca problemele.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2015, 11:19

Pai cand postezi o poza undeva,intr-un spatiu online, iti asumi si riscul ca cineva o va putea lua si folosi fara incuviintarea ta.
Este fix ca traznaia aia de o postau toti pe Facebook, in care spuneau ca ¨ declar ca toate postarile mele, pozele etc sunt proprietatea mea si nu pot fi folosite fara acordul meu express¨ - fara sa isi dea seama ca atunci cand au creat un cont au fost de acord si sa cedeze drepturile de utilizare asupra a tot ce posteaza pe Facebook.
Si tu ça si simplu cetatean, ce poti sa faci unora care au luat poza si te-au balacarit? Sa-i dai in judecata, daca te tin pulpele, vorba lui Ghinda, adica daca ai avocat, iti permiti sa-l platesti, poti dovedi ca poza e luata fara incuviintarea ta etc.
Asa ca atunci cand postati imagini aveti grija ce postati, ca e una sa pui un tablou de vanatoare cu 10 gaste si alta sa pui unul cu 100…Chiar daca e legal, chiar daca au participat mai multi, mai devreme sau mai tarziu cineva o sa te arate cu degetul.
De aia spun ca NU se pun poze calare pe porc, ca NU e ok sa pui animale pline de sange, sau filmulete cu caini care ataca porcul - desi e normal si face parte din vanatoare - sunt chestii care e bine sa ramana in culise, caci unii ochi sunt prea sensibili.
Pe de alta parte, au pus si tablouri de vanatoare ok si pot pune orice, totul tine de interpretare.

Ne prezinta ca pe ucigasi, mint de ingheata apele si prostimea ii crede, pentru ca nu exista informare in sens opus!!
Iar cand unii incearca sa demareze o campanie pro vanatoare, o parte din voi sunt pasivi, altii nu inteleg scopul, iar altii ne numesc pupincuristi si ne acuza ca ne-am vandut, doar pentru faptul ca ne-am dus la SINGURA ASOCIATIE LEGAL CONBSTITUITA si care are puterea de a face ceva si le-am cerut sa actioneze!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2015, 11:29

Si daca tot veni vorba, vreau sa le multumesc lui @madalin, @teherau, @biriuck si lui @radu bichis pentru coloana vertebrala dreapta, legat de anumite discutii si imagini din grupuri de Facebook, cat mai ales vreau sa le multumesc ¨prietenilor¨ care fac parte din grupurile cu pricina, au vazut postarile alea si s-au amuzat sau au ramas pasivi. Tipic…nimic surprinzator.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde the_mav pe 19 Mai 2015, 13:13

Alin3006 scrie:Si daca tot veni vorba, vreau sa le multumesc lui @madalin, @teherau, @biriuck si lui @radu bichis pentru coloana vertebrala dreapta, legat de anumite discutii si imagini din grupuri de Facebook, cat mai ales vreau sa le multumesc ¨prietenilor¨ care fac parte din grupurile cu pricina, au vazut postarile alea si s-au amuzat sau au ramas pasivi. Tipic…nimic surprinzator.

ai mai uitat tu cateva (persoane sau categorii), dintre cei carora le multumesti ca la festivitatea de premiere. Unii si-au luat-o gratuit pentru ce altii numesc comunicare, ba chiar multiplu si din ambele sensuri.
:idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2015, 13:25

Sigur am uitat pe multi…
Dar acum chiar m-ai facut curios: cine si-a luat-o multiplu? Ca stiu si eu cativa...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde the_mav pe 19 Mai 2015, 15:28

Alin3006 scrie:Sigur am uitat pe multi…
Dar acum chiar m-ai facut curios: cine si-a luat-o multiplu? Ca stiu si eu cativa...

pai ar fi mai multi care nu usor-usor au rarit-o cu activitatea ONLINE: adica nici pe forumul tau, nici pe altele, nici pe alte canale online gen grupurile de social media... au inceput sa nu mai scrie de ceva timp (adica inclusiv ANI :idea: ), tocmai pentur ca si-au dat seama ca de multe ori nu merita efortul... cu alte cuvinte, faci un efort cu a scrie si ti-o iei peste ochi.
tu om scolit si/sau experimentat, te oferi sa le spui/arati si altor cam cum stau lucrurile si cum se face treaba pe anumite subiecte/criterii/etc, si din partea cealalta vine Gogu' si in timp ce le arati tu cum trebuie procedat - iti fute un retevei peste ceafa! Te dezmeticesti cu greu, te scoli in patru labe si vecinul lui Gogu (sa zicem Jan) se pisha pe tine. Te feresti cu greu din cauza loviturii anterioare de jetul lui Jan si când te ridici, ii vezi pe Gogu + Jan, ambii dau o ragaitura grav mirositoare, si cu un ranjet tamp pe fata, frecandu-se la ceafa te intreaba: "Dai o bere, fratzioare? Si-un carnat?"

N-ai cu cine, motiv pentru care e corect sa extinzi ca n-ai nici pentru cine! :!: :idea: :!: (vice-versa e cauzala directa, deci nu vorbim acum de ea)

Iar trendul de retragere a unor oameni buni profesionisti am impresia (personala) ca se va mentine constant. adica vor continua sa fie oameni care se vor retrage din dezbaterile publice ca urmare a nivelului diverselor (discutiei, anturajului, canalului de comunicare, subiectului in discutie, etc).

Pt ca sa fim seriosi: daca ceva oameni de prin coltul asta uitat de lume al estului europei a RE-descoperit apa calda si curentul electric de vreo juma de an-un an si au inceput sa afle cum se posteaza o poza+cuvinte agramate+melodie de jale online, atunci ar fi dezamagiti peste 7-8 ani de practica sa descopere adevarat social-media cu tot ce insemna ea la nivel de comunicare, PR, comportamentul CLIENTILOR (opaaa...nu se spune prea des care e scopul adevarat al social-media :twisted: ), etc cum se face in alte parti.

punctual imi lipsesc persoane care acum ani de zile avea pareri foarte pertinente si documentate pe legislatie si aplicabilitate, pe tehnologie si pe administratie cinegetica.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Asa NU!

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2015, 16:09

Pai si ce facem, ne retragem elegant si lasam scena maimutelor, corect? Cam asta reiese din ce spui tu…
O fi bine, o fi rau, incet-incet cam asta se intampla. As fi primul care ar trebui sa fie satul de ce spui tu mai sus…Numai ca eu sunt un pic mai capos... :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Asa NU!

Mesajde OVI762 pe 19 Mai 2015, 16:33

Mavul are dreptate cu ce zice,insa mie imi place caposenia :mrgreen: :twisted: Nene mavule,cu astia nu poti sa fi gentelmanlike,ca nu ''stie'' ce e aia si iti dau cu reteveiul in cap si mai fac si toate cele pomenite de tine.Cu cei din AGVPS s-a putut discuta tocmai ca,pana la un anumit punct,vorbim aceeasi limba,vanatoreasca,in schimb cu nemernicii care atata turma de prosti verzi nu ai ce discuta,ca aia nu vor sa discute,vor sa faca un ban viteza pe spinarea dobitocilor care nici nu vad ce se intampla in jurul lor.Si mie imi lipsesc oameni care scriau bine si stiau ce scriu insa nu ne putem raporta prezentul la acel trecut,trebuie sa ni-l raportam la viitorul care se intrezareste destul de sumbru.Iti inteleg o parte din trairi si sunt convins ca nu sunt singurul :wink: ,insa nu pot decat sa aprob iniitiativa lui Alin &co de a se lua la tranta cu maimutele.Cu gentlemanii lupti ca gentlemanii,cu hotii lupti ca hotii;noi luptam cu aia prosti si rai,da' multi,asa ca musai sa o facem cu armele lor,ca astia de vorba buna nu vor sa stie,ca nu le iese la catastif.Nu e placut,nu e etic,nu e normal ca lucrurile sa se intample asa,insa ce dracu' mai e normal in vremurile astea?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Asa NU!

Mesajde the_mav pe 19 Mai 2015, 17:12

Alin3006 scrie:Pai si ce facem, ne retragem elegant si lasam scena maimutelor, corect? Cam asta reiese din ce spui tu…
O fi bine, o fi rau, incet-incet cam asta se intampla. As fi primul care ar trebui sa fie satul de ce spui tu mai sus…Numai ca eu sunt un pic mai capos... :evil:

INcorect. Doar ca nu te mai bagi in cocina, ca te murdaresti. Stai cuminte la locul tau si daca esti abordat/intrebat cu subiect si predicat, raspunzi impecabil. Daca nu, nu.

Si mai e o chestiune, fin observata de cateva persoane de prin zona noastra dar si de peste ocean: stiti ce nu (prea) intelege nimeni, mai ales in Romania: ca EDUCATIA COSTA!!! In bani, timp, eforturi, nervi, diverse, etc, etc. Daca tot cineva a facut o investitie (a investit in cunoastere si educatie, resurse multe de timp, bani, nervi, sanatate, etc, etc), când vine vorba sa faca cadou aceasta investitie in timp (prin a oferi gratis si celorlalti din ea, ca daca ar fi pe bani s-ar numi consultanta), cred ca ar face-o cu mare placere daca nu ar vedea un comportament suburban/mitocanie/etc sau INTERESAT :!: (adica altii sa obtina interese de pe urma faptului ca acea persoana ofera gratis cunoasterea proprie).
Dar altfel, cum sa zici "ia ceva de la mine gratuit, si accept sa ma faci si de ocara pentru asta" :?: :!: :idea:

sumarizand: de gustibus! e de admirat, intr-adevar, insistenta.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori

Publicitate