Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 02:26

Asa DA sau NU?

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Asa DA sau NU?

Mesajde NightSirc pe 08 Iul 2016, 19:58

Va expun discutiei o mica verificare inopinanta din partea lucratorilor de la arme ce mie mi s-a parut putin deplasata.

Ordinea intamplarilor a fost asa:
- depun documentatia pentru autorizatie cumparare arma
- stabilim un termen de comun acord pentru eliberarea autorizatiei
- merg legal la combatere in week-end-ul urmator
- cu o zi inaintea zilei stabilite sun sa verific daca totul este in continuare asa cum am discutat sa nu bat 100km in zadar
- mi se spune ca nu au primit o ultima aprobarea din partea "unei structuri" si sa sun inainte sa plec spre ei dimineata
- seara pe la 6 primesc o vizita la casa mea noua in constructie in judet vecin de la biroul de arme!!!
- le spun ca nu au ce sa verifice aici, armele fiind la locatia din documente(imi fac proces verbal si imi iau declaratie scrisa pe acesta tema...fara sa-mi lase exemplare din lipsa de indigo :))) )
- ma anunta ca o alta echipa este la adresa din buletin/permis si imi sigileaza fisetul...
- a doau zi merg cu cei de la arme din judetul de domiciliu totul conform legii atat verificarea cat si arme/munitie

Acum intrebarea mea este, ce cautau la casa noua, cu ce temei verificarea acolo?
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde yoghi pe 10 Iul 2016, 00:56

care adresa e trecuta in buletin?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde NightSirc pe 10 Iul 2016, 07:17

Toate actele sunt pe o singura adresa, identica cu locatia armelor!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde pipabh pe 10 Iul 2016, 09:36

NightSirc scrie:Va expun discutiei o mica verificare inopinanta din partea lucratorilor de la arme ce mie mi s-a parut putin deplasata.

Ordinea intamplarilor a fost asa:
- depun documentatia pentru autorizatie cumparare arma
- stabilim un termen de comun acord pentru eliberarea autorizatiei
- merg legal la combatere in week-end-ul urmator
- cu o zi inaintea zilei stabilite sun sa verific daca totul este in continuare asa cum am discutat sa nu bat 100km in zadar
- mi se spune ca nu au primit o ultima aprobarea din partea "unei structuri" si sa sun inainte sa plec spre ei dimineata
- seara pe la 6 primesc o vizita la casa mea noua in constructie in judet vecin de la biroul de arme!!!
- le spun ca nu au ce sa verifice aici, armele fiind la locatia din documente(imi fac proces verbal si imi iau declaratie scrisa pe acesta tema...fara sa-mi lase exemplare din lipsa de indigo :))) )

- ma anunta ca o alta echipa este la adresa din buletin/permis si imi sigileaza fisetul...
- a doau zi merg cu cei de la arme din judetul de domiciliu totul conform legii atat verificarea cat si arme/munitie

Acum intrebarea mea este, ce cautau la casa noua, cu ce temei verificarea acolo?


Ce proces verbal? Pentru ce? Nu te inteleg? Ai avut arme la tine?Tu porti actele de vanator la tine daca nu ai armele la tine? Ce declaratie sa dai? Cum au ajuns, cum au avut acces sa sigileze fisetul daca tu nu erai acasa?
Ce cautau la adresa noua?nu stiu, doar presupun, ceea ce nu ar trebui sa o fac dar, cred ca ai prieteni foarte buni, vezi tu, stii tu!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde NightSirc pe 10 Iul 2016, 10:20

OK, incepusem sa cred ca vad eu deformat situatia.
Sa le luam in ordine:
- proces verbal de verificare la noau locatie...?!?
- declaratie ca armele sunt la locatia din acte
- DA, eu am tot timpul actle cu mine
- la locatia armelor este tatal meu, vanator si el, ba i-au facut si lui control daca tot au ajuns acolo
- Ce cautau la noua adresa, asta este si marea mea intrbare si care mi s-a parut deplasata(le-am si spus)
- oho, de prieteni nu duc lipsa, ca sunt destui care mor de grija altuia, dar si asa consider ca fiind abuz din parte celor ce au vizitat noua locatie...

O intrebare ar fi, se poate intoarce amabilitatea celor ce au vizitat noua locatie?
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde violiv pe 11 Iul 2016, 07:04

De ceva vreme incoace chiar functioneaza o evidenta electronica a populatiei (cu acte in regula). Cam pe oriunde ai calca pe la vreun birou ce tine de stat esti inregistrat si inregistrarea este adaugata la ceea ce exista anterior. Adica, in cazul tau, odata ce ai trecut pe la "FISC", de ex., in noul judet, apari in toate registrele lor cu toate adresele, adica si cea din buletin si cea noua.
Foarte probabil ca atunci cand au facut solicitarea catre politistul de proximitate, celor de la arme li s-a aprins o iconita pe ecran cum ca functionezi cu doua adrese. Ce si-or fi zis? Hai ca prindem pe unul care n-a respectat termenele legale de anuntare la "organe" vreo schimbare de domiciliu.
Ca au facut un proces verbal e perfect normal odata ce au venit sa controleze ceva.
Ca au sigilat dulapul la vechea adresa, in absenta ta, e iar o practica uzuala atunci cand gasesc pe cineva acasa dar nu pe titularul dreptului asupra armelor....nu care cumva sa ajungi tu acasa si sa pui lucrurile in regula, adica acel control sa ramana "pe neve" chiar daca nu te-au gasit. Legea zice ca cel care e acasa ii poate arata politistului unde tii dulapul si atat ... Doamne feri sa scoata cheile si sa-i arate si interiorul in absenta titularului ca ai belit-o complet. Tot legea zice ca esti obligat sa te supui oricarui control, cat de neanuntat ar fi el, odata ce ai drept de arma.
Stai linistit ca nu s-a intamplat nimic ilegal .... doar anormal intr-o societate asa-zisa libera.

Pentru ei sunt chestii normale, pentru noi sunt sicane. Le meritam pentru ca si acum 10 ani si luna asta n-am facut decat sa ne plangem aici cand s-a schimbat vreo lege in ceea ce consideram noi mai rau.

Sa nu va mire cand politistul de la circulatie ce te opreste ca n-ai centura pusa vine si te intreaba daca ai vreo arma la tine .... cum baga CNP-ul in sistem, cum apare ca esti posesor de arme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde NightSirc pe 11 Iul 2016, 08:46

Bine punctat vio!
Cat despre supunerea la control nu am avut nici o clipa acest gand, doar ca nu i-am vazut rostul si am luat-o ca pe o "sicana" ba mai mult ca pe o "inversa" prezumtie de nevinovatuie...iar asta, DA, ma deranjeaza!
Cat despre politistul de la circulatie care ma intreaba daca am arma la mine, raspunsul este DA daca o am si NU daca nu, care ar fi problema aici?(fiind detinator legal cu permis de PORT si UTILIZARE)
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde pipabh pe 11 Iul 2016, 21:55

NightSirc scrie:Bine punctat vio!
Cat despre supunerea la control nu am avut nici o clipa acest gand, doar ca nu i-am vazut rostul si am luat-o ca pe o "sicana" ba mai mult ca pe o "inversa" prezumtie de nevinovatuie...iar asta, DA, ma deranjeaza!
Cat despre politistul de la circulatie care ma intreaba daca am arma la mine, raspunsul este DA daca o am si NU daca nu, care ar fi problema aici?(fiind detinator legal cu permis de PORT si UTILIZARE)

NICI O PROBLEMA . Doar sa o transporti in conditii legale si sa ai actele de detinere asupra ta.
Vio - apare o problema! Daca persoanele de acasa nu stiu unde e fisetul? Nu stiu si gata! Pot sa faca o "panda" pana apari si atat.
Despre chei , deschidere fiset de catre altii nici cred ca e bine sa aducem vorba!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde Ghinda pe 12 Iul 2016, 09:20

Daca esti cu musca pe caciula, pui banu, iei alt dulap, il montezi, pui lucrurile la punct si gata. Nu scrie ca nu poti avea mai multe dulapuri. Asta este, au sigilat doar unul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde biriuck pe 12 Iul 2016, 09:42

Ghinda scrie:Daca esti cu musca pe caciula, pui banu, iei alt dulap, il montezi, pui lucrurile la punct si gata. Nu scrie ca nu poti avea mai multe dulapuri. Asta este, au sigilat doar unul.

:lol: :lol: :lol: =)) =))
Iti dau o tuica la prima intalnire!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde the_mav pe 12 Iul 2016, 14:24

Ghinda scrie:Daca esti cu musca pe caciula, pui banu, iei alt dulap, il montezi, pui lucrurile la punct si gata. Nu scrie ca nu poti avea mai multe dulapuri. Asta este, au sigilat doar unul.

tinerete, tinerete :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Asa DA sau NU?

Mesajde Ghinda pe 13 Iul 2016, 09:23

De cand te tot lauzi cu tuica aia!
La prepelite!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori

Publicitate