Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:01

Alcoolul si vanatoarea

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Ati sustine modificarea legii pentru a fi permis consumul de alcool la/dupa vanatoare?

Da
6
5%
Nu
36
31%
Da, doar dupa incheierea actiunii si introducerea armelor in toc
66
56%
Da, cu o limita a nivelului alcoolemiei
9
8%
 
Voturi totale : 117

Alcoolul si vanatoarea

Mesajde biriuck pe 15 Dec 2016, 14:39

Sondaj de opinie
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde ventura pe 15 Dec 2016, 15:05

Am votat a 3-a varianta.
Nu prea imi plac ingradirile, dar nu pot fi deacord cu consumul de bauturi alcoolice in timpul vanatorii.
Nici cu masura.
Mai ales ca la unii masura e pet-ul de 2l... :D
Cum nu sunt deacord nici cu interdictia de a consuma dupa vanatoare daca nu ai dus arma-n rastel...
Nu inteleg care-i baiul.
Am terminat vanatoarea, am descarcat arma, am pus-o-n toc... Care ar fi problema?
Dar.... unde-i lege nu-i tocmeala...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde laurul pe 15 Dec 2016, 16:25

ventura scrie:Am votat a 3-a varianta.
Nu prea imi plac ingradirile, dar nu pot fi deacord cu consumul de bauturi alcoolice in timpul vanatorii.
Nici cu masura.
Mai ales ca la unii masura e pet-ul de 2l... :D
Cum nu sunt deacord nici cu interdictia de a consuma dupa vanatoare daca nu ai dus arma-n rastel...
Nu inteleg care-i baiul.
Am terminat vanatoarea, am descarcat arma, am pus-o-n toc... Care ar fi problema?
Dar.... unde-i lege nu-i tocmeala...

+1 Ventura
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde the_mav pe 15 Dec 2016, 16:32

initial ganeam la variant 3.
dupa ce am vazut cateva urate si urmarile lor fix dupa ce se puneau armele in toc, coroborat cu faptul ca (din pacate) traim in Romania, am votat doar NU.
better safe than sorry :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde Bombardier pe 15 Dec 2016, 17:22

nefiind consumator de alcool am mers pe varianta NU. si vb lui mav, better safe...
Avatar utilizator
Bombardier
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Noi 2016, 04:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde laurul pe 15 Dec 2016, 17:41

the_mav scrie:initial ganeam la variant 3.
dupa ce am vazut cateva urate si urmarile lor fix dupa ce se puneau armele in toc, coroborat cu faptul ca (din pacate) traim in Romania, am votat doar NU.
better safe than sorry :idea:

:-o :-o :-o
Pai daca au bagat armele in toc, descarcate, asigurate...etc..si tot au facut urat, inseamna ca-s descreierati si ca trebuie sa li se interzica alcoolul pe viata! Si sofatul, si votatul si multe.
Cine le-a dat avizul psihopupu?! :(|) ?

PS. Hai m-ai facut curios. Ce au facut?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde biriuck pe 15 Dec 2016, 17:56

Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 15 Dec 2016, 17:58

ventura scrie:Am votat a 3-a varianta.
Nu prea imi plac ingradirile, dar nu pot fi deacord cu consumul de bauturi alcoolice in timpul vanatorii.
Nici cu masura.
Mai ales ca la unii masura e pet-ul de 2l... :D
Cum nu sunt deacord nici cu interdictia de a consuma dupa vanatoare daca nu ai dus arma-n rastel...
Nu inteleg care-i baiul.
Am terminat vanatoarea, am descarcat arma, am pus-o-n toc... Care ar fi problema?
Dar.... unde-i lege nu-i tocmeala...


+1
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde blackcrotal pe 15 Dec 2016, 18:42

Din cate imi amintesc si soferilor li se permitea o concentratie de alcool minima in sange fara sa fie sanctionati.
Pe de alta parte eu azi daca stiu ca maine merg cu masina nu pun alcool in gura sub nici o forma.
Interdictiile de obicei duc la excese ( vezi perioada prohibitiei din SUA ).
Am votat chiar daca nu sunt vanator varianta 4 . In definitiv orice om ( mai cu seama cei care trec un test psihologic) ar trebui sa stie ce si cat poate sa duca.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde Septimiu pe 15 Dec 2016, 19:01

Am votat varaianta a 2-a nu pentru ca nu sunt consumator de alcool ci pentru ca eu cred ca ar aduce un prejudiciu imaginii vanatorilor (care se pare ca se deterioreaza din ce in ce mai mult la presiunea "verzilor").
Si ma mai gndesc la un aspect: daca s-ar aproba consumul de alcool dupa vanatoare, si in momentul in care ma duc spre casa (de la masina pana in scara blocului) apare unul care vrea sa imi ia arma credeti ca as putea riposta in acelasi fel ca si atunci cand nu am consumat nimic? Sigur ca depinde de cantitatea consumata dar cred ca cel mai bine ar fi sa separam armele de alcool.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde laurul pe 15 Dec 2016, 19:08

Bautura e buna ca s-o bei tu pe ea, nu ea pe tine.....
On a second thought,parca as merge si eu pe varianta 2 si le-as separa complet.
Nu de alta, dar am vazut multi pisoi care se cred tigri dupa ce au baut olecutza de otet.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde pipabh pe 15 Dec 2016, 22:58

Si eu am votat varianta 3 in ideea in care , consider ca vanatorii sunt oameni "mai" cu scaun la cap!!
Dar parca ar fi bine o combinatie intre 3 si 4!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde costel9974 pe 15 Dec 2016, 23:00

am votat 3 ..dar cu masura :-!
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde biriuck pe 15 Dec 2016, 23:16

Eu sunt tare curios cate cazuri in care "s-au facut prostii" din cauza alcoolului consumat dupa introducerea armei in toc si incheierea partidei de vanatoare au existat :roll: :idea:
Bag mana in foc ca putine de tot, spre 0!
Daaaar... la fel as baga mana in foc ca au fost mai multe cazuri in care organele de politie au prins oameni ce consumasera alcool desi nu aveau arma in toc dar nu au putut sa dovedeasca acest lucru. S-au enervat, au povestit mai departe si s-a ajuns sa se "simplifice" legea in stilul clasic - interzicere totala.

Asta desi majoritatea NU facea abuz! Si asa ne-am trezit noi cu inca un obicei nevinovat aruncat la cos, parte din vina noastra ca tagma incapabila sa arunce la cos indivizii cu comportament deviant si o alta parte din vina unor angajati comozi si pusi pe restrictii.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde yoghi pe 15 Dec 2016, 23:20

Binenteles ca sondajul este ""de forma" .Nu modifica cinevaa legea !

Varianta 3 este corecta. Se termina vinatoarea si sta lumea la masa ...mai o gluma..mai o palinaca.
Pt cei mai moralisti vreau sa va aduc aminte ca bautura era permisa DUPA vanatoare si pe timpul lui Ceausescu. Tot asa cum e permisa in toate tarile cu traditii in vanatoare.
Accidente...de la un betiv ...da e posibil dar ....pe forum suntem cativa doar care avem vechime de zeci de ani in vanatoare .Poate pot confirma ce zic eu . Din 1987 va pot spune ca au fost multe intalniri pe camp ...pina seara tarziu uneori ,dar am auzit de doar doua cazuri in care vanatorul beat a facut scandal si a amenintat cu arma.
Asta pt ca in multe alte cazuri cand un tovaras depasea masura arma era ""confiscata"" de unul mai treaz sau ""turtitul""era condus acasa chiar daca se mergea cu autobuzul.

si asta cu condusul e o porcarie ..o bere sau 100g de wiski Nu au influenta ...tehnica asupra organismului.

Asa suntem noi mai ortodocsi decat toti altii la un loc sau cel mai rau suntem moralisti la tastatura si zmei dupa un paharel.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde Sly_Fox pe 16 Dec 2016, 01:10

Clar nu, alcoolul si vanatoarea nu au nimic in comun. Nici inainte de vanatoare, nici in timpul vanatorii. Dupa vanatoare toata lumea pleaca acasa si baga armele in dulap, apoi pot turna in ei pana ajung la ala cornorat.
Eu sunt pentru mai multe controale in teren in timpul partidelor de vanatoare, iar betivanii gasiti cu ochii beliti de la bautura lasati fara dreptul de a mai detine arme de foc. Idiotii nu numai ca isi pun in pericol propria viata, dar mai omoara sau mutileaza pe altii nevinovati. In plus betivanii sunt si tare nesuferiti, mai bine lipsa decat cu din astia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde ventura pe 16 Dec 2016, 07:36

biriuck scrie:Eu sunt tare curios cate cazuri in care "s-au facut prostii" din cauza alcoolului consumat dupa introducerea armei in toc si incheierea partidei de vanatoare au existat :roll: :idea:
Bag mana in foc ca putine de tot, spre 0!
Daaaar... la fel as baga mana in foc ca au fost mai multe cazuri in care organele de politie au prins oameni ce consumasera alcool desi nu aveau arma in toc dar nu au putut sa dovedeasca acest lucru. S-au enervat, au povestit mai departe si s-a ajuns sa se "simplifice" legea in stilul clasic - interzicere totala.

Asta desi majoritatea NU facea abuz! Si asa ne-am trezit noi cu inca un obicei nevinovat aruncat la cos, parte din vina noastra ca tagma incapabila sa arunce la cos indivizii cu comportament deviant si o alta parte din vina unor angajati comozi si pusi pe restrictii.


Speta : locuiesc intr-un sat de munte pe fondul de vanatoare unde-mi desfășor activitatea.
Ies la o vanatoare cu grupa și după invit la mine acasă colegii la o masa caldă.
Ajunși acasă îmi bag armele la locul lor și începem "ostilitățile". Deschid o sticlă de tarie și apoi dau cep la butoiul cu vin.
Bem toți (mai puțin șoferii).
Eu, cu arma în dulap îndeplinesc condițiile legale.
Ceilalți sunt infractori deja. ...
Ce mă împiedică pe mine, beat fiind scot arma și sa fac circ? Se afla la doar câțiva pași de mine și cheia de la dulap e la mine.... Am nevoie de 30 de secunde sa o pregatesc. Exact cât are nevoie și invitatul meu care o are în toc în cuier....
De ce atunci discriminări?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde sean pe 16 Dec 2016, 10:31

Si eu am votat punctul trei.
Legea e idioata...ce ma opreste sa ma imbat ca porcu acasa dupa vanatoare si sa-mi alerg vecinii cu arma?
Daca testarile psiho-pupu sunt facute pe bune nu cred ca trebuie sa stai seara dupa vanatoare la o cabana cu pusca sub cur si cu paharul de apa plata cu lamaie pe masa.
Pana se termina vanatoarea si armele sunt in toc fara strop de bautura fara nici o discutie!
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde kama3 pe 16 Dec 2016, 14:11

La noi orice inmuiere a legislatiei echivaleaza cu un indemn la incalcare a ei.
Daca ar fi liber la o bere multi ar zice " las ca merg si doua".
Deci clar nu, cu parere de rau pentru cei cumpatati si responsabili.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde pipabh pe 16 Dec 2016, 15:07

Vin cu o intrebare catre cei care au raspuns vehement nu: in acest moment , la voi in grupa, nu se consuma nici o picatura de alcool dupa ce se termina vanatoarea?
Eu, personal nu consum alcool deloc , nici la vanatoare nici in afara vanatorii.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde Septimiu pe 16 Dec 2016, 15:15

Pai poate tocmai asta este motivul.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde the_mav pe 16 Dec 2016, 15:39

pipabh scrie:Vin cu o intrebare catre cei care au raspuns vehement nu: in acest moment , la voi in grupa, nu se consuma nici o picatura de alcool dupa ce se termina vanatoarea?
Eu, personal nu consum alcool deloc , nici la vanatoare nici in afara vanatorii.

hai sa-ti raspund eu: probabil ca DA! doar ca eu personal ultima data la grupa am mers acum mult (foarte mult) timp.

decat sa planga mama, nu mai bine nu plange nimeni?!?

stii cat dai cu subsemnatul ca participant daca un INVITAT la vanatoare (pe care il vezi o singura/ultima data in ziua vanatorii) bea dupa vanatoare O BERE :!: :idea: :idea: :!: :!: , incep sa il lase balamalele si pleaca cu soferul de la CARCIUMA, insa isi uita arma bagata in toc rezemata de gardul carciumii :?:
sa vezi distractie daca arma uitata e vazuta pe la miezul noptii de un trecator, care o ia si de buna credinta o agata in gardul postului de politie vreo 300m mai incolo :!: ; dimineata la 6 toata lumea care trece vede agatat in gard un toc de pusca PLIN; seful de post se apuca de facut hartii, cu dosarele aferente...

ps: acum o luna in Delta am vazut permis de condus ambarcatiune suspendat pentru 0.28/mie, cu rezultat alcooltest... tu intelegi? in Delta Dunarii, unde alcoolul este (aproape) precum benzina de motor :!: :idea:
cat timp o lege (stramba, DE ACORD CU TINE) spune ceva, de ce sa incercam sa nu facem cum spune legea?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde soimu` pe 16 Dec 2016, 16:58

eu propun ca de la data eiberarii permisului de port arma, posesorul sa nu mai aibe voie sa bea alcool deloc.
Oricand, in orice imprejurare si in orice moment, poate veni sectoristul sau alt organ si sa il oblige sa sufle in aparat, iar daca acesta are alcool in aerul expirat, sa ii fie facut dosar penal iar armele sa ii fie ridicate, permisul de arma fiind anulat.
Pai daca a baut, el are cheia de la dulapul de arma... poate face prostii, deci este periculos.
Nu domnule, daca ai arma acasa, trebuie sa fii apt si responsabil tot timpul, altfel poate sa se intample prostii. Daca dupa ce a baut un pahar de bere nu ii place ca vecinul a dat muzica prea tare? Nu scoate arma din dulap?
Deci, corect ar fi sa nu mai ai voie sa bei NICIODATA daca ai arma acasa.
Care este diferenta ca tu esti acasa baut si acces la armele tale, sau esti in o masina condusa de alta persoana, ai baut si ai arma in porbagaj?
Hai, eu zic sa propunem de urgenta, o sa vede-ti ca se va modifica legea in regim de urgenta.
Si o sa ma mai gandesc si la alte restrictii la care ar trebui sa ne supunem... doar suntem cetateni si romani pe deasupra! NU?
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde Bombardier pe 16 Dec 2016, 22:52

Dar pana la urma care e tragedia daca nu se consuma alcool la o vanatoare? Vanatoarea fara alcool nu mai e vanatoare, e ca nunta fara lautari? Alcoolul e una dintre placerile vanatorii?
Intreb si eu asa ca profanu in materie...
Avatar utilizator
Bombardier
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Noi 2016, 04:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde ventura pe 16 Dec 2016, 22:57

Pai nimeni nu a spus ca este o problemă. ..
După vanatoare nu văd de ce ar fi interdicții. ...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde tampa pe 17 Dec 2016, 16:38

soimu` scrie:eu propun ca de la data eiberarii permisului de port arma, posesorul sa nu mai aibe voie sa bea alcool deloc.
Oricand, in orice imprejurare si in orice moment, poate veni sectoristul sau alt organ si sa il oblige sa sufle in aparat, iar daca acesta are alcool in aerul expirat, sa ii fie facut dosar penal iar armele sa ii fie ridicate, permisul de arma fiind anulat.
Pai daca a baut, el are cheia de la dulapul de arma... poate face prostii, deci este periculos.
Nu domnule, daca ai arma acasa, trebuie sa fii apt si responsabil tot timpul, altfel poate sa se intample prostii. Daca dupa ce a baut un pahar de bere nu ii place ca vecinul a dat muzica prea tare? Nu scoate arma din dulap?
Deci, corect ar fi sa nu mai ai voie sa bei NICIODATA daca ai arma acasa.
Care este diferenta ca tu esti acasa baut si acces la armele tale, sau esti in o masina condusa de alta persoana, ai baut si ai arma in porbagaj?
Hai, eu zic sa propunem de urgenta, o sa vede-ti ca se va modifica legea in regim de urgenta.
Si o sa ma mai gandesc si la alte restrictii la care ar trebui sa ne supunem... doar suntem cetateni si romani pe deasupra! NU?

Pai ce zici tu se poate rezolva in urmatorul fel.Daca ai o arma letala sau mai multe nu le mai ti acasa ca sa ai tu acces la ele cand vrei adica si atunci cand ciocnesti un pahar cu familia,nu tata le ti intr-un seif la politie si le iei numai cand iesi la vanatoare bineinteles in baza autorizatiei de vanatoare.Dupa vanatoare le aduci inapoi dar nu mai tarziu de asfintitul soarelui.Pentru intretinerea armelor se va face un grafic si va avea loc tot la politie dupa care poti pleca linistit sa bei un pahar cu bere.Ce parere aveti o minte odihnita poate propune asa ceva pentru a imbunatati legea armelor?
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde aghiuta pe 17 Dec 2016, 16:48

the_mav scrie:initial ganeam la variant 3.
dupa ce am vazut cateva urate si urmarile lor fix dupa ce se puneau armele in toc, coroborat cu faptul ca (din pacate) traim in Romania, am votat doar NU.
better safe than sorry :idea:

Mavule,pe logica asta ar trebui interzis alcoolul si soferilor; chiar si dupa ce au bagat masina in garaj. :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde bibicu pe 17 Dec 2016, 19:27

Soimule, dar de cutit..de cutit nu zici nimic? cu ala are voie?
Mai toti au cate o maceta micuta, mica, mare, la brau ori in buzunare.... =)) =))
Lasand gluma la o parte, eu am votat 3. Ca si colegul @pipabh nu consum deloc alcool iar in opinia mea, ceilalti colegi se pot bucura de dezlegatorul de glas dupa ce si-au pus armele in tocuri. Ce se intampla dupa, este treaba fiecaruia, vanatoarea fiind incheiata inainte de ospat. Dupa inchiderea autorizatiei esti "simplu cetatean" care iti plimbi arma. Noi cu princiipile avem probleme, vorba unui coleg "daca e voie numai o bere...las' ca inca una n-o fi bai"
Daca unii pleaca cu masina avand alcool la "bord" e ca si cand ar manui o arma incarcata. Arma nu trage singura descarcata in toc, sau in general -luati-o cum vreti - precum nici masina nu face accident fara sofer.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde yoghi pe 17 Dec 2016, 21:11

Oameni buni!
de fapt ma adresez celor mai extremisti un pic ...vad ca sunt destui. Voi suprapuneti ideea de a bea un pahar...trei cu ""betivul satului"".
Sunt mii de oameni care consuma una doua beri sau un wiskii ( cei mai avuti ..o palinca) si au trecut ani fara sa se imbete. Bautura nu este sinonim cu betiv.
Dar la fel ca voi gandesc politistii (daca dam pistoale la toti vom avea macel...nu suntem pregatiti)

Repet.Un pahar , doua Dupa vanatoare.Si da era mai pitoresc cand organizatorrul zicea ""gata cu armele scoateti racoritoarele" Masa de dupa era sfarsitul placut a unei zi de vanatoare.Cu glume si povesti.
Acum daca nu poate sa bea o tuica nici slanina cu ceapa nu mai e buna, iar omul se grabeste acasa.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde soimu` pe 18 Dec 2016, 09:43

tampa scrie:
soimu` scrie:eu propun ca de la data eiberarii permisului de port arma, posesorul sa nu mai aibe voie sa bea alcool deloc.
Oricand, in orice imprejurare si in orice moment, poate veni sectoristul sau alt organ si sa il oblige sa sufle in aparat, iar daca acesta are alcool in aerul expirat, sa ii fie facut dosar penal iar armele sa ii fie ridicate, permisul de arma fiind anulat.
Pai daca a baut, el are cheia de la dulapul de arma... poate face prostii, deci este periculos.
Nu domnule, daca ai arma acasa, trebuie sa fii apt si responsabil tot timpul, altfel poate sa se intample prostii. Daca dupa ce a baut un pahar de bere nu ii place ca vecinul a dat muzica prea tare? Nu scoate arma din dulap?
Deci, corect ar fi sa nu mai ai voie sa bei NICIODATA daca ai arma acasa.
Care este diferenta ca tu esti acasa baut si acces la armele tale, sau esti in o masina condusa de alta persoana, ai baut si ai arma in porbagaj?
Hai, eu zic sa propunem de urgenta, o sa vede-ti ca se va modifica legea in regim de urgenta.
Si o sa ma mai gandesc si la alte restrictii la care ar trebui sa ne supunem... doar suntem cetateni si romani pe deasupra! NU?

Pai ce zici tu se poate rezolva in urmatorul fel.Daca ai o arma letala sau mai multe nu le mai ti acasa ca sa ai tu acces la ele cand vrei adica si atunci cand ciocnesti un pahar cu familia,nu tata le ti intr-un seif la politie si le iei numai cand iesi la vanatoare bineinteles in baza autorizatiei de vanatoare.Dupa vanatoare le aduci inapoi dar nu mai tarziu de asfintitul soarelui.Pentru intretinerea armelor se va face un grafic si va avea loc tot la politie dupa care poti pleca linistit sa bei un pahar cu bere.Ce parere aveti o minte odihnita poate propune asa ceva pentru a imbunatati legea armelor?

EXACT!
o propunere excelenta!
si sa te testeze inainte de ridicarea armei si cand mergi cu ea la depunere.
Plus ca ar fi tare frumos sa ti-o predea doar in baza unei autorizatii de vanatoare sau de poligon.
Si cu numarul de cartuse, ce facem, ce ai tras trebuie justificat, ce ai impuscat, ce ai ratat, tuburile predate.
Hai colegi, cu putin efort se poate!
In loc sa ne ingrijoram ca ne baga astia tot mai multe reguli idioate si ne strang cu usa tot mai mult inventand pericole si reguli de protectie...noi nu doar ca le dezbatem... dar mai sunt unii dintre noi care le considera chiar justificate! Clar ca nu ai voie sa mergi la vanatoare meat mort ! Clar ca daca cineva bea la greu, conducatorul vanatorii trebuie sa il trimita frumos acasa sau sa interupa vanatoarea. Dar de aici si pana l averificari cu etilotestul si interzicerea totala a bautirii cat ai arma la tine... este o aberatie care eu consider ca e total aiurea sa o mai discutam. Putem doar sa ne revoltam si sa incercam sa o schimbam..dar vezi, pentru asta ar trebui sa fim toti pe aceeasi ideie, ori romanul s-a invatat cu lantul ca uneori, daca simte ca ii slabeste legatura de la picior, merge singur la organ sa anunte ca e cam larg si poate sa scape din el... Trist! Oriunde se intalnesc un grup de barbati sa desfasoare o actiune de grup, la final daca apare o sticla totul se lasa cu amintiri placute, in orice domeniu... nu si la noi la vanatoare. Insasi rationamentul interzicerii este o jignire adusa mie si celorlalti vanatori...adica premiza ca as fi un betiv incapabil sa beau cu masura si sa ma controlez daca am baut ceva... Asta este parerea si eticheta pe "oala" in care suntem bagati toti... de catre legiuitor la propunerea organului. Mai dezbatem?
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate