Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:04

Alcoolul si vanatoarea

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Ati sustine modificarea legii pentru a fi permis consumul de alcool la/dupa vanatoare?

Da
6
5%
Nu
36
31%
Da, doar dupa incheierea actiunii si introducerea armelor in toc
66
56%
Da, cu o limita a nivelului alcoolemiei
9
8%
 
Voturi totale : 117

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde mialxx pe 18 Dec 2016, 13:27

Unii din plictiseala le "fata" mintea numa' prostii, si uite așa ne mai trezim cu încă o modificare in lege, ca doar noi le dam idei. Eu nu cred ca accidentele la vinatoare se întîmplă din cauza alcoolului, ba mai mult din cauza nerespectării instructajului, si mai ales promovarea examenului pe banda, ca de, sa aibă asociațiile cotizanți. Aici văd eu marea problema, nu alcoolul.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde blackcrotal pe 18 Dec 2016, 16:01

mialxx scrie:Unii din plictiseala le "fata" mintea numa' prostii, si uite așa ne mai trezim cu încă o modificare in lege, ca doar noi le dam idei. Eu nu cred ca accidentele la vinatoare se întîmplă din cauza alcoolului, ba mai mult din cauza nerespectării instructajului, si mai ales promovarea examenului pe banda, ca de, sa aibă asociațiile cotizanți. Aici văd eu marea problema, nu alcoolul.


Salut,
Adevarul este ca " Ce-si face omul cu mana lui se numeste... lucru manual !" . Iar legiuitorii de unde pot sa ia cele mai distructive idei daca nu chiar din "casa omului ".
In privinta "promovarii examenului pe banda rulanta" acest lucru este din pacate in toate domeniile la ordinea zilei in Romaniei. Doctorate, Diplome de absolvire, Carnete de conducere se iau pe spagi in bani sau in alte interese.
Dar, inainte de '90 se dadeau examene ca sa fi vanator ? Din cate-mi aduc eu aminte nu prea .
Se intamplau accidente ? Da, dar parca mult mai rar . De ce oare ? Beau oamenii dupa vanatoare la un ceaun ? Da ! Isi beau mintile ? La aceasta intrebare nu mai stiu raspunsul dar pe unchiul meu nu l-am auzit sa povesteasca ceva despre vanatori care confundau porcul cu nevasta .
Din 1960 pana in 1980 am auzit de un singur acident la vanatoare care s-a lasat cu deces si in care alcoolul a fost factorul determinant. Este vorba despre prim o intamplare din Oltenia pe care cei mai vechi sunt sigur ca ati auzit de ea mai cu seama ca era vorba de o vanatoare la mistret si de un activist de partid care l-a imitat atat de bine pe mistret incat a fost impuscat.

Eu beau foarte putin si foarte rar acum din motive de sanatate. Nici inainte nu m-a vazut cineva beat pentru ca am avut grije sa nu-mi depasesc limitele.
Dar nici sa excluzi totul din viata parca nu este in regula .
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2016, 12:45

the_mav scrie:cat timp o lege (stramba, DE ACORD CU TINE) spune ceva, de ce sa incercam sa nu facem cum spune legea?


Aici te contrazic. Nimeni nu a zis sa se incalce legea :!:
Eu am afirmat in fata tuturor ca este o lege stramba, chiar si stramba fiind, legea trebuie insa respectata. Dar nicio lege nu este definitiva, orice lege este perfectibila. Chiar este obligatoriu ca legile sa fie permanent aduse la zi cu nevoile si realitatile societatii :idea:

++ @aghiuta
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde jon2004 pe 19 Dec 2016, 13:43

Sly_Fox scrie:...
Eu sunt pentru mai multe controale in teren in timpul partidelor de vanatoare, iar betivanii gasiti cu ochii beliti de la bautura lasati fara dreptul de a mai detine arme de foc. ....


Si cam cine crezi ca ar trebui sa faca aceste ”controale” ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde pipabh pe 19 Dec 2016, 14:11

jon2004 scrie:
Sly_Fox scrie:...
Eu sunt pentru mai multe controale in teren in timpul partidelor de vanatoare, iar betivanii gasiti cu ochii beliti de la bautura lasati fara dreptul de a mai detine arme de foc. ....


Si cam cine crezi ca ar trebui sa faca aceste ”controale” ?

Oricine: politia sau armele,ei au alcooltest.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde laurul pe 19 Dec 2016, 15:34

aghiuta scrie:
the_mav scrie:initial ganeam la variant 3.
dupa ce am vazut cateva urate si urmarile lor fix dupa ce se puneau armele in toc, coroborat cu faptul ca (din pacate) traim in Romania, am votat doar NU.
better safe than sorry :idea:

Mavule,pe logica asta ar trebui interzis alcoolul si soferilor; chiar si dupa ce au bagat masina in garaj. :lol:

Big, Big Like!!!!...ma rog, in curte cu husa pe ea, ca garajul tre sa aiba doua incuietori si sa fie fixat in peretele casei....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde laurul pe 19 Dec 2016, 15:39

Mavule, dar cand te duci cateva zile in balta dupa gagaitoare bei apa plata cu lamaie sau Beluga?! :-w.
Ceiutz de coada soricelului sau de tei sa te calmeze?
Mai Arsenie Boca ^:)^ , ascetul vanatorilor O:-) ...las-o in plm de ipocrizie.... :-j
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde the_mav pe 19 Dec 2016, 16:36

laurul scrie:Mavule, dar cand te duci cateva zile in balta dupa gagaitoare bei apa plata cu lamaie sau Beluga?! :-w.
Ceiutz de coada soricelului sau de tei sa te calmeze?
Mai Arsenie Boca ^:)^ , ascetul vanatorilor O:-) ...las-o in plm de ipocrizie.... :-j

mda... nu stiam ca esti asa bisericos...
mai tovarashe, inainte de ipocrizie si de big/small like-uri, cand tu deschizi un astfel de subiect, ia si citeste CE SE INTREABA IN SONDAJ, si cum e formulata intrebarea. :!:
Ca legea IN VIGOARE (cred ca) o stim cu totii. IN acest context e un fel de frectie la piciorul LIPSA, ca nu ajuta pe nimeni cu nimic (nici traficul, scade pe termen lung ca subiectul n-are atractivitate).

Iar folosind logica lui Aghiuta, care nu prea e corecta de data asta, iti raspund cu un rever: fix pe aceeasi logica defecta este deja interzisa bautura purtatorilor de arma. ACUM, nu pe un whish-list cu big big like, capisci?!?! Ai mancat salata cu otet si ai fierul la tine -> AI PUS-O! nu vrei sa sufli, te plimba baietii la spital sau iml; nu vrei sa dai, e direct penal!
Pe legea din ROmanica, tovarashe NEipocrit :!: :idea: , aia care la DESCHIDEREA cercetarii (care poa' sa dureze cat vrea organul) iti ridica fiarele din dulap, chiar daca nu ai fost organizator.

vrei sa mai scriem, sa le vedem in cateva luni din material generic de inspiratie in articole de lege sau norme de aplicare? :?: :idea: :?: sa facem un sondaj pe subiecte de dezbatut pe forum public? :evil:

Daca poti sa intelegi de ce gandesc asa - BINE. daca nu - iarasi bine. Fiecare cu parerile lui.
:!: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde laurul pe 19 Dec 2016, 17:44

De aia e forum, toarasu...ca sa avem fiecare parerile lui. :ymhug:
Preafericirea voastra voastra, nu trebe sa va bashicati asa de tare...si nici sa ma afurisiti sau sa dati acatiste.

Ca parerea mea nu coincide cu a ta, e fix -pix!
Amandoi stim la fel de bine cum e legea, si fiecare da cu subsemnatul pe faptele si actiunile sale!
Si nu ma mai pune sa citesc ce scrie in poll, ca nu dezbatem si votam legi aici.
Doar ne exprimam opinii.

Mai bine zi-ne de accidentele alea cu arma-n toc , asigurata si neincarcata....ca ti-am zis ca-s curios!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2016, 18:23

Hai sa va lamuresc si de ce am facut acest sondaj. Va garantez ca nu l-am facut ca sa se bata unii cu caramida in piept ca ei niciodata n-au pus limba pe vin dupa o partida faina de vanatoare si nici ca altii sa sustina ca ei nimeresc mistretul in inima la goana la 200m chiar si dupa ce toarna 2l de vodca pe gat ;)

Vad mereu cum pe diverse probleme mai mult sau mai putin spinoase vanatorii se intreaba retoric [si acuzator] de ce AGVPS [si omoloagele] nu actioneaza asa si pe dincolo astfel incat sa nu mai aiba ei probleme. Mai nimeni nu se intreaba ce crede majoritatea vanatorilor pe acel subiect :wink:

Ei bine, dragi impatimiti ai vanatorii, vedeti si voi acum cam ce procent din colegii nostri sunt deranjati chiar si de aroma indepartata a unui paharel de "fiarta cu piper" dupa o zi geroasa :!: Sau poate ca alaturi de mav si-or fi facut cont si or fi votat si mult hulitii Scutaru, Marinescu & Co :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde pipabh pe 19 Dec 2016, 18:57

D-lor, stiti ce mi se pare aiure?
Sunt 590 de vizualizari la topicul acesta, care e unul interesant, cu toate parerile pro si contra, in momentul cand scriu sunt DOAR ! 83 de voturi.Din cei 590 , nu cred ca 500 sunt vizitatori sau simpli cititori cum nu mai cred ca nu suntem in stare sa avem o parere despre subiect nu de alta , dar era tare interesant sa avem imaginea a 400-500 votanti.
Asta-i romanu...
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde sean pe 19 Dec 2016, 19:05

Nu cred ca acest topic este in plus sau generator de noi aberatii legislative.
Acum ceva timp mergeam de vineri seara la cate o cabana si vanam sambata si duminica...seara ceaune,gratare,sprit si povesti vanatoresti...conform legii actuale eram infractori...nu mi se pare o lege corecta si din cauza asta am votat varianta trei...din betie te trezesti dupa cateva ore de somn...prostia in schimb e prezenta mereu...daca o ai in cantitate suficienta nu conteaza starea de agregare in care te afli,se va manifesta oricum...
Dar sunt ferm convins ca atata timp cat cari arma in spate alcoolul nu are ce cauta...dupa ce bagi flinta in toc e altceva...parerea mea...ii respect pe cei care sunt anti-alcool din convingere dar cer respect si pentru noi astia care apreciem un sprit cu prietenii...daca as fi votat un nu hotarat doar ca sa fiu in trend cu legea cine ma credea?? =))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde laurul pe 19 Dec 2016, 20:09

EU !!! =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde sean pe 19 Dec 2016, 20:31

laurul scrie:EU !!! =))


Ma iei la misto?
Te provoc la duel dupa ce bagam armele in lada... :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde NightSirc pe 19 Dec 2016, 22:07

Nu vreau sa intru in nici un fel de polemica pe acest subiect, dar, eu am un obicei la care nu vreau sa fiu obligat sa renunt; sa iau cu mine "un șâp" de ciresata amara si sa o impart cu toti camarazii dupa prima sau a doua goana cand toti suntem uzi in spate... (faceti voi calculul, 300-500g la 10-15 vanatori)
Acesta sunt eu si nu vreau sa fiu altul, de peste 10 ani nu m-a vazut nimeni baut si nici prea curand nu vad sa se intample, dar nu inseamnca ca nu consum alcool...si mai si conduc zilnic!

Eu vad asa, cei care sunt votanti 100% NU:
1) Ori mergeti in grupe de vanatoare unde se pleaca acasa la ora 12 fara "sa mai pierdeti vremea la masa" ca va asteapta acasa lucruri mai importante... (nu aveti cum sa intelegeti rostul)
2) Ori mergeti in grupe de vanatoare cu oameni fara coloana ce lasa 1-2 indivizi sa le strice ziua de vanatoare cu poftele lor bahice fara sa aveti "puterea" sa faceti ceva... ( sa faca legea ceva daca voi nu puteti)

Altfel, eu nu vad DE CE 100% NU!?!

Va mai propun un sondaj la fel de bun: "Vanatorii: vegetarieni sau nu?!?"(sigur regimul sanatos vegetarian o sa primeze) :evil:
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde jon2004 pe 20 Dec 2016, 20:45

pipabh scrie:
jon2004 scrie:
Sly_Fox scrie:...
Eu sunt pentru mai multe controale in teren in timpul partidelor de vanatoare, iar betivanii gasiti cu ochii beliti de la bautura lasati fara dreptul de a mai detine arme de foc. ....


Si cam cine crezi ca ar trebui sa faca aceste ”controale” ?

Oricine: politia sau armele,ei au alcooltest.


Era o intrebare la care ma asteptam la un raspuns de acest gen.
Oare nu se implica destul de mult politia in ”viata” vanatorilor , din proprie initiativa ??? Este nevoie sa-i mai ”invitam” si noi ?
Pentru ce mai exista un organizator de vanatoare ? Problemele de genul alcoolului le rezolva organizatorul pe loc , fara implicarea niciunui ”organ” .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde violiv pe 24 Dec 2016, 14:21

Nu! Regimul vegetarian nu e nici pe departe mai bun. E un rahat impanzit de idioti catre alti idioti. N-are rost sa intram in detalii de evolutie si fiziologie.

Pe de alta parte, numa de la inceputul mileniului si pana azi, numa pe plaiurile nostre cateva mii de oameni au murit din motive ce tin direct sau indirect de alcool. Pe cand nu se cunoaste niciun caz de om care sa fi murit pentru ca n-a baut. Este de departe cel mai raspandit si mai consumat drog, cu toate relele pe care le poarta in spate drogurile.
Cum de-a lungul istoriei nimeni n-a reusit sa-l scoata complet din uz, cu toate tentativele celebre de la Burebista si Mahomed la prohibitia americana, macar in situatii in care se cere luciditate e bine sa fie interzis ... sint pentru interzicere totala la volan ca si la vanatoare. Nu inseamna ca agreez forma actuala a legii care-l face prohibit pana ajungi acasa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde mariusk pe 24 Dec 2016, 14:27

NightSirc scrie:Nu vreau sa intru in nici un fel de polemica pe acest subiect, dar, eu am un obicei la care nu vreau sa fiu obligat sa renunt; sa iau cu mine "un șâp" de ciresata amara si sa o impart cu toti camarazii dupa prima sau a doua goana cand toti suntem uzi in spate... (faceti voi calculul, 300-500g la 10-15 vanatori)
Acesta sunt eu si nu vreau sa fiu altul, de peste 10 ani nu m-a vazut nimeni baut si nici prea curand nu vad sa se intample, dar nu inseamnca ca nu consum alcool...si mai si conduc zilnic!

Eu vad asa, cei care sunt votanti 100% NU:
1) Ori mergeti in grupe de vanatoare unde se pleaca acasa la ora 12 fara "sa mai pierdeti vremea la masa" ca va asteapta acasa lucruri mai importante... (nu aveti cum sa intelegeti rostul)
2) Ori mergeti in grupe de vanatoare cu oameni fara coloana ce lasa 1-2 indivizi sa le strice ziua de vanatoare cu poftele lor bahice fara sa aveti "puterea" sa faceti ceva... ( sa faca legea ceva daca voi nu puteti)

Altfel, eu nu vad DE CE 100% NU!?!

Va mai propun un sondaj la fel de bun: "Vanatorii: vegetarieni sau nu?!?"(sigur regimul sanatos vegetarian o sa primeze) :evil:

Sunt exact de aceeasi parere.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde bogus pe 24 Dec 2016, 17:29

Deci, in concluzie cel putin pana acum, 77% dintre noi agreem ideea alcoolului in diverse faze ale vanatorii(majoritatea post) si 33% il interzic total in orice raport cu vanatoarea. Eu fara rusine spun ca am votat varianta de dupa care mi se pare de bun simt si corecta, ai terminat frate vanatoarea si vrei sa mai stai cu colegii la un spritz si o minciuna... bagi arma in husa cu blocator, munitie separat si toate cele din noile normativa si dai frate... gal gal gal
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde bogus pe 25 Dec 2016, 10:55

Imagine
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde NightSirc pe 25 Dec 2016, 13:42

Fain porcotan ai gasit!
Parca-s facuti toti dupa acelasi tipar :D

Imagine
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde adisan77ro pe 26 Dec 2016, 13:48

Si uite-asa vom deveni cu totii ecologisti "infocati" , .... "incetosati"............ce mai conteaza? Povestea vanatoreasca sa ramana :obscene-drinkingcheers: :text-merryxmas: :obscene-drinkingchug: :text-happynewyear: :obscene-drinkingbuddies:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alcoolul si vanatoarea

Mesajde Starik pe 02 Aug 2018, 21:43

soimu` scrie:eu propun ca de la data eiberarii permisului de port arma, posesorul sa nu mai aibe voie sa bea alcool deloc.
Oricand, in orice imprejurare si in orice moment, poate veni sectoristul sau alt organ si sa il oblige sa sufle in aparat, iar daca acesta are alcool in aerul expirat, sa ii fie facut dosar penal iar armele sa ii fie ridicate, permisul de arma fiind anulat.
Pai daca a baut, el are cheia de la dulapul de arma... poate face prostii, deci este periculos.
Nu domnule, daca ai arma acasa, trebuie sa fii apt si responsabil tot timpul, altfel poate sa se intample prostii. Daca dupa ce a baut un pahar de bere nu ii place ca vecinul a dat muzica prea tare? Nu scoate arma din dulap?
Deci, corect ar fi sa nu mai ai voie sa bei NICIODATA daca ai arma acasa.
Care este diferenta ca tu esti acasa baut si acces la armele tale, sau esti in o masina condusa de alta persoana, ai baut si ai arma in porbagaj?
Hai, eu zic sa propunem de urgenta, o sa vede-ti ca se va modifica legea in regim de urgenta.
Si o sa ma mai gandesc si la alte restrictii la care ar trebui sa ne supunem... doar suntem cetateni si romani pe deasupra! NU?



Domne, sa fie ca la colectionari si detinatori, dar cu sticla. Vrei sa bei? Faci cerere la politie si, cu asigurarea temeinica a armelor trecute in carnetul de port si folosire sau depozitarea lor la armurier, sa primesti bilet de voie si binecuvantare sa mergi la birt.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate