Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:23

Vanatoarea pe proprietati

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Vanatoarea pe proprietati

Mesajde christianpindichi pe 08 Dec 2004, 17:21

fratilor,explicati-mi si mie (cine stie)care e cadrul legislativ ce reglementeaza vanatoarea pe proprietatea omului.
adica,ce vreau sa spun:
eu am 50 ha pamant(as vrea eu :D )pe care e vanat si vine omu' si vrea sa vaneze.????????
in fondurile de vanatoare pe care se elibereaza autorizatii de asociatia respectiva,mai mult ca sigur exista si terenuri proprietate privata.daca vine proprietarul si spune STOP.aici nu se vaneaza.
sau asociatia tre sa incheie nustu ce fel de contract sau conventie cu acestia???
habar n-am ce se intampla in situatii de genul,si nu intreb aiurea.va spun eu altadata de ce
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde bigdaddy pe 08 Dec 2004, 17:41

Tot ce tine de vinat este administrat de ajvps. Propietarul nu poate spune stop. Chiar are niste obligatii pe care din pacate nu imi amintesc de ele. Singurul moment cind propietarul isi poate ridica poalele in cap e atunci cind vanatul a distus din culturile agricole si poate cere despagubiri la ajvps-ul in cauza.

Si o poveste, la un post de politie venise un propietar sa reclame ca a fost impuscat cablul telefonic (cu pusca). la care politistul baiat destept a cerut sa fie adusa victima. si a fost adusa. :) :) :)
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 08 Dec 2004, 17:54

stai putin ca nu pricep.cum adica nu poate spune stop pe proprietatea lui.?
scrie asta in vreo lege?sau undeva in statutul de organizare si functionare al ajvps-urilor,sau in :?: legea prin care ayu fost infiintate?
poate ala vrea sa-si imprejmuiasca proprietatea cu nustu ce gard si sa interzica accesul acolo.oricui,nu numai vanatorilor.nu poate face asta
?eu zic ca poate .si atunci....???
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde christianpindichi pe 08 Dec 2004, 17:55

sau scrie in legea fondului cinegetic??
nu mai tin minte
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde jon2004 pe 08 Dec 2004, 18:09

Citez din LEGEA FONDULUI CINEGETIC SI A PROTECTIEI VANATULUI NR.103 DIN 23.09.1996/CAPII,ART.16,ALINIATUL1
@Detinatorii,cu orice titlu,ai terenurilor pe care se arondeaza fonduri de vinatoare,persoane fizice sau juridice,sunt obligati sa permita exercitarea vinatorii,aplicarea masurilor de protectie a vinatului,precum si amplasarea instalatiilor si amenajarilor vanatoresti provizorii,fara ca prin actiunile respective sa se dauneze folosintei de baza a terenurilor.
Aliniatul(3)
@Pentru infdeplinirea obligatiilor prevazute la alin 1 si 2,detinatorii terenurilor pe care se arondeaza fonduri de vinatoare sunt in drept sa beneficieze direct,in cazul proprietatilor mai mari de 100ha,si indirect ,prin bugetele locale ,in cazul proprietatilor mai mici de 100ha,de 25% din cuantumul tarifelor de atribuire a gestionarii fondurilor de vinatoare pe anul in curs.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde bigdaddy pe 08 Dec 2004, 18:13

Nu poate spune stop pt ca e teren agricol si nu intravilan. Da cred ca e in legea fondului cinegetic si a protectiei vanatului. O alta chestie, stiu ca sunt deobicei viile si livezile impresmuite cu gard si vanatoarea este permisa.
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 08 Dec 2004, 18:16

mersi bigdaddy
aici vroiam sa ajung
la vii si livezi
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 08 Dec 2004, 20:06

La noi asa e cum spune din lege jon2004. Dupa mine, nu e normal.
La americani, dar si in unele tari din Europa, tot ce misca pe proprietatea ta, e al tau (inclusiv vanatul). Mi se pare corect.
Si vorba ta, Cristi, daca ai o vie sau o livada, de ce trebuie sa lasi vanatorii sa circule pe-acolo?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin pe 08 Dec 2004, 20:21

In revista Vanatorul in penultimul numar, cred, este un articol foarte frumos scris de d-l Selaru in legatura cu proprietatea si dreptul de vanatoare in Europa . Sunteti abonati (pretul abonamentului intra in cotizatie) cereti la Asociatie.
florin
 

Mesajde valpangica pe 08 Dec 2004, 20:24

daca ai o vie sau o livada si o ingradesti - nimeni nu te poate obliga sa permiti vinatoarea pe acele terenuri . Daca terenul nu este imprejmuit si el poate fii tranzitat de diferite specii de vinat - esti obligat sa-l dai spre practicarea vinatorii .
Vinatul este sub cf. legii "al intregului popor" si proprietarii de terenuri pe care se afla vinat nu au nici un drept de proprietate asupra acestuia .
Cred ca am fost clar - il imprejmuiesti si nu intra vinat - nu esti obligat sa-l dai la asociatie . Este liber , fara gard - va fii obligatoriu arondat unei asociatii si tu ca proprietar vei primi un cuantum din taxa de concesiune .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 08 Dec 2004, 20:26

Florin,
Eu l-am citit. N-am vazut mentionate in nici o categorie un numar de tari importante.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin pe 08 Dec 2004, 20:44

Articolul la care ma refeream este "Organizarea vanatoreasca actuala in Europa" din nr. 9-10/2004.
florin
 

Mesajde christianpindichi pe 08 Dec 2004, 21:10

@Val
Dar daca il imprejmuiesc cu vanat cu tot!!!!! :D :D :D
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde bigdaddy pe 08 Dec 2004, 21:33

Dupa cum se misca agricultura, propietari importanti nu o sa fie in scurt timp. asa ca o sa ne bucuram fara taxe suplimentare o perioada. Iar livezi si vii cu gard sunt destul de putine.
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 08 Dec 2004, 21:40

In zona unde merg la vinatoare exista o singura vie ingradita si unde,intradevar nu intram sa vinam,DAR IEPURII INTRA :evil: :evil:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde florin pe 09 Dec 2004, 16:01

Pe vremuri, la noi exista obiceiul ca atunci cand vanai pe terenul cuiva (ingradit sau neingradit) si te intalneai cu proprietarul sa-i oferi o piesa (iepure, fazan. etc).
Faceti la fel si va garantez ca nu o sa aveti vreodata probleme.
florin
 

Mesajde bigdaddy pe 09 Dec 2004, 16:37

Da e frumos gestul si cred ca are rezultate dar ce te faci unde vanez eu ca sunt mai multi propietari decit iepuri si fazani, unde propietatea se masoara in ari si mai rar in hectare. Si de la 2 m inaltime se vad cimpurile ca din avion. :D :D :D
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 09 Dec 2004, 17:11

florin scrie:Articolul la care ma refeream este "Organizarea vanatoreasca actuala in Europa" din nr. 9-10/2004.


Spuneam ca lipsesc o serie de tari importante din articolul respectiv. Am recitit articolul si tarile lipsa sunt Spania, Franta, Marea Britanie, Tarile Scandinave.
Din caeea ce stiu, in aceste tari, vanatul este un bun al proprietarului terenului, care desigur ca nu poate face chiar ce vrea cu el. Trebuie sa se incadreze in cote de recolta impuse, sa faca vanatoare sau sa arondeze in acest scop in limitele legilor locale.
Dat fiind ca aceste tari, dar si USA nu sunt mentionate in articol, il face sa para partinitor si sa explice ca e bine asa cum e la noi, lucru cu care eu sunt de acord, doar partial.
Eu cred ca proprietarul unui teren ar trebui sa aibe drept total de proprietate asupra lui, inclusiv vanatul.
Acest sistem permite americanicanilor (de ex.) sa amenajeze culturi pt. vanat, sa modifice balti, sa inunde diverse suprafete, toate acestea in folosul propriu desigur (pt. ca cei care vor sa vaneze acolo trebuie sa-i plateasca), dar si in folosul vanatorilor care pot gasi astfel un biotop de calitate cu mult vanat, si pana la urma chiar si in folosul vanatului, care are conditii de hranire, inmultire, etc.
Un lucru este insa adevarat: cu haosul de la noi, cred ca asa ceva ar fi neaplicabil si ar duce la periclitarea unor fonduri de vanatoare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin pe 09 Dec 2004, 18:57

Da, intr-adevar nu sunt trecute statele respective, dar totusi eu cred ca este un articol bun, o introducere pentru cei care nu conosc organizarea altora. La unguri de exemplu, care sunt aproape de mine, daca o sa mergi cu masina pe sosea o sa vezi pe margine fazani, iepuri, capre, ceea ce pe la noi nu vezi.
Cat priveste proprietatea asupra vanatului nu cred ca ar trebui sa apartina proprietarului de teren pentru ca vanatul se misca, nu traieste neaparat intr-o anumita zona, el se muta periodic in functie de hrana, daunatori, etc.
Oricum, indiferent cine ar fi proprietarul noi platim o taxa care ne da dreptul sa vanam, pe care mie sa fiu sincer nu-mi pasa cui o dau atata timp cat pot vana legal. Am auzit ca in SUA poti sa cumperi bilete care iti dau dreptul sa vanezi in sezon pe o anumita proprietate de la statiile de benzina, dar esti obligat sa respecti legea, daca ai calcat stramb platesti.
La noi legea se respecta si nu se respecta, vorba unuia : legea e ca o bariera - smecherii trec pe dedesupt, cei tari trec pe deasupra iar fraierii dau cu capul.
Avem legi bune dar nu se respecta. Si acesta daca va continua vom ajunge sa mergem sa vanam pe alte meleaguri daca mai avem unde. Braconajul atat cu latul sau alte metode cat si cu arma este in floare.
Am cam derapat oleaca :oops: .
florin
 

Mesajde christianpindichi pe 09 Dec 2004, 20:15

sa zicem mersi ca oricum la noi mai e ceva vanat fata de alte tari
uitati-va la italieni car eau ajuns in situatia de a importa grauri :D :D :shock:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde florin pe 10 Dec 2004, 11:25

Da, la ei nu prea mai e vanat dar vin la noi si pentru cativa bani vaneaza mult mai mult decat numarul de piese pentru care au autorizatie.
Poate ca mai bine ar fi ca proprietarul sa poata decide cine va vana pe terenul sau mai ales daca are o suprafata mare - peste 200 de ha sa zicem, dar la cultura pe care o au multi sigur vor chema pe cineva care sa impuste tot fara a mai tine seama de cote de recolta mai ales daca ar primi ceva bani. Intr-un fel o situatie asemanatoare a fost cu padurile - toata lumea voia padure aratand cele mai bune intentii in ce priveste administrarea si pastrarea acesteia, dar dupa ce au primit-o majoritatea au taiat-o sau au vandut-o.
florin
 

legea vinatorii

Mesajde claudiu pe 10 Dec 2004, 11:46

Asa e Florin. Mergeti in Maramures si vedeti cum au ras efectiv muntii. La fel si la ses. Acum 2 duminici am fost invitat la o grupa care avea si ceva padure. Avea ... acum 2 ani .. acum nu mai era nimic. Totul ras .. am intrebat si eu de ce au taiat totul .. raspunsul: s-au temut uni de altii si atunci au ras totul.
Una pesta alta consider normal ca o redeventa din ceea ce se incaseaza de la vinatorii cotizanti sa revina si proprietarilor de teren functie de bonitatea terenului.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde bigdaddy pe 10 Dec 2004, 13:21

Dupa ce se impoziteaza real pamintul, poate ar trebui sa apara o asfel de taxa. Altfel taranul in speta propietarul s-ar bate cu pumnul in piept ca are vinat de la mama lui de acolo de unde are si pamintul. Cum a fost dupa legea Lupu cind padurile au fost vindute si livezile transformate in lemn de foc, viile eventual culese si abandonate. Ei, o sa apara propietari care marea majoritate au ani buni, in cirja sa apere vanatul de vanatori necooperanti comercial. Ca de, asta a mai ramas ca resursa pe propietatea lor, vanatul.

Concluzia e ca ar trebui inchisa discutia, vanatoarea e o pasiune destul de scumpa si nu trebuie sa dam ideei sa fii si mai scumpa iar propietarii sa fac ceva constructiv, poate un forum, al lor.
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 10 Dec 2004, 16:22

Proprietarii de terenuri care le au concesionate la asociatiile de vinatoare primesc redevente din taxa de concesionare . Sigur ca si taxa de concesiune ste functie de bonitatea terenului . Un fond de padure la munte ( care tine ursi , cerb , etc ) se plateste cu pina la 500% mai mult decit un fond de ses cu ceva iepuri , fazan si potarniche .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin pe 10 Dec 2004, 19:25

Redeventa se plateste la primarie :shock: iar proprietarul mai vede sufletu'. Parintii mei daca fac totalul au cam 10 ha din care arabil, livada, faneata dar satul are padure urbariala si pasune, sute de ha, poate peste o mie, n-am auzit vreodata sa fi primit ceva sau sa li se fi compensat cu un impozit. In aceesi situatie sunt si firmele (sau PF) care au pamant arabil la campie. Legea zice ca la peste 100 ha pot negocia, poate vede careva si zice ca a negociat :o :o :o 8) .
florin
 

Mesajde ims pe 16 Dec 2004, 17:30

Fratilor, rugati-va sa ramina asa cum este.
propietarii de teren( :twisted: :twisted: ) nu ne vor lasa pe teren sau vor fi taxe nebune.
Daca sa modifica legea vinatorii in aceata directie sa dus dracului cu vinatoarea organizata :cry:
Propietarii de teren nu contribuie deloc la protectia vinatului decit ca amplaseaza laturi si braconeaza :( .
Inchipuiti-va ciobanul caruia i-am impuscat cainele fara jujau si acum inmaginativa cum ar decurge o discutie legata de vinatoare pe terenu lui.
Va spun toate acestea pt ca trec printr-o experienta foarte neplacuta si descurajatoare in canada,incercind sa merg si eu la vinatoare pe terenuri private.
Cei care au terenurile sunt foarte suspiciosi si nu vor sa auda de vinatoare pe pamintul lor.
Ma chinui de doua luni fara nici un rezultat.nu cunosc pe nimeni si asta e.
Propietarii de pamint sunt la fel peste tot.
Toate cele bune si vinati cit se ma poate!!!!!
Ims
Avatar utilizator
ims
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2004, 16:38
Locaţie: London,Ontario,Canada

Mesajde the_mav pe 17 Noi 2005, 10:26

Speta "clasica" de legislatie cinegetica... nu stiu de ce, dar am o presimtire ca va fi din ce in ce mai mult in actualitate aceasta intrebare a lui Cristi de la inceputul topicului.
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatoarea pe proprietati

Mesajde yoghi pe 09 Iul 2015, 02:00

Gata s-a rezolvat si problema asta prin nnoua lege abia publicata
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate