Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:42

Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde CCM pe 07 Mar 2022, 13:37

Avem si steaguri si uniforme noi...
In toata lumea asta, cele mai multe avioane de lupta se pierd la antrenamente, nu la razboi. Si la rusi si la chinezi si la americani.
E o perceptie falsa, intretinuta de aceeasi presa.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde dtdpuu pe 07 Mar 2022, 15:11

Sly_Fox scrie:Profund subiectul, inutile discuțiile!


...intr-adevar, dar asa am simtit sa scriu. Intentia mea era totusi sa intreb, credeti ca se va schimba ceva in tarile EU, dupa razboi (in sensul discutiei din subiect)? Eu cred ca da, cu fel de fel de variatii in fiecare tara.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde DanCo pe 07 Mar 2022, 17:20

Eu zic sa nu ne grăbim sa vorbim despre ce va fi după război. Sa vedem câti ani va dura si ce va rămâne din Europa si chiar din lume.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde yoghi pe 07 Mar 2022, 17:28

In Romania multe persoane pot detine arme chiar daca teoretic NU merita.
Consilierii presedintelui ,senatorii, parlamentari ,minnistri, prefecti,primari ,consilierii primariilor,.

Toata lumea ,inclusiv @palarieverde considera ca romanul nu merita incredere pt a detine arme.Dar acum intreb eu : nea vasile sau... domn vasile consilierul de la vascautii de deal cu
7 clase primare este """de incredere"" sa primeasca pistol doar pt ca a fost ales in functie de 30de sateni dar un vanator cu alte 7 arme lungi si vechime de 10 ani nu este de incredere sa poarte inca o arma.
Ionica paznic la Yguard poate purta pistol cu glont sa apere o banca ,casa de schimb sau o farmacie dar un bancher ,om de afaceri sau medic ,iar nu prezinta incredere.

Ca una e arma militara si alta e cea civila. Asta e bambilici. Singura deosebire e focul automat. Atat.

Eu ziceam asa: daca tot nu prezinta omul incredere,la o mobilizare generala in primul plan sa plece armata platita si politia,apoi astia cu drepturi de alesi si abia apoi ca voluntari astia ce nu prezinta incredere.


Daca primesc arma pt a lupta iar eu ma duc sa ma razbun pe vecin ca mi-a luat locul de parcare? Atunci cum facem cu increderea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde Alex83 pe 07 Mar 2022, 18:01

Nu e obligatoriu ca toata lumea sa detina arme. Bine, in niciun caz nu e ok ingradirea legislativa de acum, dar nici libertatea din State. Nu pentru ca nu am fi in stare ci pentru ca ar fi prea brusc.
Eu cred ca ar fi bine un stagiu obligatoriu pentru orice persoana apta. Asa cum am mai spus, stagiu de pregatire, nu armata de pana in 2004. Sa inveti cu ce se mananc, sa stii ce sa faci si in ultima instanta sa stii sa tragi cu diverse arme.
3 luni ar fi un minim necesar.
Apoi acces la poligoanele militare care stau parloaga, si pregatire suplimentară la liber pt cine vrea.
Si o alta chestiune, industria de aparare. In caz de ceva suntem in fundul gol ca ne apara NATO. Nato ne apara pe timp de pace. Pe timp de razboi fiecare cum poate.
S-a vazut la inceputul pandemiei ca dpdv sanitar suntem la pamant. Depindem de ce ne dau altii. Si la aparare suntem la fel. Daca Cugirul se opreste tragem cu prastia. Noroc ca pietre avem
4.5mm
9mm
16
12
.270win
ex. kama3
Alex83
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 06 Mar 2022, 15:18

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde dtdpuu pe 07 Mar 2022, 20:00

Alex83 scrie:Nu e obligatoriu ca toata lumea sa detina arme. Bine, in niciun caz nu e ok ingradirea legislativa de acum, dar nici libertatea din State. Nu pentru ca nu am fi in stare ci pentru ca ar fi prea brusc.
Eu cred ca ar fi bine un stagiu obligatoriu pentru orice persoana apta. Asa cum am mai spus, stagiu de pregatire, nu armata de pana in 2004. Sa inveti cu ce se mananc, sa stii ce sa faci si in ultima instanta sa stii sa tragi cu diverse arme.
3 luni ar fi un minim necesar.
Apoi acces la poligoanele militare care stau parloaga, si pregatire suplimentară la liber pt cine vrea.
Si o alta chestiune, industria de aparare. In caz de ceva suntem in fundul gol ca ne apara NATO. Nato ne apara pe timp de pace. Pe timp de razboi fiecare cum poate.
S-a vazut la inceputul pandemiei ca dpdv sanitar suntem la pamant. Depindem de ce ne dau altii. Si la aparare suntem la fel. Daca Cugirul se opreste tragem cu prastia. Noroc ca pietre avem


Intr-adevar dupa cum am spus, intii trebuie schimbata ideologia si psihologia populatiei normale, de buna credinta. Acum ar fi prea brusc (cred cam ma mai spus-o in alta parte) si o deschidere ca in USA nu se poate face imediat. Dar dupa un proces de re-educare ideolgica din oi in ciini, si o instruire practica.... cred ca este posibil...chiar daca politic deocamdata e utopic. Insa nu mai cred ca e atit de putin probabil cum a fost acum 2 saptamini. Frica a schimbat toata Europa, si o sa o schimbe si mai tare in sensul autoapararii.

Intr-adevar nu stim cit va dura razboiul si cind se va termina, spre totusi ca anul asta sa se termina conflictul, oricum mai escaleaza pina la punctul culminant. Dar nu prea sint decit 2 rezultate:
1) cel mai probabil, dupa multe escalari de forta, Putin pierde (fie ca pierde intern, fie ca pierde economic, fie ca pierde militar...sau o combinatie), caz in care Europa cred ca isi va schimba optica, toate tarile o sa se schimbe militar...de frica viitorului. Inclusiv SUA isi va mari bugedul militar care e deja mare.
2) o re-scriere completa a ordinii mondiale...caz in care all bets are off...dar cred ca acest final e mai putin probabil. Oricit ar fi Putin de incolzit si disperat, oricit ar fi gata sa prajeasca intreaga planeta....nu cred ca KGB si conducerea militara e gata sa faca asta, iar intr-un razboi conventional pierde, oricit ar extinde conflictul.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde CCM pe 07 Mar 2022, 22:58

DanCo scrie:Eu zic sa nu ne grăbim sa vorbim despre ce va fi după război. Sa vedem câti ani va dura si ce va rămâne din Europa si chiar din lume.


Va dura inca o saptamana, sau doua, sau trei: rusii vor lua ceea ce isi doresc, adica Donbass, Lugansk si Crimeea, posibil Transnistria, adica x milioane de rusi de-ai lor; asta e miza principala.
In rest, sa ramanem calmi, pt ca daca rusii (sau americanii) ar fi fost tampiti, am fi avut demult razboi nuclear.
Cel mai probabil, va arbitra China, care are interese economice majore in Europa, Rusia si US.
O sa fie ok. Nici Europa, nici restul lumii nu vor pati nimic.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde aghiuta pe 07 Mar 2022, 23:10

CCM scrie:Va dura inca o saptamana, sau doua, sau trei: rusii vor lua ceea ce isi doresc, adica Donbass, Lugansk si Crimeea, posibil Transnistria, adica x milioane de rusi de-ai lor; asta e miza principala.....

Si acord ca Ucraina nu va adera la NATO sau UE.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde CCM pe 07 Mar 2022, 23:37

Va adera, nu acum, mai incolo, la UE - cu siguranta.
La NATO... greu de anticipat, astazi.
Insa odata membra UE, nu va mai conta f tare daca va fi membra NATO, sau nu.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde ionutz_b pe 08 Mar 2022, 00:44

dtdpuu scrie:
Sly_Fox scrie:Profund subiectul, inutile discuțiile!


...intr-adevar, dar asa am simtit sa scriu. Intentia mea era totusi sa intreb, credeti ca se va schimba ceva in tarile EU, dupa razboi (in sensul discutiei din subiect)? Eu cred ca da, cu fel de fel de variatii in fiecare tara.

CristianC


Si eu cred ca da, si ma refer doar la Romania.

Dupa parerea mea, rusii au ocupat cu succes Ucraina si nu se vor opri pana nu-si ating obiectivele. Cel mai probabil Ucraina va deveni un fel de Belarus, care poate fi folosita oricand de rusi pentru a face noi prieteni.
Cred ca Iohannis si Ciuca s-au saturat de cate cururi au pupat in ultimul timp pentru cate un pluton de soldati cu care sa faca poze. Cand se va finaliza inventarierea rezervistilor si a celor apti de incorporare o sa vada clar ca nu are cu cine sa apere sase case.
Pana intervine NATO noi trebuie sa aparam Carrefour si OMV.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde CCM pe 08 Mar 2022, 01:30

Asta e parerea ta.
A MEA ESTE COMPLET OPUSA.
Cat despre limbajul tau, rog un moderator sau mai bine, un Admin, sa evalueze!
C'mon...
Il lasam ca nu suntem forum de pensati.
Admin
Ultima oară modificat de CCM pe 08 Mar 2022, 01:33, modificat 1 dată în total.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde violiv pe 08 Mar 2022, 07:26

CCM scrie:
DanCo scrie:Eu zic sa nu ne grăbim sa vorbim despre ce va fi după război. Sa vedem câti ani va dura si ce va rămâne din Europa si chiar din lume.


Va dura inca o saptamana, sau doua, sau trei: rusii vor lua ceea ce isi doresc, adica Donbass, Lugansk si Crimeea, posibil Transnistria, adica x milioane de rusi de-ai lor; asta e miza principala.
In rest, sa ramanem calmi, pt ca daca rusii (sau americanii) ar fi fost tampiti, am fi avut demult razboi nuclear.
Cel mai probabil, va arbitra China, care are interese economice majore in Europa, Rusia si US.
O sa fie ok. Nici Europa, nici restul lumii nu vor pati nimic.



Esti visator!
Vom plati din greu pentru fiecare cartus tras, asa cum am facut-o si pana acum pentru cele trase in Irak, Afganista, etc. Crezi ca tot ce se consuma, distruge pica din Luna?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde Septimiu pe 08 Mar 2022, 08:36

Alex83 scrie:Apoi acces la poligoanele militare care stau parloaga, si pregatire suplimentară la liber pt cine vrea.


+1
Nu neaparat acces la liber dar la preturi decente. O taxa modica ar ajuta si posesorii de arme sa se antreneze mai mult dar si poligoanele militare sa isi acopere cheltuielile si chiar sa faca investitii in "modernizarea" poligoanelor respective.
Daca ne uitam la ce preturi se practica acum la unele poligoane civile parca ne cam piere pofta de antrenament.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde laurul pe 08 Mar 2022, 08:45

Septimiu scrie:Daca ne uitam la ce preturi se practica acum la unele poligoane civile parca ne cam piere pofta de antrenament.

La cele militare, unde se poate, e si mai și.... :?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde tehărău pe 08 Mar 2022, 09:46

Unele comentarii sunt geniale. Dar... Unde dai și unde crapă:
https://m.adevarul.ro/news/societate/pr ... index.html
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde AXP pe 08 Mar 2022, 09:59

laurul scrie:
Septimiu scrie:Daca ne uitam la ce preturi se practica acum la unele poligoane civile parca ne cam piere pofta de antrenament.

La cele militare, unde se poate, e si mai și.... :?


Oare?
Cu armele si munitia mea, la Joita, multe weekenduri la rand, pentru 4-5 ore, am inchiriat, diverse linii de tragere, plateam undeva la 500-600 de RON, ..., iar in poligonul militar la Alba Iulia, este adevarat intr-un grup organizat si am platit pentru 2 zile a cate 7-8 ore/zi, nu mai stiu exact 400 sau 500 de RON de persoana, ..., rotunjind ar fi 600RON/5ore la Joita (cu linie maxim 120m) versus militar Alba 500RON/15ore (cu linie maxim 550m). Este de inteles, poligoanele civile sunt comerciale, trebuie sa aduca profit, si sa isi plateasca personalul, iar cele militare trebuie sa isi acopere costurile de functionare care per zi de functionare sunt aceleasi, cu cat sunt mai multi participanti costul per persoana se reduce.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde Septimiu pe 08 Mar 2022, 11:35

Pana in 2020 mergeam la un poligon cu 100 lei pe ora (inchiriat linia de tragere) apoi brusc s-a dublat pretul si m-am fript (in sensul ca am aflat de dublarea pretului doar dupa tragere cand am fost pus in situatia sa platesc 200 lei /ora). De atunci nu ma mai duc la acel poligon (nici la glont nici la talere).
E adevarat ca fiecare e liber sa isi administreze afacerea cum considera dar la asemenea preturi eu prefer sa nu mai merg la poligon.
Din fericire exista si poligoane cu preturi decente dar, din nefericire, cel mai apropiat e la 300km de mine...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde ionutz_b pe 08 Mar 2022, 13:33

tehărău scrie:Unele comentarii sunt geniale. Dar... Unde dai și unde crapă:
https://m.adevarul.ro/news/societate/pr ... index.html


Este tocmai ce spuneam.
Dar cum punerea in practica necesita resurse financiare importante, statul se va gandi cum sa faca pregatirea incorporabililor mai ieftina. Credeti ca voluntarii vor sta 4 luni in cazarma doar ca sa puna poze pe instagram?
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde tehărău pe 08 Mar 2022, 14:26

ionutz_b scrie:
tehărău scrie:Unele comentarii sunt geniale. Dar... Unde dai și unde crapă:
https://m.adevarul.ro/news/societate/pr ... index.html


Este tocmai ce spuneam.
Dar cum punerea in practica necesita resurse financiare importante, statul se va gandi cum sa faca pregatirea incorporabililor mai ieftina. Credeti ca voluntarii vor sta 4 luni in cazarma doar ca sa puna poze pe instagram?

Eu pun pariu ca o sa facă tot un căcat. Dar cred ca nu tine nimeni pariul...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde yoghi pe 08 Mar 2022, 15:06

In legea veche din 2006 scrie ca rezervisti se prezinta la centru militar teritorial.
Si asa cum era inaite de revolutie la concentrare exista
Varianta sa te prezinti zilnic la unitate si sa dormi acasa.bine ...concentrarea era 7_10 zile acum cu 4 luni..?:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde ionutz_b pe 08 Mar 2022, 17:42

Eu pun pariu ca acest razboi o sa schimbe multe lucruri. Nu stiu daca toate in bine. Dar prea ne-am certat, in ultimul timp, pentru tot felul de prostii si am uitat ca bataia doare. Si e posibil sa o simtim in curand.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde violiv pe 08 Mar 2022, 18:51

dtdpuu scrie:
Alex83 scrie:Nu e obligatoriu ca toata lumea sa detina arme. Bine, in niciun caz nu e ok ingradirea legislativa de acum, dar nici libertatea din State. Nu pentru ca nu am fi in stare ci pentru ca ar fi prea brusc.
Eu cred ca ar fi bine un stagiu obligatoriu pentru orice persoana apta. Asa cum am mai spus, stagiu de pregatire, nu armata de pana in 2004. Sa inveti cu ce se mananc, sa stii ce sa faci si in ultima instanta sa stii sa tragi cu diverse arme.
3 luni ar fi un minim necesar.
Apoi acces la poligoanele militare care stau parloaga, si pregatire suplimentară la liber pt cine vrea.
Si o alta chestiune, industria de aparare. In caz de ceva suntem in fundul gol ca ne apara NATO. Nato ne apara pe timp de pace. Pe timp de razboi fiecare cum poate.
S-a vazut la inceputul pandemiei ca dpdv sanitar suntem la pamant. Depindem de ce ne dau altii. Si la aparare suntem la fel. Daca Cugirul se opreste tragem cu prastia. Noroc ca pietre avem


Intr-adevar dupa cum am spus, intii trebuie schimbata ideologia si psihologia populatiei normale, de buna credinta. Acum ar fi prea brusc (cred cam ma mai spus-o in alta parte) si o deschidere ca in USA nu se poate face imediat. Dar dupa un proces de re-educare ideolgica din oi in ciini, si o instruire practica.... cred ca este posibil...chiar daca politic deocamdata e utopic. Insa nu mai cred ca e atit de putin probabil cum a fost acum 2 saptamini. Frica a schimbat toata Europa, si o sa o schimbe si mai tare in sensul autoapararii.

Intr-adevar nu stim cit va dura razboiul si cind se va termina, spre totusi ca anul asta sa se termina conflictul, oricum mai escaleaza pina la punctul culminant. Dar nu prea sint decit 2 rezultate:
1) cel mai probabil, dupa multe escalari de forta, Putin pierde (fie ca pierde intern, fie ca pierde economic, fie ca pierde militar...sau o combinatie), caz in care Europa cred ca isi va schimba optica, toate tarile o sa se schimbe militar...de frica viitorului. Inclusiv SUA isi va mari bugedul militar care e deja mare.
2) o re-scriere completa a ordinii mondiale...caz in care all bets are off...dar cred ca acest final e mai putin probabil. Oricit ar fi Putin de incolzit si disperat, oricit ar fi gata sa prajeasca intreaga planeta....nu cred ca KGB si conducerea militara e gata sa faca asta, iar intr-un razboi conventional pierde, oricit ar extinde conflictul.

CristianC



E a nu stiu cata oara cand dau ca exemplu Republica Moldova. Este un caz unic in lumea mileniului III, este exemplul cel mai bun ca gandurile de mai sus nu se potrivesc cu realitatea ..... exemplu pe care toata lumea il ignora, atat sustinatorii cat si detractorii armelor.

Despre ce este vorba?
Dupa cum bine stiti Republica Moldova este unul din micile state desprinse din fosta URSS, stat care a trecut prin chinurile deportarilor, schimbarea procentelor de populatie, rusofonizata peste noapte, spalata pe creier zi si noapte timp de zeci de ani.
Dupa "90 s-a mai ales si cu un mic razboi, cu armata XIV rusa cantonata practic pe teritoriul national, cu felii din tara rupte de transnistreni si de ucrainienii pe care-i plangem astazi si cu nenumarati presedinti si guverne rusofile care au propulsat-o vrand-nevrand in CSI, etc.
In urma cu mai bine de 10 ani, in Moldova era in lucru un proiect al unei noi legi a armelor ... fiind in dezbatere publica, era disponibil lecturarii. Era practic o traducere cuvant cu cuvant, din lb. romana in lb. moldoveneasca a legii pe atunci in vigoare in Ro, cea nou-nouta-proaspat modificata de prin 2000 ... si pe care o injuram toti din rarunchi.
Din fericire pentru ei, au fost alegeri, s-a schimbat guvernul si ministrul de interne. Iar noul ministru a dat totul peste cap, a schimbat si impus o lege care ofera "pulimii" un drept incredibil - acela de a purta arma scurta letala pentru aparare personala!
Reamintesc ca era vorba de o tara si un popor pe care pana si romanii le considerau mai inapoiate decat Republica Barlad. E o tara in care armele lungi cu tevi ghintuite sint interzise si azi la vanatoare, in care comertul cu arme si munitii este monopol de stat si azi si in care exista imensul numar de DOUA magazine de specialitate.
Ce credeti ca s-a intamplat?

Va invit la o lectura lunga ... este cel mai nou studiu publicat despre ce se intampla cu armele in Moldova

https://www.seesac.org/f/docs/SALW-Surv ... ey_ROM.pdf
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde violiv pe 08 Mar 2022, 19:36

Pe scurt, pentru cei ce n-au rabdare sau nu cunosc limba moldoveneasca:

- moldovenii cu drept, adica 18 ani, fara antecedente penale sau psihiatrice s-au repezit cu totii si si-au cumparat pistoale sau revolvere!!!
Nici vorba! Cam 1% din populatia prezenta in Moldova s-au dus si si-au cumparat pistoale....altii decat cei in drept sa le aiba si pana atunci, gen demnitari, procurori, bla-bla. S-au strans cateva zeci de mii bune! Un numar infim .... dar daca-l punem langa cei cateva SUTE din Ro (entuziasti si pasionati care detin o "scurta" dar care n-o pot purta cu ei pe strada), o tara cu populatie oficiala de vreo 6-7 ori mai mare decat cei aproape trei milioane de moldoveni, atunci numarul nu mai pare deloc asa mic ... 1% din romani ar insemna vreo 180-200.000 de purtatori de pistoale!!!!

Si uite cum, printr-o intorsatura de legi incredibila, un popor considerat imbecil, din fosta uniune sovietica, se trezeste inarmat pana-n dinti!
Europa a icnit, UE a sughitat neintrerupt vreme de cativa ani, Romania a tacut malc si a tot modificat din rau in mai rau legea.
Toti au stat cu ochii cat cepele si pixul pe hartie ca sa numere valul de morti ce avea sa le umple moldovenilor strazile. Sa nu uitati ca aceasta schimbare de lege a venit in momentul in care vestitii raketi faceau legea pe strazile Moldovei si masinile nu se puteau lasa parcate decat in parcari pazite de militari cu AK-uri. Si-au numarat si-au numarat pana n-au mai putut ... si tot cate o suta de crime pe an le-au iesit, tot 75 cu parul, cutitul sau toporul.
INCREDIBIL!!!
Un popor spalat pe creier, fara o vestita "cultura a armelor" s-a trezit peste noapte constient si responsabil!
Mai mult decat atat, legea stabilea si OBLIGATIA purtatorilor civili de arme de a sprijini autoritatile in actiunile contra infractorilor. Sa vezi si sa nu crezi! Raketii au emigrat aproape in totalitate. Poporul de oi a descoperit ca are dinti!
Intre timp au trecut printr-o mica tentativa de lovitura de stat/revolutie. S-a lasat si cu cativa morti. Culmea! Numai din randul civililor, toti fiind omorati de fortele de ordine! Nici macar unul din cei aproximativ 35.000 de pistolari civili din Moldova nu a tras nici macar un foc atunci!
Stiu ca nu va vine sa credeti dar posibilitatea LEGALA de a detine o arma, fie ea lunga sau scurta, este factorul cu cel mai mare impact motivational si cel mai "responsabilizator" din toti factorii sociali care determina un grup populational sa respecte legile. Oricum s-a socotit, intors pe fata si pe dos, ascuns "zero-uri", scos logaritmi .... in tarile europene nu a fost identificat un grup populational cu un mai mare procent de "cinstiti". Pana si grupurile religioase pacifiste si anti-arme incalca legea mai des.
Chiar si la noi in tara, dreptul castigat cu greu de a detine o arma (nu castigat prin nastere, printr-o Constitutie scrisa de stra-bunici) determina ca acest grupulet infim - posesorii legali de arme de foc din randul civililor - sa fie grupul cu cei mai putini infractori. Nu cititi la gramada rapoartele politiei care amesteca de-a valma vanatori, tir-isti si "agitatori de bilute de cauciuc". Luati-va rabdarea in dinti si cititi rapoartele anuale pana la capat. Vezi gasi sute de "infractori" de peste 60 de ani care au devenit infractori pentru ca nu s-au dus la timp la "viza" sau au ajuns cu dosarul incomplet. Veti gasi cativa braconieri, cativa ucisi din accidente la vanatoare si cam cat sa numeri pe degetele de la o mana ucisi in mod criminal cu arme DETINUTE LEGAL!
ADICA 0,X% din numarul total de crime.
ADICA cei mult sub 100.000 de posesori legali, civili, de arme letale, din RO practic nici nu conteaza la socoteala infractiunilor. Poate vi se pare hilar, incredibil, dar numarul de politisti, medici sau chiar preoti anchetati si judecati intr-un an este mai mare, desi oricare din categoriile astea are un numar mai mic de membri.

Dragi colegi, spalati-va bine pe ochi cu multa apa rece, spalati-va bine si pe cap tot cu apa rece, bagati-va picioarele intr-un lighean tot cu apa rece, incercati sa stergeti din creiere toate prostiile pe care credeati ca le stiti despre arme si posesorii lor, prostii care au ajuns acolo "picurate" zi de zi, sublimibal, de toti cei care dau din gura si pe care ati ajuns sa le credeti ca fiind propriile ganduri .... apoi treceti la citit! Informatie exista cacalau, doar sa vreti s-o vedeti asa cum e ea, in realitate, nu prezentata de "anti..."!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde dtdpuu pe 08 Mar 2022, 23:32

E redundant sa spun ca subscriu la ce a scris violiv...vreau doar sa completez cu un alt exemplu, SUA. Aici procentele de populatie inarmata sint enorme si numerele absolute la fel (sute de milione de posesori), adica de vreo 10-12 ori populatia Romaniei. Si aici ca si in Eu, se face capital politic din infimele crime armate civile (cu arme achizionate legal). Nu vorbim de borfasi care se minjesc intre ei si la care legea nu se aplica oricum. Si aici pentru capital politic nu se vorbeste de multimea de crime care nu s-a intimplat pentru ca victima ...n-a mai fost victima. Intr-un fel e si greu, toti cei care s-au salvat nu mai sint statistica si nu apar in ziare...dar raporturile exista pentru ca s-au inregistrat la politie sau tribunal...si sint publicate nu de gazetele oportuniste ci de organizatii credibile cum e FBI. Exista o vorba faimoasa pe aici "Dumnezeu i-a facut pe oameni, Colt i-a facut egali", e de bun simt ca se aplica.

Daca intr-o tara cum e SUA cu extreme foarte mari (intre bogati si saraci, educati si...altfel, culturi diferite, algomeratii si pustietati, grasi si slabi sau foarte fit...etc.), daca intr-o tara cu asemenea nivele de potentiale opozitii si conflicte procentul e infim, atunci se poate si alta parte.

Cum s-a mai spus, schimbarea ideologica trebuie sa se intimple si apoi lucrurile sint naturale, practic in viata de zi cu zi nu se schimba nimic. Sint insa de acord ca tranzitia poate fi tumultoasa si trebuie coordonata diferit de la tara la tara.

Ca fapt divers incercati sa va ginditi cum lucruile in Rusia daca rusii ar avea drept legal de port arma?

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde biriuck pe 09 Mar 2022, 10:20

hunterb scrie:Mai e o bomboana pe coliva...presupunand ca ai civili cu arme, capabili sa le foloseasca in caz de conflict militar, legea noastra spune ca, in cazul decretarii starii de urgenta specifica, esti obligat sa depui tot armamentul si munitia pe care le detii la unitatea militara pe care ti-o vor indica autoritatile...ca nu cumva sa iti imaginezi ca te vei juca pe strazile asediate de-a lunetistul cu arma ta personala, oricat de tacticool e ea si oricat de competent esti in manuirea ei...

Asta este inca un element de gandire comunista infipt in lege.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde Flipparex pe 09 Mar 2022, 10:22

CCM scrie:Apropo de vanatori pe front si sniperi: cate trageri de razboi ati facut armata, cate cartuse ati tras? ce ati invatat din alea? ca arma era/nu era reglata, ca trageati bine sau prost?
Este complet fals, un vanator este cel mai probabil sa poata deveni un sniper pt ca cunoaste armele, le intelege, ii plac si are experienta cu ele. Sau un sportiv de tir.
Nu un recrut.
Si am putea sa o lungim si vorbind de calibrele cu care trage un vanator/sportiv, vs un recrut caruia i se pune in brate o platforma si aia e - si de optica...
Ca sa scoti un sniper dintr-un recrut tre sa il antrenezi oleaca (mai mult). Vinatorul sau sportivul vine de acasa cu antrenamentul si stiinta.


Salut, Inca nu am trecut pe la descrieri, dar fiind un om care a trecut prin armata cu "sniperul in mana"... imi permit sa raspund la acest mesaj.

1. Am primit PSL (Pusca semiautomata cu luneta) pentru ca am fost al 3-lea ca inaltime din pluton, si asa mi-a picat.
2. De invatat sa tragem... am fost cam asa:

- Glontul nu merge drept face o curba in jos (asta e citat al sergentului cu care faceam pregatirea teoretica)
- Arma are recul, sa o tineti bine in umar
- Nu inchideti ochi cand trageti sa vedeti unde merge glontul si cum trebuie sa corectati
- Arma e reglata la 100m punct ochit - punct lovit


3. De tras efectiv cu acel PSL am tras de 2 ori cate 5 cartuse pe toata perioada armatei(1 an), in rest cu PM (Pusca mitraliera) - aici am avut ceva mai mult noroc... cand mergeam in poligon aveam cate 15 cartuse.

Sincer am invatat mai multe despre cum se trage cu o carabina cu luneta de la cumnatii mei care sunt vanatori, si am tras mai mult cu armele lor decat am tras in toata armata.

Poate din 2004 de cand am terminat eu sa mai schimbat cate ceva, desi nu cred.
Flipparex
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Ian 2022, 15:56
Locaţie: Sibiu

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde UrsuAke pe 09 Mar 2022, 10:38

Flipparex scrie:
CCM scrie:Apropo de vanatori pe front si sniperi: cate trageri de razboi ati facut armata, cate cartuse ati tras? ce ati invatat din alea? ca arma era/nu era reglata, ca trageati bine sau prost?
Este complet fals, un vanator este cel mai probabil sa poata deveni un sniper pt ca cunoaste armele, le intelege, ii plac si are experienta cu ele. Sau un sportiv de tir.
Nu un recrut.
Si am putea sa o lungim si vorbind de calibrele cu care trage un vanator/sportiv, vs un recrut caruia i se pune in brate o platforma si aia e - si de optica...
Ca sa scoti un sniper dintr-un recrut tre sa il antrenezi oleaca (mai mult). Vinatorul sau sportivul vine de acasa cu antrenamentul si stiinta.


Salut, Inca nu am trecut pe la descrieri, dar fiind un om care a trecut prin armata cu "sniperul in mana"... imi permit sa raspund la acest mesaj.

1. Am primit PSL (Pusca semiautomata cu luneta) pentru ca am fost al 3-lea ca inaltime din pluton, si asa mi-a picat.
2. De invatat sa tragem... am fost cam asa:

- Glontul nu merge drept face o curba in jos (asta e citat al sergentului cu care faceam pregatirea teoretica)
- Arma are recul, sa o tineti bine in umar
- Nu inchideti ochi cand trageti sa vedeti unde merge glontul si cum trebuie sa corectati
- Arma e reglata la 100m punct ochit - punct lovit


3. De tras efectiv cu acel PSL am tras de 2 ori cate 5 cartuse pe toata perioada armatei(1 an), in rest cu PM (Pusca mitraliera) - aici am avut ceva mai mult noroc... cand mergeam in poligon aveam cate 15 cartuse.

Sincer am invatat mai multe despre cum se trage cu o carabina cu luneta de la cumnatii mei care sunt vanatori, si am tras mai mult cu armele lor decat am tras in toata armata.

Poate din 2004 de cand am terminat eu sa mai schimbat cate ceva, desi nu cred.


S-au schimbat multe din 2004. Acum avem si noi trupe speciale, FOS (forte pentru operatiuni speciale) care chiar stiu meserie, au aceiasi pregatire ca oricare alte trupe de elita din alte tari. Dar sunt putini baietii. Am mai "furat" de la Americani si altii programe de pregatire, e diferita armata si pregatirea pentru militari de cariera. Mult mai civilizat.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde Alex83 pe 09 Mar 2022, 12:39

biriuck scrie:
hunterb scrie:Mai e o bomboana pe coliva...presupunand ca ai civili cu arme, capabili sa le foloseasca in caz de conflict militar, legea noastra spune ca, in cazul decretarii starii de urgenta specifica, esti obligat sa depui tot armamentul si munitia pe care le detii la unitatea militara pe care ti-o vor indica autoritatile...ca nu cumva sa iti imaginezi ca te vei juca pe strazile asediate de-a lunetistul cu arma ta personala, oricat de tacticool e ea si oricat de competent esti in manuirea ei...

Asta este inca un element de gandire comunista infipt in lege.


Asta pentru ca la noi notiunile de stare de alerta si stare de urgenta sunt niste chestiuni rigide ancorate in realitatea anilor 50.
Pentru ca nu aveam o "stare" adaptata unor situatii de urgență sanitara(cazul covid), acum doi ani s-a decretat stare de urgenta.
Sa ne aducem aminte imaginile din prima/primele zile ale statii de urgenta, cu taburi pe strazi si militarii cu automatele in mana si degetul pe tragaci.
Somnul ratiunii si noaptea mintii.
4.5mm
9mm
16
12
.270win
ex. kama3
Alex83
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 06 Mar 2022, 15:18

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde waidmannsheil pe 09 Mar 2022, 16:24

Salut,

Pentru a nu genera confuzie in legatura cu postarea mea, mentionez de la inceput, ca sunt PENTRU relaxarea conditiilor privind procurarea armelor cu destinatia aparare si paza, asa cum sunt clasificate in anexa, insa...

Sa presupunem ca un parlamentar cerebral (pentru ca exista cativa) initiaza un astfel de proiect, ce se va intampla? Pai raspunsul este evident: in secunda doi ar fi linsat mediatic, "jurnalistii" insetati de senzational il vor rastigni pentru faptul ca "o astfel de lege va permite borfasilor sa detina arme".
Si sa fim onesti, daca maine ar avea loc un referendum, pe tema liberalizarii accesului la arme, 70-75% (intr-un scenariu optimist) ar vota impotriva. De ce? Din cauza mentalitatii si a lipsei educatiei (pe linie de arme si munitii). Asa cum s-a mentionat anterior, intai de toate, populatia trebuie educata (ca in foarte multe alte domenii).
Ce masuri pot fi luate rapid pentru asta? Ar fi cateva:
1. Introducerea unei perioade (chiar si de cateva luni, nu musai reintroducerea stagiului militar obligatoriu) de instruire efectiva pe tema tehnicilor de lupta, aparare, arme si munitii, supravietuire, etc., dar asa... optional, doar pentru cine doreste, dar cu acordarea unor avantaje substantiale (nu banesti) voluntarilor.
2. Accesul liber la arme destinate apararii si pazei, pentru posesorii permiselor de arma. Din moment ce esti detinator al unui permis de arma (indiferent de destinatia armei: colectie, tir sportiv, vanatoare, autoaparare, neletala, etc.) se presupune ca ai absolvit cursul pe linie de arme si munitii, esti intreg la minte si ai idee cu se "mananca" o arma.
Desigur, se pot introduce si conditii cumulative: ex: sa fi posesor al unui permis de arma de "x" ani si sa nu fi savarsit incalcari ale regimului armelor si munitiilor in ultimii "y" ani... etc.
In acest fel "prompterista senzationalista" nu ar mai pune la zid legislativul pentru adoptarea unei astfel de modificari, pentru ca ce sa vezi? Au acces liber la arme... cei care au arme!
3. Armele neletale sa nu mai fie supuse autorizarii si trecute in permisul de arma, ci procurate doar cu conditia absolvirii unui curs pe linie de arme si munitii si a unui aviz psihologic.
Astfel putandu-se trece prin experienta utilizarii unei arme, ramanand la aprecierea fiecaruia daca are "chemare" si trece de la neletala la letala. Ca o paranteza, personal mi-e dor de vremurile cand, tanar si entuziast fiind, mergeam la balci si trageam cu pusca AC la standul cu ratuste. :ymblushing: :ymdaydream:

Asadar, acestea ar fi doar cateva mici schimbari care ar putea fi luate rapid si fara "impact emotional" pentru cei ce sunt impotriva detinerii, portului si folosirii armelor de catre "civili".

Acestea sunt doar niste pareri personale, posibil eronate si in totalitate atacabile...

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Dezarmarea populatiei si regretele tirzii

Mesajde tehărău pe 09 Mar 2022, 17:29

Armele moștenite-n scorburi, ramase de la bunicii întorși de pe front, încă-s funcționale. Cele ce nu s-au predat la revoluție, la fel (ca asta era adevăratul motiv de a picat pe Daia). Când cu Iugoslavia, se mai întorceau și cu arme transporturile de motorină. De când suntem europeni cu acte, au tot venit arme, cine a fost interesat, și-a făcut rost. Acum, naiv sa fii și tot nu crezi ca ucrainienii aia necontrolati sunt toți refugiați. Și ca ăia de cărau țigări nu aduc și alte comenzi.
Ăsta cu înarmarea infractorilor e o prostie maaaareee de tot! Cine chiar a vrut arma ilegal, are!
Dacă aș fi în postura sa fac ceva util societății în conjunctura actuala, aș face stagii de pregătire militară obligatorii. Și aș trage cu ochiul la cei ce le au, s-au enumerat deja. Mă frate, dar NEAPARAT făcute și de către femei. Pe competența lor, pe puterile lor. Ca e egalitate, nu? Și sunt sigur ca altfel s-ar isteriza când ar auzi de Arthur, de gască, de plm.
Nici idee n-aveți cât ne-a tras în jos, pe noi bărbații, politețea asta care a trecut limitele egalității.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate