Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:36

Combaterea braconajului

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Combaterea braconajului

Mesajde bogdanm pe 28 Ian 2009, 13:19

Initial, ma gandeam sa initiez acest topic la "combatere" dar cred ca locul lui este aici.
Braconajul. Indiferent de ce intelegem prin braconaj (legal si etic), acesta exista.
Toti stim ca se braconeaza in extrasezon, in sezon, ziua, noaptea, cu LR-ul, la far, cu latul, cu grapa sau mai stiu eu cu ce si in ce mod.
La fel, toti stim ca majoritatea "organelor" sunt manjite intr-un mod sau altul. Dar la fel, toti stim ca daca organul face ceva si un braconier ajunge in instanta, acolo se dau pedepse blande (ca doar a luat un iepure, nu a dat in cap).
Dar braconajul afecteaza atat populatia de vanat, cat, mai ales, imaginea noastra, de vanatori.
Voi, cu mai multa experienta decat mine, ce credeti ca se poate face, in conditiile actuale, pentru a scadea sau chiar elimina, braconajul?

Multumesc,
Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Combaterea braconajului

Mesajde keops pe 28 Ian 2009, 13:40

Absolut nimic.
Un iepure braconeaza un amarat.
Unul dintre potentatii care a distrus in 20 de ani tara asta, nu braconeaza, el culege fructele puterii si se bucura de ele.
:)
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Combaterea braconajului

Mesajde alexandreea pe 28 Ian 2009, 13:43

Salut keops, eu sunt din Oltenita, am auzit ca fondurile voastre sunt cam chele( mai ales pe balata)Asa e?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Ghinda pe 28 Ian 2009, 13:47

Solutia finala! Asta este de facut! O chestie din aia unde la intrare scrie "Arbeit macht frei!" :evil:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde camby1 pe 28 Ian 2009, 13:56

braconajul
exista si va exista mereu
de cele mai multe ori acesta e practicat de catre oameni cu bani si multa influenta.
metoda de stopare : bunul simt al fiecaruia (care pentru unii nu exista)
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: Combaterea braconajului

Mesajde keops pe 28 Ian 2009, 14:00

Cred k o data la 5 ani are trebui un an fara sezon de vinatoare.
Armele ar trebui strinse si depozitate undeva.
::))
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Combaterea braconajului

Mesajde alexandreea pe 28 Ian 2009, 14:05

Mamaa ce-ti veni cu sistarea un an si mai ales strangerea armelor?Combaterea cum o mai facem?
Cand cu aviara ti-a convenit?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Combaterea braconajului

Mesajde MAsterD pe 28 Ian 2009, 15:19

keops scrie:Cred k o data la 5 ani are trebui un an fara sezon de vinatoare.
Armele ar trebui strinse si depozitate undeva.
::))

tare asta :))
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Katalin pe 28 Ian 2009, 15:25

Pestele de la cap se impute...Asa zisii sefi de asociatii judetene pusca pana ii ia dracu...normal ca te oftici cand ii vezi cum bubuie tot ce misca...si zici ...pai daca asta bubuie...hai sa bubuim si noi...

Oamenii sunt creaturi lacome..nu prea avem ce face.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Adrian S pe 28 Ian 2009, 15:40

keops scrie:Cred k o data la 5 ani are trebui un an fara sezon de vinatoare.
Armele ar trebui strinse si depozitate undeva.::))

Si cu cei care braconeaza cu latul, ogarul, etc. ce facem?
Ma abtin de a face vreun comentariu cu privire la postarea ta de mai sus. :(
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde alexandreea pe 28 Ian 2009, 15:45

Chiar paznicii de vanatoare, si altii nu vad, sunt chiori?Asa daca cumva ai impuscat 1 iepure sau 1 fazan in plus fata de autorizatie, imediat te ia la cicaleala, sau ma rau, dar cei care fac intradevar prapad, n-au nici o taina.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Ghinda pe 28 Ian 2009, 15:55

Un Reich, Un Popor, Un Fuhrer!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde alexandreea pe 28 Ian 2009, 16:13

Ca bine ai zis Ghinda!Noi vorbim aici, dar efectul este,, ciinii latra, ursu merge".
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Anndrei pe 28 Ian 2009, 18:01

Asa cum multi dintre noi au semnat petitia privind armele de pe forum de la noi, tot asa putem fece inca o petitie in care sa cerem pedepse mai aspre pentru cei care braconeaza.
Sincer, eu am auzit de un idiot(nu pot sa il numesc vinator) care a luat un portbagaj de iepuri.Am avut onoarea de ai da 20 de picioare in cap. :evil:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde alexandreea pe 28 Ian 2009, 18:24

Eu am vazut unu acum 3 sapatamini care vindea dintr-o remorcuta de dacie plina de iepuri, iepuri cu 25 lei bucata.Nu la- mai vazut nimeni?Ce era sa-i zic?ca era coada la el?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Anndrei pe 28 Ian 2009, 18:34

Daca cel pe care l-ai vazut era in zona pietei "16 Februarie", e acelasi individ.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde marius 45 pe 28 Ian 2009, 19:36

Braconajul va dispare odata cu omul,cat sunt oameni vor fi si braconieri.Solutii teoretic sunt multe,practi putine sunt utile.La faza cu vandutu iepurilor in piata...de ce nu i filmati si apoi postati imaginile pe net,doar aveati un tel la indemana....nu cred ca se rezolva mare lucru dar poate erau"vanatori"sii vedea si cine trebe :evil:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Combaterea braconajului

Mesajde timexim pe 28 Ian 2009, 19:51

keops scrie:Cred k o data la 5 ani are trebui un an fara sezon de vinatoare.
Armele ar trebui strinse si depozitate undeva.
::))



Ai idee cate arme clandestine sunt la noi in tara? De ordinul miilor...
Ce faci cu astea o data la 5 ani?
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Combaterea braconajului

Mesajde drsoicatd pe 28 Ian 2009, 22:11

Eu sunt curios daca si in tarile civilizate (EU, USA, CANADA etc.) se braconeaza. Si daca raspunsul este "da" as vrea sa aflu la ce scara, in ce conditii si prin ce metode. Daca "nu" - de ce?
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde drsoicatd pe 28 Ian 2009, 22:15

keops scrie:Cred k o data la 5 ani are trebui un an fara sezon de vinatoare.
Armele ar trebui strinse si depozitate undeva.
::))

Eu nu as renunta la vanatoare nici macar un weekend din timpul sezonului si asa prea scurt. In schimb as aspri legea in directia asta si as mediatiza si cateva exemple la inceput.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde alexandreea pe 29 Ian 2009, 12:05

Ala cu remorcuta cu iepuri era in Oltenita.Deci inca unul.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Moose_Master pe 29 Ian 2009, 17:39

Aia cu interzisul vanatorii odata la nu stiu cati ani este o practica curenta in alte tari. Dar nu la tot, ci la anumite specii. Nu poti interzice la tot pentru ca atunci unul din principalele motive pentru care vanatoarea exista(controlul excesului inmultirii la o anumita specie) ar disparea.
Aia cu stransul armelor este "patriotica". Este de genul "fie painea cat de rea". Am ras strasnic la citirea ei. Pai sa vina cineva sa imi ia mie arma din mana. Il invit.
Sa nu uitam totusi ce inseamna braconaj. Acesta este vanarea unui animal ILEGAL. Deci fara a se tine cont de legile scrise ale vanatorii sau fara permisiunea legala de a vana. Deci braconajul exista de cand au fost inventate legile. Si iarasi ajungem la exact ceea ce (am mai spus-o) este de fapt ideea directoare de la care pleaca ABSOLUT TOATE PROBLEMELE in Romania. Nu se respecta legile.
Pai cine se mai gandeste (in afara de vanatori si paznici amatori de spaga) la braconaj, cand in Romania nu se respecta cele mai elementare si fundamentale legi ? Va dau la orice ora exemple fara numar in care Constitutia Romaniei este incalcata flagrant de mai marii tarii.
Dar sa lasam "filozofie pe felie" ca oricum nu rezolv nimic.
Pe acest continent ca oriunde in lume de altfel se braconeaza. Atata doar ca nu la nivelul din Romania si aproape de cele mai multe ori pentru ca oamenii nu cunosc speciile in care trag. Ex.: daca esti la gaste nu tragi la orice tip de gasca care iti intra pe catare, ci doar la specia la care este deschis sezonul. Deasemenea daca ai voie sa dai jos 40 de piese pe zi, inseamna ca a 41 chiar daca accidental data jos este braconata. Etc.
Deci se intampla si aici, insa nu la nivelul din Romania. Aici nu am auzit (cel putin eu) pe nimeni sa plece de acasa in teren cu gandul sa braconeze. Nu am citit in nici o publicatie si nu am vazut nici o stire in acest sens la TV.
Acum hai sa nu alunecam pe panta exagerarilor si sa povestim istorii fantasmagorice ca atunci cand eram pe vremea bolnavului psihic si venea unul cu cate o magarie de poveste din America si toti ascultau de le ploua in gura la cat de bine si frumos este aici.
Deci, aici nu este nevoie sa braconezi pentru ca : sunt animale suficiente pentru oricine are timp si bani, legile vanatorii desi sunt foarte stricte incurajeaza oamenii sa practice aceasta sublima si straveche ocupatie si cel mai important oamenii aici de-sila-de-mila in general respecta legile.
Pedepsele pentru braconaj sunt extrem de dure si te urmaresc toata viata indiferent ca nu mai vanezi, ci te-ai apucat de sah. Din momentul comiterii faptei si dovedirii fara echivoc ca ai participat la braconaj, esti practic un infractor si va trebui mereu sa porti cu tine oriunde ai merge acest stigmat al borfasiei care iti guverneaza modul de a gandi.
Asa cum se ridica mai sus ideea, sunt anumiti ani in care nu ai voie sa vanezi la o anumita specie. Uneori foarte multi ani la rand. De exemplu la curcan nu s-a vanat ani la rand pentru ca incercau sa-l repopuleze aproape peste tot. Iarna fiind foarte frig acesta nu rezista cum rezista alte pasari si plus vanatoarea ajunsese sa fie in pericol. S-a interzis vanatoarea vreo 5 ani, iar acum este iarasi deschis.
In plus de asta. Afirmam la un alt topic ca la "examenul" de vanator nu ti se face capul mare cu nici o perioada de vanatoare la nici o specie. Sa explic de ce. In functie de evaluari, de numarul pieselor declarate recoltate in anul precedent si in functie de clima din anul precedent vs. clima din anul in curs, responsabilii cu perioadele de vanatoare muta inceperea vanatorii la fiecare specie mai in avans sau o mai intarzie. O scurteaza sau o lungesc in functie de factorii enumerati mai sus in asa fel incat specia respectiva sa nu isi mareasca sau sa nu isi micsoreze efectivele. (Daca nu am fost prea specific o sa dau si exemple)
Deci eu ca vanator(habarnist), intru pe net si ma uit la ce se vaneaza in perioda cutare in care eu am concediu sau ma rog, am liber. Vad daca ce scrie acolo ma coafeaza si daca da imi scriu toate datele care ma intereseaz si plec pe net in cautarea locurilor relativ apropiate pentru vanatoarea mea. Deci simplu si deci fara sa fii constrans la magarii.
Chiar singur fiind tot nu iti vine sa braconezi, pentru ca oamenii legii nu glumesc NICIODATA cu incalcarea legii. Iar oamenii legii din padure sunt mult mai drastici ca oamenii legii de la oras. Cand ai moose-ul "in mira" si nu te desparte de cel mai meserias trofeu din viata ta decat o mangaiere a tragaciului, va trebui sa treci prin filtrul gandirii ce castigi si ce pierzi. Poate sa nu te prinda...corect. Ai castigat. Dar poate sa te prinda si ai pierdut forever. Va fi ultimul foc de arma tras in viata ta. Deci ce faci ?

Concluzie: atata vreme cat exista om si lege, vor exista incalcari ale acesteia. Fara discutie. Omul este o fiinta incredibil de hrapareata si nu exista modalitate sa-l indrepti. Dar intr-o societate in care educatia respectarii legii este solid invatata si vehement sustinuta, cazurile de incalcare ale legii sunt mult mai rare.
Parerea mea este ca in Romania braconajul trebuie sa fie combatut in primul rand de vanatori. Ei sunt "linia intai" in teren si mai bine ca ei nu cunoaste nimeni ce se intampla pe teren. Pai degeaba ii spui unuia care nu este vanator despre braconaj ca nu intelege nimic. Si de fapt nici nu-l afecteaza in nici un fel. Marioarele vorbesc din reviste si din auzite si nu au cum sa realizeze ce inseamna braconajul din comfortul canapelei. Ei sunt complet in afara problemei si nu au cum sa aiba nici cea mai umila opinie despre braconaj(desi cum s-a vazut au la opinii...mama-mama).
Tot vanatorii si legiuitorii vanatorii pot diminua problema(de stopat este imposibil). Cel putin, asta-i parerea mea!

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Combaterea braconajului

Mesajde aghiuta pe 29 Ian 2009, 21:02

Moose_Master scrie: Afirmam la un alt topic ca la "examenul" de vanator nu ti se face capul mare cu nici o perioada de vanatoare la nici o specie.........................................
Deci eu ca vanator(habarnist), intru pe net si ma uit la ce se vaneaza in perioda cutare in care eu am concediu sau ma rog, am liber. Vad daca ce scrie acolo ma coafeaza si daca da imi scriu toate datele care ma intereseaz si plec pe net in cautarea locurilor relativ apropiate pentru vanatoarea mea. Deci simplu si deci fara sa fii constrans la magarii.

Moose_Masta


La noi nici nu ai nevoie de net;te duci la asociatie sa-ti scoti autorizatie si tanti sau nenea de acolo iti scriu la ce ai voie sa tragi si cat anume.Punct :lol:
Mai simplu nici ca se poate :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Moose_Master pe 29 Ian 2009, 21:10

Pai daca este mai simplu sa te urci in masina si sa conduci pana la asociatie in conditiile vazute de mine pe camerele sugerate de un coleg de forum, decat sa stai in fotoliu cu laptopul pe genunchi si sa dai de 3 ori click....atunci inseamna ca asa o fi.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Combaterea braconajului

Mesajde aghiuta pe 29 Ian 2009, 21:13

Moose_Master scrie:Pai daca este mai simplu sa te urci in masina si sa conduci pana la asociatie in conditiile vazute de mine pe camerele sugerate de un coleg de forum, decat sa stai in fotoliu cu laptopul pe genunchi si sa dai de 3 ori click....atunci inseamna ca asa o fi.


Dai click si pe desk-top si pe lap-top dar in teren "organu" vrea sa vada "originalili"
Asa ca vrei nu vrei te sui in masina sau in rata si mergi(macar unul din cinci) pana la asociatie.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Marius pe 30 Ian 2009, 21:46

drsoicatd scrie:Eu sunt curios daca si in tarile civilizate (EU, USA, CANADA etc.) se braconeaza. Si daca raspunsul este "da" as vrea sa aflu la ce scara, in ce conditii si prin ce metode. Daca "nu" - de ce?

Am vazut un sondaj pe un forum american de vanatoare. Nu vreau sa mint, ca a fost mai demult si nu-mi aduc bine aminte, dar am fost extraordinar de impresionat de faptul ca majoritatea covarsitoare a celor ce au votat, nu au braconat niciodata, nu au incalcat legea niciodata. Un nr. mic era cu cei ce au incalcat legea neintentionat, iar cei ce au incalcat legea cu intentie eru fff putini.
In opozitie, la noi este aproape un proverb "Nu exista vanator care sa nu fi fost braconier".
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Moose_Master pe 30 Ian 2009, 22:07

Pacat ca mai ales noi romanii care le stim pe toate si suntem cei mai grozavi, cand vorbim de ei ne adresam cu "fraierii aia". Si eu am facut-o cand am ajuns aici, acum imi inghit cuvintele in fiecare zi.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Combaterea braconajului

Mesajde violiv pe 31 Ian 2009, 11:59

De braconat se braconeaza peste tot - e in firea omului sa dobandeasca ceva "usor" si numai poleiala de civilizatie si educatie ii mai opreste pe unii.
Ca venise vorba de ce se intampla pe la altii, intr-u locusor cu adevarat colt de rai, unde autorizatia "full" pentru vanatoare pe un an intreg costa cam 150 $ si una ocazionala pentru o saptamana e cam 50 $, unde singura restrictie este ca nu ai voie decat un cerb/zi in contul acestei autorizatii si singura obligatie este sa treci pe la "cabana" pentru a anunta paznicul si a primi autorizatia de transport, se cheltuie resurse importante pentru combaterea braconajului si acesta se manifesta in toate formele: ori este deja pe lista neagra, nu mai are voie la vanatoare si impusca fara permis, ori nu vrea sa dea 50 $, ori vrea doi intr-o zi daca tot i-au iesit in cale, ori trage din masina......Sanctiunile sunt drastice dar fenomenul persista.
Prietenii nostrii italienii sunt vanatori cu acte-n regula doar 1 din 4 posesori de lise, ceilalti 3 fiind posesori de permis pentru tir. Si vaneaza 3 din 4 linistit. Beneficiaza de o lege ce le permite sa traga la tinta pe terenul particular daca e suficient de mare si nu deranjeaza vecinii si unii profita din plin de asta. Numai o lege inteligent conceputa si aplicata la sange stavileste fenomenul. Neamtul merge cu 58 km/h la el acasa pe drum cu restrictie de 60 km/h dar la noi, acelasi neamt "o calca" romaneste pe unde poate. Si nu crd ca i-ar trece prin cap sa braconeze la el acasa da' pe plaiurile mioritice se mai intampla sa dea drumul la foc aiurea.
Nu suntem noi mai hoti sau mai predispusi "pacatului", sistemul permite si omul profita....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Combaterea braconajului

Mesajde VANATORU77 pe 31 Ian 2009, 13:58

ce credeti ca se poate face, in conditiile actuale, pentru a scadea sau chiar elimina, braconajul?

Multumesc,
Bogdan[/quote]
NIMIC!! Din pacate , totul ramane la nivel de discutzii si atat.
Cu parere de rau va spun asta dar ........, asta e parerea mea :( :(
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Combaterea braconajului

Mesajde timexim pe 31 Ian 2009, 16:05

violiv scrie:. Neamtul merge cu 58 km/h la el acasa pe drum cu restrictie de 60 km/h dar la noi, acelasi neamt "o calca" romaneste pe unde poate. ....


Sunt si nemti care merg cu 69 km/h la restrictie de 60 km/h , pentru ca au aflat si ei de cei 10 km/h toleranta -aparat radar/vitezometru bord, dar cred ca tot de la estici au deprins-o si pe asta :)



violiv scrie:.Si nu crd ca i-ar trece prin cap sa braconeze la el acasa da' pe plaiurile mioritice se mai intampla sa dea drumul la foc aiurea.
Nu suntem noi mai hoti sau mai predispusi "pacatului", sistemul permite si omul profita....



A fost la vanatoare organizata in Germania si am si prieteni vanatori acolo. Dupa povestile si glumele si picanteriile de rigoare , am fost intrebat daca nu vreau sa mergem sa " luam" ceva... - Pai ce si voi braconati aici? ; Raspunsul a fost ca e doar din pricina prezentei mele acolo (adica ei stiu foarte bine ca se braconeaza la greu in RO ! ) si ca altfel ei nu merg pentru ca nu este tentant atat timp cat poti vana legal tot ce-ti doresti ( !?) si in acelasi timp lipsa pazei severe contra braconajului se justifica tot din lipsa tentatiilor de acest fel. Este adevarat ca aceasta discutie am avut-o cu cativa prieteni doar si se prea poate ca in rest sa nu fie la fel, dar m-as mira...

Ideea este ca atat timp sunt restrictii mai mari, birocratie si hartogaraie mai multa, ingradiri si limitari de orice fel in acest domeniu, - va fi tot mai mare tentatia braconajului ! ( asa vad eu)
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate