Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:23

etica vanatoreasca

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

etica vanatoreasca

Mesajde Ray pe 17 Apr 2009, 21:03

ma bucur despre noa fatza a sitului cu filmuletzele despre vanatoarea mondiala.
dar, clipul,un foc ...doua piese, nu-mi da pace!
care este parerea d-voastra asupra acestui clip?
sa incep cu mine, desigur si pe mine m-ar tenta sa trag , dar oare in toate situatiile ar patrunde glontul asa cum e in clip? nu cred, candva ajunge la o deviati si " creatura " din spate pleaca ranita fara sa ne dam seama ca a fost implicata in demersul glontului.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: etica vanatoreasca

Mesajde Marius pe 18 Apr 2009, 10:14

Am vazut clipul si cred ca mi-a scapat acest aspect pt. ca nu sunt preocupat de vanatul mare.
Da, ai dreptate, nu prea etic.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: etica vanatoreasca

Mesajde camby1 pe 19 Apr 2009, 10:55

tentatia e mare in astfel de cazuri cum la fel de mici sunt si sansele sa se intample sa cada 2 piese
am vazut sa cada 2 piese dar la rate si gaste acolo fiind vorba de alice
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: etica vanatoreasca

Mesajde Moose_Master pe 22 Apr 2009, 00:35

Eu cred ca la vanat mare doua piese cu un foc se numeste "noroc porcesc" sau "odata la 4 vieti". Nu cred ca exista vanator care sa dea drumul la foc in mod voit pentru doua piese mari. Cred ca este doar pura intamplare si deci nu este nici un motiv de ingrijorare sau dezaprobare(ce, nu vi s-a intamplat niciodata sa gasiti bani pe strada?).
Eu unul, daca as da gramada doi incornorati cu un singur foc nu mi-as face mustrari de constiinta. Ba cred ca m-as si umfla in pene folosind prilejul sa ranesc niscaiva orgolii.
Cred ca sunt intamplari absolut izolate si nu merita oprobriul public.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: etica vanatoreasca

Mesajde Ghinda pe 22 Apr 2009, 07:25

Ai dreptate. Sa vezi cand a facut finul 6 o ghidusie din asta, ca nu mai aveam loc de el! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: etica vanatoreasca

Mesajde 008hnoor pe 21 Apr 2015, 05:46

Eu unul, daca as da gramada doi incornorati cu un singur foc nu mi-as face mustrari de constiinta.
008hnoor
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Apr 2015, 02:29

Re: etica vanatoreasca

Mesajde OVI762 pe 21 Apr 2015, 07:02

Bine :roll:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: etica vanatoreasca

Mesajde Remo pe 21 Apr 2015, 08:45

La noi, vanatorul care pusca doi incornorati dintr-un foc ar putea avea mai mult decat o problema de etica. Asta presupunand ca pe autorizatia sa nu scrie ca poate recolta doua piese.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: etica vanatoreasca

Mesajde biriuck pe 21 Apr 2015, 22:05

Se poate! Am avut in sezonul trecut ocazia sa impusc 2 mistreti cu un singur foc. Godaci rapciugosi la 60kg dar tot mistreti se numeau! :mrgreen:
Scroafa s-a oprit la 15m de mine cu cei 5 godaci, era spre sfarsit de sezon dar tot mici erau. 2 dintre ei erau aliniati perfect pentru foc. I-am vazut de departe cum vin si ca sunt mici toti (nici nu stiu cum scroafa asa mica a ajuns spre sfarsitul iernii cu atat de multi godaci dupa ea, poate nu erau toti ai ei) si doar am dat siguranta incet in sus.
Cand au ajuns foarte aproape, trebuie sa recunosc, tentatia a fost mare pentru dubleu dintr-un foc dar m-am abtinut pentru ca eram hotarat sa nu trag in porci sub 80kg (desi stiam ca imi voi lua multe injuraturi de la colegii care ar fi socotit astfel de godaci numai buni de un ceaun :twisted: )Dupa ce au trecut m-am apucat sa povestesc unui prieten faza pe what's up si m-am trezit acuzat ca n-am tras din cauza ca nu i-am vazut :lol: Injuraturile le-am luat dar nu-mi pare rau ca n-am tras, sper sa-mi scot parleala cu un coltos serios la toamna :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: etica vanatoreasca

Mesajde laurul pe 22 Apr 2015, 10:29

biriuck scrie:Se poate! Am avut in sezonul trecut ocazia sa impusc 2 mistreti cu un singur foc. Godaci rapciugosi la 60kg dar tot mistreti se numeau! :mrgreen:
Scroafa s-a oprit la 15m de mine cu cei 5 godaci, era spre sfarsit de sezon dar tot mici erau. 2 dintre ei erau aliniati perfect pentru foc. I-am vazut de departe cum vin si ca sunt mici toti (nici nu stiu cum scroafa asa mica a ajuns spre sfarsitul iernii cu atat de multi godaci dupa ea, poate nu erau toti ai ei) si doar am dat siguranta incet in sus.
Cand au ajuns foarte aproape, trebuie sa recunosc, tentatia a fost mare pentru dubleu dintr-un foc dar m-am abtinut pentru ca eram hotarat sa nu trag in porci sub 80kg (desi stiam ca imi voi lua multe injuraturi de la colegii care ar fi socotit astfel de godaci numai buni de un ceaun :twisted: )Dupa ce au trecut m-am apucat sa povestesc unui prieten faza pe what's up si m-am trezit acuzat ca n-am tras din cauza ca nu i-am vazut :lol: Injuraturile le-am luat dar nu-mi pare rau ca n-am tras, sper sa-mi scot parleala cu un coltos serios la toamna :mrgreen:

Eticule...daca epolai, nu fii foarte sigur ca mai stateau aliniati!
Si apoi, nu se stie daca puturosul tau razbatea, in caz ca intalnea vreun os mai serios.
Tragi, nu tragi... vremea pustii trece!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: etica vanatoreasca

Mesajde scirocco pe 22 Apr 2015, 21:19

Mah,va bag sa platiti drepturi de autor! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: etica vanatoreasca

Mesajde biriuck pe 23 Apr 2015, 07:53

laurul scrie:Eticule...daca epolai, nu fii foarte sigur ca mai stateau aliniati!
Si apoi, nu se stie daca puturosul tau razbatea, in caz ca intalnea vreun os mai serios.
Tragi, nu tragi... vremea pustii trece!


Eram cu arma pe ei, rezemat frumos de copac, ca luasem pozitie de tragere de cand i-am zarit (asa, preventiv :mrgreen: )
Mai da-l naibii de os serios! Ce oase serioase sa aiba niste soareci de 40-50kg astfel incat sa opreasca glontul de 7x57 la 15m distanta?!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: etica vanatoreasca

Mesajde laurul pe 23 Apr 2015, 12:39

scirocco scrie:Mah,va bag sa platiti drepturi de autor! :lol:

Mah....lasa ca te stiu eu pe tine ...la tine era cu vremea pu...i...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: etica vanatoreasca

Mesajde laurul pe 23 Apr 2015, 12:41

biriuck scrie:
laurul scrie:Eticule...daca epolai, nu fii foarte sigur ca mai stateau aliniati!
Si apoi, nu se stie daca puturosul tau razbatea, in caz ca intalnea vreun os mai serios.
Tragi, nu tragi... vremea pustii trece!


Eram cu arma pe ei, rezemat frumos de copac, ca luasem pozitie de tragere de cand i-am zarit (asa, preventiv :mrgreen: )
Mai da-l naibii de os serios! Ce oase serioase sa aiba niste soareci de 40-50kg astfel incat sa opreasca glontul de 7x57 la 15m distanta?!

....nu m-ar fi mirat sa-i barbieresti....
Tu n-ai tras de frica... :lol:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate