Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:23

TABLOUL DE VANATOARE

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 25 Iun 2009, 12:36

Obiceiurile dupa doborarea vanatului

Aceste obiceiuri se refera la ceea ce urmeaza dupa ce focul de arma a fost tras, iar vanatul a fost doborat.
Din puctul meu de vedere aceste obiceiuri deosebesc pe vanatorul care poseda cultura vanatoreasca, care intelege frumusetea naturii si care indrageste natura de acei vanatori care alearga numai dupa carne sau trofee.
Vanatul cu copite va fi culcat pe partea dreapta, apoi i se va pune pe latura corpului o ramura indreptata in felul urmator :
mascul - crenguta se aseaza cu baza spre cap
Femela - crenguta se aseaza cu varful spre cap


Imagine


Inafara de aceasta ramura se pune in gura vanatului o ramura cu frunze verzi, asezata perpendicular pe directia botului( ultima imbucatura), acest porcedeu se practica doar la mascul.
Vanatorul care a doborat vanat vanat cu copite sau cocos de munte I se da o ramura unsa cu sange din piesa doborata ( Insotitorul, paznic sau padurar rupe o crenguta 12 -15 cm, o atinge de rana vanatului si astfel, cu pete de sange pe ea, o ofera vanatorului pusa perpendicular pe lama cutitului de vanatoare. Daca nu are cutit, de ofera dpusa pe palarie dar niciodata din mana goala.

Imagine


Odata cu oferirea crengutei, insotitorul il felicita pe vanator, acesta o ia, ii multumeste si apoi va pune crenguta la palarie.
Obiceiul dateaza de peste 1000 de ani si vrea sa fie un semn de recunoastere a vanatorului caruia i se datoreste dobandirea vanatului.
Daca piesa nu a cazut pe loc se ofera o bucatica din crenguta si celui care a ajutat la gasirea vanatului..

Asezarea vanatului impuscat :

La terminarea fiecarei goane vanatul impuscat si adus de vanatori se aseaza in linie , pe partea dreapta. Daca sunt piese multe , pe un rand se aseaza iepurii, pe altul fazanii, a zecea piesa tragandu- se in afara cu jumatate din lungimea ei , pentru a inlesni numararea.
Seara , sau cand s-a incheiat ziua de vanatoare tot vanatul recoltat se va aseza in felul urmator.

Imagine

- pe primul rand se aseaza vulpile , incepand de la dreapta spre stanga, apoi in continuare alte rapitoare , de fiecare data vanatul rapitor se aseaza pe un rand aparte separat de cel nerapitor. Coada vulpilor de potriveste in unghi de 90 grade cu corpul.

- in randul doi se pun iepurii

- in randul trei se pun fazanii si fazanitele ( daca accidental s-au impuscat si female)

- in randul patru sitari, potarnichi , vanatul cu pene numai daca este sufficient pentru a alcatui un rand, daca nu , se pune piese langa fazani incepand de la dreapta la satnga ( vanatorul fiind cu fata la vanat)

Vanatul astfel aranjat se numeste TABLOUL VANATULUI..
Organizatorul comunica rezultatul zilei.
In masura in care se poate se aprind faclii in colturile tabloului.
La vanatorile cu goanna la care se impusca vanat mare, Tabloul vanatului se aranjeaza in felul urmator:

Imagine

Organizatorul vanatorii se aseaza cu fata spre tablou, vanatorii pe partea dreapta, iar gonacii si personalul auxiliar pe partea stanga al tabloului. Vanatorii cu caini, vor sta intr-o singura parte a grupului de vanatori, cu caini in pozitia sezand si la picior


In randul I se pun cerbii in ordinea descrescand a marimii, de la dreapta spre stanga in ordinea marimii, intai taurii pe urma ciutele .
Pe randul II lopatarii, respectand aceasi regula .
Pe randul III mistretii in ordinea marimii infiferent de sex
Pe randul IV intai capriorii apoi femelele
Pe randul V rapitorii, in ordinea marimii dar pe specii

Nu trebuie sa pasim printre randuri , piesele nu trebuie sa se atinga intre ele.
Se considera necuvinta a sta Calare pe vanatul impuscat, sau a face glume pe socoteala lui.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Ghinda pe 25 Iun 2009, 12:45

Buna descrierea! Mai este o chestie la aia cu ramurica, obiceiul dateza demult, dar in primul rand si pentru a vedea cand apare vanatorul acasa sau la baza sau unde este intalnirea, daca a dobandit vanat sau nu. Apoi este recunoasterea de grup.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 25 Iun 2009, 13:09

Am uitat da precizez ca in semnd de recunostinta si din motice estetice in jurul tabloului se poate face un cordon din ramurele de rasinoase sau de brad.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 25 Iun 2009, 13:11

Trofeele la randul lor necesita o atentie deosebita doarece ele resprezinta omagiul adus acelui animal .
Toata stima pentru cei ce si pastreaza trofeele pe o panoplie frumoasa intr un loc de cinste.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Ursus2006 pe 25 Iun 2009, 18:41

Adi draga, asta e la teorie, unde mai asezam noi cerbi, capriori, mistreti etc intr-un singur tablou?? Sa vand casa si pamantu' pentru o partida de vanatoare ?? 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 26 Iun 2009, 12:54

Ursus2006 scrie:Adi draga, asta e la teorie, unde mai asezam noi cerbi, capriori, mistreti etc intr-un singur tablou?? Sa vand casa si pamantu' pentru o partida de vanatoare ?? 8)


Poate visezi ca ai impuscat si ai o dilema cum sa aranjezi vanatul ;)
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Ray pe 26 Iun 2009, 20:51

Vanatorul care a doborat vanat vanat cu copite sau cocos de munte I se da o ramura unsa cu sange din piesa doborata ( Insotitorul, paznic sau padurar rupe o crenguta 12 -15 cm, o atinge de rana vanatului si astfel, cu pete de sange pe ea, o ofera vanatorului pusa perpendicular pe lama cutitului de vanatoare. Daca nu are cutit, de ofera dpusa pe palarie dar niciodata din mana goala.



Odata cu oferirea crengutei, insotitorul il felicita pe vanator, acesta o ia, ii multumeste si apoi va pune crenguta la palarie.
Obiceiul dateaza de peste 1000 de ani si vrea sa fie un semn de recunoastere a vanatorului caruia i se datoreste dobandirea vanatului.
Daca piesa nu a cazut pe loc se ofera o bucatica din crenguta si celui care a ajutat la gasirea vanatului..

felicitari, descriere foarte amanuntita,
asi mai adauga unele mici amanunte:
daca se ofera crenguta pe lama cutitului de vanatoare, lama acestuia nu va fi indrepta catre primitor.

crenguta va fi pusa pe partea dreapta a palarii, ca semn de recunoastre.
pe partea stanga se poarta la decedarea unui coleg de vanatoare :!:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Adrian S pe 27 Iun 2009, 00:05

Ray scrie:pe partea stanga se poarta la decedarea unui coleg de vanatoare :!:

Te referi la decesul unui coleg, sau...??
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Moose_Master pe 27 Iun 2009, 23:06

Nu am inteles totusi despre care lopatari este vorba la asezarea in randul doi ??? Care lopatari? Cei de la gradina zoologica sau care? Si daca mai exista vreunul (crescut cu "burka" pe fata sa nui fie recunoscut si impuscat) din intamplare de ce nu se foloseste singularul, adica lopatar.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 28 Iun 2009, 09:55

De ce nu mai sunt Lopatari in Romania ?
Ai facut cumva vreo statistica ref la nr de lopatari?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Ray pe 28 Iun 2009, 16:52

Adrian S scrie:
Ray scrie:pe partea stanga se poarta la decedarea unui coleg de vanatoare :!:

Te referi la decesul unui coleg, sau...??


da, la decesul sau la participarea inmormantarii, creguta se poarta pe partea stanga a palarii si anume cu varful crescut, in jos.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Moose_Master pe 28 Iun 2009, 18:09

Am vanat in Romania la greu si stiu ce vorbesc. Iar cand vorbesc de lopatari ma refer la lopatarii care se pot vana de catre un om care nu este ruda si nici partener de afaceri cu Ion Tiriac. Poate imi aduci tu niste contraargumente.
Dar ca sa fiu mai specific, poate imi da un raspus cineva de pe acest forum care poate face un tablou de vanatoare ca in descrierile de mai sus si care poate aseza lopatarii in randul doi.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 28 Iun 2009, 23:28

Prietene Moose, acum vb din carti sau din auzite?
Ca info generala se poate vana lopatar la R Sarat sau in multe alte zone.
In cazul in care nu m-am facut inteles, explic ca ceea ce am scris mai sus rep un model de tablou.
nu este musai sa ai cerbi si lopatar......
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Moose_Master pe 29 Iun 2009, 02:50

Adrian, io cand vorbesc o fac din vazute sau din impuscate. Si lopatar poti impusca nu numai la R Sarat.
Io ma refeream la lopatari si nu la UN lopatar. Ma refeream la lopatari multi, pe care sa-i aranjez in randul doi, in fata caprelor negre.

Stima,

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Ghinda pe 29 Iun 2009, 07:48

Destui cat sa faci tablou ai unde si fara Tiriac. Problema este sa fie o gasca de prieteni, o zi vanatoare in munte si a duoa zi la campie si sigur faci tablou cu capre negre si lopatar. Exemplu: Jud. Arges. Cascaval sa ai pe tine. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 29 Iun 2009, 08:52

@Moose_Master

Nu,,,,,,,,,,,,, hai sa facem in continuare cum faceam , sa impuscam un tap si apoi sa ne suim cu picioarele pe el, cand impuscam gaste sa le punem repede intr un sac, si cand pocnim un cocos sau un cerb sa-l bagam repede la portbagaj.
Am vrut sa fie un topic educativ, si dupa cum se pare, ai fost singurul care ai avut ceva de comentat. O poti face in continuare, dar te rog urmeaza aceasi directie cu cea a topicului.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Moose_Master pe 29 Iun 2009, 12:32

Imi cer scuze ca am avut ceva de comentat. Stiu ca circumstantele imi cereau sa-mi tin piscul, dar n-am putut sa ma abtin la citirea unui topic rupt din epoca de aur.
Ghinda spunea de cateva conditii, in ziua de azi aproape imposibil de indeplinit. Si nu din lipsa de zile frumoase sau a numarului de prieteni, ci din lipsa cascavalului.
Te astept pe tine si pe oricare altul sa isi posteze tabloul de vanatoare cu lopatarii(la plural) in randul doi.
M-am referit la faptul ca oricat am incerca sa pastram discutiile despre vanatoare, sunt aspecte gen tabloul care trebuie adaptat la conditiile si posibilitatile actuale.
Fa un calcul si vezi cati vanatori si cati bani trebuie de fiecare ca sa asezi lopatarii in randul doi. Apoi dupa ce ai facut calculul gandeste-te cati dintre vanatorii de pe acest forum se pot identifica cu situatia creata(fie ea si ipotetic).
Este exact ca in clipul ala cu redneck-ii americani care dadeau gaste jos cu nemiluita. Numai ca acolo nu era la statiul de simpla discutie(ce-ar fi daca), ci la statiul de realitate. Sa fi vazut balacareli si ocari ce si-au luat flacaii aia. Valeuuuu! Si de ce ? Pentru ca aproape nimeni de pe acest forum nu-si poate permite asa ceva(motivele nu conteaza, conteaza concluzia)

Nu-mi cer scuze ca-s asa realist, dar sa-mi servesc singur BS, niciodata.
Imi cer scuze ca am intervenit si ca v-am stricat placerea de a visa frumos. Pentru asta chiar imi cer scuze.

Moose_Masta

P.S. Hai ca de data asta am fost in topic si nu ma poti urechea.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde adrian_ppp pe 29 Iun 2009, 15:41

Moose, atunci scoatem lopatarii din randul 2. e ok?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Moose_Master pe 29 Iun 2009, 16:31

Corect. Afara cu ei!

Si sa ma mai gandesc un pic la caprele negre.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde jon2004 pe 01 Iul 2009, 08:51

Ce e cu , caprele negre ? Eu nu am vazut tabloul cu lopatari si capre negre ! S-a sters ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde ssteffan pe 01 Iul 2009, 19:10

:D nu s-a sters, in ultima poza pusa de Adrian, in tabloul de vanatoare in randul 2 sunt asezati lopatarii.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde jon2004 pe 01 Iul 2009, 20:52

Aha , aia am vazut-o dar nu am vazut caprele negre . A fost doar o discutie de caterinca ! :D

Oricum nu e mare lucru sa vanezi un lopatar si 3 ciute ! :wink:
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde ssteffan pe 01 Iul 2009, 22:28

Da, dar e mare lucru sa aduni in zilele noastre in acelasi tablou carpatini, lopatari, mistreti si vulpi.
Poate ca o sa ajungem intr-o zi si acolo :wink:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde jon2004 pe 02 Iul 2009, 08:24

Mai dificil e cu lopatarul si cerbul comun , pentru ca nu prea impart acelasi teritoriu , in rest se poate .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Ray pe 03 Iul 2009, 22:43

Moose_Master scrie:Nu am inteles totusi despre care lopatari este vorba la asezarea in randul doi ??? Care lopatari? Cei de la gradina zoologica sau care? Si daca mai exista vreunul (crescut cu "burka" pe fata sa nui fie recunoscut si impuscat) din intamplare de ce nu se foloseste singularul, adica lopatar.


:wink: Moose Master, am cautat din greu, dar in sfarsit am gast lopatarii, sunt cam tinerei si mai trebe asteptat pana la deschiderea sesonului dar poate trece si unchiul lor pe acilea :D



dateviews
07/03/2009 0
dateviews
07/03/2009 0
dateviews
07/03/2009 0


greu e doamne cu imageSharck -ul asta, so fi salvat?
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde ventura pe 04 Iul 2009, 12:27

Lopatari sunt si pot fi impuscati nu foarte scump...
Cerbi la fel...

Este greu de facut un tablou cu cerbi(la plural) in primul plan si lopatari(tot la plural) in planul 2 fiindca vanatoarea la goana la cele 2 specii este interzisa...., deci ''cu pluralul'' e mai greu...

Dar nu trebuie sa spun eu asta unuia care a ''vanat'' in Romania la greu...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde jon2004 pe 04 Iul 2009, 12:59

ventura scrie:Lopatari sunt si pot fi impuscati nu foarte scump...
Cerbi la fel...

Este greu de facut un tablou cu cerbi(la plural) in primul plan si lopatari(tot la plural) in planul 2 fiindca vanatoarea la goana la cele 2 specii este interzisa...., deci ''cu pluralul'' e mai greu...

.


Se pot impusca 2 cerbi dimineata , dupa care l-a goana se impusca mistretii si alte cele . E mai greu de impuscat cerbul comun si cerbul lopatar , in aceeasi zona , pentru ca ei nu prea se gasesc in acelasi areal .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Moose_Master pe 04 Iul 2009, 15:55

Ventura,

nu intru in polemici cu tine ca nu are rost. Daca ai ceva sa-mi spui spune si nu te mai da poet. Nu stiu ce incerci sa-mi demonstrezi si nici nu ma intereseaza pt ca nu o faci direct, ci cu pastile expirate.
Topicul asta o ia razna si imi pare rau ca se ajunge la insinuari pamfletist-pionieresti gratuite.

Daca te-a deranjat ca am spus adevarul cum ca in Romania de azi NU se poate face de catre un om postator pe acest forum un tablou de o asemenea anvergura, este treaba ta. Daca continui sa te minti cu povestioare cu damf de levantica , este iarasi treaba ta. Insa eu nu voi canta in struna nimanui in veci.
Este o realitate pe care o cunosc foarte bine si nu am nevoie de nimeni s-o confirme.

Si da. Intradevar, am vanat la mare greu in Romania. (niciodata cu luneta)

Daca continui cu afronturi de soim al patriei nu voi mai raspunde. Voi raspunde numai daca aduci argumente logice sau macar daca postezi ca un vanator nu ca diriginta mea din clasa doua.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde ventura pe 04 Iul 2009, 21:28

Poate nu ar trebui sa-ti raspund.
Am sa o fac totusi pentru cei care nu au inteles ce am vrut sa spun, desi cred ca majoritatea a inteles.

Este destul de greu sa faci un tablou de vanatoare(asa cum vroiai tu sa vezi) cu minim 2 cerbi si minim 2 lopatari deoarece(asa cum spunea Ghinda), trebuie un grup de prieteni sa cumpere cate o autorizatie fiecare si sa impuste.
Teoretic este posibil, dar practic este mai greu ca dupa primele focuri sa mai poata impusca si vecinul.
Asta pentru ca la noi nu este permisa vanatoarea cervidelor la goana, ca in cazul mistretilor.

Ai impuscat unul, s-a cam terminat panda pentru ziua respectiva...

E greu sa-i pui la un loc...

Ca sa nu mai vorbim de areal(asa cum spunea Jon)...
Sunt probabil locuri in care sunt si lopatari si cerbi comuni pe acelasi fond, dar sunt rare cazurile...

Am pus ghilimele pentru a lua in spirit de gluma formularea(nu si esenta).
In schimb tu esti destul de agresiv...


Am tacut....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: TABLOUL DE VANATOARE

Mesajde Ghinda pe 05 Iul 2009, 08:30

Sunt locuri destule si este chiar foarte posibil.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate