Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:47

Ciobanii si cainii ciobanesti

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde teuton pe 07 Ian 2016, 08:18

@dirtdigller,
la noi se aplica unul din cele 4 tipuri de vanatoare existente in Europa si anume acela in care vanatul este al Statului. nu suntem singurii care avem acest sistem si sunt convins ca altul nu s-ar potrivi deloc in Romania, cel putin pe moment. cum-necum la noi mai avem lupi, ursi, rasi, ceva caprioare si cerbi, cateva negre, mai nou castorii au o populatie stabila in cateva zone, mai sunt mistreti, lopatari, mufloni si alte cateva. cu asta vreau sa spun doar ca in sistemul nostru, prost sau bun, s-a pastrat o biodiversitate cu care putem sa ne mândrim. ursul, rasul si lupul au disparut de mult din statele Europei occidentale, care au alt sistem de vanatoare si pe care tu ni le dai ca exemplu si model.
o persoana neinformata, care a vazut pe la tv un fals cioban cu un catelus in brate si cateva comentarii de la unii total nedocumentati si rau intentionati, nu ar trebui nici macar sa-si dea cu parerea (vezi exemplul tau)
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dorucalinciobanu pe 07 Ian 2016, 16:39

teuton scrie:cum-necum la noi mai avem lupi, ursi, rasi, ceva caprioare si cerbi, cateva negre, mai nou castorii au o populatie stabila in cateva zone, mai sunt mistreti, lopatari, mufloni si alte cateva. cu asta vreau sa spun doar ca in sistemul nostru, prost sau bun, s-a pastrat o biodiversitate cu care putem sa ne mândrim. ursul, rasul si lupul au disparut de mult din statele Europei occidentale, care au alt sistem de vanatoare si pe care tu ni le dai ca exemplu si model.


Aici nu mai incape nici o discutie! Aveti DREPTATE!! Din cateva studii recente, cel putin in cazul ursilor, sunt peste 6.500 exemplare intr-un areal care, in conditii normale, ar putea hrani doar 4.500! Si, DIN PACATE, acest areal a scazut drastic decand cu democratia asta prost inteleasa si cu defrisarile facute de NEMERNICII care ne conduc!! Eu strabat muntii, cu ranita in spate, de zeci de ani, si am vazut nenumarate animale salbatice. Am vazut, de 2 ori, si ursi, in apropierea localitatilor! O data, prin 1995, in poiana Cristianului, la cateva sute de metri de soseaua Rasnov - Poiana Brasov! A doua oara prin 2010, in apropierea complexului Cioplea, pe soseaua asfaltata!!
Este de notorietate aparitia ursilor in Brasov, prin anii 2003 - 2004:

https://www.youtube.com/watch?v=xfp7UJHLMV4

sau de pe soseaua Sinaia - cota 1400:

http://www.ecomagazin.ro/ursii-%E2%80%9 ... -in-arges/

Zona muntelui Ciuma, din masivul Fagaras, este considerata "regatul ursilor". Este un teritoriu care nu este frecventat de turisti. In 2002 am gasit atat de multe excremente de urs, cum n-am vazut niciodata, de 50 de ani, de cand fac drumetie pe munte!!

Am parcurs, in perioada 2011 - 2013, muntii Persani, integral. Toata culmea, din Codlea (magura Codlei) pana in cheile Varghisului. Am vazut foarte multe caprioare si, odata, un mistret! In rest, extrem de numeroase urme de mistreti.
Intr-o zi cetoasa, in septembrie, coborand de pe magura Codlei, am surprins o caprioara adormita, in picioare, la circa 7 - 8 metri de mine, exact la limita intre zona superioara, cu ceata si cea inferioara, fara ceata! Toamna tarziu, in noiembrie, am vazut hranitoare cu fan, pentru caprioare.

In Piatra Craiului, daca urci cu noaptea in cap pe drumul lui Deubel, poti vedea nenumarate ciopoare de capre negre!
Toate cele bune!
dorucalinciobanu
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mai 2007, 18:52
Locaţie: Brasov

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate