Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:43

Ciobanii si cainii ciobanesti

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde Johny Wolf pe 03 Dec 2005, 11:23

Da Domnul meu este adevarat ce spui cu ciobani, Dar hai sa o loam asa unsor.
Cotizatia membru vanator 560 ron
Autrizatie arma 120 ron
Examen 500 ron
Fisa medicala 50 ron si ma trebuia sa o fac inca odata deci inca 50
Examen permis arma 250 ron
Doresc arma 2700 ron
Cartuse 25 cutia
Doresc si alte acesorii deja asung sa ma mint singur.
Cazier 6 ron la urgenta cam 4 am scos pana acum ca este valabil doar 1luna
Nu doresc sa mai spun de alte cheltuieli familiale.
Am un salar de 465 si iau in mana 420 + bonuri de masa
Nu crezi ca e normal ca daca tot investesc in acesta hoby sa pot sa ma bucur pe deplin de el.
Mai ales ca ei au si o alternativa cu cainii JUJAUL.
Iar daca crezi ca am fost ironic cu cuvantul CIOBANI, sa stii ca bunicul meu a fost toata viata cioban si inca este si nu imi este deloc rusine cu acest aspect. Iar cainii iti garantez ca ii tinea legati si cu JUJAU, caci altfel ar avea scandal cu taicamiu.
Da am vrut un calibru mic de arma si pentru asa ceva.
Dar sincer si eu am caine nu de rasa si nu il iau la vanatoare il tin la tara in curte, si nici nu doresc sa il impuste cineva si nici eu nu asi dori sa impusc cainii cuiva. Dar daca sunt cu grupa si am un caine in catare si nu trag in dansul "o pun" de vorbe grele din partea colegilor.
Cat despre trasul din masina nu am facut nicidata asa ceva si nici macar nu am masina . Dar am auzit si eu pe unul pe la filiala care ar trage cu un GECO dupa caini.
TOT BRACONAJ este, indiferent ca este caine, arma nu este pentru asa ceva. CLAR dupa lege.
Am si eu o intrebare daca crezi ca asi avea ceva de ascuns in alegerea acestui calibru 223.REM de ce se mai fabrica aceste calibre si aceste arme, si sun libere la vanatoare.
Cred ca nu doar pentru a trezi suspiciuni de BRACONIER, dupa cum observa ca mau etichetat unii, FARA MACAR A AVEA ONOAREA SA NE CONOASTEM. Poate cu timpul am sa va fac sa va schimbati aceasta parere despre mine, avand in vedere ca sunt nou pe forum.
Ultima oară modificat de Johny Wolf pe 01 Aug 2006, 15:41, modificat 1 dată în total.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde jon2004 pe 03 Dec 2005, 13:34

Nu am inteles ,unde ai observat tu, ca cineva face aluzie la adresa ta,precum ca ai fi un braconier!??Calibrul 223.Rem este foarte uzual si nu-l folosesc doar braconierii!Ce era iesit din comun,cel putin asta m-a uimit pe mine,ca tu vrei sa folosesti calibrul asta la vanatoare de iepuri si fazani, dar altceva nu cred ca s-a spus ,ca sa te simti tu catalogat drept un potential braconier!
Cat priveste impuscarea cainilor hoinari,cu riscul de a fi considerat braconier,sa stii ca nu scapa nici unul care intra in bataia armei mele,indiferent daca sunt la vantoare colectiva sau grup restrans.Cu unele exceptii,atunci cand este vorba de panda sau la vanatoare de vanat mare si organizatorul spune ,sa nu tragem decat la vanatul pentru care este autorizatia!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde goshawkrst pe 03 Dec 2005, 23:38

Si eu nu inteleg care este problema cu ¨hultanii¨ cum le spui tu... :? ... cu ce te incurca? Pasarile rapitoare sunt protejate pe plan mondial ! Trage dupa ciori daca vrei sa faci ceva util !
Sergiu...
Avatar utilizator
goshawkrst
Veteran
 
Mesaje: 2078
Membru din: 15 Feb 2005, 18:43
Locaţie: Cataluña

Mesajde sorin28m pe 04 Dec 2005, 23:02

numai un om prost sau un vanator tampit trage dupa caini in situatia descrisa de tine !
caini nu au nici o vina ! de ce tragi dupa ei ?
de ce nu rezolvati problema de la radacina ? adica de la ciobani !
UN CIOBAN LA SES ARE VOIE SA UMBLE CU TURMA CU UN CAINE !
LA MUNTE CU TREI!
rezolva aceasta problema cu ciobanii nu cu cainii !
P.S. daca nu ai dupa ce trage dute la talere !
Scuza-ma daca am fost prea incisiv dar asa se pune problema !
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde sorin28m pe 04 Dec 2005, 23:05

mai bine impuscati ciobanii !
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 05 Dec 2005, 08:18

Orice caine singur (nu poate fi identificat stapanul) in fondul de vanatoare este un caine hoinar. Legea spune ca se impusca. Ciobanii sunt de-a dreptul nesimtiti, umbla cu o gramada de caini dupa ei si nu numai caini din rasele de ciobanesc ci tot felul de metisi. Un paznic anul trecut le-a atras atentia sa nu mai duca dupa ei atatia caini si a luat bataie. Concluzia : impusca-i dar sa nu te vada nimeni.

Sorin, ciobanii stiu legea si nu o respecta, nu esti de acord sa le impuste cainii, cum crezi ca o sa se rezolve ?

Johny, cal .223 e admis la vanatoare, deci nu esti braconier folosindu-l.
Vanatoarea e un sport scump, e un hobby, tu esti pasionat vad, dar gandeste-te bine ca o sa-ti consume toate veniturile.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde jon2004 pe 05 Dec 2005, 08:23

sorin28m scrie:numai un om prost sau un vanator tampit trage dupa caini in situatia descrisa de tine !
caini nu au nici o vina ! de ce tragi dupa ei ?
de ce nu rezolvati problema de la radacina ? adica de la ciobani !
UN CIOBAN LA SES ARE VOIE SA UMBLE CU TURMA CU UN CAINE !
LA MUNTE CU TREI!
rezolva aceasta problema cu ciobanii nu cu cainii !
P.S. daca nu ai dupa ce trage dute la talere !
Scuza-ma daca am fost prea incisiv dar asa se pune problema !


As putea spune ca ai fost mai mult decat "incisiv"!Daca ar fi sa-ti dau o replica la fel de incisiva ,am transforma acest forum in altceva!Un caine care i-ti apare in camp atunci cand esti la vanatoare si este singur ,neinsotit, acela este un caine hoinar si cainele hoinar este trecut in categoria rapitoare.Ciobanii nu au nici un interes sa-si alunge cainii de la stana pt ca ei practica vanatoarea cu acei caini.Chiar ieri ,la iesirea de la iepuri ,am gasit o stana care avea 11 caini si pe raza de cativa km in jurul stanii nu s-a gasit nici un iepure.Dupa mine ,vanatorii care nu impusca cainii hoinari,sunt mai mult de cat m-ai catalogat tu!Inainte de a te duce in teren la vanatoare , mergi la combatere de rapitoare si afla ca si cainele hoinar face parte din categoria rapitoare.
PS. revizuieste-ti vocabularul!!!
Ultima oară modificat de jon2004 pe 05 Dec 2005, 08:36, modificat 1 dată în total.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 05 Dec 2005, 08:34

Din ce stiu eu combaterea se face cu pusca,inca nu am vazut ,vanatorul care sa prinda rapitoarele sa le sterilizeze sau sa le duca la un centru ingrijire.Daca opnia ta este ,ca acei caini hoinari,care traiesc si se hranesc cu vanat,trebuiesc protejati ,e problema ta,eu pot sa fiu sau nu deacord cu ea ,dar de aici si pana a face tampit pe cineva care nu e deacord cu tine, e o mare problema.Cred ca nu te poti controla!Mai citeste ,macar articolele prezentate in revista care o primesti lunar de la Asociatie si vei afla mai mult despre combatere si mai ales despre pagubele care le fac cainii hoinari.Probabil esti unul din vanatorii care participa doar la vanatoare nu si la activitatile de gospodarire ,de combatere si de paza a vanatului!Sa mergi la vanatoare si in loc de iepuri sa gasesti caini si dupa aceea sa-ti manifesti dragoste pt catei.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Un vanator pe 05 Dec 2005, 10:27

Cred ca a scris altcineva in locul lui sorin28. Nu este posibil ca un vanator sa gandeasca in acest mod. Cainii (si pisicile hoinare) sunt considerati daunatori si trebuie combatuti ca atare. Am avut ocazia acum aproape 10 ani sa urmaresc de la distanta, cu binoclul, atacul a 3 caini asupra unei capre. Au procedat identic cu rudele lor salbatice, lupii. Unul alerga capra, unul o directiona spre al treilea care statea la panda si care i-a sarit in spate. Pana am ajuns noi - cam 3 km- cainii deja plecasera si mancasera ~jumatate din capra, chiar mai putin. Pisicile sunt teribile- daca una salbatica duce un pui de iepure sau fazan puilor sai sa manance, cele domestice fac macel- omoara toti puii din cuib, fara sa ii manance, in cazul in care nu ii este foame. Animalele salbatice rar ucid din placere.
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Mesajde Marius pe 05 Dec 2005, 11:07

jon2004 scrie:Probabil esti unul din vanatorii care participa doar la vanatoare nu si la activitatile de gospodarire ,de combatere si de paza a vanatului!


E sunt unul din astia. Ultima oara am fost la combatere in 1988. Chiar si asa, sunt absolut deacord cu tot ce ai scris (atat despre vocabularul folosit, cat si despre relatia vanator-caine hoinar).
Si in grupul meu, s-au impuscat o gramada de caini la vanatorile la care am participat, indiferent ca suntem la organizata cu grupa sau ca de obicei in grup restrans.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 05 Dec 2005, 12:10

In atentia d-lui sorin28m:
Extras din Legea Fondului Cinegetic:
"Cap.III.Art.19(1)In scopul conservarii biodiversitatii faunei salbatice,animalele de interes vanatoresc,inclusiv cele pradataoare,se vaneaza numai in limitele cotei de recolta aprobate si ale reglementarilor tehnice privind organizarea si practicarea vanatorii,iar PISICILE SI CAINII HOINARI SE COMBAT FARA RESTRICTII.
(2)In sensul prezentei legi,se considera caini hoinari sau salbaticiti si,respectiv,pisici hoinare sau salbaticite,acele animale care nu poarta jujeu sau un semn de identificare,se gasesc in fondurile de vanatoare la o distanta mai mare de 200m de asezarile omenesti si ai caror detinatori,in momentul observarii nu pot fi identificati."

Domnule sorin28m,daca dvs.aveti ce vana pe fondurile Asociatiei din care faceti parte, sa stiti ca asta se datoreaza si unor vanatori "prosti" sau "tampiti" care au grija sa combata rapitoarele ,inclusiv cainii hoinari.Si sa mai stiti ,ca poate ,nu le face placere sa faca acest lucru,dar cineva trebuie sa faca si combatere,pentru a putea dvs si alti "iubitori"de animale sa faca vanatoare pe acele fonduri!!!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 05 Dec 2005, 16:35

Marius scrie:Si in grupul meu, s-au impuscat o gramada de caini la vanatorile la care am participat, indiferent ca suntem la organizata cu grupa sau ca de obicei in grup restrans.


Dupa parerea unor asa zisi vanatori,membri ai forumului,sunteti niste "prosti" si "tampiti"!Pentru unii,vanatoarea inseamna doar impuscarea vanatului si fotografierea impreuna cu trofeul, pentru a arata ce bravi vanatori suntem! Si asta nu ar fi nimic,este foarte frumos ,dar ma revolta felul in care domnul sorin28m,i-si permite sa jicneasca ,doar pentru ca d-lui , are o alta parere despre combaterea cainilor hoinari!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde valpangica pe 05 Dec 2005, 16:42

@jon2004

Vin si eu si incerc sa mediez disputa asta intre Sorin si Dvs . Este cel putin neelegant sa te exprimi astfel pe un Forum public , forum recunoscut pentru modul colegial de colaborare si prin o anumita tinuta a postarilor .

Problema cainilor hoinari - este o problema si se leaga , cel putin in jurul Bucurestiului , de citeva initiative ale unui primar ajuns presedinte de tara ( altfel OK! ) , care a a incurajat curatarea Bucurestiului de caini prin orice fel de mijloace . Ca nu si-a atins scopul asta nu e problema mare , dar ca a umplut satele si comunele din jurul Capitalei de haite de zeci de caini hoinari care rad tot vanatul - asta e problema grava . Am facut in vara trecuta , combateri special pentru caini . Si eu am caine si iubesc caini , dar ce vedeam cu ochii mei nu era de iertat . Cred ca am la activ peste 100 caini hoinari ucisi fara mila si fara remuscari . Daca ar stii nevasta-mea sunt sigur ca nu mai maninc mincare calda 1 an de zile , dar e greu sa-i explici cuiva care nu vede cu ochii lui ce ravagi fac acesti caini in iepuri , pui de caprioara , fazani , etc . Plus ca ei sunt niste caini chinuiti , obligati sa-si regaseasca atuurile atavice ale supravieturi in salbaticie .
Mila iti poate fi se de puiul de caprioara care cade sfartecat sub coltii a 10 hoinari cu spume la gura , flaminzi si cu ochi injectati . Mila poti avea si de un amarit de iepure care trebuie sa scape de o intreaga haita de caini , care de foame il urmaresc pina la epuizare . Exemplele pot continua - dar eu zic ca cine a vazut odata ce face cainele hoinar pe un fond de vanatoare , stie deja despre ce vorbesc .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 05 Dec 2005, 16:54

Si eu iubesc cainii,cresc caini de mic copil,de putin timp cresc si caini de vanatoare,dar sunt vanator(un vanator foarte pasionat) si pasiunea i-mi spune ca trebuie ,ca inainte de a vana, sa ocrotesc acel vanat!Nu am nimic impotriva celor care nu pot intelege acest lucru, dar un pic de control atunci cand ne dam cu parerea ,ar fi binevenit!Venim,jicnim si plecam.Sustine-ti domnule ideea ,dar intr-un mod civilizat.Acum cateva zile a fost cristi 74,care tot la fel,a aruncat niste jicniri fara temei si apoi a disparut,nu sunt de acord cu astfel de practici!!!
INAINTE DE TOATE ,SUNTEM VANATORI!INAINTE DE A IMPUSCA VANATUL,SA-L OCROTIM!!!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde valpangica pe 05 Dec 2005, 17:05

@jon2004

Aveam o comparatie despre calitatea de vanator . Vanatori sunt TOTI aceia care in timpul sezonului intra in teren si ucid vanatul , legal si pe baza unor hartii . Legea permite - nu poti sa comentezi nimic . Zilele munca se pot plati la orice asociatei si sunt percepute ca munca pentru "sclavi" .
Adevaratul vanator este acela care odata incheiat sezonul , se preocupa prin mijloace specifice , ca acel vanat sa fie protejat , ingrijit , hranit complementar , ferit de pericole si este vanator acela care incearca sa inteleaga pe timp de extrasezon , obiceiurile si comportamentul salbaticiunii , cu gingasie si grija fata de habitatul natural .
In spiritul acestei comparatii , vin si spun ca daca nu iubesti si nu ocrotesti vanatul nici nu il poti aprecia la deplina lui valoare .
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar printre noi exista si multi "lunetisti" ! Pina la a fii vanator e cale lunga . Comparatia asta o stiu de la bunicul , Dumnezeu sa-l ierte , care m-a invatat respectul si grija fata de vanat .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ovidiu.timis pe 05 Dec 2005, 17:54

subscriu si eu la ideea (legiferata de altfel) despre combaterea cainilor hoinari. poate ca nu m-as fi exprimat daca nu as fi vazut un episod identic cu cel descris mai devreme despre un atac al cainilor asupra unei capre intr-o iarna,sau daca nu as fi surprins intr-o primavara 3 exemplare canine dormind langa o vulpe sfartecata.am gasit in alta primavara 2 catelandri de caine lup pe care mi-a fost mila sa-i impusc atunci.in iarna masculul a cazut in focul unui coleg.primavara urmatoare cateaua am gasit-o in teren cu 2 pui dupa ea.oare o fi supravietuit numai cu soareci de camp?problema descrisa de dvs. d-le val se regaseste pe tot cuprinsul tarii. toate marile orase procedeaza in felul asta.cand crezi ca ai curatat o zona din fond descoperi ca au mai aparut alti caini despre care nu poti sa-ti explici cum de nu i-ai mai intalnit si nici nu i-ai vazut in alta parte pe fond.zona rurala in care traiesc nu poate furniza atatia caini hoinari.mai mult decat atat ,acum 10 ani nu existau caini vagabonzi in sate. acum exista.
ovidiu.timis
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 30 Noi 2005, 11:57

Mesajde Johny Wolf pe 06 Dec 2005, 13:07

Sa fa spun cum vaneaza ciobani cu cani.
De obicei au 3-4 caini. Iar totul este vremea atunci cant este moale afara in special dupa ploaie ies la camp cu cainii si incepe cautarea. Restul il puteti deduce singuri. Dar va asigur ca prind. Unul chiar s-a laudat fiind odata la combatere ca mananca mai multa carne de vanat ca noi, si nici nu are pusca.
Cam acum aproximativ o luna la mine in sat au fost aruncati dintr-un tir caini nu sriu cati pentru ca nu i-am vazut personal ci mi-au spus oamenii din sat, circa 8-9 . Probabil au fost adusi din oras.
Cat despre cainii ciobanilor am sa incerc la anul, cand o sa inceapa sa iasa din nou la camp, o idee. Am sa le fac din niste cozi de matura eu niste JUJEIE pentru fiecare caine. Sper sa aiba rezult.
PS. Am uitat sa va spun. Acum trei ani s-a impuscat la mine in grupa un porc care avea un lat prins de rat. Arata ca o scandura nici nu pot sa va spun cate Kg avea , ori cum era mare ca inaltime. Avea grausor in gura.
Si tot cu ceva ani in urma s-a gasit un tap mort prins intr-un lat , de abdomen.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Scarto pe 07 Dec 2005, 20:32

sorin 28m ai postat doua raspunsuri la intrebarea lui Johny Wolf cam aiurea , e adevarat ceea ce ai scris tu in legatura cu cati caini poate sa detina un cioban, dar de exemplu mai nou la noi fiind zona de ses(iepuri,fazani,caprior,mistret etc etc ) ciobanii nu mai au traditionalii ciobanesti ci metisi intre ogari cu...( nu mai discutam de JUJAU k ala cam incurca cainele) asa ca cu el(ciobanul) degeaba mergi sa discuti ca ori e beat ori ia paru, asa ca un sfat ptr Johny Wolf trage la tot cainele ce il vezi in teren la 500m de case(nu in aia de vinatoare) :D si noi deja am avut cazuri de reclamatii si chiar de citatii la tribunal dar stai linistit , e atributia Shefului de grupa sa clarifice problema respectiva,daca tu consideri ca cainele dauneaza impotriva vinatului(si si sheful e de aceeasi parere) poti sa tragi , eu am calibru 16 si nu imi trebuie carabina sa trag la caini din fond, sorine nu stiu la voi cum e si ce fel de ciobani(civilizati) aveti dar nu tot timpul poti lua problema de la radacini(cum ar fi normal) sa o iei ..... Cat despre ulii nu cred ca sunt la fel de daunatori cum sunt cainii(nu doar ai ciobanilor)ci in general de pe oriunde, am vazut si un caz mai aparte,caini hoinari salbaticiti au fomat o haita si vinau exact ca si o haita de lupi foarte bine organizata, dar au cam terminat si ei .... :twisted: :twisted:
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde sorin28m pe 07 Dec 2005, 23:00

Aveam de gand sa nu mai postez nimic in legatura cu subiectul de mai sus dar.....
Cred ca am fost inteles gresit(cel putin de unii dintre voi) !
Nu sunt cu nimic impotriva eliminarii cainilor hoinari dar cainii care stim ca apartin cuiva,in cazul nostru ciobanilor, nu nu pot fi numiti hoinari !
In fondul nostru de vanatoare sunt destul de multi ciobani care pana anul trecut aveau ,asa ca si in cazul vostru,destul de multi caini care daunau fondului respectiv ! Intamplarea face ca seful de grupa a fost ales viceprimar in comuna respectiva si in urma unor discutii si a catorva amenzi date ciobanilor a rezolvat problema cainilor din fond!
Este drept ca din cand in cand mai apare cate un caine HOINAR pe fond ,dar foarte rar .
P.S. Cred ca stim toti,ca exista "vanatori"(poate chiar cunoastem)care au o placere diabolica in a impusca caini !Oare de ce? Pentru ca sunt mult mai usor de nimerit ? (la mine in grupa, cel mai prost tintas are aceasta placere!)
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde Scarto pe 07 Dec 2005, 23:26

He he da voi ati avut noroc cu sheful vostru de grupa Sorine ca ajuns sa poata pedepsi vinovatii , dar daca se intimpla cum e si in cazul meu sa fii aproape de oras si cainii isi gasesc refugiu in campul de linga oras si ..... nu am zis sa puste orice caine ce iese in fata lor , doar cei care stiu(am specificat cu ACORDUL SHEFULUI)ca sunt hoinari si cei ai ciobanului(fara Jujeu) de ex am prins nu o data cainele ciurdarului,dar fiind inofensiv nimeni nu are treaba lui :) , oricum care e considerat ca face pagube merita atentia vinatorilor, in legatura cu ciobanii ar fi mai bine daca nu ar intra in fondurile de vinatoare deoarece pe unde trece turma se cam face prapad :( ,sperie vinatul mare,strica cuiburile pasarilor, maninca hrana vinatului, etc etc , de exemplu o data am prins o turma la hranitorile facut de noi ptr vinat , era iarna si ciobanul sa gindit ca ...... nah de aceea eu nu m-as supara daca nu ar exista problema lor prin fonduri, sa iti mai zic un secret ???? nimeni din grupa nu sa oferit sau mers la combaterea lupilor care atacau turmele respective ,(poate ai auzit cazul de linga Satu Mare k lupii au atacat de nenumarate ori si au produs pagube in valoare de zeci de milioane) cred ca intelegi si de ce ...... cat despre cei ce pusca din ditsractie cainii ce sa zic ???? macar asta compenseaza faptul ca e un parsiv si nu stie sa traga cu arma.....iar daca ei asta inteleg si numesc vinatoare nu ai ce sa le faci .....

salutari membrilor !!!!
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde jon2004 pe 07 Dec 2005, 23:29

Nu faptul, ca esti sau nu deacord cu impuscarea cainilor, m-a deranjat ci modul in care i-ai catalogat pe cei care fac combatere!E posibil sa existe persoane care impusca cainii din placerea de a impusca ,dar marea majoritate o fac pentru a proteja vanatul!Nu toate grupele de vanatoare au norocul sa aiba un sef de grupa ,primar! :( Ar trebuie sa introducem in statut,ca primarul sau seful de post sa fie sef de grupa,dar in politica vremurile se schimba si vedem ce se poate intampla atunci cand se baga politicieni in AGVPS(apare gripa aviara) :oops: !!!Chiar daca se stie ca acei caini care umbla liberi pe fond ,sunt ai ciobanilor,asta nu-i impiedica sa distruga vanatul!Si sa nu uitam ca pe un fond de vanatoare nu sunt numai cainii ciobanilor!!!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Scarto pe 07 Dec 2005, 23:39

jon2004 nu stiu la cine te refereai acum cand ai postat mesajul , dar oricum ai dreptate,cat despre politicienii care ar trebuii sa devina vinatori mai bine sa ramana pe fotolii si faca in continuare vile si masini, in vinatoare nu cred ca tre sa intrii ca ai o functie ci daca iti place si vrei sa o practici , daca o faci numa ca ai posibilitatea de a intra in rindul vinatorilor fara sa dai examen ca detii o functie importanta .... uite asa se nasc "vinatorii de caini" care n-au nici o treaba cu vinatul,armele,etc etc
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde sorin28m pe 07 Dec 2005, 23:44

Acum chiar ca ma retrag!(din aceasta discutie)
Unde dai si unde crapa !?!?!?!?! :(
:?
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde ovidiu.timis pe 11 Dec 2005, 10:27

[quote="sorin28m"]
Nu sunt cu nimic impotriva eliminarii cainilor hoinari dar cainii care stim ca apartin cuiva,in cazul nostru ciobanilor, nu nu pot fi numiti hoinari !
trebuie sa te contrazic sorine.cand in teren intalnesti 3-4 caini (care in mod clar cauta vanat), 2 dintre ei au jujeie din teava PVC legate cu o sforicica si turma e la un KILOMETRU de locul unde se afla haita aia pentru mine nu sunt caini ciobanesti. nu mi-am propus niciodata sa impusc caini langa turma dar nici nu pot accepta situatii din astea.si inca ceva: am mai multa pretuire pentru cainii hoinari decat pentru astia ce i-am descris mai-nainte. cainii hoinari incearca sa supravietuiasca.
ovidiu.timis
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 30 Noi 2005, 11:57

Mesajde ovidiu.timis pe 11 Dec 2005, 10:56

Pentru ca subiectul topicului este "Ciobanii si ulii" haideti sa discutam si despre partea a doua a subiectului.Parerea mea este ca nu ar trebui sa ne ingrijoreze pentru moment cresterea populatiei de uli.Ca orice specie pradatoare depind de prada, iar hrana lor predilecta pe care o vaneaza consider ca o constituie rozatoarele mici si in mai mica masura puietul de fazan si iepure.
ovidiu.timis
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 30 Noi 2005, 11:57

Mesajde Scarto pe 11 Dec 2005, 12:07

ovidiu ai dreptate in legatura cu cainii hoinari , in mare parte e o vina a noastra(populatiei) ca ei exista,cat despre cainii turmelor care se plimba in voie pe camp cu sau fara jujeu e deja clar....sunt caini folositi de ciobani la "vinatoare" daca o putem numi asa,cat despre ulii avem deja deschis pe FORUM un subiect in legatura cu ei , unde poti posta intrebari si sa primesti raspunsuri in legatura cu nelamuririle tale deoarece acolo sunt baieti care practica mai nou vinatoarea cu pasari de prada si incearca pe cat posibil sa autorizeze acest tip de vinatoare si la noi, cat despre modul uliilor de hranire nu prea poti stii tu ce maninca ei , in mare parte rozatoare dar nu se dau in laturi de la un fazan ranit sau un iepure, fiind pasari de prada si viata lor depinde de modul in care vineaza si ce nu prea au de ales :) exact precum cainii hoinari se zbat sa supravietuiasca...(legea junglei---cel mai puternic supravietuieste)

salut toti membrii !!!
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde Scarto pe 11 Dec 2005, 12:12

sper sa nu te superi ...Ti-am scris despre ulii si existenta topicului pe FORUM ptr.ca incercam sa il tinem cat mai compact(forumul) si sa nu imprastiem intrebari si raspunsuri despre un anumit subiect prin tot FORUMUL.... :D
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde valpangica pe 11 Dec 2005, 14:57

Am primit acest mesaj de la un vizitator al sitului - de la mailul protectievanat@hotmail.com , fara semnatura . Uite ce zice omul asta :

Salut!
Aceste fotografii sunt facute in Judetul Ialomita, pe fondul de vanatoare 12
Saveni, in mijlocul padurii. Pe tot timpul anului aceste paduri sunt
populate cu turme de oi insotite de caini. Propietar al acestora este
padurarul Bodeanu din Suditi. In restul fondurilor de vanatoare (Tandarei,
Gh Lazar sunt turme de oi venite din munte si care ierneaza in campie in
mijlocul padurilor!! Directorul AJVPS Ialomita, Dl Trandafir a fost in
repetate randuri anuntat de distrugerile cauzate de aceste turme, dar nu a
luat nici o masura. Se pare ca fostul director Romsilva, actualul director
la Ocolul Silvic Ialomita Dl. Tatoi protejeaza aceste turme de oi.
De ani de zile se discuta in sedintele AJVPS Ialomita de zonele de protectie
pentru vanat (cuibarit pasari etc), dar din cauza unor intereselor ce
inconjoara aceste oi, nu s-a putut pune in practica nimic.
In padurile ialomitene, fazanul, capriorul si iepurii, datorita turmelor,
SUNT PE CALE DE DISPARITIE!!

Ramane la aprecierea ta daca bagi si numele. Pozele au fost trimise catre
minister si catre organizatii non guvernamentale.


si ataseaza si niste poze din care am pus pe site numai o parte .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Scarto pe 11 Dec 2005, 17:31

Pacat dar se intimpla si nu doar in judetul Ialomita, din cate stiu eu si la noi in judet(satu mare) ciobanii in anumite zone beneficiaza de protectia celor de sus, dar din pacate pe mine si catva colegi de breasla de ai mei nu ne prea intereseaza avind cunostinte si noi la rindul nostru :twisted: asa ca noi aplicam doar ceea ce am invatat si stim despre cainii ciobanilor fara jujeu , adica alica de 4,5 sau 5 cat despre consecinte sa vina cu plingerile de rigoare, dar inca o data spun e mare PACAT si o intristare stiind cum evolueaza ciobanii si cum se aplica legile in anumite fonduri si judete de la noi din tara ..... :(
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde jon2004 pe 11 Dec 2005, 21:44

In cazul asta ,problema cainilor e minora ,pe langa faptul ca oile pasuneaza in mijlocul padurii!Vanatul nu mai are linistea necesara si chiar daca nu este atacat de caini,va migra in zone unde va gasi liniste!Problema este foarte grava si din pacate nu este singulara!In situatii de genul asta ,acolo unde cei care nu-si fac datoria(Conducerea AJVPS),ar trebui ca membrii vanatori din grupa respectiva sa se implice mai mult ,cerand in mod insistent conducerii AJVPS sa ia masuri, publicarea in presa locala si centrala a situatiei respective,adrese catre AGVPS si Ministerul Mediului (sau care s-o mai ocupa de vanatoare).In zona in care vanez ,sunt ceva probleme cu cainii,dar situatii de genul asta nu prea am intalnit si daca ar apare ,in mod cert ar iesi mare taraboi! :twisted:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate